
Справа328/936/17
12.05.2017
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 травня 2017 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області
у складі: головуючого: Ушатого І.Г.
при секретарі: Гніпель О.Я.
розглянувши у відкритому судовому засідання адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Національної поліції в Запорізькій області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
05.04.2017 р. позивач звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Національної поліції в Запорізькій області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказав, що він з 12.01.2000 р. є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію відповідно до ЗУ №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Окрім того, позивач є інвалідом війни ІІ групи довічно, відповідно до ст.20 ЗУ №2262-ХІІ, що підтверджується пенсійним посвідченням.
10.03.2017 р. позивачем було надіслано заяву до ГУ ПФУ в Запорізькій області з проханням здійснити перерахунок та виплатити йому пенсію відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законі України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 р., ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 р. №268», починаючи з 01 січня 2016 р. без обмеження граничного розміру.
У відповідь на заяву позивача ГУ ПФУ в Запорізькій області надіслало лист-відповідь від 30.03.2017 р. №260/Б-9, згідно якого не задоволено жодного законодавчо обґрунтованого прохання позивача та вказано, що у разі незгоди з наданою відповіддю він має право на оскарження до ПФУ або до суду.
Також 28.12.2016 р. позивач надіслав заяву до ГУ Національної поліції в Запорізькій області з проханням надіслати інформацію (довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) про зміни у грошовому утриманні, на підставі яких здійснюється перерахунок пенсії відповідним категоріям осіб, що мають право на пенсію за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» до ГУ ПФУ в Запорізькій області та на адресу позивача, для здійснення перерахунку його пенсії.
Однак листом від 11.01.2017 р. №149-Б/01/29-2017 у відповідь на заяву позивача Головним управлінням Національної поліції в Запорізькій області надано відповідь, що з питанням щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення необхідно звертатися до голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області.
19.01.2017 р. позивач надіслав заяву до голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області з проханням надіслати інформацію (довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) про зміни у грошовому утриманні, на підставі яких здійснюється перерахунок пенсії відповідним категоріям осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» до Головного управління ПФУ в Запорізькій області та на адресу позивача, для здійснення перерахунку його пенсії.
Однак, листом від 30.01.2017 р. №154-Б/06/29-2017 у відповідь на заяву позивача заступником голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області надано відповідь, що на сьогодні надання довідки з урахуванням грошового забезпечення поліцейських для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі закону, немає достатніх законних підстав.
Відповідно до ч.4 ст.63 ЗУ №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( редакції станом на 01.01.2016 р.) усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом.
Постановою КМУ від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» підвищено грошове забезпечення поліцейських і така зміна надає позивачу право на перерахунок пенсії.
За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 р. №45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Як передбачено п.п.23, 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління ПФУ 30.01.2007 р. №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за №135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії в порядку, встановленому ст.63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Постановою КМУ №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, тобто відбулися зміни, які є підставою для перерахування пенсії та зобов'язують органи, на які покладено проведення перерахунку здійснити його.
Постановою КМУ №947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови КМУ №268 від 09.03.2006 р.» внесено зміни до постанови КМУ №268 від 09.03.2006 р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої служби, органів прокуратури, судів та інших органів», які також є підставами для перерахунку пенсії особами, які мають на це право.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про Національну поліцію» (згідно із ЗУ від 23.12.2015 р. №900-VІІІ) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
В ст.102 ЗУ «Про Національну поліцію» зазначено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
ЗУ №900-VІІІ від 23.12.2015 р. ст.63 ЗУ №2262-ХІІ доповнено новою частиною: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Постановою КМУ від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, то таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Враховуючи вищевикладене позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988.
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ №393 від 17.07.1992 р.», який затверджений постановою КМУ №45 від 13.02.2008 р., чітко регламентовано обов'язки Міністерства внутрішніх справ, Пенсійного Фонду України, управлінь ПФУ регіонального рівня і регіональних органів правоохоронних органів по перерахунку пенсії та не встановлено заборони або будь-яких обмежень для направлення відповідних списків та проведення перерахунку пенсії без відповідної довідки.
Вказаним Порядком передбачено, що ПФУ отримує вказану інформацію в 5-денний строк від силових органів. Проте, якщо органом державної влади вищого рівня прийнято рішення про збільшення відповідних виплат і управління пенсійного фонду вже відомо про таке рішення, то воно за зверненням пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії, повинно діяти згідно з Порядком, надіславши відповідний список для отримання відповідної довідки.
Національна поліція України та її територіальні підрозділи є правонаступниками ліквідованих територіальних органів Міністерства внутрішніх справ.
Позивач вказав, що підставою для перерахунку пенсії може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМУ, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, що узгоджується також і з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484/а13.
На день набрання чинності законом №900-VІІІ постанова КМУ від 11.11.2015 р. діяла і є чинною на теперішній час.
У відповідності до п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2017 р. №3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсії згідно зі ст.63 вищевказаного закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, також пенсіонери самі можуть звертатися до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.
