
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2017 року Справа № 924/167/15
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Юрчук М.І., суддя Демянчук Ю.Г. , суддя Тимошенко О.М.
при секретарі судового засідання Новоселецький І.А.
за участю представників сторін:
заявника: представник не з'явився
апелянта: представник не з'явився
боржника: арбітражний керуючий ліквідатор ОСОБА_1
кредиторів: представник ОСОБА_2 - ТОВ "Твін Експерт"
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу кредитора - ОСОБА_3 з додатковою відповідальністю "Адамс" від 30.03.2017р. на ухвалу господарського суду Хмельницької області від 28.03.17р. у справі №924/167/15 (суддя Вибодовський О.Д.)
за заявою Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області
до Відкритого акціонерного товариства "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" м. Кам'янець-Подільський
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 28.03.2017р. у справі №924/167/15 відмовлено у задоволенні скарги на дії (бездіяльність) ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1 та клопотання про припинення повноважень ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1 та призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4; зобов'язано ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" ОСОБА_1, відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", повторно скликати збори (комітет) кредиторів із заслуховуванням звітності ліквідатора про проведену роботу за весь період здійснення ліквідаційної процедури банкрута та врахуванням позиції усіх кредиторів, із прийняттям відповідних рішень; зобов'язано ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" ОСОБА_1 належним чином, у відповідності до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", провести ліквідаційну процедуру банкрута, про що, скласти ліквідаційний баланс та подати його разом із звітом господарському суду для затвердження.
Ухвала місцевого господарського суду мотивована тим, скарга на дії (бездіяльність) ліквідатора боржника, арбітражного керуючого ОСОБА_1 та клопотання про припинення повноважень останнього та призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4, є передчасними, не обґрунтованими та не підтверджені належними доказами. Судом не встановлено обставин, які б підтверджували доводи та твердження заявника щодо упередженості (заінтересованості) ліквідатора (арбітражного керуючого) ОСОБА_1; в матеріалах справи також відсутні докази, які підтверджували, що арбітражний керуючий згідно Закону про банкрутство, не може бути призначеним у справі про банкрутство; враховано також рішення зборів комітету кредиторів боржника щодо погодження кандидатури арбітражного керуючого ОСОБА_4 на призначення ліквідатором та письмову позицію з приводу поданої скарги одного з основних кредиторів боржника; оскільки у справі зявився новий кредитор ТОВ "ТВІН ЕКСПЕРТ" судом прийнято рішення про зобовязання ліквідатора ОСОБА_1 повторно скликати збори (комітет) кредиторів із заслуховуванням звітності ліквідатора про проведену роботу за весь період здійснення ліквідаційної процедури банкрута та врахуванням позиції усіх кредиторів, із прийняттям відповідних рішень згідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та проведення належними чином у відповідності до Закону ліквідаційної процедури банкрута.
Не погоджуючись з прийнятою ухвалою, кредитор - ОСОБА_3 з додатковою відповідальністю "Адамс" - звернувся до суду із апеляційною скаргою від 30.03.2017р., в якій просить за результатами розгляду задовольнити її, ухвалу суду від 28.03.2017р. у справі №924/167/15 - скасувати; прийняти нове рішення, яким задовольнити скаргу ТДВ "Адамс" на дії (бездіяльність) ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1, задовольнити клопотання про припинення повноважень ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1; припинити повноваження ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1; призначити ліквідатором ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_4 (свідоцтво №1723 від 27.03.2015р.).
Апеляційна скарга мотивована тим, що оскаржувана ухвала є безпідставною, необґрунтованою, винесена з порушенням норм матеріального і процесуального права. Суд першої інстанції при винесенні ухвали від 28.03.2017р. у даній справі прийшов до неправильних висновків, порушив положення статей 40, 41, 114 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та статті 33, 34, 43 ГПК України; судом не враховані всі фактичні обставини справи, не в повному обсязі зясовано та досліджено всі матеріали, не надано належної правової оцінки всім доказам. Апелянт зазначає, що ліквідатором ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражним керуючим ОСОБА_1 порушено приписи статті 26 Закону про банкрутство в частині скликання та проведення зборів комітету кредиторів банкрута. Згідно даної статті збори кредиторів на вимогу комітету кредиторів або окремих кредиторів скликаються арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) та проводяться протягом двох тижнів з дня надходження письмової вимоги про їх скликання. Збори кредиторів проводяться за місцезнаходженням боржника. Так, 11.01.2017р. ТДВ "Адамс" було направлено ліквідатору банкрута вимогу про скликання зборів комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", в якій товариство звернулось до ліквідатора з проханням скликати протягом 2 тижнів з дня надходження даної письмової вимоги та провести відповідні збори із зазначенням відповідного порядку денного. Вимога про скликання зборів комітету кредиторів банкрута була отримана ліквідатором 17.01.2017р. що підтверджується інформацією з офіційного сайту УДППЗ "Укрпошта". Однак, ліквідатором, арбітражним керуючим ОСОБА_1 збори комітету кредиторів не були скликані та проведені у встановлений Законом про банкрутство термін, що призвело до порушення прав та інтересів членів комітету кредиторів даної справи. При цьому, ліквідатором банкрута було направлено на адресу ТДВ "Адамс" лист від 26.01.2017р. №01-21/23, в якому зазначено, що з вказаної вимоги ліквідатору не зрозуміло, збори якого саме представницького органу кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" товариство просить скликати. Також, ліквідатором зазначено, що у вимозі кредитор посилається на положення статті 26 Закону про банкрутство, яка регламентує порядок скликання зборів кредиторів боржника, натомість порядок скликання та проведення зборів комітету кредиторів на думку ліквідатора відмінний від встановленого статтею 26 Закону про банкрутство порядку. Апелянт з вказаною позицією ліквідатора не погоджується та вважає, що порядок скликання зборів комітету кредиторів встановлено вказаною нормою Закону про банкрутство, а тому при скликанні зборів комітету кредиторів, слід керуватись положеннями саме вказаної статті, що регулюють порядок скликання зборів кредиторів боржника. Таким чином, ліквідатором ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражним керуючим ОСОБА_1 допущено порушення приписів статті 26 Закону. У звязку з чим, ТДВ "Адамс" було ініційовано проведення зборів комітету кредиторів банкрута з власної ініціативи та направлено відповідні повідомлення про проведення зборів на адресу Державного агентства резерву України, арбітражного керуючого, ліквідатора Банкрута ОСОБА_1 та боржника. Так, 15.02.2017р. було проведено збори комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів". На зборах, враховуючи норми Закону про банкрутство щодо невиконання або неналежного виконання ліквідатором своїх обовязків, комітетом кредиторів прийнято рішення, яким визнано роботу ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого ОСОБА_1 незадовільною, такою, що не відповідає вимогам статті 98 Закону про банкрутство та вирішено звернутися до господарського суду із скаргою на дії (бездіяльність) ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражного керуючого ОСОБА_1 та з клопотанням про припинення його повноважень ліквідатора, арбітражного керуючого ОСОБА_1 у даній справі. Також погоджено кандидатуру арбітражного керуючого ОСОБА_4 на призначення його ліквідатором у справі про банкрутство №924/167/15 та вирішено звернутися до господарського суду з клопотанням про призначення ліквідатором ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражного керуючого ОСОБА_4; останній був присутній на зборах комітету кредиторів та надав свою заяву з відповідним обґрунтуванням на участь у даній справі про банкрутство. При цьому, всі необхідні документи прийняті за результатами зборів долучено до матеріалів справи. Апелянт зазначає, що згідно поточного звіту ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого ОСОБА_1 від 11.01.2017р. ліквідатором не здійснено повноваження, обовязковість вчинення, яких передбачена статтею 41 Закону про банкрутство. Скаржник зазначає також про порушення ліквідатором, арбітражним керуючим абзацу 2 частини 7 статті 115 Закону про банкрутство та приписів статті 41 Закону про банкрутство в частині проведення продажу майна банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому Законом про банкрутство. З матеріалів справи №924/167/15 вбачається, що ОСОБА_1 не проведено жодних дій, які були б спрямовані на продаж майна банкрута та задоволення вимог кредиторів, що може призвести до затягування строків ліквідаційної процедури банкрутства товариства та порушення законних прав та інтересів кредиторів. Таким чином, в роботі ліквідатора, арбітражного керуючого банкрута ОСОБА_1 вбачається неналежне виконання своїх обовязків та повноважень відповідно до чинного законодавства України, а саме порушення діяльності, які не відповідають вимогам статі 98 Закону про банкрутство щодо сумлінного та розумного виконання своїх обовязків з урахуванням інтересів боржника та його кредиторів, використання наданих судом прав та обовязків ліквідатора, а також забезпечення майнових інтересів кредиторів. Кредитор у справі №924/167/15 ТДВ "Адамс" вважає, що ним надано достатньо належних та допустимих доказів для обґрунтування своєї правової позиції щодо зазначених обставин.
