Рішення № 66436876, 18.04.2017, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
18.04.2017
Номер справи
911/589/17
Номер документу
66436876
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" квітня 2017 р. Справа № 911/589/17

за позовомОСОБА_1 районної ради, смт. Бородянка

до відповідача ОСОБА_1 селищної ради, смт. Бородянка

за участю третіх осіб, які не заявляютьє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: 1) Державної інспекції сільського господарства в Київській області, м. Київ;

2) комунального підприємства Київської обласної ради «Північне бюро технічної інвентаризації», м. Ірпінь

про скасування рішення від 29.03.2015 №39 та свідоцтва про право власності на майно.

Суддя О.В. Конюх;

за участю представників учасників провадження:

від позивача:ОСОБА_2, уповноважений, довіреність від 19.01.2016;

від відповідача:не з'явився;

від третьої особи 1: не зявився;

від третьої особи 2:не з'явився;

СУТЬ СПОРУ:

позивач ОСОБА_1 районна рада, смт. Бородянка звернувся до господарського суду Київської області з позовом від 07.11.2011р. до відповідача ОСОБА_1 селищної ради, смт. Бородянка, в якому просив суд визнати недійсним та скасувати рішення ОСОБА_1 селищної ради від 29.03.2005 року №39 та видане на його підставі ОСОБА_1 районній державній насіннєвій інспекції свідоцтво про право власності на нерухоме майно, а саме на адмінприміщення з допоміжними будівлями площею 270,6 кв.м. за адресою вул. Свердлова 5 в смт. Бородянка.

Позов обґрунтований тим, що оскаржуваним рішенням від 29.03.2005 року №39 без належних правовстановлюючих документів та правових підстав виконавчий комітет ОСОБА_1 селищної ради оформив право власності на будівлі площею 270,6 кв.м. за адресою вул. Свердлова 5 в смт. Бородянка за ОСОБА_1 районною державною насіннєвою інспекцією. На підставі вказаного рішення ОСОБА_1 районній державній насіннєвій інспекції було видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно. Разом із тим, позивач твердить, що будівлі ОСОБА_1 районної державної насіннєвої інспекції лише перебували у неї на балансі, однак були власністю територіальної громади Бородянського району в особі ОСОБА_1 районної ради, на доказ чого подає копію рішення ОСОБА_1 районної ради народних депутатів від 26.01.1993 року Про затвердження переліку обєктів комунальної власності районної ради народних депутатів, а також копію рішення ОСОБА_1 районної ради від 06.08.2004 року, яким вирішено оформити за територіальною громадою району в особі ОСОБА_1 районної ради право комунальної власності на обєкти нерухомого майна, в тому числі і на спірні будівлі ОСОБА_1 районної державної насіннєвої інспекції. Оскільки позивач як власник не вчиняв жодних правочинів щодо відчуження даного майна, не приймав жодних рішень щодо розпорядження даним майном, то зазначене нерухоме майно продовжує перебувати в комунальній власності територіальної громади Бородянського району, отже оскаржувані рішення та свідоцтво про право власності мають бути визнані недійсними як такі, що суперечать закону.

Ухвалою від 03.03.2017 порушено провадження у справі № 911/589/17 та призначено справу до розгляду на 27.03.2017. Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі правонаступника ліквідованої ОСОБА_1 районної державної насіннєвої інспекції Державну інспекцію сільського господарства в Київській області.

Від відповідача 20.03.2017 надійшов лист від 14.03.2017 №01-28-459, у якому відповідач просив суд розглядати справу без участі представника ОСОБА_1 селищної ради.

Від позивача 24.03.2017 до суду подані додаткові документи та матеріали та письмові пояснення.

В судовому засіданні 27.03.2017 зявились представники позивача. Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не зявились, відзив на позов не подали, хоча про дату час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином. Ухвалою від 27.03.2017 суд залучив до участі у справі в якості третьої особи 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача особу, яка здійснила реєстрацію права власності на спірні обєкти нерухомості правонаступника ліквідованого ОСОБА_1 бюро технічної інвентаризації комунальне підприємство Київської обласної ради «Північне бюро технічної інвентаризації», та витребував у третьої особи 2 копію інвентаризаційної справи щодо спірного обєкту ОСОБА_1 районної державної насіннєвої інспекції, який знаходиться за адресою Київська обл., смт. Бородянка, вул. Свердлова, 5. Розгляд справи було відкладено на 18.04.2017.

Від третьої особи 2 14.04.2017 надійшли копії матеріалів архівної (інвентаризаційної) справи на обєкт нерухомого майна та лист №313, у якому третя особа 2 просила розглядати справу без участі представника комунального підприємства Київської обласної ради «Північне бюро технічної інвентаризації».