В зв'язку з цим позивач просить суд:
1.Визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області щодо не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомлення про перерахунок пенсії ОСОБА_1, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, який отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та довідки з урахуванням грошового забезпечення поліцейських для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268».
2. Зобов'язати ліквідаційну комісію ГУМВС України в Запорізькій області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомлення про перерахунок пенсії ОСОБА_1, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, який отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
3. Зобов'язати ліквідаційну комісію ГУМВС України в Запорізькій області надати ОСОБА_1 довідку з урахуванням грошового забезпечення поліцейських для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, який отримує пенсію на підставі закону.
4. Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, позов підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області в судові засідання 26.04.2017 р. та 12.05.2017 р. не з'явився, про день та час слухання справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення від 14.04.2017 р. та від 03.05.2017 р., причину неявки суду не повідомив.
Представник відповідача Головного управління ПФУ в Запорізькій області в судові засідання 26.04.2017 р. та 12.05.2017 р. не з'явився, про день та час слухання справи був повідомлений належним чином. В своєму клопотанні просив суд справу розглянути за його відсутності та відмовити в задоволенні позову. 20.04.2017 р. до суду надійшли заперечення на адміністративний позов. В яких вказано, що ГУ ПФУ в Запорізькій області заперечує проти задоволення позову ОСОБА_1 виходячи з такого. Позивачу призначено пенсію за вислугу років з 12.01.2000 р. відповідно до ЗУ від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Право на пенсію ОСОБА_1 отримав як співробітник органів внутрішніх справ. Позовні вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських є безпідставними. Головному управлінню не надано права самостійно ініціювати перерахунок пенсії. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262 затверджений постановою КМУ від 13.02.2008 р. №45. Порядок №45 передбачає низку організаційних заходів державних органів, що передують проведенню перерахунків. По-перше, у випадку змін у структурі грошового забезпечення органів центральної виконавчої влади, серед яких є Міністерство внутрішніх справ України, повідомляють ПФУ про зміни, що сталися. По-друге, ПФУ повідомляє у п'ятиденний термін регіональні управління (до яких належить Головне управління) про підстави проведення перерахунків. По-третє, Головні управління готують списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку і надають їх до відповідних силових структур на місцях для виготовлення довідок.
Отже, дії Головних управлінь ПФУ з проведення перерахунку розпочинаються: 1) після повідомлення ПФУ про зміну у структурі грошового забезпечення (абз.2 п.2); 2) після надходження довідки від уповноважених структурних підрозділів про новий розмір грошового забезпечення (п.3).
Станом на дату розгляду справи до Головного управління надійшло повідомлення від ПФУ про підстави перерахунку пенсії від Міністерства внутрішніх справ України. Відповідно до Постанови №45 листом від 06.04.2017 р. до уповноважених міністерств направлено списки осіб, що отримують пенсії. На даний час довідок про розмір грошового забезпечення за відповідними посадами отримано не було.
Органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними особами (органами) довідок про розмір пенсійного забезпечення. Розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 р. у справі №21-484а13.
З огляду на викладене, обов'язок регіональних органів ПФУ здійснити перерахунок пенсії настає з моменту надходження довідки про новий розмір грошового забезпечення. До отримання такої довідки Головне управління позбавлене можливості здійснити перерахунок пенсії. Відтак у Головного управління ПФУ відсутня протиправність дій, оскільки не надавались документи для перерахунку пенсії, вимоги до Головного управління є передчасними.
Головне управління не вчиняло жодних протиправних дій щодо позивача та не було зобов'язане вчиняти якісь дії відповідно до вимог чинного законодавства. Відповідно до ч.1 ст.63 ЗУ від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовців здійснюється за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. П.1 Постанови ПФУ від 30.01.2017 р. №3-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. №15/13402 покладає оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії на уповноважені структурні підрозділи міністерств, відомств.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головного управління Національної поліції в Запорізькій області в судові засідання 26.04.2017 р. та 12.05.2017 р. не з'явився, про день та час слухання справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення від 14.04.2017 р. та від 03.05.2017 р., причину неявки суду не повідомив.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, судом у відповідності до вимог ч.1 ст.41 КАС України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали справи, доходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Так суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи та пенсіонером по інвалідності 2 групи, інвалід війни, довічно що підтверджується посвідченнями серії НОМЕР_1 від 12.01.2009 р. та серії НОМЕР_2 від 19.03.2009 р.
10.03.2017 р. ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області з заявою в якій просив здійснити перерахунок та виплатити йому пенсію відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
В листі ГУ ПФУ в Запорізькій області №260/Б-9 від 30.03.2017 р. ОСОБА_1 було повідомлено, що на теперішній час до ПФУ повідомлення про перерахунок пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ, які отримують пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до Головного управління в області не надходило.
28.12.2016 р. ОСОБА_1 звернувся з заявою до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області з проханням надіслати інформацію (довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) до ГУ ПФУ в Запорізькій області та на його адресу для здійснення перерахунку його пенсії.
