Постанова № 66449302, 10.05.2017, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2017
Номер справи
808/864/17
Номер документу
66449302
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2017 року о/об 16 год.15 хвСправа № 808/864/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі адміністративну справу

за позовом Головного управління Держпраці у Запорізькій області

до Комунальної установи «Центральна клінічна лікарня №4 Заводського району»

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпраці у Запорізькій області (надалі - позивач або ГУ Держпраці у Запорізькій області) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Комунальної установи "Центральна клінічна лікарня №4 Заводського району" (надалі - відповідач або КУ "Центральна клінічна лікарня №4 Заводського району"), в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме: заборонити Комунальній установі "Центральна клінічна лікарня №4 Заводського району" експлуатацію лінійних частин та їх елементів системи газопостачання природним газом котельні по вул.Оптимістична, 1: без дозволу спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади по контролю за охороною праці експлуатацію лінійних частин та їх елементів системи газопостачання та газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВт.; без проведення комплексного приладового обстеження зовнішнього надземного газопроводу; без проведення поточного ремонту, проведення перевірки параметрів спрацювання запобіжних пристроїв ШГРП; без визначення якості вентиляції топок на наявність газоповітряної суміші за допомогою газоаналізатора; без проведення контрольного випробування газопроводів на герметичність з оформленням актів після тривалої зупинки (понад 3 доби) - до усунення порушень.

В адміністративному позові зазначено, що з 13.03.2017 по 24.03.2017 відповідно до наказу ГУ Держпраці у Запорізькій області №241 від 16.02.2017 посадовими особами було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, служба охорони праці, на виробничих об'єктах КУ "Центральна клінічна лікарня №4 Заводського району" (код ЄДРПОУ 05498660), що знаходиться за адресою: 69106, вул.Оптимістинна, 1, м.Запоріжжя, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці. Під час проведення перевірки було виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, яке створює загрозу життю та здоров'ю працюючих, а саме: 1) Роботодавець не одержав дозвіл на експлуатацію лінійних частин та їх елементів системи газопостачання та газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВт. (Відповідно п.3 додатка 3, до "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107), що є порушенням вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці", п.3.1, р.III НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання", затверджені Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 №285, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 за №674/27119 (далі за текстом позову - НПАОП 0.00-1.76-15); 2) Під час експлуатації ШГРП не проведено регулювання обладнання і перевірку параметрів спрацювання запобіжних пристроїв (не рідше 1 разу на 6 місяців), що є порушенням вимог п.2.11 розділ V глава 2 НПАОП 0.00-1.76-15; 3) Під час експлуатації ШГРП в установі не проводиться поточний ремонт (1 раз на рік), що є порушенням вимог п.2.11 розділ V глава 2 НПАОП 0.00-1.76-15; 4) Не проведено контрольне випробування газопроводів на герметичність з оформленням актів після тривалої зупинки (понад 3 доби), чим порушено пункт 3.19 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15; 5) Зовнішньому надземному газопроводу не проведено комплексне приладове обстеження відповідно п.5.3 розділу V "Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання", що є порушенням п.1.15, п.1.17 розділу V "Правил безпеки систем газопостачання", затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості 15.05.2015 №285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 за №674/27119; 6) Перед пуском у роботу установок, що використовують газ, закінчення вентиляції топок не визначається за допомогою газоаналізатора на наявність газоповітряної суміші, що є порушенням п.3.13 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15. Відповідно до вимог ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами перевірки та у зв'язку з виявленням порушень вимог законодавства з охорони праці посадовими особами ГУ Держпраці у Запорізькій області: головним державним інспектором відділу нагляду у агропромисловому комплексі, соціально-культурній сфері, на транспорті та зв'язку ОСОБА_1, головним державним інспектором відділу нагляду у агропромисловому комплексі, соціально-культурній сфері, на транспорті та зв'язку ОСОБА_2, головним державним інспектором відділу нагляду у будівництві, енергетиці, за об'єктами котлонагляду та підйомними спорудами ОСОБА_3, головним державним інспектором відділу нагляду у будівництві, енергетиці, за об'єктами котлонагляду та підйомними спорудами ОСОБА_4, головним державним інспектором відділу нагляду об'єктів підвищеної небезпеки ОСОБА_5, головним державним інспектором відділу експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг ОСОБА_6, головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів ОСОБА_7, начальником відділу експертизи умов праці ОСОБА_8, головним державним інспектором відділу з питань гігієни праці ОСОБА_9 складено Акт №41 від 24.03.2017, який в останній день перевірки 24.03.2017 підписаний головним лікарем КУ "Центральна клінічна лікарня №4 Заводського району", а також отримано примірник цього акта, про що свідчить його підпис. Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працівників КУ "Центральна клінічна лікарня №4 Заводського району", на думку позивача, є підстави для заборони робіт (виробництва) виконання робіт підвищеної небезпеки: експлуатації лінійних частин та їх елементів системи газопостачання та газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВт. без дозволу спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади по контролю за охороною праці; експлуатації зовнішнього надземного газопроводу без проведення комплексного приладового обстеження; експлуатації ШГРП без проведення поточного ремонту, проведення перевірки параметрів спрацювання запобіжних пристроїв; виконання робіт по пуску установок, що використовують газ, без визначення якості вентиляції топок на наявність газоповітряної суміші за допомогою газоаналізатора; пуску газу після тривалої зупинки (понад 3 доби), без проведення контрольного випробування газопроводів на герметичність з оформленням актів.

