Постанова № 66397398, 04.05.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.05.2017
Номер справи
813/952/17
Номер документу
66397398
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 травня 2017 року № 813/952/17

об 12 год., 45 хв. м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Палюк М.М., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним

позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду у Західному регіоні Відокремленого підрозділу «Державна інспекція енергетичного нагляду України», представник - Борщевський Н.Р.до Регіональної філії «Львівська залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», представник - Пастух В.І.про стягнення штрафу

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду у Західному регіоні Відокремленого підрозділу «Державна інспекція енергетичного нагляду України» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем 05.08.2016 року за результатами акту перевірки № 03/01-003 від 29.07.2016 року винесено постанову № 03/01-003 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 51000,00 грн.

Позивач зазначає, що на даний час штраф не сплачений, постанова про накладення штрафу є чинною, завершився строк для її оскарження, відтак просить стягнути вказаний штраф з відповідача до державного бюджету України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав суду пояснення і просив позов задоволити повністю.

Позиція відповідача викладена у запереченні на позовну заяву, у якому відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки припис від 13.02.2014 року № 03/01-012 та постанова від 05.08.2016 року № 03/01-003 прийняті необґрунтовано та не на підставі чинного законодавства, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для їх прийняття і порушують майнові права відповідача з наступних, на думку відповідача, підстав:

У приписі позивача зазначано усунути виявлені порушення чинного законодавства в сфері електроенергетики в кількості 172 шт.

Відповідач після отримання вказаного припису приступив до негайного усунення виявлених недоліків, станом на дату перевірки усунуто 119 порушень зазначених в приписі.

Відповідач зазначає, що на момент перевірки виконання вищезазначеного припису Держенергонагляду ним з об'єктивних причин не усунуто всього лиш 53 з 172 пунктів зазначених в приписі.

Відповідач неодноразово звертався з листами (від 21.08.2014 №Е/6-1015, від 02.10.2014 №Е-6/1222, від 19.08.2015 №Е-6/1096 30.11.2015 №Е-6/1649від 09.06.2016 №Е-6/1182) про перенесення термінів усунення окремих пунктів припису у зв'язку з різким зменшенням обсягів перевезень та відповідно значним зменшенням надходжень коштів та зменшенням доходів, реформуванням підприємств залізничного комплексу України, скороченням централізованого постачання обладнання та матеріалів, тощо.

Однак, листом від 22.06.2016 року № 27-02/06-928 Держенергонагляд повідомив, що розглянувши лист відповідача від 09.06.2016 року № Е-6/1182 про перенесення термінів виконання припису в цілому прийняв рішення про відмову у продовженні термінів.

Відповідач не ухилявся від виконання припису Держенергонагляду від 13.02.2014 року № 03/01-012, а доклав усіх зусиль для його повного виконання.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив, надав суду додаткові пояснення і докази, просив суд в задоволені позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:

29.07.2016 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні проведено позапланову перевірку виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме: Припису від 13.02.2014 року № 03/01-012.

За результатами перевірки складено акт перевірки № 03/01-003.

05.08.2016 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні винесено постанову № 03/01-003 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, згідно якої відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» накладено на регіональну філію «Львівська залізниця» ПАТ «Українська залізниця» штраф у розмірі три тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а саме 51000,00 грн.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про електроенергетику», Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та в сфері теплопостачання, затвердженого постановою КМУ від 21.07.1999 року № 1312, КАС України.

Згідно абз. 2 ч. 7 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», інспектори з державного енергетичного нагляду мають право видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж.

Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

Згідно абз. 3 п. 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та в сфері теплопостачання, затвердженого постановою КМУ від 21.07.1999 року № 1312, штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Згідно п. 3 цього ж Положення, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Згідно абз. 3 п. 5 цього ж Положення, старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно п. 7 цього ж Положення, рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.

Згідно п. 8 цього ж Положення, рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Судом враховуються обґрунтування позовних вимог позивача, оскільки позивач дотримуючись встановленого порядку застосування штрафних санкцій, у межах наданих повноважень має право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів.

На час проведення перевірки виконання Припису від 13.02.2014 року № 03/01-012 відповідачем не усунуто 53 пункти порушень зазначених у вказаному Приписі, про що відповідач зазначає у наданих суду запереченнях. Відповідно факт несвоєчасного виконання обов'язкових вимог припису відповідачем не заперечується, що по суті і є законною підставою накладення та відповідно і стягнення правомірно застосованого штрафу.

З врахуванням вищенаведеного, суд прийшов до висновку що відповідачем допущено ухилення від виконання припису контролюючого органу, що є порушенням норм Закону України «Про електроенергетику», відтак позивачем правомірно винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, а відтак визначений у ній розмір штрафних санкцій підлягає стягненню.

Судом не враховуються заперечення відповідача щодо необґрунтованості припису № 13.02.2014 року від 13.02.2014 року №03/01-012, оскільки предметом розгляду в даній адміністративній справі є стягнення штрафних санкцій на підставі постанови № 03/01-003 від 05.08.2016 року, винесеної за невиконання вищевказаного припису, який, як встановлено судом, не був оскаржений ні в адміністративному, ні в судовому порядку.

Також, судом не враховується заперечення відповідача щодо необґрунтованості постанови 05.08.2016 року № 03/01-003 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, оскільки така не оскаржена відповідачем і є чинною.

Таким чином, позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підтверджені належними та допустимими доказами, відтак підлягають задоволенню повністю.

Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень.

Згідно п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задоволити повністю.

2. Стягнути штраф з регіональної філії «Львівська залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (ЄДРПОУ 40081195, м. Львів, вул. Гоголя, 1.)в розмірі 51000,00 грн. до Державного бюджету України.

Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.

Постанова складена у повному обсязі 10.05.2017 року.

Суддя Гавдик З.В.