Постанова № 66449065, 12.05.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2017
Номер справи
803/1751/16
Номер документу
66449065
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2017 року Справа № 803/1751/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Валюха В.М.,

розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковельрембуд» до Комунального підприємства «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації» про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав,

ВСТАНОВИВ:

02.12.2016 Товариство з обмеженою відповідальністю «Ковельрембуд» (далі - ТзОВ «Ковельрембуд», позивач) звернулося з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації» (далі - КП «ВОБТІ», відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав від 28.11.2012.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.12.2016 залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 (далі - третя особа ОСОБА_1.) (а. с. 23-24).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 28.11.2016 позивачу стало відомо про те, що 28.11.2012 реєстратор Ковельської філії КП «ВОБТІ» Шимончук Т.Г. прийняла рішення про державну реєстрацію права приватної власності на незавершене будівництво арматурного цеху, що розташоване в м. Ковелі, по АДРЕСА_1, з присвоєнням реєстраційного номера 38351413, за ОСОБА_1

Позивач вважає вказане рішення протиправним з тих підстав, що воно прийняте без відповідних документів, перелік яких визначений чинним на момент його прийняття законодавством, у зв'язку з чим просить визнати його протиправним та скасувати.

Представник відповідача у заяві від 12.05.2017 позов визнав у повному обсязі (а. с. 179).

Третя особа ОСОБА_1 письмових заперечень проти позову до суду не подала.

До судового засідання, призначеного на 11:00 12.05.2017, представники сторін подали до канцелярії суду письмові заяви про розгляд справи за їх відсутності (а. с. 178-179).

Третя особа ОСОБА_1 в судове засідання не прибула з невідомих причин, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце судового розгляду справи шляхом направлення рекомендованим листом повістки за зареєстрованою адресою проживання (а. с. 26), що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 93), проте її неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Відтак, виходячи із приписів частини першої статті 41, частини четвертої статті 122 КАС України, судовий розгляд справи проведено у письмовому провадженні, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Дослідивши письмові докази, в т. ч. матеріали інвентаризаційної справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 20.11.2012 ОСОБА_1 звернулася до Ковельської філії КП «ВОБТІ» із заявою (замовленням) про видачу витягу про реєстрацію права власності та витягу з реєстру для продажу на об'єкт нерухомого майна, що складається з сукупності будівельних матеріалів незавершеного будівництва арматурного цеху, що знаходиться по АДРЕСА_1, в м. Ковелі Волинської області (а. с. 163). При цьому, до вказаної заяви було додано свідоцтво, видане 19.07.2012 приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу Зубенко Т.І., зареєстроване в реєстрі за № 1177, яким посвідчено, що ОСОБА_1 належить на праві власності майно, що складається з сукупності будівельних матеріалів незавершеного будівництва арматурного цеху, що знаходяться по АДРЕСА_1, в м. Ковель Волинської області, вартість згідно з протоколом проведення аукціону по реалізації рухомого майна № 0-03100/2 становить 35414,16 грн., яке придбане ОСОБА_1 за 35500,00 грн., що раніше належав ТзОВ «Ковельрембуд» (а. с. 167).

28.11.2012 реєстратор Ковельської філії КП «ВОБТІ» Шимончук Т.Г. прийняла рішення про державну реєстрацію права приватної власності на незавершене будівництво арматурного цеху, що розташоване в м. Ковелі, по АДРЕСА_1, з присвоєнням реєстраційного номера 38351413 (а. с. 168).

28.11.2012 Ковельською філією КП «ВОБТІ» було видано ОСОБА_1 витяг про державну реєстрацію прав № 36452174, з якого вбачається, що на підставі свідоцтва № 1177 від 19.07.2012, посвідченого приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу Зубенко Т.І., зареєстровано за ОСОБА_1 право приватної власності на незавершений будівництвом арматурний цех, розташований за адресою: АДРЕСА_1, реєстраційний номер 38351413, а 29.11.2012 третій особі ОСОБА_1 було видано витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно (для складання договору про відчуження незавершеного будівництвом арматурного цеху) по вказаному об'єкту, що підтверджується наявними в інвентаризаційній справі другими примірниками витягів (а. с. 169-170).