Кредитором ТОВ "Твін Експерт" подано відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого він просить суд залишити рішення місцевого господарського суду без змін, апеляційну скаргу без задоволення, з підстав, викладених у відзиві.
Арбітражним керуючим ОСОБА_1 подано відзив на апеляційну скаргу, згідно якого він просить суд залишити апеляційну скаргу ТДВ "Адамс" без задоволення, а ухвалу господарського суду Хмельницької області від 28.03.2017р. у даній справі без змін, з підстав, викладених у відзиві.
Заявник та інші кредитори не скористалися правом подачі відзиву на апеляційну скаргу.
Рівненський апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення представника кредитора ТОВ "Твін Експерт", ліквідатора-арбітражного керуючого ОСОБА_1 у судових засіданнях, розглянувши доводи апеляційної скарги, відзивів на апеляційну скаргу, дослідивши наявні матеріали справи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та їх юридичну оцінку, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права вважає, що ухвалу господарського суду Хмельницької області від 28.03.2017р. у даній справі слід залишити без змін, а апеляційну скаргу скаржника - без задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон про банкрутство) провадження у справах про банкрутство регулюється Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Хмельницької області від 10.02.2015р. прийнято до розгляду заяву про порушення справи про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів".
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 10.03.2015р. порушено провадження у справі №924/167/15 про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" та призначено попереднє засідання суду.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 04.07.2016р. у даній справі затверджено реєстр вимог кредиторів.
Постановою господарського суду Хмельницької області від 14.11.2016р. у даній справі визнано боржника - Відкрите акціонерне товариство "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором - арбітражного керуючого ОСОБА_1
Матеріалами справи встановлено, що 16.02.2017р. від кредитора ОСОБА_3 з додатковою відповідальністю "Адамс" у даній справі надійшла до суду скарга на дії (бездіяльність) ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1
17.02.2017р. кредитором ОСОБА_3 з додатковою відповідальністю "Адамс" у даній справі подано до суду клопотання про припинення повноважень ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1 та признання ліквідатором банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4
В обґрунтування поданих клопотань та скарги заявник - кредитор ТДВ "Адамс" зазначає наступне.
Згідно пункту 3 статті 26 Закону про банкрутство збори кредиторів у провадженні у справі про банкрутство скликаються арбітражним керуючим за його ініціативою, за ініціативою комітету кредиторів чи інших кредиторів, сума вимог яких становить не менше ніж третину всіх вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, або за ініціативою однієї третини кількості голосів кредиторів. Збори кредиторів на вимогу комітету кредиторів або окремих кредиторів скликаються арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) та проводяться протягом двох тижнів з дня надходження письмової вимоги про їх скликання. Збори кредиторів проводяться за місцезнаходженням боржника.
Так, 11.01.2017р. ТДВ "Адамс" було направлено ліквідатору ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" ОСОБА_1 вимогу про скликання зборів комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", що підтверджується описом вкладення у цінний лист №2900109829682. В зазначеній вище вимозі, ТДВ "Адамс"звернулось до ліквідатора з проханням скликати протягом двох тижнів з дня надходження даної письмової вимоги та провести збори комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" із зазначенням порядку денного: 1) слухання звіту ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1 про свою діяльність при проведенні ліквідаційної процедури по справі №924/167/15; 2) інші питання, необхідність яких виникне в ході проведення зборів комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів".
Вимога про скликання зборів комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" була отримана ліквідатором ОСОБА_1 17.01.2017р., що підтверджується інформацією з офіційного сайту УДППЗ "Укрпошта".
Однак, ТДВ "Адамс" зазначає, що ліквідатором ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражним керуючим ОСОБА_1 збори комітету кредиторів банкрута скликані та проведені у встановлений Законом про банкрутство термін не були, що призвело по порушення прав та інтересів членів комітету кредиторів №924/167/15. При цьому, ліквідатором банкрута було направлено на адресу ТДВ "Адамс" лист від 26.01.2017р. №01-21/23 в якому зазначено, що з вимоги ТДВ "Адамс" ліквідатору не зрозуміло, збори якого саме представницького органу кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" ТДВ "Адамс" просить скликати. Також, ліквідатором зазначено, що у вимозі кредитор посилається на положення статті 26 Закону про банкрутство, яка регламентує порядок скликання зборів кредиторів боржника, натомість порядок скликання та проведення зборів комітету кредиторів на думку ліквідатора відмінний від встановленого статтею 26 Закону про банкрутство порядку.
ТДВ "Адамс" з вказаною вище позицією ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражного керуючого ОСОБА_1 не погодився та зазначає, що порядок скликання зборів комітету кредиторів встановлено Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Відповідно до приписів статті 26 Закону про банкрутство встановлено процедурні питання, які визначають умови і порядок скликання зборів кредиторів та комітету кредиторів, їх повноваження тощо. На думку заявника ліквідатором ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражним керуючим ОСОБА_1 допущено порушення приписів статті 26 Закону про банкрутство, а саме не скликано та не проведено збори комітету кредиторів банкрута на вимогу ТДВ "Адамс" у встановлений Закону про банкрутство термін.
За наведених обставин, ТДВ "Адамс" було ініційовано проведення зборів комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" та направлено відповідні повідомлення про проведення зборів комітету кредиторів на адресу Державного агентства резерву України, ліквідатора банкрута ОСОБА_1 та боржника ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" за адресою: м. Кам'янець - Подільський, ОСОБА_5, 15.
