
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2017 р. Справа № 766/1354/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Ігнатенко О.Й. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді - Димерлія О.О.
суддів - Федусика А.Г., Єщенка О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за апеляційною скаргою за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 03 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про визнання протиправними дій,-
У С Т А Н О В И В:
28.03.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Херсонського міського суду Херсонської області з позовом про визнання протиправними дій та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні (далі-Управління) щодо призначення йому пенсії за віком з 04 березня 2016 року із застосуванням середньої заробітної плати (3263,44 гривень) працівників, зайнятих у галузях економіки України за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто 2013-2015 роки, відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Справа судом розглянута у порядку скороченого провадження.
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 03 березня 2017 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні, про зобов'язання вчинити дії - відмовлено.
В апеляційній скарзі, позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 03 березня 2017 року скасувати та прийняти нову про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року замінено первинного відповідача у справі № 766/1354/16-а на правонаступника, а саме: замінено Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні на Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області.
Відмовляючи в задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що дії УПФ при обчисленні пенсії позивачу за віком з застосуванням середнього заробітку по Україні за 2007 рік відповідають вимогам Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " і не порушують права позивача на пенсію у відповідному до визначеного законом розмірі.
Суд апеляційної інстанції вважає не вірним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.
За змістом статті 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
На підставі 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
У відповідності до статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором; у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262-XII та Закону № 1058-IV, призначається одна пенсія за її вибором; при цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону № 2262-XII, і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону № 1058-ІV, яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Статтею 11 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону № 1058-ІV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
У частині 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Частиною 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Водночас, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.
Відтак суд апеляційної інстанції зазначає, що в даному випадку позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, відповідно до статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком і при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону.
Отже застосування до спірних правовідносин приписів частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неправомірним.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 9 червня 2015 року, № судового рішення в ЄДРСРУ 45186624.
Також суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції допущено порушення п.6 ст.183-2 КАС України, зокрема щодо викладу змісту постанови. Судом у своєму рішенні взагалі не наведено предмету адміністративного позову: положень закону, яким суд керувався при винесенні рішення; висновків суду про відмову у задоволенні вимог адміністративного позову з посиланням на досліджені судом докази.
В порушення ст. 159 КАС України судом взагалі не наведено жодного обґрунтування прийняття рішення. Відсутнє будь-яке посилання на досліджені докази та застосовані норми матеріального права.
Враховуючи все вищевикладене, апеляційний суд дійшов висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись ст. 183-2, 195, ст.197, п.3 ч.1 ст.198, ч.1 ст.202, ст.207, ч.5 ст.254 КАС України, апеляційний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1, - задовольнити.
Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 03 березня 2017 року, - скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Херсонського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області про визнання протиправними дій, - задовольнити в повному обсязі.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: О.О. Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: А.Г. Федусик