Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
=====
Іменем України
Р І Ш Е Н Н Я
" 26 " квітня 2017 р. Справа № 927/238/17
Заступник прокурора Чернігівської області в інтересах держави
Позивач: Державна екологічна інспекція у Чернігівській області, код ЄДРПОУ 34924790, вул. Малясова, 12, м. Чернігів,14017
Відповідач: Ніжинське районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство "Ніжинрайагролісництво", код ЄДРПОУ 31254259, вул. Борзнянський шлях, 5, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Колісниківська сільська рада Ніжинського району Чернігівської області, вул. Гоголя, 7, с. Колісники, Ніжинський район, Чернігівська область, 16632
Предмет спору: про стягнення шкоди у розмірі 248 084, 90 грн.
Суддя В.В. Шморгун
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
прокурор: Трутень О.О., старший прокурор відділу прокуратури Чернігівської області, посвідчення №032779 від 27.03.2015
від позивача: не зявився;
від відповідача: ОСОБА_1, довіреність № 61 від 14.03.2017, ОСОБА_2, наказ № 29-к від 05.12.2016, керівник ДП „Ніжинрайагролісництво;
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: не зявився;
за участю: ОСОБА_3, державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Державної екологічної інспекції у Чернігівській області; ОСОБА_4, помічника лісничого ДП „Ніжинагролісництво.
У судовому засіданні на підставі ч.2 ст.85 Господарського процесуального кодексу України оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
СУТЬ СПОРУ:
Заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області звернувся з позовом до Ніжинського районного дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства „Ніжинрайагролісгосп про стягнення шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, у сумі 248 084,90 грн, шляхом перерахування коштів: 74425,47 грн до спеціального фонду Державного бюджету України; 49616,47 грн до спеціального фонду Чернігівського обласного бюджету; 124042,45 грн на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Колісниківської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області.
Позов мотивовано тим, що під час проведення дій у рамках кримінального провадження щодо незаконної порубки дерев на території ДП „Ніжинрайагролісництво додатково було виявлено факт спірної вирубки дерев на території обходу 16 кв.92 вид.2. 04.11.2016 Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області під час проведення рейдової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Чернігівської області було виявлено дану порубку та складно акт рейдової перевірки по контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства № 238/05 від 04.11.2016. Зважаючи на те, що відповідачем було порушено вимоги щодо ведення лісового господарства, встановлених у сфері охорони, захисту та використання лісів, а саме не здійснено комплекс заходів, спрямованих на збереження лісів, незаконних порубок, з останнього підлягає стягненню шкода, заподіяна даною незаконною вирубкою дерев.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 06.03.2017 порушено провадження у справі та призначено розгляд справи на 16.03.2017.
Ухвалою суду від 16.03.2017 розгляд справи відкладено на 11.04.2017, залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Колісниківську сільську раду Ніжинського району Чернігівської області та у порядку ст. 30 Господарського процесуального кодексу України викликано у судове засідання державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Державної екологічної інспекції у Чернігівській області ОСОБА_3
Ухвалою суду від 11.04.2017 розгляд справи відкладено на 26.04.2017, у порядку ст. 30 Господарського процесуального кодексу України викликано у судове засідання та визнано обовязковою явку працівника ДП „Ніжинрайагролісництво ОСОБА_4, у звязку з неявкою повторно викликано у судове засідання та визнано обовязковою явку державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Державної екологічної інспекції у Чернігівській області ОСОБА_3 і зобовязано сторони та прокурора здійснити спільний огляд місця вчинення незаконної порубки на території ДП „Ніжинрайагролісництво поблизу с. Григорівка Колісниківської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, а саме в обході 16 кварталу 92 виділі 2 для визначення кількості незаконно зрубаних дерев, їх діаметру та стану деревини на момент вчинення даної незаконної порубки (сухостій, сироростуче, трухле тощо).
У судове засідання 26.04.2017 зявились прокурор, представники відповідача та викликані у судове засідання особи.
Від представників сторін клопотання про фіксацію судового засідання технічними засобами не надходило.
Представники позивача та третьої особи у судове засідання не зявились, про час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчать рекомендовані повідомлення № 1400604127493 від 14.04.2017 та № 1400604127213 від 18.04.2017, які містяться у матеріалах справи.
Згідно п. 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.11 № 18 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції у випадку нез'явлення у засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Прокурор по суті спору зазначає наступне. Під час проведення 26.10.2016 дій у рамках кримінального провадження від 22.06.2016 за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 191, 246 КК України, проводився огляд спірної ділянки незаконної вирубки на території ДП „Ніжинрайагролісництво. Під час проведення даного огляду за участю провідного інженера з лісозахисту КП „Чернігівоблагроліс ОСОБА_5, представників ДП „Ніжинрайагролісництво, а саме: лісничого ОСОБА_6, помічника лісничого ОСОБА_4, лісника ОСОБА_7 та представника УСБУ в Чернігівській області ОСОБА_8 на території ДП „Ніжинрайгролісництво поблизу с. Григорівка Колісниківської сільської ради Ніжинського району в обході 16 кварталі 92 виділі 2 встановлено порубку 19 дерев.
04.11.2016 на підставі Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2009 за № 181/16034, відповідно до наказу начальника Державної екологічної інспекції у Чернігівській області та направлення № 639 від 31.10.2016 а також згідно плану роботи Держекоінспекції на 4 квартал 2016 року Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області було проведено рейдову перевірку по контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства на території Ніжинського району Чернігівської області, у ході проведення якої було виявлено порубку 19 дерев в кварталі 92 вид 2 на території ДП „Ніжинрайагролісництво поблизу с. Григорівка Колісниківської сільської ради Ніжинського району.