Ухвалою суду від 04.04.2017 відкрито скорочене провадження у справі.

Відповідач 21.04.2017 отримав копію ухвали суду про що свідчить відмітка з підписом на Рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.31-32). Письмових заперечень проти позову відповідач до суду не подав.

Суддя, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази в їх сукупності, вирішив продовжити розгляд справи у порядку скороченого провадження і встановив наявність достатніх підстав для задоволення позову виходячи з наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду(контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Згідно з ст.1 Закону України "Про охорону праці" охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

У п.1 "Положення про Державну службу України з питань праці", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 за №96 (надалі - "Положення про Державну службу України з питань праці"), зазначено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

На виконання вказаних повноважень, у період з 13.03.2017 по 24.03.2017 відповідно до Наказу Головного управління №241 від 16.02.2017 посадовими особами ГУ Держпраці у Запорізькій області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Комунальною установою "Центральна клінічна лікарня №4 Заводського району" (код ЄДРПОУ 05498660), яка розташована по вул.Оптимістичній, буд.1 у м.Запоріжжі (а.с.17, 23-27).

Відповідачем Наказ ГУ Держпраці у Запорізькій області №241 від 16.02.2017 (а.с.17), дії посадовими особами ГУ Держпраці у Запорізькій області у судовому порядку - не оскаржувались, доказів про це сторонами до суду не надано.

За результатами перевірки 24.03.2017 складено Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №41, в розділі V якого зазначені "Порушення вимог законодавства, які було виявлено під час перевірки", зокрема:

1) «Роботодавець не одержав дозвіл на експлуатацію лінійних частин та їх елементів системи газопостачання та газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100кВт. (Відповідно п.3 додатка 3 до «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107), чим порушено вимоги ст.21 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 «Про охорону праці», п.3.1 розділ III «Правила безпеки систем газопостачання», затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 №285, наказ Міністерства юстиції України від 08.06.2015 №674/27119 (далі - НПАОП 0.00-1.76-15)» (рядок 21 Таблиці);

2) «Не проведена ідентифікація об'єкту підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин (котельня), відповідно до п.3 «Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №956 від 11.07.2002, чим порушено вимоги ст.9 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» №2245-ІІІ від 18.01.2001» (рядок 22 Таблиці);

3) «У «Журналі реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці» в графі 5 не вказується вид інструктажу що проводиться, що є порушенням вимог додатку 6 п.6.10 НПАОП 0.00-4.12-05», чим порушено ст.18 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 «Про охорону праці» (рядок 23 Таблиці);

4) "В інструкції з охорони праці для оператора котельної в розділі "Загальні положення" відсутня характеристика основних небезпечних та шкідливих виробничих факторів для даної професії, особливості їх впливу на працівника, чим порушено вимоги п.2.5 "Положення про розробку інструкцій з охорони праці" НПАОП 0.00-4.15-98", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 24 Таблиці);

5) "У "Журналі реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці" в графі 9 відсутні підписи особи яка проводила інструктаж що проводиться, що є порушенням вимог додатку 6 п.6.10.10 "Типове положення порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці" НПАОП 0.00-4.12-05", чим порушено ст.18 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 25 Таблиці);