В листі ГУ НП в Запорізькій області №149-Б/01/29-2017 від 11.01.2017 р. ОСОБА_1 було повідомлено, що всі питання організації роботи із соціальних виплат в органах внутрішніх справ будуть здійснюватися через ліквідаційну комісію ГУМВС. Тому з питанням щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення потрібно звертатися до голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області.
19.01.2017 р. ОСОБА_1 звернувся з заявою до Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області з проханням надіслати інформацію (довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) до ГУ ПФУ в Запорізькій області та на його адресу для здійснення перерахунку його пенсії.
В листі заступника голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області №154-Б/01/29-2017 від 30.01.2017 р. ОСОБА_1 було повідомлено, що положення ч.3 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо перерахунку пенсії колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення установлених законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання чинності законом України від 24.12.2015 р. №900-VІІІ, а саме після 29.12.2015 р. Постанова КМУ від 11.11.2015 р. №988 набрала чинності 02.12.2015 р., тобто до прийняття і набрання чинності ЗУ від 24.12.2015 р. №900-VІІІ. Тому факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції. Інших актів уряду, якими б змінювалися розміри чи вводилися нові види грошового забезпечення поліцейських не прийнято. Крім того, постанову КМУ не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських (як цього вимагає положення ст.63 закону), оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії української держави. До цього такої категорії працюючих узагалі не існувало. Таким чином, на сьогодні надання довідки з урахуванням грошового забезпечення поліцейських для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерів з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі закону немає достатніх законних підстав.
З 29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року. Цим Законом внесені доповнення в ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме, ст.63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством». Зазначеною статтею встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393». Пунктом 1, 2 Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Кабінет Міністрів України прийняв дві постанови № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268». Цими постановами встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання, які значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», який набрав чинності, постанови Кабінету Міністрів України № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», пенсійний фонд зобов'язаний здійснити перерахунок раніше нарахованої позивачу пенсії.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Частиною 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Ст.63 Закону (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) передбачала, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Призначені військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Редакція статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» має наступну редакцію: Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок. доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 23, 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, тобто, відбулись зміни, які є підставою для перерахунку пенсії та зобов'язують органи, на які покладено проведення перерахунку здійснити його.
Постановою Кабінету Міністрів України №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», які також є підставами для перерахунку пенсії особам, які мають на це право.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, чітко регламентовано обов'язки Міністерства внутрішніх справ, Пенсійного Фонду України, Головних управлінь пенсійного фонду України регіонального рівня і регіональних органів правоохоронних органів по перерахунку пенсії та не встановлено заборони або будь-яких обмежень для направлення відповідних списків та проведення перерахунку пенсії без відповідної довідки. Вказаним Порядком дійсно передбачено, що Пенсійний фонд України отримує вказану інформацію в 5-денний строк від силових органів. Однак, якщо органом державної влади вищого рівня прийнято рішення про збільшення відповідних виплат і Головному управлінню пенсійного фонду вже відомо про таке рішення, то воно за зверненням пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії, повинно діяти згідно з Порядком, надіславши відповідний список для отримання відповідної довідки.
Призначення та перерахунок пенсії регулюється Законом України №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», який набув чинності 23 грудня 2015 року, тобто після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988. Загальновідомим є той факт, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності. У рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої ст.58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 діяла і є чинною на сьогоднішній день. Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року N8-рп/99) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Згідно п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 вищезазначеного Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Підставою не здійснення перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 відповідач ГУ ПФУ в Запорізькій області зазначає не надання відповідними особами (органами) довідок про розмір грошового забезпечення за відповідними посадами.
Отже вимога позивача до ГУ ПФУ в Запорізькій області про зобов'язання провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.01.2016 р. без обмеження граничного розміру, є передчасними, а тому задоволенню не підлягає. .
Разом з тим судом встановлено порушення чинного законодавства Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області щодо не надання до ГУ ПФУ в Запорізькій області та позивачу ОСОБА_1 довідки з урахуванням грошового забезпечення поліцейських для здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу внутрішніх справ. Доводи відповідача Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області щодо відмови в наданні такої довідки, суд вважає голослівними та такими, що суперечать нормам закону.
Таким чином адміністративний позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Національної поліції в Запорізькій області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії підлягає частковому задоволенню, в частині задоволення позовних вимог до відповідача Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 17, 70, 71, 158-163, 167, 267 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Національної поліції в Запорізькій області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області щодо не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомлення про перерахунок пенсії ОСОБА_1, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, який отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та довідки з урахуванням грошового забезпечення поліцейських для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268».
Зобов'язати ліквідаційну комісію ГУМВС України в Запорізькій області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомлення про перерахунок пенсії ОСОБА_1, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, який отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов'язати ліквідаційну комісію ГУМВС України в Запорізькій області надати ОСОБА_1 довідку з урахуванням грошового забезпечення поліцейських для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, який отримує пенсію на підставі закону.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області на користь держави суму судових витрат, а саме: судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Токмацький районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя/підпис/ З оригіналом згідно
Суддя Токмацького районного суду
Запорізької області І.Г. Ушатий