Пунктом 3 розділу ІІ (Прикінцеві та перехідні положення) Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та інших законодавчих актів України» від 11.02.2010 № 1878-VI (з наступними змінами та доповненнями) було встановлено, що до 1 січня 2013 року державна реєстрація: права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Згідно із частиною другою статті 30 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV (з наступними змінами та доповненнями, в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення, далі - Закон № 1952-IV) дії або бездіяльність державного реєстратора, державного кадастрового реєстратора, нотаріуса, державного виконавця можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Таким чином, рішення реєстраторів бюро технічної інвентаризації про державну реєстрацію прав, прийняті до 01.01.2013, можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, відповідач (який у спірних правовідносинах виступає як суб'єкт владних повноважень з огляду на виконання ним делегованих повноважень щодо державної реєстрації прав) не довів правомірності оскаржуваного в даній адміністративній справі рішення, виходячи з такого.

Згідно із частиною першою статті 1 Закону № 1952-IV (з наступними змінами та доповненнями, тут і надалі в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення) цей Закон регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Державна реєстрація прав на об'єкт незавершеного будівництва та їх обтяжень у випадках, установлених законом, проводиться у порядку, визначеному цим Законом, з урахуванням особливостей правового статусу такого об'єкта.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

За приписами частини другої статті 15 Закону № 1952-IV орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав. Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Як передбачено пунктом 27 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 № 703 (з наступними змінами та доповненнями, тут і надалі в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення, далі - Порядок № 703), документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є: 1) укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно, чи його дублікат; 2) свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат; 3) свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат; 4) свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, видані нотаріусом, чи їх дублікати; 5) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане державним реєстратором відповідно до цього Порядку; 6) свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 7) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією до набрання чинності цим Порядком; 8) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняте власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; 9) державний акт на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою; 10) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно; 11) ухвала суду про затвердження (визнання) мирової угоди; 12) заповіт, яким встановлено сервітут на нерухоме майно; 13) закон, яким встановлено сервітут на нерухоме майно; 14) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації; 15) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; 16) інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.

Відповідно до пунктів 72, 73 розділу «Державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва» Порядку № 703 державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва проводиться у порядку, встановленому для державної реєстрації прав щодо нерухомого майна, право власності на яке заявлено вперше, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва проводиться за наявності державної реєстрації речового права на земельну ділянку, на якій розташований такий об'єкт, за заінтересованою особою. У разі проведення державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва заінтересованою особою є особа, яка здійснює його будівництво.

За приписами пункту 74 Порядку № 703 для проведення державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва заявник подає органові державної реєстрації прав: 1) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку, та завірену в установленому порядку копію примірника кадастрового плану земельної ділянки на паперовому носії; 2) документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт; 3) документи, що зазначені у пункті 28 цього Порядку.

Згідно із пунктом 1.1 розділу І (Загальні положення) Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 № 7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 за № 157/6445 (з наступними змінами та доповненнями, в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення, далі - Положення № 7/5), це Тимчасове положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно (далі - Положення) визначає порядок проведення державної реєстрації права власності та права користування (сервітуту) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; довірчого управління нерухомим майном; права власності на об'єкти незавершеного будівництва (далі - державна реєстрація прав), а також порядок взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Відповідно до пункту 1.3 розділу І (Загальні положення) Положення № 7/5 державна реєстрація прав проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць, обслуговування на території яких здійснюється БТІ, створеними до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України» та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Як передбачено абзацом третім пункту 1.6 Положення № 7/5, державна реєстрація права власності на об'єкти незавершеного будівництва проводиться у порядку, визначеному Положенням, з урахуванням особливостей, встановлених у розділі IV Положення.

За приписами пунктів 4.1-4.3 розділу IV (Особливості проведення державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва) Положення № 7/5 державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва проводиться реєстратором БТІ відповідно до вимог Положення та з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. У разі проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності на об'єкт незавершеного будівництва до заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) додаються документи, що посвідчують право на земельну ділянку, та дозвіл на виконання будівельних робіт, їх копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав, видачу витягу про державну реєстрацію прав та надання витягу з Реєстру прав, а також інші документи, визначені Положенням. У разі проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності на об'єкт незавершеного будівництва, для будівництва якого не вимагається дозвіл на виконання будівельних робіт, до заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) додаються документи, що посвідчують право на земельну ділянку, затверджена проектна документація на будівництво об'єкта містобудування, їх копії, копія документа, що відповідно до законодавства засвідчує факт повідомлення заявником (заявниками) інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про початок виконання будівельних робіт, на які не вимагається дозвіл на виконання будівельних робіт, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав, видачу витягу про державну реєстрацію прав та надання витягу з Реєстру прав, а також інші документи, визначені Положенням.