В судовому засіданні представником позивача подано лист ОСОБА_1 селищної ради від 18.04.2017 №01-28-649 з доданими документами, у якому відповідач просив слухати справу без участі його представника. Зокрема відповідачем подано копії документів, на підставі яких було прийняте оскаржуване рішення, а саме копію протоколу засідання виконавчого комітету від 29.03.2005, копія розпорядження ОСОБА_1 районної державної адміністрації від 23.02.20056 №108 про затвердження Акта державної приймальної комісії про прийняття спірного обєкту в експлуатацію, та копію власне вказаного Акту.

Третя особа 1 Державна інспекція сільського господарства у Київській області в судові засідання 27.03.2017 та 18.04.2017 свого представника не направила, відзив на позов та витребувані судом документи не подала.

Суд в порядку ст.ст. 64, 77 ГПК України належним чином направляв третій особі 1 копії ухвал від 03.03.2017 та від 27.03.2017 рекомендованими листами з повідомленням на адресу місцезнаходження, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань згідно залученого до матеріалів справи витягу від 03.03.2017 №1002275143. Поштові відправлення повернуті підприємством звязку з посиланням на відсутність адресата.

Відповідно до розяснень та рекомендацій Пленуму Вищого господарського суду України, викладених в підпункті 3.9.1 пункту 3.9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 "Про деякі питання практики застосування господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час та місце розгляду справи у разі виконання судом вимог частини першої ст. 64, ст. 87 ГПК України. За змістом зазначених статей, зокрема, в разі якщо ухвалу було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Згідно підпункту 3.9.2. пункту 3.9. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 "Про деякі питання практики застосування господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку незявлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до права суду, передбаченого ст. 75 ГПК України, справа розглянута за наявними матеріалами.

Розглянувши позов ОСОБА_1 районної ради, смт. Бородянка до ОСОБА_1 селищної ради, смт. Бородянка, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 1) Державної інспекції сільського господарства, м. Київ та комунального підприємства Київської обласної ради «Північне бюро технічної інвентаризації», м. Ірпінь (далі по тексту КПКОР «Північне БТІ»), всебічно та повно вивчивши зібрані у справі докази, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням виконавчого комітету ОСОБА_1 селищної ради від 29.03.2005 №39 «Про оформлення права власності ОСОБА_1 районній державній насіннєвій інспекції на закінчені будівництвом будівлі ОСОБА_1 районної державної насіннєвої інспекції по вул. Свердлова 5 в смт. Бородянка», прийнятим на підставі листа ОСОБА_1 районної насіннєвої інспекції №9/5 від 04.03.2005 та розпорядження ОСОБА_1 РДА від 23.02.2005 №108 «Про затвердження акта державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом будівель ОСОБА_1 районної державної насіннєвої інспекції», вирішено оформити право власності ОСОБА_1 районній державній насіннєвій інспекції на закінчені будівництвом будівлі загальною площею 270,6 кв.м.: адміністративне приміщення площею 213,5 кв.м., гараж площею 57,1 кв.м. по вул. Свердлова 5 в смт. Бородянка; ОСОБА_1 БТІ доручено видати свідоцтво про право власності ОСОБА_1 районній державній насіннєвій інспекції.

На підставі зазначеного рішення 31.03.2005 виконавчим комітетом ОСОБА_1 селищної ради ОСОБА_1 районній насіннєвій інспекції (правонаступником якої є Державна інспекція сільського господарства в Київській області) було видано свідоцтво про право власності серія САА №400713 на нерухоме майно адмінприміщення з допоміжними будівлями за адресою Київська обл., смт. Бородянка, вул. Свердолва 5, а ОСОБА_1 бюро технічної інвентаризації було здійснено державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (номер витягу 6968033 від 11.04.2005, номер запису 100 в книзі 2ю-94).

Вказані рішення ОСОБА_1 селищної ради від 29.03.2005 №39 та видане на його підставі свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 31.03.2005 серія САА №400713 прийняті безпідставно та підлягають визнанню незаконними та скасуванню з огляду на таке.

Згідно до частини 2 ст. 32 Закону України «Про власність» (в редакції, чинній станом на січень 1993 року) суб'єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських Рад народних депутатів. Відповідно до пункту 7 ст. 52 Закону України "Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування" (в редакції, чинній станом на січень 1993 року) до виключної компетенції пленарного засідання районної Ради народних депутатів було віднесено затвердження переліку об'єктів комунальної власності відповідної адміністративно-територіальної одиниці, що передаються в управління місцевій державній адміністрації.