6) "Оператори котельні, не забезпечені спецодягом та спецвзуттям, відповідно до вимог "Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту", затвердженого наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 24.03.2008 №53, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 травня 2008 року за №446/15137, що є порушенням вимог п.3.7 розділ III НПАОП 0.00-1.76-15", чим порушено ст.8 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 26 Таблиці);

7) "Посадові особи та працівники зайняті на роботах підвищеної небезпеки, а саме обслуговування агрегатів та котлів працюючих на газі, роботи з профілактики і технічного обслуговування газового господарства не пройшли навчання та перевірку знань за "Правилами безпеки систем газопостачання", відповідно до вимог п.4.1, п.5.1 "Типове положення порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці", що є порушенням п.3.6 розділ III НПАОПО 0.00-1.76-15", чим порушено ст.18 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 27 Таблиці);

8) "В установі не визначено особу відповідальну за газове господарство, чим порушено п.3.1 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 28 Таблиці);

9) "Не складено паспорт на газове господарство, чим порушено вимоги п.З.6 розділ V НПАОПО 0.00-1.76-15", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 29 Таблиці);

10) "В установі відсутній перелік газонебезпечних робіт, які виконуються за наряд-допуском та без наряд-допуску, що є порушенням п.1.7 дод.1 "Типова інструкція з організації безпечного проведення газонебезпечних робіт" НПАОП 0.00-5.11-85", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 30 Таблиці);

11) "Наказом по установі не призначено уповноважену особу з числа керівників чи інженерно-технічних працівників що мають право видавати наряд-допуски на виконання газонебезпечних робіт, які пройшли у встановленому порядку перевірку знань "Правил безпеки систем газопостачання", що є порушенням вимог п.7.3 розділ VII НПАОП 0.00-1.76-15", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 31 Таблиці);

12) "В установі не створена газова служба не затверджено відповідне положення, до технічного обслуговування і ремонту споруд та об'єктів системи газопостачання не залучено суб'єктів господарювання які мають дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки що є порушенням вимог п.3.1, п.3.2 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 32 Таблиці);

13) "Посадовою особою установи - власника споруд та об'єктів систем газопостачання не затверджено графіки технічного огляду, технічного обслуговування і ремонту об'єктів системи газопостачання, що є порушенням вимог п.3.2 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 33 Таблиці);

14) "Не проведено комплексне приладове обстеження надземного газопроводу відповідно п.5.3 розділ V "Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання", що є порушенням п.1.15, п.1.17 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 34 Таблиці);

15) "Не проведено технічний огляд ШГРП (не рідше 1 раз на місяць), що є порушенням вимог п.2.11 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 35 Таблиці);

16) "У ШГРП на видному місці не розміщені затверджені режимні карти, схеми обладнання інструкції з експлуатації, що є порушенням вимог п.2.1, п.2.2 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 36 Таблиці);

17) "Під час експлуатації ШГРП не проводиться поточний ремонт (1 раз на рік), що є порушенням вимог п.2.11 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 37 Таблиці);

18) "Не проведено контрольний огляд газового господарства (не рідше 2 рази на рік), що є порушенням вимог п.3.11 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 38 Таблиці);

19) "Не проведено регулювання обладнання ШГРП перевірку параметрів спрацювання запобіжних пристроїв (не рідше 1 разу на 6 місяців) що є порушенням вимог п.2.11 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 39 Таблиці);

20) "Перед пуском у роботу газовикористовуючих установок (котли Е 1/9 2од.), закінчення вентиляції топок не визначається вміст газу за допомогою газоаналізатора, що є порушенням п.3.13 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 40 Таблиці);

21) "При експлуатації системи газопостачання не перевіряється правильність показань манометрів шляхом короткочасного відключення приладів і повернення вказівної стрілки на нульову поділку (не рідше 1 разу на тиждень), що є порушенням вимог п.7.3 розділ VII "Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання", вимоги п.4.13 розділ V глава 3 НПАОП 0.00-1.76-15", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 41 Таблиці);

22) "Не проводиться перевірка герметичності з'єднань імпульсних труб до штуцерів приладів або газопроводів (не рідше 1 разу на тиждень), що є порушенням вимог п.3.10 розділ V глава 3 НПАОП 0.00-1.76-15", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 42 Таблиці);

