
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залучення другого відповідача та витребування доказів
12 травня 2017 року 810/531/17
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., за участю представника позивача Григор'єва Р.І. та представника відповідача Богів Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інститут нових технологій" до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області та Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області про стягнення пені та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інститут нових технологій" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області та Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області про стягнення пені та зобов'язання вчинити певні дії.
Як вбачається з позовної заяви, однією із вимог позивача є зобов'язання Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю «Інститут нових технологій» суми податку на додану вартість у розмірі 598309,00 грн. за жовтень 2013 року.
21.12.2016 Верховною Радою України було прийнято Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» №1797-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017.
Вказаним Законом було доповнено Податковий кодекс України статтею 19-3, якою визначено функції державних податкових інспекцій.
Так, в силу положено вказаної норми Податкового кодексу України державні податкові інспекції:здійснюють сервісне обслуговування платників податків;здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням;формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Відповідно до п.п.14.1.226-1 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України сервісне обслуговування платників - надання адміністративних, консультаційних, довідкових, інформаційних, електронних та інших послуг, пов'язаних з реалізацією прав та обов'язків платника відповідно до вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.
Отже, з огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку про те, що з 01.01.2017 Броварська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області як територіальний орган ДФС України, виконує виключно функції з сервісного обслуговування платників податків.
Крім того, вищевказаним Законом №1797 був змінений порядок здійснення бюджетного відшкодування, який наразі не передбачає надання контролюючим органом висновку про відшкодування та його направлення до органу державного казначейства, оскільки таке відшкодування здійснюється в автоматичному порядку на підставі інформації, відображеної в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Згідно з п.п.200.7.1 п.200.7 статті 200 Податкового кодексу України формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до п.п.200.7.2 п.200.7 ст.200 ПК України заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.
Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Порядок узгодження зазначеної у заяві суми бюджетного відшкодування закріплений в пункті 200.12 статті 200 Податкового кодексу України. При цьому, узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі.
На підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів (п.200.13 ст.200 ПК України).
У судовому засіданні представник відповідача, Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, пояснив, що відображення інформації в Реєстрі здійснюється органом ДФС на підставі зафіксованих в АІС «Податковий блок» даних, а тому є доцільним залучення до участі у справі ГУ ДФС у Київській області, як органу, відповідального за ведення цієї автоматизованої системи.
Відповідно до частини 1 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні адміністративного позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави (частина 3 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України).
У судовому засіданні представник позивача наполягав на залученні ГУ ДФС у Київській області до участі у справі саме як другого відповідача.
З огляду на вищевказане, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості другого відповідача - Головне управління ДФС у Київській області.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.04.2017 було витребувано від Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області довідку про суму залишку бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2013 року за формою згідно з додатком 1 до Порядку взаємодії органів Державної фіскальної служби України та органів Державної казначейської служби України у процесі судового розгляду та виконання рішень суду про бюджетне відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку, або стягнення митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №343 від 09.03.2016. Проте, відповідач, вимоги ухвали суду не виконав, витребуваний доказ суду не надав, про причини неможливості його надання суду не повідомив. Відповідно до ч.5 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.
Частиною 4 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребує названі документи та матеріали.
Суд вважає, що вирішення спору та встановлення фактичних обставин справи потребує дослідження доказу, зазначеного в ухвалі суду від 27.04.2014, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне винести ухвалу про його повторне витребування від Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.
Також суд вважає за необхідне витребувати вказаний доказ від Головного управління ДФС у Київській області.
Крім того, з метою повного та всебічного з'ясування обставин справи, суд вважає за необхідне витребувати від відповідачів нормативно обґрунтовані письмові пояснення щодо порядку дій Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області та Головного управління ДФС у Київській області, необхідних для відображення в Реєстрі заяв про суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість суми бюджетного відшкодування за жовтень 2013 року, яка підлягає перерахуванню на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Інститут нових технологій" та підтверджена довідкою від 19.12.2014 №32/10-06-18-0109/3349 4810.
При цьому, витребування доказів є не правом, а обов'язком суду, що направлений на повний та всебічний розгляд справи.
Статтею 129 Конституції України обов'язковість рішень суду (до яких належать і ухвали) визначена як одна з основних засад судочинства.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Згідно зі ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України також зазначено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Частиною 2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
При цьому, у разі відмови особи (підприємства, установи, організації, посадової особи, фізичної особи тощо) в наданні документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору і витребуваних судом у порядку ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд може реагувати, зокрема, шляхом винесення в порядку ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України окремої ухвали у зв'язку з виявленням порушення законності, що містить ознаки дії, переслідуваної в кримінальному порядку, а саме - порушення, передбаченого ст. 382 Кримінального кодексу України, у вигляді невиконання судового рішення (ухвали суду). В свою чергу, невжиття заходів щодо окремої ухвали суду тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ст.185-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З урахуванням цього, суд вважає за необхідне також роз'яснити Броварській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області та Головному управлінню ДФС у Київській області можливі наслідки невиконання вимог суду.
Відповідно до ч.2 ст.150 Кодексу адміністративного судочинства України суд оголошує перерву у зв'язку з необхідністю одержання нових доказів або в інших необхідних випадках. Тривалість перерви встановлюється судом залежно від обставин розгляду справи.
Враховуючи залучення до участі у справі другого відповідача та необхідність витребування від відповідачів доказів по справі, суд вважає за необхідне оголосити перерву у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.52, 150, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1.Залучити до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління ДФС у Київській області (03680, м.Київ, вул.Народного Ополчення, буд.5-А).
2.Витребувати від Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області та Головного управління ДФС у Київській області наступні докази:
- довідку про суму залишку бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2013 року за формою згідно з додатком 1 до Порядку взаємодії органів Державної фіскальної служби України та органів Державної казначейської служби України у процесі судового розгляду та виконання рішень суду про бюджетне відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку, або стягнення митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №343 від 09.03.2016;
- нормативно обґрунтовані письмові пояснення щодо порядку дій Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області та Головного управління ДФС у Київській області, необхідних для відображення в Реєстрі заяв про суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість суми бюджетного відшкодування за жовтень 2013 року, яка підлягає перерахуванню на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Інститут нових технологій" та підтверджена довідкою від 19.12.2014 №32/10-06-18-0109/33494810.
3.Витребувані докази надати в строк до 17.05.2017.
4.Роз'яснити Броварській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області та Головному управлінню ДФС у Київській області, що у разі відмови у наданні документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору і витребуваних судом у порядку ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд може реагувати, зокрема, шляхом винесення в порядку ст.166 Кодексу адміністративного судочинства України окремої ухвали у зв'язку з виявленням порушення законності, що містить ознаки дії, переслідуваної в кримінальному порядку, а саме - порушення, передбаченого ст.382 Кримінального кодексу України, у вигляді невиконання судового рішення (ухвали суду).
5.Оголосити у судовому засіданні перерву до 17.05.2017 до 12 год.00 хв.
6.Копію ухвали видати (надіслати) особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Дудін С.О.