Рішенням ОСОБА_1 районної Ради народних депутатів від 26.01.1993 було 1) затверджено перелік обєктів комунальної власності районної Ради народних депутатів, які 2) було вирішено передати в управління державної адміністрації. Зокрема, у переліку наявне майно Районної державної насіннєвої інспекції балансовою вартістю 1170 тис. крб.. (залишковою вартістю 660,0 тис.крб.).

В подальшому рішенням ОСОБА_1 районної ради від 06.08.2004 №172-13-IV було внесено зміни у пункт 1 Рішенням ОСОБА_1 районної Ради народних депутатів від 26.01.1993, а саме викладено його в новій редакції: « 1. Оформити за територіальною громадою району в особі ОСОБА_1 районної ради право комунальної власності на обєкти нерухомого майна згідно переліку, затвердженого рішенням ОСОБА_1 районної ради від 26.01.1993 при наявності актів державної технічної комісії про прийняття і готовність обєктів до експлуатації, затвердженим розпорядженням ОСОБА_1 районної державної адміністрації на слідуючі обєкти згідно переліку». Зокрема, у переліку наявний спірний обєкт насіннєвої інспекції за адресою смт. Бородянка, вул. Свердлова 5, залишковою вартістю 66189 грн.

Рішення відповідає положенням частин 4, 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції від 20.05.2004), відповідно до яких районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

Зазначений обєкт нерухомого майна знаходиться на земельній ділянці, яка перебувала у постійному користуванні ОСОБА_1 районної державної насіннєвої інспекції на підставі Державного акту на право корисування землею серія Б №027584, виданого у 1980 році виконкомом ОСОБА_1 районної Ради депутатів трудящих.

Відповідно до Положення про ОСОБА_1 районну державну насіннєву інспекцію, затвердженого Наказом облдержнасінінспекції від 12.08.2004 №69а, ОСОБА_1 районна держана насіннєва інспекція відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал» є органом, що здійснює державний контроль в насінництві і є складовою служби державного контролю України у сільськогосподарському насінництві. За організаційно-правовою формою ОСОБА_1 райдержнасінінспекція є установою (пункт 1.1).

За таких обставин станом на кінець 2004 року, спірний обєкт нерухомого майна - будівля ОСОБА_1 районної державної насіннєвої інспекції за адресою смт. Бородянка, вул. Свердлова 5 належав до комунальної власності територіальної громади Бородянського району в особі ОСОБА_1 районної ради, право управління ним було делеговано ОСОБА_1 районній державній адміністрації, перебував на балансі державної установи ОСОБА_1 районної державної насіннєвої інспекції та був розташований на земельній ділянці, що перебувала у її користуванні. Відносно даного обєкту власником було прийнято рішення про оформлення права комунальної власності за територіальною громадою району в особі ОСОБА_1 районної ради.

Відповідно до вказаного рішення власника розпорядженням ОСОБА_1 районної державної адміністрації Київської області від 24.01.2005 №41 було призначено державну приймальну комісію для прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом будівель ОСОБА_1 районної насіннєвої інспекції в смт. Бородянка, вул. Свердлова 5.

ОСОБА_1 БТІ на замовлення ОСОБА_1 районної державної насіннєвої інспекції №34/5 від жовтня 2004 було здійснено інвентаризацію обєктів та виготовлено технічний паспорт. 21.02.2005 створеною комісією було складено Акт державної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом обєкта - ОСОБА_1 районної державної насіннєвої інспекції в смт. Бородянка, вул. Свердлова 5 (у складі адмінприміщення загальною площею 213,5 кв.м. та гаражу площею 57,1 кв.м.).

Розпорядженням ОСОБА_1 районної державної адміністрації від 23.02.2005 №108 було затверджено Акт державної приймальної комісії від 21.02.2005 про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом будівель ОСОБА_1 районної державної насіннєвої інспекції в смт. Бородянка, вул. Свердлова 5, загальною площею 270,6 кв.м.

Відповідно до підпункту 10 пункту б) статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції від 25.03.2005), до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності (які у 2005 році здійснювались у порядку, передбаченому Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. № 7/5). Разом із тим, вказані повноваження обліку та реєстрації не означають права розпорядження майном від імені власника, яке щодо спірного обєкту в порядку ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» здійснює виключно ОСОБА_1 районна рада.