Прокурором також зазначено, що помічником лісничого ДП „Ніжинрайагролісництво ОСОБА_4, при його допиті як свідка за вказаним кримінальним провадженням, 04.11.2016 було надано пояснення щодо здійснення порубки в кварталі 92 виділі 2, а саме те, що дана порубка сталася в результаті помилки визначення ділянки місцевості, дерева в рубку ним відмічалися сухі, всихаючи, зламані. Яку в дійсності деревину заготовляв лісник ОСОБА_7 ніхто не перевіряв. До протоколу допиту свідка від 04.11.2016 ОСОБА_4 надано копію лісорубного квитка серія 02 ЛКБ № 341689 від 01.2016 та переліково- оціночну відомість від 21.06.2016, в яких зазначено місце вирубки кв. 92 саме вид.6, про що він власноручно зазначив в протоколі. За результатами даної перевірки Державною екологічною інспекцією у Чернігівському районі було складно акт рейдової перевірки по контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства № 238/05 від 04.11.2016, який відповідно до п. 1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008 є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, його дотримання та здійснено обчислення розміру збитків відповідно до Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008. Вказаний розрахунок проведено Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області, як контролюючим органом, у відповідності до п. 4.2, 6.11 Положення про Державну екологічну інспекцію у Чернігівській області, затвердженого наказом Держекоінспекції України № 136 від 12.12.2011.
Також прокурор посилається на те, що відповідачем під час здійснення господарської діяльності було порушено вимоги ст.19 Лісового кодексу України, якою зобов'язано постійних лісокористувачів забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, вживати інших заходів, дотримуватись правил і норм використання лісових ресурсів.
Прокурор наголошує на тому, що відповідно до п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007, лісорубний квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від парубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню. Згідно зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України внесення змін до лісорубного квитку не передбачено, а при наявності помилки у змісті він підлягає анулюванню.
Також посилається на те, що п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України №17 «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля» визначено, що незаконною визнається порубка дерев і чагарників, яка вчинена: без відповідного дозволу; за дозволом, виданим із порушенням чинного законодавства; до початку чи після закінчення установлених у дозволі строків; не на призначених ділянках чи понад установлену кількість; не тих порід дерев, які визначені в дозволі; порід, вирубку яких заборонено.
Прокурор зазначає, що згідно лісорубного квитка серії 02 ЛКБ № 341689 від 01.07.2016 у рубку призначались дерева у кварталі 92 виділі 6, що також підтверджується переліково-оціночною відомістю, в якій зазначено, що відвід лісосіки та перелік дерев виконано 21.06.2016 у кварталі 92 виділі 6. Фактично ж дерева були вирубані у кварталі 92 виділі 2 без лісорубного квитка, що є незаконною порубкою.
Таким чином, здійснення вирубування лісу працівниками ДП „Ніжинрайагролісгосп без належно оформленого лісорубного квитка і є тією незаконною, неправомірною дією, яка призвела до незаконної рубки, внаслідок чого державі завдано шкоди, розрахунок розміру якої здійснено компетентною особою відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008, у звязку з чим всі елементи цивільного правопорушення у даному випадку наявні та підтверджуються матеріалами справи.
Внаслідок неналежного виконання посадовими особами ДП «Ніжинрайагролісництво» обовязків по захисту, охороні лісових насаджень від незаконних рубок, навколишньому природному середовищу заподіяно збитки на суму 248 084,90 грн.
Прокурором зазначено та підтверджується відповідачем, що у вид. 6 кв. 92 ДП „Ніжинрайагролісництво, як зазначено у початковому варіанті лісорубного квитка, вирубки не було.
Щодо способу здійснення замірів пнів зрубаних дерев, встановлення діаметру та стану вирубаних дерев під час проведення огляду прокурором зазначено наступне.
26.10.2016 заміри діаметрів пнів при проведенні огляду проводилися безпосередньо представником ДП „Ніжинрайагролісництво за допомогою восьмиметрової мірної стрічки.
Заміри пнів 04.11.2016 було проведено представником Державної екологічної інспекції у Чернігівській області за допомогою пятиметрової мірної стрічки. Згідно примітки 4 до Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008 діаметр пня дерева у корі зазначається, як середнє арифметичне значення між найбільшим та найменшим замірами діаметра. Замір діаметра пня, який зрізаний нижче шийки кореня (урівень із землею або утоплений у землю), здійснюється за фактичним зрізом.
Прокурор також пояснив, що представником Державної екологічної інспекції у Чернігівській області було здійснено заміри пнів зрубаних дерев за фактичним зрізом після проведення працівниками правоохоронних органів відібрання зразків шляхом здійснення зрізів з даних пнів.
Представник позивача по суті спору зазначає, що у ході проведення рейдової перевірки по контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області ОСОБА_3, у присутності працівника Служби Безпеки України ОСОБА_8 на території обходу 16 кв. 92 вид. 2 ДП „Ніжинрайагролісництво поблизу с. Григорівка Колісниківської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області було виявлено факт самовільного знесення 19 дерев породи „ясен діаметром від 53 до 100 см. Заміри діаметрів пнів проведено за допомогою п'ятиметрової мірної стрічки Р5УЗК ДСТУ 4179-2003, яка є власністю Державної екологічної інспекції у Чернігівській області та складено відповідну перелікову відомість.
Розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, виконано згідно з Таксами для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, затвердженими Постановою КМУ № 665 від 23.07.2008. Загальний розмір завданої шкоди становить 248 084,90 грн.