15.02.2017р. було проведено збори комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" на яких прийнято наступні рішення:
- обрати головою зборів комітету кредиторів представника кредитора ТДВ "Адамс" - ОСОБА_6, а секретарем зборів комітету кредиторів - представника кредитора ТДВ "Адамс" - ОСОБА_6;
- звернутися до господарського суду зі скаргою на дії (бездіяльність) ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражного керуючого ОСОБА_1 та з клопотанням про припинення повноважень ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражного керуючого ОСОБА_1;
- погодити кандидатуру арбітражного керуючого ОСОБА_4 на призначення його ліквідатором у справі про банкрутство ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" №924/167/15 та звернутися до господарського суду з клопотанням про призначення ліквідатором ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражного керуючого ОСОБА_4 (свідоцтво № 1723 від 27.03.2015р.).
ТДВ "Адамс" зазначає, що з поточного звіту ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражного керуючого ОСОБА_1 від 11.01.2017р. №01-21/09 вбачається, що ліквідатором не здійснено повноваження, обов'язковість вчинення, яких передбачена статтею 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", зокрема:
- не надано жодних доказів на вчинення ліквідатором заходів з метою забезпечення збереження майна банкрута ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів";
- не проведено інвентаризацію та оцінку майна ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів";
- не проведено аналізу фінансового становища банкрута;
- не сформовано ліквідаційну масу ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів";
- не вчинено дій щодо встановлення наявності сум дебіторської заборгованості та можливості їх стягнення;
- не проведено дій, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута;
- не обрано один рахунок боржника в банківській установі та не вчинено дій з метою закриття інших рахунків ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів";
- не надаються кожного місяця комітету кредиторів звіти про свою діяльність, інформація про фінансове становище і майно боржника на день відкриття ліквідаційної процедури та при проведенні ліквідаційної процедури, використання коштів боржника;
- не проведено жодних дій, які були б спрямовані на продаж майна ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" та задоволення вимог кредиторів, а саме не отримано згоду кредитора вимоги якого є забезпеченими на продаж майна банкрута, яке є предметом забезпечення, не вчинено заходів щодо обрання організатора на проведення аукціону з продажу майна банкрута, не визначено початкову вартість майна, яке підлягає реалізації в ліквідаційній процедурі банкрутства ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", не підписано Договір про проведення аукціону.
ТДВ "Адамс" стверджує, що наведені обставини свідчать про те, що ліквідатор ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражний керуючий ОСОБА_1 неналежним чином виконує обов'язки, які покладено на нього постановою господарського суду Хмельницької області від 14 листопада 2016 року у справі №924/167/15, що в свою чергу призводить до порушення прав та інтересів кредиторів.
Враховуючи норми Закону а саме: пункт 3 статті 98 Закону про банкрутство щодо реалізації прав та обов'язків арбітражного керуючого (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) у справі про банкрутство згідно Конституції України та законодавства України про банкрутство; пункт 8 статті 26 вказаного щодо компетенції комітету кредиторів на прийняття рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про призначення арбітражного керуючого (керуючого санацією, ліквідатора), припинення його повноважень та про призначення іншого арбітражного керуючого (керуючого санацією, ліквідатора); пункт 12 статті 41 Закону щодо повноважень господарського суду та комітету кредиторів у разі невиконання або неналежного виконання ліквідатором своїх обов'язків, ТДВ "Адамс" зазначає, що 15.02.2017р. комітетом кредиторів прийнято рішення: визнати роботу ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражного керуючого ОСОБА_1 незадовільною, такою, що не відповідає вимогам статті 98 Закону про банкрутство та звернутися до господарського суду з клопотанням про припинення повноважень ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражного керуючого ОСОБА_1 та скаргою на його дії (бездіяльність).
На зборах комітету кредиторів 15.02.2017р. також був присутній арбітражний керуючий - ОСОБА_4 (свідоцтво № 1723 від 27.03.2015р.), який надав свою заяву на участь у справі про банкрутство ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" №924/167/15 та повідомив, що має Свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №1723 від 27.03.2015 р., має повну вищу юридичну освіту, не належить до жодної категорії осіб, передбаченими приписами частини 2 статті 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", судимостей за вчинення корисливих злочинів та заборони суду займатися діяльністю арбітражного керуючого не має та не є заінтересованою особою стосовно банкрута, кредиторів, має договір страхування відповідальності арбітражного керуючого. Має офіс в м. Хмельницькому, що дозволить заощадити кошти під час проведення процедури банкрутства ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" та сприятиме оперативності його роботи. У зв'язку з вищевикладеним, комітетом кредиторів прийнято рішення погодити кандидатуру арбітражного керуючого ОСОБА_4 на призначення його ліквідатором у справі про банкрутство ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" №924/167/15 та звернутися до господарського суду з клопотанням про призначення ліквідатором ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражного керуючого ОСОБА_4 (свідоцтво № 1723 від 27.03.2015 р.).
Враховуючи наведені обставини кредитор ТДВ "Адамс" звернувся до господарського суду з відповідними клопотаннями та скаргою.
Як вбачається з матеріалів справи, ліквідатор ОСОБА_1 на подані кредитором клопотання про припинення повноважень ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1 та скаргу на його дії (бездіяльність) подав відзиви, в яких заперечує доводи кредитора, у судових засіданнях ліквідатор також заперечував подані клопотання та скаргу на дії (бездіяльність) ліквідатора.
Спростовуючи доводи та твердження кредитора, щодо обґрунтування поданих клопотань ліквідатор ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" ОСОБА_1 зазначає наступне.
ТДВ "Адамс" направлено ліквідатору ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" вимогу від 10.01.2017р. про скликання зборів комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", у якій ТДВ "Адамс" посилається на пункт 3 статті 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", як на підставу скликання комітету кредиторів.
Так, відповідно до пункту 3 статті 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" збори кредиторів у провадженні у справі про банкрутство скликаються арбітражним керуючим за його ініціативою, за ініціативою комітету кредиторів чи інших кредиторів, сума вимог яких становить не менше ніж третину всіх вимог внесених до реєстру вимог кредиторів, або за ініціативою однієї третини кількості голосів кредиторів. Збори кредиторів на вимогу комітету кредиторів або окремих кредиторів скликаються арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) та проводяться протягом двох тижнів з дня надходження письмової вимоги про їх скликання. Збори кредиторів проводяться за місцезнаходженням боржника.