Відповідно до пунктів 1.3, 1.12 Тимчасового положення (в редакції від 17.05.2004) державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць на підставі відповідних рішень виконавчих органів місцевого самоврядування. Рішення про реєстрацію чи відмову в реєстрації прав приймає реєстратор прав власності на нерухоме майно (далі - реєстратор), що є працівником БТІ, який безпосередньо здійснює реєстрацію прав власності на нерухоме майно.

Оскаржуваним рішенням від 29.03.2005 №39 виконком ОСОБА_1 селищної ради вирішив 1) оформити право власності ОСОБА_1 районній державній насіннєвій інспекції на закінчені будівництвом будівлі загальною площею 270,6 кв.м. адміністративне приміщення площею 213,5 кв.м., гараж площею 57,1 кв.м. по вул. Свердлова 5 в смт. Бородянка, згідно з розпорядженням ОСОБА_1 РДА №108 від 23.02.2005; 2) доручив ОСОБА_1 бюро технічної інвентаризації видати свідоцтво про право власності ОСОБА_1 районній державній насіннєвій інспекції.

31.03.2005 виконавчим комітетом ОСОБА_1 селищної ради ОСОБА_1 районній насіннєвій інспекції (правонаступником якої є Державна інспекція сільського господарства в Київській області) було видано свідоцтво про право власності серія САА №400713 на нерухоме майно адмінприміщення з допоміжними будівлями за адресою Київська обл., смт. Бородянка, вул. Свердолва 5.

ОСОБА_1 бюро технічної інвентаризації (правонаступником якого є КПКОР «Північне БТІ») було здійснено державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (висновок про реєстрацію обєкту нерухомого майна від 11.04.2005, номер витягу 6968033 від 11.04.2005, номер запису 100 в книзі 2ю-94).

За таких обставин, вказані рішення ОСОБА_1 селищної ради від 29.03.2005 №39 та видане на його підставі свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 31.03.2005 серія САА №400713 видані неналежній особі, оскільки спірний обєкт нерухомого майна належав та належить до комунальної власності територіальної громади Бородянського району в особі ОСОБА_1 районної ради, і зазначений орган не приймав в межах своєї компетенції жодних рішень щодо відчуження у будь-який спосіб значеного обєкта.

Частиною другою ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 8 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції від 25.03.2005, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення та видачі оскаржуваного свідоцтва про право власності) право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Відповідно до пункту 10 частини 2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав є визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб. Згідно до ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Оскільки спірне рішення виконкому ОСОБА_1 селищної ради прийнято поза межами компетенції, всупереч Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та з порушенням майнових прав територіальної громади Бородянського району в особі ОСОБА_1 районної ради, рішення виконкому ОСОБА_1 селищної ради №39 від 29.03.2005 «Про оформлення права власності ОСОБА_1 районній державній насіннєвій інспекції на закінчені будівництвом будівлі ОСОБА_1 районної державної насіннєвої інспекції по вул. Свердлова, 5 в смт. Бородянка» та видане ОСОБА_1 районній державній насіннєвій інспекції на його підставі свідоцтво про право власності на нерухоме майно серія САА №400713 від 31.03.2005 підлягають визнанню незаконними та скасуванню в судовому порядку, відтак позов ОСОБА_1 районної ради належить задовольнити повністю.

У звязку із задоволенням позову суд покладає на відповідача відшкодування позивачу судового збору.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 49, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 районної ради задовольнити повністю.

2.Визнати незаконним та скасувати рішення виконкому ОСОБА_1 селищної ради №39 від 29.03.2005 «Про оформлення права власності ОСОБА_1 районній державній насіннєвій інспекції на закінчені будівництвом будівлі ОСОБА_1 районної державної насіннєвої інспекції по вул. Свердлова, 5 в смт. Бородянка».

3.Визнати незаконним та скасувати видане ОСОБА_1 районній державній насіннєвій інспекції (код 00712640, правонаступником якої є Державна інспекція сільського господарства в Київській області, код 38060805) свідоцтво про право власності на нерухоме майно серія САА №400713 від 31.03.2005 на адмінприміщення з допоміжними будівлями за адресою Київська область, смт. Бородянка, вул. Свердлова 5.

4.Стягнути з ОСОБА_1 селищної ради (07801, Київська обл., Бородянський район, смт. Бородянка, вул. Центральна 230, ідентифікаційний код 04363662)

на користь ОСОБА_1 районної ради (07801, м. Київ, Київська обл., Бородянський район, смт. Бородянка, вул. Центральна 331, ідентифікаційний код 04054808),

3200,00 грн. (три тисячі двісті гривень нуль копійок) судового сбору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.

Повний текст рішення підписано 12.05.2017

Суддя О.В. Конюх