ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2017 р.м.ОдесаСправа № 511/34/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Теренчук Ж.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді -Кравець О.О.судді -Домусчі С.Д.судді -Коваля М.П.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області на постанову Роздільнянського районного суду Одеської області від 17 березня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
В січні 2017 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області, в якому просила:
- визнати дії УПФУ в Роздільнянському районі щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобов'язати УПФУ в Роздільнянському районі провести уточнюючий перерахунок та виплату призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від суми заробітної плати, зазначеної у довідці УПФУ №4165 від 01.12.2016 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати.
Постановою Роздільнянського районного суду Одеської області від 17 березня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області щодо винесення рішення №42/Л-03 від 05.12.2016 року про відмову ОСОБА_4 у перерахунку пенсії за віком, як державному службовцю з врахуванням інших виплат.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_4 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у відповідності до довідки УПФУ в Роздільнянському районі Одеської області №4165/05 від 01.12.2016 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати починаючи з 01 грудня 2016 року, без зміни базового місяця індексації пенсії та розміру фіксованої суми індексації.
В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області подало апеляційну скаргу, в якій вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року справа призначена до слухання у порядку письмового провадження.
Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що вона не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що позивач з 05.01.2011 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області та їй призначено пенсію за віком на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу".
Згідно відповіді УПФУ в Роздільнянському районі та матеріалів пенсійної справи загальний страховий стаж ОСОБА_4 складає 38 років 04 місяців 25 дні, з них стаж державного службовця 10 років 01 місяць 25 днів. Заробіток для розрахунку пенсії з урахування окладу, рангу, вислуги років та за 24 місяці премії та надбавки 2206,87 грн.
Розмір пенсії ОСОБА_4 станом на 01.12.2016 року становить:
- основний розмір від середнього заробітку - 1765,50 грн
- фіксована сума індексації - 223,02 грн. Всього 1988,52 грн
01.12.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою щодо перерахунку ї пенсії та надала довідку УПФУ в Роздільнянському районі від 01.12.2016 року про складові заробітної плати за останні 24 місяці за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року з урахуванням інших виплат, а саме: індексації, допомоги на оздоровлення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.11).
Листом №42/Л-03 від 05.12.2016 року УПФУ в Роздільнянському районі позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку, посилаючись на п.5 Прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». (а.с. 12)
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок, з яким погоджується колегія суддів, про часткове задоволення позовних вимог та визнання протиправним рішення пенсійного органу про відмову у перерахунку пенсії позивачу, з огляду на наступне.
Відповідно до положень ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно ч. 2 ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ч.1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно ст. 2 ЗУ «Про оплату праці», структуру заробітної плати, до якої, зокрема, входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегією суддів встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності рішення пенсійного органу про відмову у перерахунку пенсії позивача, з урахуванням отриманих ним сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, премій та інших виплат на які нараховано страхові внески, що не враховані під час первинного призначення пенсії позивачу.
Так, з вищевказаних норм вбачається, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
В даному випадку, спірні виплати входять до системи оплати праці державного службовця, а тому пенсійним органом безпідставно не включено останніх до розрахунку пенсії позивача.
Аналогічна позиція також викладена в постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 14 травня 2013 року у справі № 21-125а13, від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13, від 06 листопада 2013 року у справі № 21-350а13, від 04 березня 2014 року у справах № 21-3а14 та № 21-14а14, від 03 червня 2014 року у справі № 21-134а14, від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314а14, від 09 червня 2015 року № 21-243а15.
Більш того, даний перерахунок пенсії позивача, на думку колегії суддів, є відновленням порушеного права особи на отримання належної пенсії у встановленому законодавством розмірі, який був гарантований під час її призначення.
Тому, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції, що в спірних правовідносинах наявні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу, а як наслідок, вважає протиправним оскаржуване рішення пенсійного органу.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Згідно положень ч. 10 ст. 183-2КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 183-2; 195; 197; 198; 200; 205; 206; 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області залишити без задоволення, а постанову Роздільнянського районного суду Одеської області від 17 березня 2017 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після надіслання її копії особам, що беруть участь у справі, оскарженню у касаційному порядку не підлягає.
Головуючий суддя О.О.Кравець
Судді: С.Д.Домусчі
М.П.Коваль