Ліквідатор ОСОБА_1 зазначає, що у зв'язку з тим, що пунктом 3 статті 26 Закону про банкрутство, на який посилається ТДВ "Адамс" у своїй вимозі, встановлює порядок скликання зборів кредиторів та ні яким чином не визначає порядок скликання комітету кредиторів. Відповідно ліквідатором направлено ТДВ "Адамс" лист від 26.01.2017р. з проханням уточнити, які саме збори ТДВ "Адамс" вимагає провести: збори кредиторів чи збори комітету кредиторів. Відповідь на даний лист ліквідатор від ТДВ "Адамс" не отримав. На думку ліквідатора пункт 3 статті 26 Закону про банкрутство встановлює порядок проведення зборів кредиторів боржника та не містить порядку скликання або проведення комітету кредиторів боржника. Враховуючи наведене ліквідатор стверджує, що в його в діях ліквідатора відсутні порушення приписів статті 26 Закону про банкрутство в частині скликання та проведення зборів комітету кредиторів банкрута. Разом з тим, ліквідатор, що не отримував повідомлення про проведення комітету кредиторів банкрута. Інформацію щодо проведення комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" ліквідатор отримав в телефонному режимі від представника Держрезерву України 14.02.2017р. Ліквідатор, арбітражний керуючий зазначає, що перебував з 14.02.2017р. на лікарняному (листок непрацездатності додається), а тому не мав змоги прибути до м. Кам'янець-Подільський та прийняти участь у комітеті кредиторів. Про неможливість прийняття участі у комітеті кредиторів та проханням перенести засідання комітету кредиторів ліквідатором 15.02.2017р. направлено членам комітету кредиторів телеграми (копії додаються). Також ліквідатор зазначає, що додатковою ухвалою господарського суду Хмельницької області від 16.01.2017р. (залишеною без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 07.02.2017р.) заяву ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" про уточнення поточних грошових вимог до боржника задоволено та включено визнані ухвалою суду від 20.12.2016р. поточні грошові вимоги в сумі 5 530 482,45грн. до реєстру вимог кредиторів. Відповідно до абзацу 3 частини 6 статті 26 Закону про банкрутство, кредитор, що має двадцять п'ять і більше відсотків голосів, автоматично включається до складу комітету кредиторів. Таким чином, з урахуванням визнаних вимог ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит", станом на 15.02.2017р. вимоги конкурсних кредиторів, які мають право вирішального голосу на зборах кредиторів та комітеті кредиторів у процентному співвідношенні мають наступний вигляд:
Загальна сума вимог конкурсних кредиторів, які мають право вирішального голосу на зборах кредиторів - 18 710 342,13грн.. з яких:
- ТДВ "Адамс" - (7 674 232.78x100/18 710 342.13) - 41,01%;
- Кам'янець-Подільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Хмельницькій області - (1318 573.09x100/18 710 342.13) -7,04%;
- Державне агентство резерву України - (4 187 053,81x100/18 710 342,13) - 22,37%;
- ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" - (5 530 482.45x100/18 710 342,13) - 29,55%.
Загальна сума вимог конкурсних кредиторів, які мають право вирішального голосу на комітеті кредиторів - 17 391 769,04грн., з яких:
- ТДВ "Адамс" - (7 674 232.78x100/17 391 769.04) - 44,1%;
- Державне агентство резерву України - (4 187 053,81x100/17 391769,04) - 24,07%;
- ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" - (5 530 482.45x100/17 391 769,04) - 31,79%.
Таким чином, ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" маючи більш ніж двадцять п'ять відсотків голосів, автоматично включається до складу комітету кредиторів банкрута, у зв'язку з чим скликання та проведення комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" мало здійснюватись з обов'язковим повідомленням ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" про проведення комітету кредиторів та прийняття рішень з урахуванням визнаних вимог.
Ліквідатор зазначає, що до господарського суду Хмельницької області з поточними вимогами до ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" звернулись наступні кредитори:
- ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" з вимогами на суму - 5 530 482,45грн.;
- Кам'янець-Подільська ОДПІ ГУ Міндоходів у Хмельницькій області з вимогами на суму - 8 160,00грн.;
- Кам'янець-Подільське обєднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на суму - 7441,35грн.;
- Відділення виконавчої дирекції ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Камянець - Подільському на суму - 540 796,21грн.
При цьому, ліквідатор зазначає, що пунктом 29 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013р. № 01-06/606/2013 "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що за результатами розгляду грошових вимог кредиторів господарський суд заново затверджує реєстр вимог кредиторів (з урахуванням визнаних конкурсних вимог) та зобов'язує ліквідатора сформувати представницькі органи кредиторів (збори кредиторів та комітет кредиторів) у порядку, передбаченому статтею 26 Закону. Подальший рух справи в ліквідаційній процедурі має відбуватися тільки за участю новостворених представницьких органів кредиторів. Зокрема, це стосується переходу з ліквідаційної процедури до процедури санації або затвердження мирової угоди, прийняття рішення щодо реалізації активів банкрута, надання оцінки діяльності ліквідатора, затвердження звіту ліквідатора.
За наведених обставин, проведення комітету кредиторів на якому можливе прийняття рішень щодо наступних дій у ліквідаційній процедурі, у тому числі надання оцінки діям ліквідатора, затвердження звіту ліквідатора має здійснюватись лише новоствореним комітетом кредиторів банкрута, після розгляду господарським судом Хмельницької області заявлених поточних вимог кредиторів, затвердження нового реєстру вимог кредиторів, проведення зборів кредиторів, на яких буде обрано склад комітету кредиторів. Так, скликання та проведення комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" у попередньому складі (у тому числі з метою заслуховування звіту ліквідатора та надання оцінки його діям) до розгляду заяв з поточними вимогами до банкрута, затвердження нового реєстру вимог кредиторів, проведення зборів кредиторів, на яких буде обрано новий склад комітету кредиторів є незаконним.
Відповідно до пункту 1 статті 37 Закону про банкрутство у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
Таким чином, на протязі дванадцяти місяців ліквідатором здійснюються дії передбачені Законом про банкрутство. Законом не встановлені строки для проведення ліквідатором тих чи інших дій в ліквідаційній процедурі, а встановлено лише загальний строк для проведення ліквідаційної процедури.
Ліквідатор зазначає, що на даний час в ліквідаційній процедурі ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" проведено наступні дії:
- з метою збереження майна боржника ліквідатором з ТОВ "Мейдей" укладено договір № 03012017 від 03.01.2017р. про надання охоронних послуг;
- ліквідатором проведено інвентаризацію майна ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", що підтверджено доданими до матеріалів справи копіями актів інвентаризації від 14.12.2016р.;
- з метою виявлення майнових активів банкрута ліквідатором отримана інформаційна довідка від 22.01.2017р. з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо суб'єкта;
- ліквідатором направлено запит до регіонального сервісного центру МВС України у Хмельницький області та отримано відповідь (лист №01-21/164 від 26.12.2016р., відповідь на запит №31/22-23 від 04.01.2017р.);
- з метою виявлення майнових активів підприємства направлені запити до реєстраційних органів, а саме запит до Кам'янець-Подільського МБТІ №01-21/166 від 26.12.2016р., відповідь на запит №180 від 30.12.2016р., запит до Реєстраційної служби Камянець - Подільського МУЮ №01-21/24 від 10.02.2017р., запит до Національної комісії цінних паперів та фондового ринку України №01-21/14 від 16.02.2017р.;
- з метою виявлення рахунків банкрута у фінансових установах ліквідатором направлено запит до органів ДФС та отримано відповідь щодо рахунків ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" у банківських установах, запит №01-21/165 від 26.12.2016р., відповідь на запит від 05.01.2017р.;
- з метою виявлення коштів на рахунках банкрута направлені запити до банківських установ та отримані відповіді, а саме: Хмельницькій обласній філії ПАТ "Укрсоцбанк" №01-21/13 від 17.01.2017р., філії АТ "Укрексімбанк" №01-21/13 від 17.01.2017р., відповідь на запит №070-02/175 від 31.01.2017р., Хмельницькій філії ПАТ "ПриватБанк" №01-21/13 від 17.01.2017р., відповідь на запит №20.1.0.0.0/7-20170120/5138 від 30.01.2017р., Хмельницькому обласному управлінню АТ "Ощадбанк" №01-21/13 від 17.01.2017р., відповідь на запит від 01.02.2017р.;
- з метою отриманні інформації щодо умов виготовлення технічної документації на об'єкти нерухомості банкрута направлені запити до Кам'янець-Подільського МБТІ №01-21/51 від 24.02.2017р. та ФОП ОСОБА_7 01-21/52 від 24.02.2017р.;
- ліквідатором розглянуті заяви з поточними вимогами до банкрута та направлені відповіді заявникам та господарському суду Хмельницької області;
- ліквідатором направлялися членам комітету кредиторів ТДВ "Адамс" та Державному агентству резерву України поточні звіти щодо проведеної роботи №01-21/09 від 11.01.2017р. та 0121/45 від 21.02.2017р.