23) "Зовні ШГРП на видному місці не встановлено попереджувальний напис - "Вогненебезпечно. Газ", чим порушено вимоги п.2.10 глава 2, розділ V НПАОП 0.00-1.76-15", що є порушенням ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 43 Таблиці);

24) "Після тривалої зупинки газовикористовуючої установки (понад 3 доби), не проведено контрольне випробування газопроводів на герметичність, з оформленням актів, що є порушенням вимог п.3.19 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 44 Таблиці);

25) "Не проводиться технічне обслуговування, ремонти газопроводів та установок що використовують газ, що є порушенням вимог п.3.19 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 45 Таблиці);

26) "При експлуатації ШГРП використовується засіб вимірювальної техніки - манометр зав.№2547029 без проведення державної повірки (1 раз на рік), що є порушенням вимог п.7.1, п.7.5 розділ VII "Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання", п.4.13 розділ IV НПАОП 0.00-1.76-15", чим порушено ст.13 Закону України №2694-XII від 14.10.1992 "Про охорону праці" (рядок 46 Таблиці) (а.с.25-26).

Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №41 від 24.03.2017 підписаний головним лікарем Комунальної установи "Центральна клінічна лікарня №4 Заводського району" Бочарніковою І.С. без зауважень.

Також, в Акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №41 від 24.03.2017 зазначено, що: "… У зв'язку з виявленням порушень, зазначених у рядку №21, 34, 37, 39, 40, 44 таблиці, попереджаю про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) експлуатацію систем газопостачання та газовикористовуючого обладнання без дозволу на експлуатацію лінійних частин та їх елементів системи газопостачання та газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100кВт.; без проведення комплексного приладового обстеження надземного газопроводу; без проведення поточного ремонту ШГРП; без проведення регулювання і перевірку параметрів спрацювання запобіжних пристроїв ШГРП: виконання робіт по пуску газу в установки, що використовують газ, без визначення за допомогою газоаналізатора наявності газоповітряної суміші в топках після проведення вентиляції топок; без проведення контрольного випробування газопроводів на герметичність …" (а.с.26).

Як, зокрема, зазначено у ч.2 ст.4 Закону України "Про охорону праці", державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці; підвищення рівня промислової безпеки шляхом забезпечення суцільного технічного контролю за станом виробництв, технологій та продукції, а також сприяння підприємствам у створенні безпечних та нешкідливих умов праці; (…).

Згідно з ст.13 Закону України "Про охорону праці" роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: […] забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; […] забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; […] здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; […]. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Відповідно до ст.9 Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" суб'єкт господарської діяльності ідентифікує об'єкти підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин. Нормативи порогової маси небезпечних речовин встановлюються Кабінетом Міністрів України. Порядок ідентифікації, форма та зміст оповіщення про її результати визначаються Кабінетом Міністрів України. На основі ідентифікаційних даних Кабінет Міністрів України затверджує класифікацію об'єктів підвищеної небезпеки і порядок їх обліку.

Надаючи правову оцінку порушенням, виявленим співробітниками ГУ Держпраці у Запорізькій області, суд бере до уваги, що згідно з п.3 "Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки", який є Додатком 3 до постанови Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 "Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки", до переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки віднесено: технологічне устатковання, лінійні частини та їх елементи систем газопостачання природним і зрідженим газом суб'єктів господарювання та населених пунктів, а також газовикористовуюче обладнання потужністю понад 100 кВт.

У п.6 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011, зазначено, що Дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається: роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.

Як зазначено у п.3.1 розділу ІІІ "Правил безпеки систем газопостачання", затверджених 15.05.2015 наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №285, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08.06.2015 за №674/27119 (надалі - "Правила безпеки систем газопостачання"), роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1107 (далі - Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки).

У п.2.2 розділу ІІ "Правил безпеки систем газопостачання", зокрема, зазначено, що у цих Правилах позначення та скорочення вживаються у таких значеннях: ШГРП - шафовий газорегуляторний пункт; ЗСК - запобіжно-скидний клапан; ЗЗК - запобіжно-запірний клапан; КПО - комплексне приладове обстеження.

Згідно з ч.3 ст.21 Закону України "Про охорону праці" роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідачем документально не доведено одержання дозволу на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (лінійних частин та їх елементів системи газопостачання та газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВт).

