
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
З ПИТАНЬ ВІДСТРОЧЕННЯ ВИКОНАННЯ СУДОВОГО РІШЕННЯ
"27" квітня 2017 р. Справа № 818/422/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Осіпової О.О.,
за участю: секретаря судового засідання - Прімової-Крикуненко О.В.,
представника відповідача - Маленко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми заяву про відстрочення виконання судового рішення у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Кролевецької РДА; Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації про скасування відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 15.06.2016 року у справі №818/422/16 було задоволено позовні вимоги Фізичної особа-підприємця ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Кролевецької РДА; Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації про скасування відмови та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.08.2016 року апеляційна скарга Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації залишена без задоволення, а постанова Сумського окружного адміністративного суду від 15.06.2016 року - без змін.
20.04.2017 р. на розгляд до Сумського окружного адміністративного суду надійшла заява про відстрочку виконання судового рішення від 15.06.2016 року на три місяці, в частині зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації здійснити виплату фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 компенсації у межах середнього заробітку працівника ОСОБА_3, призваного на військову службу під час мобілізації, на особливий період, з 01.10.2014 року до вересня 2015 року включно.
Заява мотивована тим, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми щодо виплати компенсації у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу на особливий період, є Мінсоцполітики, а не Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, який лише та розподіляє кошти, що надійшли з Мінсоцполітики Департаменту, відповідно до звітів органів соціального захисту населення, в межах затверджених кошторисів. Тому, потрібен час для проведення компенсаційних виплат позивачу.
В судовому засіданні представник Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації подану заяву підтримала, просила відстрочити виконання судового рішення.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду заяви, повідомлена належним чином (а.с.189).
Представник Управління соціального захисту населення Кролевецької РДА в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи, повідомлений належним чином (а.с.191).
Представник Відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Сумській області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду зааяви, повідомлений належним чином (а.с.190).
Вислухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження можуть звернутися до адміністративного суду першої інстанції (незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист) із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Варто зазначити, що виконавче провадження є завершальною стадією судочинства і державними виконавцями здійснюються виконавчі дії в межах наданих їм повноважень, і, лише у порядок і спосіб, визначені цим рішенням. Незважаючи на відсутність вичерпного законодавчого переліку підстав для зміни чи встановлення способу і порядку виконання рішення, суд, керуючись критерієм настання обставин, які ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення, у кожній конкретній справі з врахуванням всіх особливостей ситуації, вирішує питання про їх наявність чи відсутність, а також вирішує питання про наявність чи відсутність причин, які перешкоджають виконанню рішення суду та за своїм внутрішнім переконанням оцінює наявні у справі докази.
Так, Порядок виплати компенсації у межах середнього заробітку працівникам, призначених на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, на момент звернення позивача до суду, передбачався частиною 3 статті 119 Кодексу законів про працю (далі - КЗпП) (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» від 20.05.2014 № 1275-УІІ), де зазначалось, що за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, аде не більше одного року, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Виплата вказаної компенсації визначена Порядком виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 № 105 (далі - Порядок) і здійснюється за рахунок і в межах асигнувань, передбачених у державному бюджеті за програмою 2501350 «Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період».
Даний Порядок є підзаконним нормативно-правовим актом, був прийнятий відповідно до статті 119 КЗпП України і визначав механізм виплати компенсації, гарантованої статтею 119 КЗпП України підприємствам, установам, організаціям.
У пункті 3 Порядку не передбачались фізичні особи-підприємці, а тому були відсутні правові підстави для виплати їм компенсації затрат на виплату середнього заробітку працівникам, які працювали у фізичних осіб-підприємців на час призову на військову служб.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 року № 254 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 № 105» внесено зміни, якими передбачена виплата компенсації, гарантованої статтею 119 КЗпП України за 2014-2015 роки підприємствам, установам, організаціям, фермерським господарствам, сільськогосподарським виробничим кооперативам незалежно від підпорядкування і форми власності та фізичним особам - підприємцям.
Роботодавці, які не отримали у 2015 році у повному обсязі компенсацію з Державного бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу на особливий період, за 2014-2015 роки, зможуть отримати її за рахунок коштів Державного бюджету України на 2017 рік. Така компенсація за рахунок коштів Державного бюджету України виплачуватиметься підприємствам, установам, організаціям, фермерським господарствам, сільськогосподарським виробничим кооперативам незалежно від підпорядкування і форми власності та фізичним особам - підприємцям у межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом.
Відповідно до п.2 Порядку виплат компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період зазначено, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації збирає та узагальнює інформацію щодо обсягу коштів необхідних для компенсації підприємствам, установам та організаціям; направляє зібрану інформацію Мінсоцполітики та розподіляє кошти, що надійшли з Мінсоцполітики Департаменту відповідно до звітів органів соціального захисту населення, в межах затверджених кошторисів. Безпосередню виплату компенсації підприємствам, установам та організаціям здійснює управління соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації.
Судом встановлено, що Департаментом соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, на виконання листа Мінсоцполітики № 1192/0/116-16/15 від 08.12.2016 року, щодо загального обсягу фактичних витрат на виплату компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом, наданих підприємствами за 2014-2015 роки, які не були включені в заявки протягом 2015 року, було направлено зведені звіти (а.с.193-207).
Зокрема, зі зведеного звіту за червень 2015 року (а.с.201) вбачається, що розмір компенсації середнього заробітку по Кролевецькому районі становить 16500грн.
Як пояснив представник Департаментом соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації в судовому засіданні, саме ця сума стосується виплати ФОП ОСОБА_2
Відповідно до Витягу зі змін річного розпису асигнувань Державного бюджету (за винятком надання кредитів з державного бюджету) на 2017 рік, Міністерством соціальної політики України було виділено кошти Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації на компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за 2014-2015 роки в сумі 2790099,00 грн. (а.с.192).
Таким чином, в найближчий час кошти надійдуть на рахунок відповідача, а тому суд вважає необхідним в задоволенні заяви відмовити, оскільки виняткові обставини для відстрочення виконання судового рішення у розумінні ст.263 КАС України відсутні.
Крім того, відсутність бюджетних асигнувань не може бути підставою для неневиконання зобов'язання, оскільки реалізація особою права, що повязане з отриманням бюджетних коштів, не може бути поставлена в залежність від обсягу бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. 263 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви про відстрочення виконання постанови Сумського окружного адміністративного суду від 15.06.2016р. у справі 818/422/16 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст ухвали складено та підписано 04.05.2017 року.
Суддя О.О. Осіпова