В обґрунтування цих відомостей арбітражний керуючий ОСОБА_1 надає копії запитів, відповідей на них, копії листів, копію договору.
Пунктом 1 статті 42 Закону про банкрутство надано поняття ліквідаційної маси: усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання на лап відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, що належать юридичній особі - банкруту, які передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку. Формування ліквідаційної маси можливе лише після отримання інформації від всіх органів здійснюючих реєстрацію майна та банківських установ.
В суді апеляційної інстанції ліквідатор ОСОБА_1 звертає увагу на ту обставину, що на даний час формування ліквідаційної маси триває, оскільки ним не отримані усі відомості про майнові активи банкрута від організацій та банківських установ.
Відповідно до пункту 1 статті 44 Закону про банкрутство після проведення інвентаризації та оцінки майна ліквідатор здійснює продаж майна банкрута.
Згідно пункту 5 вказаної статті Закону, ліквідатор здійснює продаж майна боржника у вигляді цілісного майнового комплексу. У разі якщо продати майно боржника у вигляді цілісного майнового комплексу не вдалося, ліквідатор здійснює продаж майна боржника частинами. Продаж майна банкрута здійснюється лише після формування ліквідаційної маси, інвентаризації та оцінки майна банкрута.
Відповідно до пункту 53 Національного стандарту №1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003р. №1440 залежно від обраних методичних підходів та методів оцінки оцінювач повинен: 1) зібрати та проаналізувати всі істотні відомості про об'єкт оцінки, зокрема вихідні дані про його правовий статус, відомості про склад, технічні та інші характеристики. інформацію про стан ринку стосовно об'єкта оцінки та подібного майна, відомості про економічні характеристики об'єкта оцінки (прогнозовані та фактичні доходи і витрати від використання об'єкта оцінки, у тому числі від його найбільш ефективного використання та існуючого використання); 2) визначити правові обмеження щодо об'єкта оцінки та врахувати їх вплив на вартість об'єкта оцінки;
Як зазначає ліквідатор ОСОБА_1, для проведення оцінки майнового комплексу ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" необхідно надати суб'єкту оціночної діяльності технічну документацію на нерухоме майно, питання виготовлення якої на даних час знаходиться на стадії вирішення. На даний час ліквідатором проводяться дії щодо виготовлення технічної документації на об'єкти нерухомого майна, яке належить ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", після чого буде проведена його оцінка та аукціон з продажу цілісного майнового комплексу ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" у відповідності до вимог Закону про банкрутство.
При цьому, відповідно до пункту 29 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013р. № 01-06/606/2013, подальший рух справи в ліквідаційній процедурі має відбуватися тільки за участю новостворених представницьких органів кредиторів. Зокрема, це стосується переходу з ліквідаційної процедури до процедури санації або затвердження мирової угоди, прийняття рішення щодо реалізації активів банкрута, надання оцінки діяльності ліквідатора, затвердження звіту ліквідатора.
Таким чином, надання оцінки діяльності ліквідатора комітетом кредиторів у попередньому складі, на думку ліквідатора, є незаконним та таким, що не відповідає фактичним обставинам.
Разом з тим, ліквідатор звертає увагу на протокол №1 зборів комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" від 15.02.2017р. та реєстраційну картку кредиторів №1 від 15.02.2017р., який підтверджує, що на зборах комітету кредиторів був присутній лише один кредитор, а саме ТДВ "Адамс", який має лише 44,1% голосів від загальної кількості голосів конкурсних кредиторів, які мають право вирішального голосу на комітеті кредиторів.
Відповідно, всі рішення прийняті на зборах комітету кредиторів ВАТ "Адамс", (протокол № 1 від 15.02.2017р.), а саме: 1) рішення щодо обрання голови комітету кредиторів; 2) рішення щодо звернення до господарського суду зі скаргою на дії (бездіяльність) ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражного керуючого ОСОБА_1; 3) рішення щодо погодження кандидатури арбітражного керуючого ОСОБА_4 на призначення ліквідатором ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" є незаконними, у зв'язку з відсутністю кворуму на зборах комітету кредиторів.
Враховуючи всі наведені обставини та подані на їх підтвердження докази, ліквідатор вважає доводи викладені у клопотанні та скарзі ТДВ "Адамс" є необґрунтованими, такими що не відповідають матеріалам справи, нормам чинного законодавства та просить суд відмовити у задоволенні клопотання ТДВ "Адамс" від 17.02.2017р. про припинення повноважень ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражного керуючого ОСОБА_1 та призначення іншого арбітражного керуючого (ліквідатора) у справі №924/167/15 та скарги від 16.02.2017р. на дії (бездіяльність) ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1
Згідно додаткових пояснень ліквідатора щодо скарги на дії (бездіяльність) ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражного керуючого ОСОБА_1 наданих при розгляді даної справи, останній пояснив, що не відноситься до жодної із категорій осіб передбачених пунктом 2 статті 114 Закону про банкрутство, які не можуть бути призначені у справі про банкрутство, а також не відноситься до жодної категорії осіб, які є заінтересованими, як по відношенню до боржника так і по відношенню до кредиторів. Щодо перебування ОСОБА_1 у правовідносинах з ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит", пояснив, він дійсно був працівником АТ "Банк "Фінанси та Кредит, однак 11.01.2013р. його звільнено з АТ "Банк "Фінанси та Кредит" за власним бажанням. Відповідні докази ліквідатором додано до матеріалів справи. Таким чином, з 11.01.2013р. припинені трудові правовідносини ОСОБА_1 з АТ "Банк "Фінанси та Кредит", з дати звільнення пройшло більш ніж три роки, що свідчить про відсутність будь-яких підстав для ствердження щодо можливої пов'язаності арбітражного керуючого ОСОБА_1 з АТ "Банк "Фінанси та Кредит". На підтвердження всіх наведених обставин, ліквідатор надав в додаток копію трудової книжки; копію постанови ВГСУ від 07.06.2016р. по справі №11/60; копію постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 25.01.2017р. по справі №11/60; інформаційну довідку з ЄДР щодо ТДВ "Адамс"; інформаційну довідку з регулярної звітності ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів".