Відповідно до п.2.11 розділу V глави 2 "Правил безпеки систем газопостачання" під час експлуатації ГРП, ШГРП, ГРУ необхідно здійснювати технічний огляд, регулювання обладнання, технічне обслуговування та поточний ремонт. Технічний огляд здійснюється: у головних ГРП із регулюючими клапанами нормально відкрито "НВ" і нормально закрито "НЗ" - цілодобовим наглядом; у інших ГРП, ШГРП, ГРУ - не рідше ніж один раз на місяць; у ГРП із засобами телеметричного контролю або диспетчеризації - не рідше ніж один раз на 3 місяці. Регулювання обладнання ГРП, ШГРП, ГРУ і перевірку параметрів спрацьовування ЗСК і ЗЗК проводять не рідше ніж один раз на 6 місяців (зокрема перед початком опалювального сезону), а також після ремонту обладнання. Технічне обслуговування і поточний ремонт можуть суміщатися та здійснюються не рідше ніж один раз на 12 місяців кожний або з іншою періодичністю - у строки, встановлені згідно з вимогами заводу-виробника обладнання (регуляторів тиску, запобіжних клапанів, телемеханічних пристроїв). Поточний ремонт обладнання, конструкція якого не ремонтопридатна (не підлягає розбиранню), не здійснюється.

Відповідачем не надано до суду доказів того, що під час експлуатації ШГРП проведено: поточний ремонт (1 раз на рік); регулювання обладнання і перевірку параметрів спрацювання запобіжних пристроїв (1 раз на 6 місяців).

Як передбачено п.3.19 розділу V глави 3 "Правил безпеки систем газопостачання", зняття заглушки і пуск газу після тривалої зупинки (понад 3 доби) або ремонту установки допускається за наявності актів контрольного випробування газопроводів на герметичність, перевірки топок, газоходів, контрольно-вимірювальних приладів і систем автоматики безпеки та регулювання.

Відповідачем не надано до суду актів контрольних випробувань газопроводів на герметичність після їх тривалої (понад 3 доби) зупинки.

Згідно з п.3.13 розділу V глави 3 "Правил безпеки систем газопостачання" перед пуском у роботу установок, що використовують газ, їхні топки і газоходи повинні бути провентильовані (провітрені). Закінчення вентиляції визначають за допомогою газоаналізатора (вміст газу не повинен перевищувати 20% НКМЗ).

Відповідач не надав до суду документальних доказів додержання п.3.13 розділу V глави 3 "Правил безпеки систем газопостачання" щодо використання газоаналізатора для визначення закінчення вентиляції установок, які використовують газ.

Відповідно до п.1.15 розділу V глави 1 "Правил безпеки систем газопостачання" підземні (з металевих і поліетиленових труб), надземні та наземні газопроводи підлягають технічному обстеженню, в тому числі комплексному приладовому обстеженню відповідно до вимог Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану.

Як передбачено п.1.17 розділу V глави 1 "Правил безпеки систем газопостачання", КПО підземних сталевих газопроводів необхідно здійснювати: вперше - через рік після введення в експлуатацію; не рідше ніж один раз на 5 років при тривалості експлуатації до 25 років для таких, що знаходяться в задовільному технічному стані та нормальних геологічно-корозійних умовах; не рідше ніж один раз на 3 роки при експлуатації понад 25 років для таких, що знаходяться в задовільному технічному стані та нормальних геологічно-корозійних умовах; не рідше ніж один раз на рік при тривалості експлуатації понад 25 років для таких, що знаходяться у складних геологічно-корозійних умовах (сейсмічність понад 6 балів, підроблювані території), мають захисне покриття типу "нормальне", включені до плану капітального ремонту або заміни. На газопроводах, що мають захисне ізоляційне покриття нижче ніж для типу "дуже посилене", в доповнення до КПО проводиться контрольне шурфування для виявлення стану труб і якості зварних стиків зовнішнім оглядом. КПО стану поліетиленових газопроводів проводиться у строки, що встановлені для обстеження сталевих газопроводів.