Представник позивача пояснив, що у своїй діяльності щодо проведення перевірок Державна екологічна інспекція у Чернігівській області, зокрема, керується положеннями Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища та Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 454/2011, оскільки утворення Державної екологічної інспекції України здійснено для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Як доказ представником позивача надано наказ Державної екологічної інспекції у Чернігівській області № 639 від 31.10.2016 та план заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції у Чернігівській області на IV квартал 2016 року.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечив повністю, по суті справи пояснив наступне. Порядок та умови здійснення спеціалізованого використання лісових ресурсів встановлюються Кабінетом Міністрів України. Планом проведення санітарно-оздоровчих заходів в лісах ДП „Ніжинрайагролісництво від 02.02.2016 у обході 16 кварталі 92 виділі 2 було передбачено планові санітарно-оздоровчі заходи - санітарні вибіркові рубки. На виконання даного Плану посадовими особами відповідача 21.06.2016 по кв. 92 вид 2 виготовлено: відомість переліку дерев кількістю 25 шт. породи „ясен, перелікову оціночну відомість, нумераційну відомість дерев, призначених у вибіркову санітарну рубку. Згідно даних документів, на площі 1,1 га у кв. 92 вид. 2 підлягала вирубуванню дровяна деревина породи ясен кількістю 19 м3 таксовою вартістю 134 грн. Перед початком проведення запланованих робіт у лісорубному квитку серії 02 ЛКБ № 341689 від 01.07.2016 виявлено помилку, а саме помилково зазначено виділ 6 кварталу 92 обходу 16. Матеріали лісовпорядкування, наявні у відповідача, не передбачають проведення рубок у обході 16 кварталі 92 виділі 6.
Будь-які лісогосподарські заходи, у тому числі вирубка лісу на підставі лісорубного квитка серії 02 ЛКБ № 341689 від 01.07.2016, у вказаному виділі не проводились, що визнається прокурором та позивачем.
Керуючись Методичними вказівками, затвердженими Наказом Державного комітету лісового господарства України від 22.11.2010 № 403, вказана помилка виправлена 07.07.2016 посадовою особою відповідача, яка виписала лісорубний квиток. Заготовлена у обході 16 кварталі 92 виділі 2 дровяна деревина реалізована споживачем згідно товарно-транспортних накладних. Стосовно внесення виправлень до матеріалів лісовпорядкування, а саме до відомості переліку дерев кількістю 25 шт. від 21.06.2016, переліково оціночної відомості від 21.06.2016, нумераційної відомості дерев, призначених у вибіркову санітарну рубку, від 21.06.2016, то вони були внесенні під час вчинення спірної рубки шляхом виготовлення нових матеріалів лісовпорядкування вже з внесеними виправленнями.
Як вважає відповідач, при проведенні перевірки позивачем порушено норми Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008 „Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок субєктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства. Зокрема, перевірка проведена без присутності представника відповідача, висновки акта базуються лише на припущеннях представника позивача, кількість зрубаних на ділянці дерев не відповідає дійсності, а тому акт № 238/05 від 04.11.2016 не може вважатись належним і допустимим доказом нанесення відповідачем шкоди навколишньому природному середовищу.
На підтвердження неправомірного визначення кількості зрубаних дерев представник відповідача зазначає, що під час спільного огляду за вимогою суду на цій ділянці було виявлено не 19, а 21 зрубане дерево (усі 25 не знайшли), і надав проект спільного огляду місця незаконної порубки дерев у якому це зазначено, але який не був підписаний. Прокурором та позивачем ця обставина визнається повністю.
Представник відповідача також зазначає, що під час проведення спільного огляду місця незаконної порубки дерев 21.04.2017 було здійснено заміри пнів, результати яких розходяться з діаметрами, зазначеними в акті від 04.11.2016, та замірами, проведеними слідчим правоохоронних органів 26.10.2016. Неможливість встановлення дійсного діаметру пнів зрубаних дерев виключає здійснення вірного розрахунку розміру шкоди відповідно до Такс.
Представник відповідача наголосив на тому, що з матеріалів лісовпорядкування, а саме проекту організації та розвитку лісового господарства ДАСП „Ніжинрайагролісництво КП „Чернігівоблагроліс та плану проведення санітарно-оздоровчих заходів в лісах ДП „Ніжинрайагролісництво на 2016 рік вбачається, що заплановано вибіркову санітарну рубку у виділі 2 кварталу 92, всі зрубані дерева згідно товарно транспортних накладних та витягу з журналу лісогосподарських робіт за липень 2016 року оприбутковані, а підприємством сплачено збір до державного бюджету.
Керівник відповідача по суті спору пояснив, що заміри пнів зрубаних дерев були здійсненні вже після зрізання зразків пнів слідчим прокуратури 26.10.2016, з урахуванням "корневих лап" (особливість дерев породи „ясен полягає у тому, що вони мають виступаючу на поверхню землі корневу систему, так звані "корневі лапи"), а тому, наприклад, за середніми показниками діаметр дерева породи „ясен на висоті шийки кореня складає 78 см, а на рівні "корневих лап" середній діаметр може складати 1 м. На даний час пні зрубаних дерев зрізані майже при самій землі і заміри можливо провести лише з урахуванням "корневих лап", як це було зроблено позивачем 04.11.2016. Зазначена обставина повністю визнається прокурором і державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Державної екологічної інспекції у Чернігівській області ОСОБА_3
На даний час всі пні зрубаних дерев на спірній ділянці мають ознаки заболотної гнилі.
Під час проведення вирубки дерев у кварталі 92 виділі 2 було здійснено санітарну рубку сухостійних та вражених дерев.
Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача по суті спору пояснень надано не було.
Державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Державної екологічної інспекції у Чернігівській області ОСОБА_3 повідомив, що згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 454/2011, Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області здійснюється проведення постійних перевірок на відповідних територіях.
На даний час встановити дійсний діаметр знесених дерев, здійснивши заміри пнів, що залишились, є неможливим, оскільки з часом здійснюється відпадання кори дерева. Заміри діаметрів пнів здійснюються шляхом замірювання максимального та мінімального діаметрів, а потім вираховується середня величина. Зважаючи на те, що дані пні є складної форми при здійсненні замірів їх діаметру є право на похибку.
Державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Державної екологічної інспекції у Чернігівській області ОСОБА_3 також зазначив, що діаметр пня зрубаного дерева залежить від породи дерева, а оскільки зрубані дерева породи „ясен мають значну кореневу систему („корневі лапи) при зрізанні пня дерева до рівня землі його діаметр збільшується за рахунок наявних "корневих лап", які також враховуються при здійсненні замірів, а тому встановлення дійсного діаметру пнів (стовбура дерева) ускладнюється.
Державний інспектор також зазначив, що при обчисленні розміру шкоди відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 665 немає поділу деревини на категорії, а є лише врахування стану деревини, як сироростуче або сухостій. Щоб прийти до висновку про наявність на деревині ознак заболоченої гнилі потрібен лише висновок лісопатолога.
Помічник лісничого ДП „Ніжинрайагролісництво ОСОБА_4 по суті спору пояснив наступне. Для проведення вибіркової санітарної рубки у кварталі 92 виділі 2 помічником лісничого ДП „Ніжинрайагролісництво виписано лісорубний квиток серії 02 ЛКБ № 341689 від 01.07.2016. Перед початком проведення запланованих робіт у даному лісорубному квитку останнім було виявлено помилку, а саме помилково зазначений виділ 6 кварталу 92 обходу 16, що суперечить наявним матеріалам лісовпорядкування. Одночасно було виявлено помилково зазначений виділ 6 у відомості переліку дерев від 21.06.2016, переліково-оціночній відомості від 21.06.2016 та нумераційній відомості дерев призначених у вибіркову санітарну рубку від 21.06.2016. Враховуючи, що методичні вказівки, затверджені Наказом Державного комітету лісового господарства України від 22.11.2010 № 403 не містять методики виправлення технічних помилок, помилково зазначений виділ 6 було виправлено на виділ 2 шляхом внесення виправлень у лісорубний квиток. Виправлення стосувалися виключно номеру виділу, відомості щодо кількості відведених у рубку дерев, не змінювалися.
Помічник лісничого ОСОБА_4 зазначив, що під час проведення огляду 26.10.2016 було здійснено заміри пнів та здійснено зрізи зразків дерев на пнях зрубаних дерев по усьому їх діаметру. Дані зрізи зразків пнів було здійснено в середньому завдовшки 8 см.
Початково дерева були зрізані по шийку кореня і саме після відібрання зразків 26.10.2016 висота пенька стала урівень із землею або у деяких випадках лише на 2-3 см її вище. Саме тому заміри Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області були зроблені не по шийці кореня, а по залишкам цих пеньків з урахуванням „корневих лап. Ця обставина також повністю визнається прокурором і позивачем.
Щодо обставин надання 26.10.2016 представнику правоохоронних органів лісорубного квитка серії 02 ЛКБ № 341689 від 01.07.2016 із зазначенням місця вирубки вид. 6 кв.92 помічником лісничого ОСОБА_4 пояснень надано не було.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників, перевіривши надані сторонами докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судом, 26.10.2016 в рамках кримінального провадження від 22.06.2016 за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 191, 246 КК України, проводився огляд території ДП "Ніжинрайагролісництво". Під час проведення огляду за участю провідного інженера з лісозахисту КП „Чернігівоблагроліс ОСОБА_5, представників ДП „Ніжинрайагролісництво, а саме лісничого ОСОБА_6, помічника лісничого ОСОБА_4, лісника ОСОБА_7 та представника УСБУ в Чернігівській області ОСОБА_8. на території ДП „Ніжинрайагролісництво поблизу с. Григорівка Колісниківської сільської ради Ніжинського району в обході 16 кварталі 92 виділі 2 виявлено незаконну порубку 19 дерев.
Згідно протоколу огляду від 26.10.2016, складеного за результатами огляду обходу 16 кварталу 92 виділ 2 на території ДП „Ніжинрайагролісництво, слідчим прокуратури області було виявлено в різних місцях на його території поодинокі пні спиляних дерев породи „ясен, які візуально схоже, що пилялися у 2016 році, мають на собі залишки тирси та подекуди закладені опалим листям. Всього на території виділу 2 кварталу 92 виявлено 19 пнів дерев породи „ясен, які візуально пилялися у 2016 році. За допомогою 8-ми метрової мірної стрічки проведено заміри наявного пня і встановлено, що вони мають приблизний діаметр: № 1- 78 см, № 2-76 см, № 3- 64 см, № 4- 50 см, № 5-70 см, № 6- 65 см, № 7-58 см, № 8- 58 см, № 9-48 см, № 10-54 см, № 11-57 см, № 12-55 см, № 13-61 см, № 14-66 см, № 15-49 см, № 16-45 см, № 17-56 см, № 18-58 см, № 19-54 см.
Доказів відповідності вимірювальних засобів (8-ми метрової мірної стрічки) встановленим регламентам суду не надано.