Аналогічні обґрунтування та пояснення щодо клопотання від 17.02.2017р. про припинення повноважень ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражного керуючого ОСОБА_1 та призначення іншого арбітражного керуючого (ліквідатора) у справі №924/167/15 та скарги від 16.02.2017р. на дії (бездіяльність) ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1, останній надав також суду апеляційної інстанції та підтримав їх у судових засіданнях.
В матеріалах справи також, наявні заперечення кредитора ТОВ "ТВІН ЕКСПЕРТ", м. Київ (правонаступник ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит", м. Київ) на скаргу на дії (бездіяльність) ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1 та клопотання про припинення повноважень ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1 та про призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4, в якому кредитор зазначає, що збори комітету кредиторів боржника, що відбулися 15.02.2017р., на якому було прийняте рішення звернутися до суду зі скаргою та заявою проведений з порушенням законодавства та не враховує інтереси кредиторів по справі.
В обґрунтування поданого заперечення кредитор зазначає, що 20.12.2016р. господарський суд Хмельницької області визнав поточні грошові вимоги ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" в сумі 5 530 482,45грн. Ухвалою від 16.01.2017р. суд визнав поточні вимоги Банку в сумі 5 530 482,45грн. конкурсними та вніс їх до реєстру вимог кредиторів.
Після визнання судом поточних вимог ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" в сумі 5 530 482,45 грн., загальна кількість голосів кредиторів, що мають право брати участь у голосуванні на зборах кредиторів склала 18 948 голосів. У процентному співвідношенні:
- ТДВ "Адамс" - 7 674 голосів, або 40,5% від загальної кількості голосів;
- ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" - 5 530, або 29,19%;
- Державне агентство резерву України - 4 187, або 22,1%;
- Кам'янець-Подільська ОДПІ ГУ Міндоходів у Хмельницькій області - 1 319, або 6,96%;
- Кам'янець-Подільського міського РЕМу -131, або 0,69%;
- УПФ України в м. Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі - 107, або 0,56%.
Кредитор зазначає, що 15.02.2017р. ТДВ "Адамс" самостійно скликано та проведено комітет кредиторів, на якому було прийнято рішення про звернення до господарського суду зі скаргою та клопотанням. За прийняте рішення голосувало лише ТДВ "Адамс", інший учасник комітету кредиторів - Державне агентство резерву України - не брав участі у комітеті кредиторів. Також, не викликалися арбітражний керуючий ОСОБА_1 та ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" (правонаступник ТОВ "ТВІН ЕКСПЕРТ", м. Київ).
За змістом абзацу 3 частини 6 статті 26 Закону про банкрутство кредитор, що має двадцять п'ять і більше відсотків голосів, автоматично включається до складу комітету кредиторів. На думку ТОВ "ТВІН ЕКСПЕРТ" рішення, які прийняті на комітеті кредиторів 15.02.2017р., прийняті з порушенням норм чинного законодавства, без врахування думки інших кредиторів по справі та членів комітету кредиторів боржника, тому клопотання та скарга є передчасними та не підлягають задоволенню. Повідомляє, що у ТОВ "ТВІН ЕКСПЕРТ" відсутні будь-які зауваження з приводу роботи арбітражного керуючого ОСОБА_1 Керуючись інформацією отриманою від ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" (правонаступник ТОВ "ТВІН ЕКСПЕРТ", м. Київ) звіти від арбітражного керуючого ОСОБА_1 про хід процедури ліквідації отримані за січень 2017р. та за лютий 2017р. На думку кредитора, арбітражний керуючий виконує належним чином всі обов'язки, покладені на нього Законом про банкрутство, кредитор не вбачає будь-яких порушень з боку арбітражного керуючого ОСОБА_1, як ліквідатора боржника, вважає скаргу безпідставною та надуманою та відсутні будь-які підстави для заміни ліквідатора боржника.
Щодо запропонованого ТДВ "Адамс" арбітражного керуючого ОСОБА_4 на призначення ліквідатором банкрута, кредитор у запереченні вважає, що у даного арбітражного керуючого відсутній необхідний досвід для забезпечення належного проведення ліквідації боржника. Згідно інформації з Реєстру арбітражних керуючих ОСОБА_4 має 1-й рівень кваліфікації арбітражного керуючого. Відповідно до Порядку присвоєння рівнів кваліфікації арбітражним керуючим (розпорядникам майна, керуючим санацією, ліквідаторам) затвердженого Наказом Міністерства юстиції України №145/5 від 22.01.2013р., І рівень - це є найнижчий рівень кваліфікації арбітражного керуючого. Кредитор вбачає недостатнім досвід арбітражного керуючого ОСОБА_4 для здійснення функцій ліквідатора у даній справі про банкрутство. Арбітражний керуючий ОСОБА_1 на думку ТОВ "ТВІН ЕКСПЕРТ" є більш досвідченим арбітражним керуючим, має 4-й рівень кваліфікації арбітражного керуючого. Також, ТОВ "ТВІН ЕКСПЕРТ" вважає, що зміна ліквідатора призведе лише до затягування справи про банкрутство боржника та порушить інтереси кредиторів боржника, зокрема ТОВ "ТВІН ЕКСПЕРТ"; останній звертає увагу на те, що є кредитором боржника на суму 38 051 157,24грн. (забезпечені вимоги 32 520 674,79грн., конкурсні вимоги 5 530 482,45грн.), які складають 68,6% від загального розміру вимог, внесених до реєстру кредиторів боржника.
Відповідно до правової позиції Вищого господарського суду України, викладеній у постанові від 01.06.2016р. у справі № 16/89, під час призначення ліквідатора господарський суд не зв'язаний виключно кандидатурами арбітражних керуючих, запропонованими комітетом кредиторів, а у випадку конкуренції кандидатур має право самостійно призначити арбітражного керуючого, який має право самостійно призначити арбітражного керуючого, який має переваги перед іншими запропонованими суду кандидатурами з метою дотримання балансу інтересів і усунення конфлікту між банкрутом і його кредиторами відповідно до вимог статті 31 Закону про банкрутство.
Враховуючи вищезазначене, кредитор ТОВ "ТВІН ЕКСПЕРТ" вважає, що скаргу на дії (бездіяльність) ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1 та клопотання про припинення повноважень ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1 та призначити ліквідатором банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4 слід відхилити.
В матеріалах справи наявна письмова позиція кредитора - Кам'янець-Подільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо поданого клопотання, в якій кредитор повідомляє, що не заперечує щодо призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4
Кредитором - Державним агентством резерву України також було подано до суду першої інстанції письмову позицію на скаргу на дії (бездіяльність) ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1 в якій кредитор зазначає, що згідно пункту 3 статті 26 Закону про банкрутство, збори кредиторів у провадженні у справі про банкрутство скликаються арбітражним керуючим за його ініціативою, за ініціативою комітету кредиторів чи інших кредиторів, сума вимог яких становить не менше ніж третину всіх вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, або за ініціативою однієї третини кількості голосів кредиторів. Збори кредиторів на вимогу комітету кредиторів або окремих кредиторів скликаються арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) та проводяться протягом двох тижнів з дня надходження письмової вимоги про їх скликання. Таким чином, даною нормою Закону встановлено виключно проведення зборів кредиторів боржника та жодним чином не встановлено порядку скликання або проведення комітету кредиторів боржника. На думку Державного агентства резерву України в діях ліквідатора відсутні порушення приписів 26 Закону в частині скликання та проведення зборів комітету кредиторів банкрута.
