Справа № 522/5660/17
Провадження № 2-а/522/1329/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2017 року м.Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Ільченко Н.А. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Одеській області про визнання неправомірними дії та зобов'язання здійснити виплату одноразової грошової допомоги,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, про визнання неправомірними дії Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 суми одноразової грошової допомоги; та зобов'язання Головного управління Національної поліції в Одеській області здійснити виплату на користь ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 320 000,00 грн..
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він проходив службу в органах внутрішніх справ з 01.10.1982 по 06.11.2015 року, а у подальшому - в Національній поліції з 07.11.2015 року по 29.02.2016 року. Наказом ГУНП в Одеській області від 29.02.2016 року №85 о/с його було звільнено зі служби в поліції за п.2 (через хворобу) ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію».
Згідно з експертним висновком Центральної Міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України №1753 від 30.01.2017 року захворювання ОСОБА_1 пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків на ЧАЕС.
Відповідно до довідки Обласної медико-соціальної експертної комісії Серії 12 ААА №297201 від 08.20.2017 року йому встановлено другу групу інвалідності довічно у зв'язку із захворюванням, що пов'язаним з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Таким чином, позивач стверджує, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» він має право на одержання одноразової грошової допомоги, що передбачена законом, а відповідач протиправно відмовляє йому у виплаті цих коштів соціальної допомоги.
03.05.2017 року на адресу суду надійшли заперечення проти адміністративного позову, у яких зазначено, що ГУНП в Одеській області не виплачує одноразову грошову допомогу на підставі Постанови №850 КМУ від 21.10.2015 року, так як ця постанова регулює виплату працівникам міліції, а не працівникам поліції. Також, виплата одноразової грошової допомоги поліцейським здійснюється на підставі ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» та порядку проведення виплати такої допомоги яка визначена наказом МВС України від 11.01.2016 року №4 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського», але необхідною умовою для отримання поліцейським зазначеної допомоги є визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби саме в органах поліції, а як вбачається з свідоцтва про хворобу від 23.03.2016 року №64/2 та акту, вбачається, що ОСОБА_1 отримав захворювання, що стало підставою для встановлення йому інвалідності, при виконанні службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під час проходження служби в органах внутрішніх справ, а тому вирішити питання про призначення цієї допомоги немає правових підстав
Розглянувши справу в порядку скороченого провадження (ст.183-2 ч.1 п.2 КАС України) одноособово, дослідив надані сторонами документи та матеріали справи, з'ясував фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінив докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, за наслідками чого дійшов висновків про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України з 01.10.1982 по 06.11.2015 року, а з 07.11.2015 по 29.02.2016 року проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Одеській області, що підтверджується копією трудової книжки серії АВ № 711638.
Відповідно до наказу УВС Одеського облвиконкому Одеської обласної ради народних депутатів від 05.11.1986 року №573 був направлений на роботу в 1 зону небезпеки по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, де відпрацював чотирнадцять днів.
Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 29.02.2016 № 85 о/с полковника поліції ОСОБА_1, заступника начальника Ізмаїльського відділу поліції ГУНП в Одеській області, звільнено зі служби в поліції за п. 2, ч. 1, статті 77 (через хворобу), 29 лютого 2016 року.
Згідно з даними виписки з свідоцтва про хворобу № 64/2 від 23 березня 2016 року, складеної Військово-лікарською комісією ДУ ТМО МВС України по Одеській області позивачу було встановлено захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Відповідно до експертного висновку №1753 від 30.01.2017 року Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України захворювання ОСОБА_1 пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно довідки від 08.02.2017 серії 12 ААА № 297201 до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, позивачу ОСОБА_1 встановлена друга група інвалідності, причина інвалідності - захворювання пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
01.02.2017 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Одеській області із заявою про проведення йому виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що ним отримана втрата працездатності із захворюванням, пов'язаним із проходженням служби ОВС, однак управлінням Національної поліції в Одеській області листом № 14/1-Д-305 від 03.02.2017 року повернув без виконання надати позивачем документи для отримання одноразової грошової допомоги в разі інвалідності поліцейського, оскільки призначення та виплата одноразової грошової допомоги поліцейським, втрата працездатності яких пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ, Законом України «Про Національну поліцію України» не передбачена.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням Головного управління Національної поліції в Одеській області позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
В силу частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною шостою статті 23 Закону України «Про міліцію» у разі інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Абзацом третім пункту 15 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Відповідно до статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, зокрема, у разі: визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Статтею 99 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено положення, яке є аналогічними положенням Закону України «Про міліцію», відповідно до яких розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб на час виплати такої допомоги, а саме: в разі визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності II групи - 200 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб.
Таким чином, Держава послідовно реалізує політику щодо соціального захисту працівників органів внутрішніх справ, а в подальшому й працівників Національної поліції, шляхом виплати їм одноразової грошової допомоги у розмірах, визначених законом, в разі визначення їм інвалідності через захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ чи поліції.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначено постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850, якою затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (надалі - Порядок № 850).
Так, підпунктом 2 пункту 2 Порядку № 850 визначено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
За приписами підпункту 2 пункту 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200 - кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності - у разі встановлення інвалідності 2 групи.
Розмір прожиткового мінімуму, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» для працездатних осіб, станом на дату встановлення 2 групи інвалідності 08.02.2017 року становить 1600 гривень.
Таким чином розмір одноразової грошової допомоги для виплати позивачу ОСОБА_1 повинен становити 1600 грн. х 200 = 320 000 гривень.
Твердження відповідача про те, що Національна поліція не несе відповідальності за зобов'язаннями органів внутрішніх справ (міліції), оскільки не є їх правонаступником, до уваги судом не приймаються, адже власної цивільної правосуб'єктності чи власних інтересів, відмінних від самої Держави, ці органи не мають і діють від імені Держави відповідно до визначеної законом компетенції.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 6-14, 17, 19, 71, 99, 100, 122, 159-163, 167, 183-2, 185, 186, 256 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Одеській області про визнання неправомірними дії та зобов'язання здійснити виплату одноразової грошової допомоги - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_1, суми одноразової грошової допомоги.
Зобов'язати Головного управління Національної поліції в Одеській області здійснити виплату на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_1, одноразової грошової допомоги у розмірі 320 000,00 грн..
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду м.Одеси апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду.
Суддя Н.А.Ільченко
05.05.2017