Згідно з п.5.3 розділу V "Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання", затвердженого 24.10.2011 наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №640, зареєстрованого 21.11.2011 у Міністерстві юстиції України за №1326/20064 (надалі - "Порядок технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання"), КПО газопроводів: 5.3.1. Згідно із відповідною спеціально розробленою інструкцією надтрасове обстеження (без розкриття) газопроводів виконують такими видами: газопроводи підземні сталеві або наземні з обвалуванням - КПО; газопроводи підземні поліетиленові - перевірка герметичності з визначенням місцезнаходження траси газопроводу; газопроводи надземні або наземні без обвалування - перевірка герметичності. 5.3.2. Перелік робіт, що виконують під час КПО газопроводів, наведено у додатку 2 до цього Порядку. 5.3.3. Вимоги до оформлення результатів КПО газопроводів наведено у розділі IX цього Порядку.

Методи і методики виконання технічного обстеження надземних газопроводів викладені у п.6.3 розділу VІ "Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання".

Як передбачено п.9.4 розділу ІХ "Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання", за результатами технічного обстеження ОСГ (об'єктів систем газопостачання) складається акт перевірки технічного стану газопроводу.

Доказів проведення КПО (комплексного приладового обстеження) зовнішнього надземного газопроводу (актів перевірки технічного стану) відповідач до суду - не надав.

Відповідно до п.1.4 «Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», затвердженого 11.08.2011 наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України №826, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за №1531/20269 (надалі - «Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України»), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 «Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України» передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку. У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу (ч.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").

Судом з'ясовано, що КУ "Центральна клінічна лікарня №4 Заводського району" не вжито належних, вичерпних заходів щодо усунення порушень нормативно-правових актів з охорони праці (зазначених в Акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №41 від 24.03.2017). Доказів письмового повідомлення ГУ Держпраці у Запорізькій області про вжиття таких заходів відповідач до суду - не надав.

Беручи до уваги вище наведене, суд приходить до висновку, що відповідач не усунув порушення нормативно-правових актів з охорони праці, у зв'язку з чим суд погоджується з доводами позивача, що наявність встановлених позаплановою перевіркою порушень створює реальну загрозу життю та здоров'ю працівників працюючих у КУ "Центральна клінічна лікарня №4 Заводського району" (а також і пацієнтів лікувального закладу) та може спричинити настання негативних наслідків.

Таким чином, на думку суду, є наявні підстави для задоволення позову та застосування до КУ "Центральна клінічна лікарня №4 Заводського району" заходів реагування у сфері державного нагляду: заборони останньому експлуатацію лінійних частин та їх елементів системи газопостачання природним газом котельні по вул.Оптимістична, 1 без дозволу спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади по контролю за охороною праці експлуатацію лінійних частин та їх елементів системи газопостачання та газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВт.; без проведення комплексного приладового обстеження зовнішнього надземного газопроводу; без проведення поточного ремонту, проведення перевірки параметрів спрацювання запобіжних пристроїв ШГРП; без визначення якості вентиляції топок на наявність газоповітряної суміші за допомогою газоаналізатора; без проведення контрольного випробування газопроводів на герметичність з оформленням актів після тривалої зупинки (понад 3 доби) - до усунення порушення.

Вжиття заходів реагування не позбавляє відповідача права у разі усунення виявлених порушень, що стали підставою для їх застосування, звернутись до адміністративного суду у порядку, передбаченому ч.12 ст.183-2 КАС України, із заявою про скасування застосованих судом заходів реагування.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням зазначеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про: повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163, 183-2, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Заборонити Комунальній установі "Центральна клінічна лікарня №4 Заводського району" (69106, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Оптимістична, буд.1, ідентифікаційний код 05498660) експлуатацію лінійних частин та їх елементів системи газопостачання природним газом котельні по вул.Оптимістична, 1: без дозволу спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади по контролю за охороною праці експлуатацію лінійних частин та їх елементів системи газопостачання та газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВт.; без проведення комплексного приладового обстеження зовнішнього надземного газопроводу; без проведення поточного ремонту, проведення перевірки параметрів спрацювання запобіжних пристроїв ШГРП; без визначення якості вентиляції топок на наявність газоповітряної суміші за допомогою газоаналізатора; без проведення контрольного випробування газопроводів на герметичність з оформленням актів після тривалої зупинки (понад 3 доби) - до усунення порушень.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною (ч.9 ст.183-2 КАС України).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанову у повному обсязі виготовлено 11.05.2017.

Суддя О.О. Прасов