Так, на даний час у Держрезерву, як у одного з основних кредиторів боржника відсутні претензії щодо виконання своїх обов'язків ліквідатором ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" ОСОБА_1, оскільки останнім здійснюються усі заходи щодо збереження майна боржника, проведено інвентаризацію майна ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", щомісячно членам комітету кредиторів направляється поточний звіт щодо проведеної роботи.
Відповідно, Державне агентство резерву України не вбачає правових підстав для висловлення недовіри ліквідатору ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" ОСОБА_1, а тому у задоволенні скарги ТДВ "Адамс" на дії (бездіяльність) ліквідатора від 16.02.2017р. слід відмовити.
Враховуючи наведені обставини, подані відзиви, пояснення, заперечення та подані на їх підтвердження докази, норми чинного законодавства, що регулюють особливості провадження у справах про банкрутство встановлені Законом про банкрутство, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Як уже зазначалося вище у даній постанові, частиною 1 статті 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено, що провадження у справах про банкрутство регулюється Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Відповідно до частини 2 статті 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом.
Пунктом 2 статті 98 Закону про банкрутство визначені обовязки (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) під час проведення відповідних судових процедур, зокрема ліквідатор зобовязаний подавати відомості, документи та інформацію, що стосуються діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), у порядку встановленому законодавством.
Згідно пункту 3 статті 98 Закону про банкрутство під час реалізації своїх прав та обов'язків арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) зобов'язаний діяти добросовісно, розсудливо, з метою, з якою ці права та обов'язки надано (покладено), обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій), на підставі, у межах та спосіб, що передбачені Конституцією України та законодавством України про банкрутство.
Пунктами 1, 2 статті 41 Закону про банкрутство визначено, що ліквідатор - це фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку. Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження:
- приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження;
- виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута;
- проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута;
- аналізує фінансове становище банкрута;
- виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута;
- очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу;
- предявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості та інші повноваження передбачені Законом.
Ліквідатор не рідше ніж один раз на місяць надає комітету кредиторів звіт про свою діяльність, інформацію про фінансове становище і майно боржника на день відкриття ліквідаційної процедури та при проведенні ліквідаційної процедури, використання коштів боржника, а також іншу інформацію на вимогу комітету кредиторів (пункт 9 статті 41 Закону).
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що з поточного звіту ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражного керуючого ОСОБА_1 від 11.01.2017р. №01-21/09 вбачається, що ліквідатором належним чином здійснено повноваження, обов'язковість вчинення, яких передбачена статтею 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а саме:
- з метою збереження майна боржника ліквідатором з ТОВ "Мейдей" укладено договір №03012017 від 03.01.2017р. про надання охоронних послуг;
- ліквідатором проведено інвентаризацію майна ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", що підтверджено доданими до матеріалів справи копіями актів інвентаризації від 14.12.2016р.;
- з метою виявлення майнових активів банкрута ліквідатором отримана інформаційна довідка від 22.01.2017р. з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо суб'єкта;
- ліквідатором направлено запит до регіонального сервісного центру МВС України у Хмельницький області та отримано відповідь (лист №01-21/164 від 26.12.2016р., відповідь на запит №31/22-23 від 04.01.2017р.);
- з метою виявлення майнових активів підприємства направлені запити до реєстраційних органів, а саме запит до Кам'янець-Подільського МБТІ №01-21/166 від 26.12.2016р., відповідь на запит №180 від 30.12.2016р., запит до Реєстраційної служби Камянець - Подільського МУЮ №01-21/24 від 10.02.2017р., запит до Національної комісії цінних паперів та фондового ринку України №01-21/14 від 16.02.2017р.;
- з метою виявлення рахунків банкрута у фінансових установах ліквідатором направлено запит до органів ДФС та отримано відповідь щодо рахунків ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" у банківських установах, запит №01-21/165 від 26.12.2016р., відповідь на запит від 05.01.2017р.;
- з метою виявлення коштів на рахунках банкрута направлені запити до банківських установ та отримані відповіді, а саме: Хмельницькій обласній філії ПАТ "Укрсоцбанк" №01-21/13 від 17.01.2017р., філії АТ "Укрексімбанк" №01-21/13 від 17.01.2017р., відповідь на запит №070-02/175 від31.01.2017р., Хмельницькій філії ПАТ "Приватбанк" №01-21/13 від 17.01.2017р., відповідь на запит №20.1.0.0.0/7-20170120/5138 від 30.01.2017р., Хмельницькому обласному управлінню АТ "Ощадбанк" №01-21/13 від 17.01.2017р., відповідь на запит від 01.02.2017р.;
- з метою отриманні інформації щодо умов виготовлення технічної документації на об'єкти нерухомості банкрута направлені запити до Кам'янець-Подільського МБТІ №01-21/51 від 24.02.2017р. та ФОП ОСОБА_7 01-21/52 від 24.02.2017р.;
- ліквідатором розглянуті заяви з поточними вимогами до банкрута та направлені відповіді заявникам та господарському суду Хмельницької області;
- ліквідатором членам комітету кредиторів ТДВ "Адамс" та Державному агентству резерву України направлялися поточні звіти щодо проведеної роботи №01-21/09 від 11.01.2017р. та 0121/45 від 21.02.2017р.
Пунктом 1 статті 42 Закону про банкрутство визначено поняття ліквідаційної маси: усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, що належать юридичній особі - банкруту, які передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Формування ліквідаційної маси можливе лише після отримання інформації від всіх органів, які ведуть реєстри та здійснюють реєстрацію майна а також від банківських установ.
Матеріалами справи встановлено, що на даний час формування ліквідаційної маси триває, оскільки ліквідатором не отримані усі відомості про майнові активі банкрута від організацій та банківських установ.
Згідно пункту 3 статті 26 Закону про банкрутство збори кредиторів у провадженні у справі про банкрутство скликаються арбітражним керуючим за його ініціативою, за ініціативою комітету кредиторів чи інших кредиторів, сума вимог яких становить не менше ніж третину всіх вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, або за ініціативою однієї третини кількості голосів кредиторів.
Збори кредиторів на вимогу комітету кредиторів або окремих кредиторів скликаються арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) та проводяться протягом двох тижнів з дня надходження письмової вимоги про їх скликання.
Збори кредиторів проводяться за місцезнаходженням боржника.
Як вбачається з матеріалів справи, 11 січня 2017 року ТДВ "Адамс" було направлено ліквідатору ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" ОСОБА_1 вимогу про скликання зборів комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", що підтверджується описом вкладення у цінний лист №2900109829682.
В зазначеній вище вимозі ТДВ "Адамс" звернулось до ліквідатора з проханням скликати протягом двох тижнів з дня надходження даної письмової вимоги та провести збори комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" із зазначенням порядку денного: 1) слухання звіту ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1 про свою діяльність при проведенні ліквідаційної процедури по справі №924/167/15; 2) інші питання, необхідність яких виникне в ході проведення зборів комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів".