З 18-ти цих пнів зроблено за допомогою бензопили зрізи по усьому діаметру пня. Зрізам з цих пнів породи "ясен" присвоєно номери від № 1 до № 18 відповідно до номерів пнів, з яких брались ці зразки. Вказані зразки вилучені для використання у ході досудового розслідування, а саме проведення експертного дослідження. Зазначені зразки вилучені та передані на відповідальне зберігання ДП "Ніжинрайагролісництво" .
04.11.2016 у якості свідка був допитаний помічник лісничого ОСОБА_4, який пояснив, що дана порубка сталася в результаті помилки визначення ділянки місцевості, дерева в рубку ним відмічалися сухі, всихаючи, зламані. Яку в дійсності деревину заготовляв лісник ОСОБА_7 ніхто не перевіряв. До протоколу цього допиту ОСОБА_4 надано копію лісорубного квитка серія 02 ЛКБ № 341689 від 01.2016 та переліково- оціночну відомість від 21.06.2016, в яких зазначено місце вирубки кв. 92 саме вид.6, про що він власноручно зазначив в протоколі.
Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області ОСОБА_3 у присутності представника СБ України ОСОБА_8 04.11.2016 проведено рейдову перевірку по контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства на території ДП „Ніжинрайагролісництво поблизу с. Григорівка Колісниківської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області обходу 16 квартал 92 виділ 2.
За результатами даної перевірки складено акт рейдової перевірки по контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства від 04.11.2016 № 238/05 та відомість переліку пнів дерев, незаконно знесених дерев породи „ясен.
Згідно зазначеного акту на території ДП „Ніжинрайагролісництво поблизу с. Григорівка Колісниківської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області встановлено факт самовільного знесення зелених насаджень, на території обходу 16 кв. 92 вид. 2 ДП „Ніжинрайагролісництво, а саме виявлено самовільне знесення 19 дерев породи „ясен діаметром від 53 см до 100 см. Пять пнів знесених дерев із 19 мають явні ознаки трухлості. Один стовбур знесеного дерева не забрано, а залишено на місці знесення, але попиляний з шагом близько 40 см, ймовірно на дрова. З наявної в СБ України інформації та матеріалів можна стверджувати, що дане знесення 19 дерев породи ясен, проведено незаконно. Порушується ст. 69 Лісового кодексу України. Заміри пнів проведено за допомогою пятиметрової мірної стрічки Р5УЗК ДСТУ 4179-2003 (дата повірки 2 кв. 2016), яка є власністю Державної екологічної інспекції у Чернігівській області.
Як пояснив ОСОБА_3, про незаконну рубку дерев у цьому акті зазначено на підставі усної інформації, наданої працівниками Служби Безпеки України у Чернігівській області. Будь яких доказів надання Службою Безпеки України у Чернігівській області інформації про незаконність спірної вирубки суду не надано.
Вимірювання діаметрів пнів здійснено після відібрання зразків 26.10.2016, їх висота вже була урівень із землею або у деяких випадках лише на 2-3 см її вище. Саме тому заміри Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області були зроблені не по шийці кореня, а по фактичним зрізам цих пеньків з урахуванням „корневих лап (особливість дерев породи „ясен полягає у тому, що вони мають виступаючу на поверхню землі корневу систему, так звані "корневі лапи").
Старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області ОСОБА_9 та державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області ОСОБА_10, на підставі акту рейдової перевірки по контролю за дотриманням вимог природоохоронного законодавства № 238/05 від 04.11.2016 та польової перелікової відомості незаконно знесених дерев від 04.11.2016, було здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконного пошкодження зелених насаджень до ступеня припинення росту на території ДП „Ніжинрайагролісництво поблизу с. Григорівка Колісниківської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області відповідно до Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев та чагарників до ступеня припинення росту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008 (далі - Такси).
Згідно даного розрахунку загальна сума заподіяної шкоди становить 248 084,90 грн.
Як убачається з наданих відповідачем плану проведення санітарно-оздоровчих заходів в лісах ДП „Ніжинрайагролісництво від 02.02.2016 та Проекту організації та розвитку лісового господарства ДП „Ніжинрайагролісництво комунального підприємства „Чернігівоблагроліс (Таксаційний опис Відомості поквартальних підсумків) у обході 16 квартал 92 виділ 2 заплановано проведення планових санітарно-оздоровчих заходів-санітарні вибіркові рубки.
Відповідно до лісорубного квитка серії 02 ЛКБ № 341689 від 01.07.2016, переліково-оціночної відомості та відомості переліку дерев від 21.06.2016, наданих помічником лісничого ОСОБА_4 представнику правоохоронних органів під час проведення огляду місця незаконної рубки та складання протоколу огляду від 26.10.2016, у рубку призначались дерева в кварталі 92 виділі 6.
У свою чергу, згідно наданих відповідачем документів, а саме копії лісорубного квитка від 01.07.2016, у якому зазначено про внесення виправлення від 07.07.2016 (замість виділу 6 виділ 2), нумераційної відомості дерев призначених у вибіркову санітарну рубку від 21.06.2016, відомості перерахунку дерев від 21.06.2016 та преліково-оціночної відомості від 21.06.2016 вбачається, що крім номеру виділу (2 чи 6) вся інша інформація, зазначена у документах, наданих прокурором та відповідачем, є ідентичною.
Безпосередньо у виділі 6 дерева, відповідно до лісорубного квитка серії 02 ЛКБ № 341689 від 01.07.2016, не вирубувались.
Відповідно до наряду-акту на виконання робіт від 31.07.2016 спірні дерева були вирубані працівниками ДП "Ніжинрайагролісництво" 08.07.2016.