Як вбачається із матеріалів інвентаризаційної справи на об'єкт нерухомого майна по АДРЕСА_1, до заяви (замовлення) ОСОБА_1 про видачу витягу про реєстрацію права власності було долучено лише свідоцтво № 1177 від 19.07.2012, посвідчене приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу Зубенко Т.І. (а. с. 163-170).

Отже, суд приходить до висновку, що прийняття реєстратором Ковельської філії КП «ВОБТІ» Шимончук Т.Г. рішення від 28.11.2012 про державну реєстрацію прав на незавершений будівництвом арматурний цех, розташований за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_1, лише на підставі свідоцтва № 1177 від 19.07.2012, посвідченого приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу Зубенко Т.І., не відповідає вимогам чинного на момент прийняття цього рішення законодавства, що регулює порядок державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, оскільки для проведення державної реєстрації права власності на вказаний об'єкт незавершеного будівництва заявник (третя особа ОСОБА_1.) не подав документів, перелік яких визначений пунктом 74 Порядку № 703 та розділом IV (Особливості проведення державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва) Положення № 7/5, за відсутності яких державна реєстрація прав на зазначений об'єкт є неможливою.

При вирішенні цього спору суд також враховує, що свідоцтво № 1177, видане 19.07.2012 приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу Зубенко Т.І. (на підставі якого прийнято оскаржуване рішення від 28.11.2012 про державну реєстрацію прав) було оскаржене та визнано недійсним в судовому порядку. Так, рішенням Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 16.01.2017 у справі № 159/4566/16-ц за позовом ТзОВ «Ковельрембуд» до ОСОБА_1 про визнання недійсним свідоцтва про право власності в задоволенні позову було відмовлено (а. с. 54-57). Проте, рішенням апеляційного суду Волинської області від 01.03.2017 у справі № 159/4566/16-ц за позовом ТзОВ «Ковельрембуд» до ОСОБА_1 рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 16.01.2017 скасовано та ухвалено нове рішення про задоволення позову, визнано недійсним свідоцтво № 1177 від 19.07.2012, видане приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу Волинської області Зубенко Т.І., яким за ОСОБА_1 посвідчено право власності на майно, що складається з: сукупності будівельних матеріалів незавершеного будівництва арматурного цеху, що знаходиться по АДРЕСА_1 (а. с. 51-53).

На думку суду, оскаржуваним у цій справі рішенням від 28.11.2012 про державну реєстрацію прав були порушені права позивача, оскільки, як вбачається із матеріалів інвентаризаційної справи, вказаний арматурний цех належав ТзОВ «Ковельрембуд» та на вказаний об'єкт позивачу 02.11.2007 було видано технічний паспорт (а. с. 153-162).

Згідно із частиною другою статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач у позовній заяві стверджує, що про оскаржуване рішення від 28.11.2012 про державну реєстрацію прав йому стало відомо 28.11.2016 при ознайомленні із матеріалами цивільної справи № 159/3975/16-ц.

Суд вважає, що оскільки жодних доказів того, що про оскаржуване рішення від 28.11.2012 про державну реєстрацію прав позивач дізнався раніше, ніж 28.11.2016, у матеріалах справи немає, а позов подано до суду 02.12.2016, тому строк звернення до суду з цим позовом не пропущений.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що оскільки рішення реєстратора Ковельської філії КП «ВОБТІ» Шимончук Т.Г. від 28.11.2012 про державну реєстрацію прав на незавершений будівництвом арматурний цех, розташований за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_1, прийняте з порушенням вимог чинного на момент прийняття цього рішення законодавства, що регулює порядок державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва (для проведення державної реєстрації права власності на вказаний об'єкт незавершеного будівництва заявник не подав документів, перелік яких визначений пунктом 74 Порядку № 703 та розділом IV Положення № 7/5), що призвело також до порушення прав позивача, а свідоцтво нотаріуса № 1177 від 19.07.2012, на підставі якого прийнято вказане рішення про державну реєстрацію прав, було визнано недійсним в судовому порядку, тому з наведених підстав позовні вимоги про визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 41, 122, 160 - 163 КАС України, на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення реєстратора Ковельської філії Комунального підприємства «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації» Шимончук Т.Г. від 28 листопада 2012 року про державну реєстрацію прав на незавершений будівництвом арматурний цех, розташований за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_1.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя В.М.Валюх