26.01.2017р. ліквідатор направив ТДВ "Адамс" лист з проханням уточнити, які саме збори ТДВ "Адамс" вимагає провести: збори кредиторів чи збори комітету кредиторів, оскільки пункт 3 статті 26 Закону на який посилається ТДВ "Адамс" у своїй вимозі, встановлює порядок скликання зборів кредиторів та ні яким чином не визначає порядок скликання комітету кредиторів.
Відповідь на даний лист ліквідатор від ТДВ "Адамс" не отримав.
Таким чином, в діях ліквідатора відсутні порушення приписів статті 26 Закону про банкрутство в частині скликання та проведення зборів комітету кредиторів банкрута.
В судових засіданнях та згідно поданих письмових пояснень (відзивів, заперечень) встановлено, що ліквідатор ВАТ "Камянець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражний керуючий ОСОБА_1 не отримував повідомлення про проведення комітету кредиторів банкрута. Інформацію щодо проведення комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" ліквідатор отримав в телефонному режимі від представника Держрезерву України 14.02.2017р.
Матеріалами справи підтверджується, що арбітражний керуючий ОСОБА_1 не мав змоги прибути до м. Кам'янець-Подільський та прийняти участь у комітеті кредиторів, у зв'язку із перебуванням арбітражного керуючого з 14.02.2017р. по 18.02.2017р. на лікарняному (листок непрацездатності №005631). Про неможливість прийняття участі у комітеті кредиторів та проханням перенести засідання комітету кредиторів, ліквідатор направив членам комітету кредиторів 15.02.2017р. телеграми.
Твердження заявника ТДВ "Адамс" про упередженість (заінтересованість) ліквідатора ОСОБА_1 на користь кредитора - ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" спростовуються наявними доказами щодо перебування ОСОБА_1 у правовідносинах з Банком та їх припинення з ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит": 11.01.2013р. припинені трудові правовідносини ОСОБА_1 з АТ "Банк "Фінанси та Кредит", ОСОБА_1 звільнено з АТ "Банк "Фінанси та Кредит" за власним бажанням. З дати звільнення пройшло більш ніж три роки.
На даний момент ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" не є кредитором у даній справі.
Таким чином, висновок суду першої інстанції про відсутність будь-яких підстав для ствердження щодо можливої пов'язаності арбітражного керуючого ОСОБА_1 з АТ "Банк "Фінанси та Кредит" є правомірним.
При цьому, під час розгляду даної справи господарськими судами ні першої ні другої інстанцій не встановлено обставин, які б підтверджувалися належними доказами, що арбітражний керуючий ОСОБА_1 відноситься до категорій осіб передбачених пунктом 2 статті 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", які не можуть бути призначені у справі про банкрутство, а також відноситься до категорії осіб, які є заінтересованими, як по відношенню до боржника так і по відношенню до кредиторів.
Враховуючи доводи та обґрунтування кредитора ТДВ "Адамс" у поданих клопотаннях та скарзі, місцевим господарським судом правомірно також враховано позиції кредиторів з приводу прийнятих на зборах комітету кредиторів (протокол № 1 від 15.02.2017р. зборів комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів") рішень, а саме щодо обрання голови комітету кредиторів, рішення щодо звернення до господарського суду зі скаргою на дії (бездіяльність) ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражного керуючого ОСОБА_1, рішення щодо погодження кандидатури арбітражного керуючого ОСОБА_4 на призначення ліквідатором ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів".
Протокол №1 15.02.2017р. зборів комітету кредиторів ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" підтверджує, що позиції присутніх на зборах кредиторів з приводу прийнятих рішень розділились.
Разом тим, судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Державне агентство резерву України, як один із основних кредиторів боржника, у своїй письмовій позиції з приводу поданої скарги на дії ліквідатора, зазначив, що на даний час немає претензії щодо виконання своїх обов'язків ліквідатором ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражним керуючим ОСОБА_1 та не вбачає правових підстав для висловлення недовіри ліквідатору ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" ОСОБА_1
Статтями 33, 34 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно частини 1 статті 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З урахуванням вище викладеного, наявних в матеріалах справи доказів, норм Закону про банкрутство, місцевий господарський правомірно прийшов до висновку, що подані кредитором ТДВ "Адамс" клопотання та скарга щодо діяльності ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", арбітражного керуючого ОСОБА_1 є передчасними, не обґрунтованими та не підтверджені належними доказами.
При розгляді даної справи судами першої та апеляційної інстанції не встановлено обставин, які б свідчили про не належне виконання ліквідатором, арбітражним керуючим ОСОБА_1 покладених на нього Законом про банкрутство обов'язків ліквідатора "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" або його діяльність здійснювалась без урахуванням інтересів боржника та кредиторів.
Отже, судом першої інстанції правомірно ухвалено рішення про відмову у задоволенні скарги на дії (бездіяльність) ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1 та клопотання про припинення повноважень ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" арбітражного керуючого ОСОБА_1 та про призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_4
Враховуючи встановлені обставини даної справи про банкрутство ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів", рішення суду першої інстанції в частині зобовязання ліквідатора ВАТ "Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" ОСОБА_1 повторно скликати збори (комітет) кредиторів із заслуховуванням звітності ліквідатора про проведену роботу за весь період здійснення ліквідаційної процедури банкрута та врахуванням позиції усіх кредиторів, із прийняттям відповідних рішень відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та проведення належними чином у відповідності до Закону ліквідаційну процедуру банкрута, про що, скласти ліквідаційний баланс та подати його разом із звітом господарському суду для затвердження у даному випадку також є правомірним. Арбітражний керуючий ОСОБА_1 не заперечує і погоджується, що в подальшому він так і вчинить, оскільки зазначені обов'язки випливають зі змісту Закону про банкрутство.
Ухвала господарського суду Хмельницької області від 28.03.2017р. р. в оскаржуваній апелянтом частині, прийнята судом з дотриманням норм матеріального і процесуального права та повним дослідженням усіх обставин справи, висновки суду відповідають матеріалам справи та ґрунтуються на нормах Закону про банкрутство.
З огляду на зазначені правові положення та встановлені обставини справи апеляційний господарський суд приходить до висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі, є необґрунтованими, оскільки вони спростовуються зібраними по справі доказами і не відповідають вимогам закону, у зв'язку з чим відсутні підстави для скасування ухвали в оскаржуваній частині та задоволення апеляційної скарги.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 103 ГПК України апеляційна інстанція за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити рішення (ухвалу) місцевого господарського суду без змін, а скаргу - без задоволення.
Апеляційний господарський суд залишає ухвалу місцевого господарського суду без змін, а скаргу - без задоволення, якщо ухвала є законною та обґрунтованою. Підстав для скасування ухвали не вбачається.
Апеляційна скарга кредитора - ОСОБА_3 з додатковою відповідальністю "Адамс" від 30.03.2017р. не підлягає до задоволення.
Витрати по сплаті судового збору за розгляд апеляційної скарги покладаються на апелянта.
Керуючись статтями 49, 99, 101, 103, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 з додатковою відповідальністю "Адамс" від 30.03.17р. залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Хмельницької області від 28 березня 2017 року у справі №924/167/15 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Справу №924/167/15 повернути господарському суду Хмельницької області.
Головуючий суддя Юрчук М.І.
Суддя Демянчук Ю.Г.
Суддя Тимошенко О.М.