Спільним оглядом місця незаконної порубки дерев на території ДП "Ніжинрайагролсництво", проведеного 21.04.2017 за участю прокурора Ніжинської місцевої прокуратури ОСОБА_11, помічника лісничого ДП "Ніжинрайагролісництво" ОСОБА_12, державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області ОСОБА_3, виявлено, що на території обходу 16 кв. 92 вид. 2 ДП "Ніжинрайагролісництво" адмінмежі Колісниківської сільської ради Ніжинський район Чернігівської області виявлено знесення 19 дерев породи „ясен. Встановити точний діаметр пнів та стан деревини на день вчинення порубки на момент проведення перевірки неможливо, так як пройшов тривалий час і дерева піддались впливу природних факторів. Проведено заміри пнів знесених 19 дерев породи „ясен, які мають явні ознаки гнилі і трухлості та встановлено, що пні в місці знесення (у корі) мають діаметр від 97 см до 52 см, 6 пнів знесених дерев мають ознаки трухлості. Заміри проведено за допомогою п"ятиметрової мірної стрічки Р5УЗК ДСТУ 4179-2003 (дата повірки 2 кв. 2017), яка є власністю Державної екологічної інспекції у Чернігівській області.
До даного акту від 21.04.2017 помічником лісничого ОСОБА_4 було внесено письмові заперечення в яких зазначено, що він не згоден з даними висновками акту, оскільки факт незаконної порубки відсутній, рубка проводилась згідно матеріалів лісовпорядкування, лісорубного квитка та плану санітарно-оздоровчих заходів, який був погоджений начальником відділу лісового господарства Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства. Всі спиляні дерева мають ознаки заболоченної та сердцевинної гнилі. Дерева взяті з рубки згідно "Санітарних правил в лісах України". Наголосив, що під час попереднього огляду 04.11.2016 з даних пнів були відібрані зразки пнів для проведення експертного дослідження. 21.04.2017 під час огляду місця рубки вказані відібрані зразки не досліджувались.
Цим оглядом фактично було виявлено 21 зрубане дерево, хоча відповідний проект акту учасниками підписаний не був.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.
Згідно приписів ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 1 Лісового кодексу України, ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.
Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Відповідно до ст. 16 та ст. 17 цього Кодексу право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи
Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень. Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та соціального розвитку України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; створювати сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
Статтею 63 Лісового кодексу України встановлено, що ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.
Пунктом 5 статті 64 (Основні вимоги щодо ведення лісового господарства) Лісового кодексу України визначено, що підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.
Статтею 93 Лісового кодексу України передбачені завдання контролю за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів. Зокрема, такими завданнями є забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів; забезпечення додержання лісового законодавства органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами; забезпечення додержання лісового законодавства власниками лісів, постійними і тимчасовими лісокористувачами; запобігання порушенням законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.
У відповідності до приписів ст. 41 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища встановлює економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до положень ст. 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобовязані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Положеннями ст. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Відшкодування шкоди, заподіяною порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Таким чином, права і обовязки, що склалися між сторонами спору, виникли з позадоговірного зобовязання.
Підстави юридичної відповідальності - це сукупність обставин, наявність яких робить юридичну відповідальність можливою та належною.
Юридичною підставою відповідальності, яка виникає внаслідок заподіяння шкоди, є склад цивільного правопорушення, елементами якого є: а) протиправна поведінка особи, б) настання шкоди, в) причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою, г) вина завдавача шкоди.
Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковою для прийняття судом рішення про відшкодування завданої шкоди.
Загальною підставою деліктної відповідальності є протиправне, шкідливе, винне діяння завдавача шкоди (цивільне правопорушення).
Винне діяння - це усвідомлений, вольовий вчинок людини, зовні виражений у формі дії (активного поводження) або бездіяльності (пасивного поводження).
Протиправною вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи.
Відповідно до п. 2.1 Статуту Ніжинського районного дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства „Ніжинрайагролісництво (редакція чинна на час вчинення правопорушення) підприємство створене з метою охорони та відновлення лісів, задоволення потреб юридичних і фізичних осіб у лісових ресурсах на основі їх раціонального використання і отримання прибутку за рахунок задоволення потреб споживчого ринку у лісопродукції та послугах на підставі ефективного використання виробничого і фінансового потенціалу.
Предметом діяльності Підприємства є спеціалізоване ведення лісового господарства, зокрема: лісорозведення, догляд за лісовими насадженнями, проведення рубок, формування і оздоровлення лісів та інших лісогосподарських заходів, охорона і захист лісів від самовільних рубок та лісових пожеж, боротьба зі шкідниками та хворобами лісу, охорона навколишнього природного середовища, збереження природно-заповідного фонду (п. 2.2, 2.2.1 Статуту).
Пунктом 3.3 Статуту визначено, що підприємство несе відповідальність за своїми зобовязаннями в межах належного йому майна, згідно з чинним законодавством України.
Згідно п. 3.5 Статуту Підприємство є лісокористувачем згідно рішення обласної ради від 27.03.2001 „Про надання у постійне користування земель лісового фонду та здійснює його повноваження згідно з положеннями Лісового кодексу України та інших нормативних актів.
Статтею 69 Лісового кодексу України визначено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2005 № 761 "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів" затверджений Порядок видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, в якому визначено умови і механізм видачі лісорубного або лісового квитка, як спеціального дозволу на використання лісових ресурсів.
Згідно п. 2, 3 даного Порядку лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів. Лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) лісорубного та лісового (у разі, коли ліси перебувають в державній або комунальній власності) квитків здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" .
Відповідно до п. 14 даного Порядку лісорубний або лісовий квиток може бути анульований за рішенням органів Держлісагентства, власників лісів або постійних лісокористувачів, які видали квиток, відповідно до закону, а також у випадках, передбачених Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Як убачається з норм вищезазначеного Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2005 № 761 "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів", внесення змін до змісту лісорубного квитка шляхом виправлення будь-яких відомостей в його змісті не передбачено, передбачено лише можливість його анулювання, у тому числі у разі його переоформлення.
Суд відхиляє доводи представника відповідача про те, що помилку в лісорубному квитку серії 02 ЛКБ № 341689 від 01.07.2016, а саме помилкове зазначення виділу 6 кварталу 92 обходу 16 було виправлено, керуючись Методичними вказівками з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляд місць заготівлі деревини в лісах Держкомлісгоспу, затвердженими Наказом Державного комітету лісового господарства України від 22.11.2010 № 403 з огляду на наступне.
Згідно наказу Державного комітету лісового господарства України від 21.01.2013 № 9 „Про затвердження Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України визнано таким, що втратив чинність, наказ Державного комітету лісового господарства України від 22 листопада 2010 року № 403 "Про підвищення якості відведення лісосік" (із змінами), яким було затверджено Методичні вказівки з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Держкомлісгоспу.
При цьому, відповідно до п. 1.1, 1.2 Статуту ДП "Ніжинрайагролісництво" останнє створене на базі відокремленої частини майна спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Чернігівської області (надалі-комунальне майно) і є обєктом права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області. Засновником Підприємства є комунальне підприємство „Чернігівоблагроліс Чернігівської обласної ради.
Внесення виправлень відповідачем в лісорубному квитку серії 02 ЛКБ № 341689 від 01.07.2016, керуючись Методичними вказівками з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, затвердженими Наказом Державного комітету лісового господарства України від 21.01.2013 № 9, є також необгрунтованим, адже відповідно до п. 1.1 зазначених Методичних вказівок, вони застосовуються при виділенні лісових ділянок для проведення в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, а відтак їх дія не розповсюджується стосовно лісів ДП "Ніжинрайагролісництво", як комунальної власності.
Також суд критично відноситься до посилань представника відповідача та помічника лісничого ДП "Ніжинрайагролісництво" стосовно внесення змін до лісорубного квитка до вчинення дій по вирубуванню дерев у кварталі 92 виділ 2 ДП "Ніжинрайагролісництво" саме 07.07.2016, оскільки надані помічником лісничого ДП "Ніжинрайагролісництво" ОСОБА_4 копії лісорубного квитка серії 02 ЛКБ № 341689 від 01.07.2016, переліково-оціночної відомості та відомості переліку дерев від 21.06.2016 слідчому прокуратури під час проведення допиту 04.11.2016 із зазначенням місця проведення рубки саме у кварталі 92 виділ 6 свідчать про відсутність внесення відповідних змін щодо дозволу на вирубку дерева у кварталі 92 виділі 2 на момент проведення дій по вирубуванню дерев 08.07.2016.
Обгрунтованих пояснень за даним фактом ні представником відповідача, ні помічником лісничого ОСОБА_4 надано не було.
Відповідно до п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України №17 «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля» незаконною визнається порубка дерев і чагарників, яка вчинена: без відповідного дозволу; за дозволом, виданим із порушенням чинного законодавства; до початку чи після закінчення установлених у дозволі строків; не на призначених ділянках чи понад установлену кількість; не тих порід дерев, які визначені в дозволі; порід, вирубку яких заборонено.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що спеціального дозвільного документу, тобто належно оформленого лісорубного квитка, на вчинення вирубки саме в кварталі 92 виділ 2 ДП „Ніжинрайагролісництво, у відповідача на момент вирубки не було, а тому вчинена працівниками ДП „Ніжинрайагролісництво вирубка дерев на території кв. 92 вид. 2 ДП „Ніжинрайагролісництво є незаконною.
Виною є психічне ставлення особи до вчинюваної дії чи бездіяльності та її наслідків, виражене у формі умислу або необережності.
Зважаючи на планування санітарної вирубки згідно плану проведення санітарно-оздоровчих заходів в лісах ДП „Ніжинрайагролісництво від 02.02.2016, Проекту організації та розвитку лісового господарства ДП „Ніжинрайагролісництво комунального підприємства „Чернігівоблагроліс (Таксаційний опис, Відомості поквартальних підсумків), саме у вид. 2 та відсутність планування такої вирубки згідно цих документів у вид. 6, відсутність вирубки таких дерев безпосередньо у вид. 6, належне оприбуткування зрубаних дерев, суд дійшов висновку, що відповідач дійсно допустив технічну помилку при оформленні лісового квитка і прямого умислу на вирубку дерев саме у вид. 2 без спеціального дозвільного документу у нього не було. Разом з тим здійснення вирубки дерев без належного на те оформлення дозвільних документів свідчить про наявність такої вини з необережності, через неналежне ставлення до своїх прямих обовязків.
З огляду на викладене, працівник відповідача внаслідок службового недбальства допустив незаконну рубку лісу, яке, в свою чергу, спричинило шкоду навколишньому природному середовищу, що є підставою для стягнення з відповідача цієї шкоди (збитків)
Під шкодою слід розуміти втрату або пошкодження майна потерпілого та (або) позбавлення його особистого нематеріального права (життя, здоров'я тощо). У відносинах, що розглядаються, шкода - це не тільки обов'язкова умова, але і міра відповідальності, оскільки за загальним правилом завдана шкода відшкодовується в повному обсязі (мова йдеться про реальну шкоду та упущену вигоду).
Розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, здійснюється згідно з Таксами для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008, виходячи з діаметру дерева у корі біля шийки кореня.
Згідно примітки 4 Такс діаметр пня дерева у корі зазначається як середнє арифметичне значення між найбільшим та найменшим замірами діаметра. Замір діаметра пня, який зрізаний нижче шийки кореня (урівень із землею або утоплений у землю), здійснюється за фактичним зрізом.
Судом враховується, що Таксами встановлюють залежність розміру шкоди за кожне окреме дерево від його діаметра. Наприклад, розмір шкоди за дерево діаметром 10,1-14 см складає 74,00 грн а за дерево діаметром 14,1-18 більш ніж вдвічі - 190,00 грн, за кожне дерево діаметром 42,1-46 см 2688,00 грн, а за дерево діаметром 46,1-50 см 3109,00 грн, а після 50 см за кожний сантиметр збільшується на 150, 00 грн, з чого вбачається, що різниця навіть в 1 мм може тягнути за собою значне збільшення (зменшення) розміру заподіяної шкоди, а тому точне вимірювання вирубаних дерев має суттєве значення у подібних відносинах.
Як встановлено судом, 26.10.2016 з 18-ти пнів, для проведення експертного дослідження, було зроблено зрізи по усьому діаметру пня в середньому завдовжки 8 см.
Тобто, представниками Державної екологічної інспекції у Чернігівській області 04.11.2016 було здійснено заміри пнів спірних зрубаних дерев вже після відібрання працівниками правоохоронних органів зразків дерев і такі заміри здійснено не біля шийки кореня, а за фактичними зрізами майже на рівні землі з урахуванням "корневих лап", що виступають на поверхню землі, і отже, діаметр дерева породи „ясен на рівні землі та з урахуванням таких "корневих лап" значно більший ніж на висоті шийки кореня.
При цьому, судом приймаються до уваги висновки, викладені в акті від 21.04.2017 спільного огляду місця незаконної порубки дерев, під час якого було встановлено неможливість визначення точного діаметру пнів зрубаних дерев на день вчинення вирубки.
Таким чином, суд дійшов висновку, що розмір зрубаних дерев, за якими обраховано заявлену до стягнення шкоду, не відповідають тим розмірам (є значно більшими) які мали місце внаслідок незаконної вирубки, здійсненої безпосередньо відповідачем, а відтак, заявлений розмір шкоди не відповідає розміру, який мав бути обрахований виходячи з того розміру дерев, який виник внаслідок такої незаконної рубки.
Відібрання зразків дерев 26.10.2016 фактично штучно збільшило розмір пнів, а відтак і розмір обрахованої шкоди.
Суд також критично ставиться до здійснених замірів пнів зрубаних дерев під час проведення дій у рамках кримінального провадження 26.10.2016, оскільки не надано належних доказів здійснення замірів належними вимірювальними засобами. Інших обґрунтувань і доказів правильного визначення цих розмірів прокурор та позивач не надали.
Суд не приймає доводи прокурора про правомірність вимірювання пнів саме за фактичними зрізами, як це передбачено приміткою 4 до Такс, оскільки за своїм змістом Такси регламентують порядок визначення шкоди саме внаслідок незаконного вирубування, тобто передбачають можливість такого вимірювання лише у ситуації, коли дерево зрізане нижче шийки кореня безпосередньо винною у незаконному вирубуванні особою. У даному випадку незаконно дерева були зрізані значно вище (діаметр пня був значно менший), а до рівня землі їх було зрізано внаслідок відповідних дій вже третьої особи.
З врахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку про відсутність належних та достовірних розмірів діаметрів пнів зрубаних дерев, що в свою чергу, виключає наявність дійсного розміру шкоди, як обовязкової умови для настання відповідальності.
Доказів розміру пнів зрубаних дерев на спірній ділянці ДП "Ніжинраагролісництво" та відповідний розрахунок шкоди прокурором надано не було.
Відповідно до п. 6.1 Розяснень Вищого господарського суду України від 27.06.2001 № 02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" у розгляді справ зі спорів про відшкодування шкоди, заподіяної зеленим насадженням і незаконною вирубкою, господарським судам слід перевіряти, яким чином (зокрема із застосуванням яких вимірювальних засобів) проводились заміри пнів та чи відображені ці дані у акті. За відсутності відповідних даних у господарського суду немає підстав для задоволення позову.
З огляду на викладене, суд вважає, що має місце відсутність належно визначеного розміру шкоди відповідно до Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев та чагарників до ступеня припинення росту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008, а тому така складова цивільного правопорушення, як шкода, у спірних відносинах відсутня. Штучне збільшення розміру шкоди внаслідок відповідних дій третіх осіб спростовує і наявність прямого причинного звязку між протиправною поведінкою і завданою шкодою.
Згідно ч. 1 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України обставини, які визнаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, можуть не доказуватися перед судом, якщо в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
За приписами ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Згідно з ст. 32-34 та 36 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили (ч. 1, 2 ст. 43 ГПК України).
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність повного складу цивільного правопорушення, а відтак і наявності обовязкових умов для настання юридичної відповідальності.
Інші докази та пояснення учасників судом до уваги не приймаються, оскільки не спростовують вищевикладені висновки суду.
За наведених обставин у їх сукупності суд вважає, що вимоги прокурора задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 22, 27, 29, 30, 32-36, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
У позові відмовити повністю.
У звязку з тимчасовою відсутністю головуючого судді Шморгуна В.В. повне рішення складено 10.05.2017.
СуддяВ.В. Шморгун