МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
26 квітня 2017 року Справа № 814/2697/16
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О., за участю секретаря судового засідання Ополинського О.В., позивача ОСОБА_1, пр. відповідача Радчича О.А. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54008 доДержавної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Потьомкінська, 24/2, м. Миколаїв, 54030 провизнання недійсним податкове повідомлення-рішення від 10.10.2016р. № 1229943-1302,ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.04.2016 № 1229943-1301.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що податкове повідомлення рішення нараховано протиправно, оскільки розрахунок податку не обґрунтований, 16.07.2015 року позивач подав заяву про розірвання договора оренди землі до Миколаївської міської ради та 24.06.2015 року була проведена державна реєстрація права власності на житловий будинок на цій земельній ділянці.
Відповідач проти позову заперечує, просить відмовити у позові, оскільки податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі вимог чинного законодавства.
Заслухав пояснення представників сторін, дослідив матеріали справи суд дійшов висновку:
ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області прийняла податкове повідомлення-рішення від 21.04.2016 № 1229943-1301, яким визначили суму податкового зобов'язання за платежем: орендна плата з фізичних осіб за 2016 рік в сумі 11046,80 грн. грн.
Згідно із договором оренди землі від 28.09.2004 року Миколаївською міською радою надано позивачу в оренду земельну ділянку площею 107 кв. м за адресою АДРЕСА_2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 79375,81 грн. Розмір орендної плати встановлюється у розмірі 1,2 % від її нормативної грошової оцінки .
Відповідно до п.4.3 договору розмір нормативної грошової оцінки не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог чинного законодавства й інших нормативних документів. Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.
16.07.2015 позивач звернувся до Миколаївського міського голови із заявою про розірвання договора оренди, оскільки відповідно до п.5.2 договору оренди, цільове використання земельної ділянки-землі комерційне використання, змінилось, оскільки позивач побудував на ній житловий будинок.
Позивач здійснив реконструкцію адміністративної будівля і побудував житловий будинок, 24.07.2015 року була проведена державна реєстрація права власності на житловий будинок, а 07.07.2015 року видано свідоцтво на право власності.
Позивач надав суду технічний паспорт на садибний (індивідуальний ) житловий будинок, свідоцтво на право власності на нерухоме майно.
Виконавчий комітет Миколаївської міської ради листом від 30.06.2016,01.02.2017 повідомив позивача, що розгляд його питання буде винесено на розгляд чергової сесії міської ради.
На підставі п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 % нормативної грошової оцінки.
З набранням чинності Податковим Кодексом України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам п.п. 288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.
Відповідно до п.286.5 ст.286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводить контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст.58 ПК України.
Згідно зі ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
При цьому виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового Кодексу України над нормами інших актів у разі суперечності, який закріплений у п.5.2. статті 5 ПК щодо відносин оподаткування, розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений п.п. 288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України. ( Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 14.04.2015 року) .
Податковому органу надано право визначати суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю, яка повинна бути не менше 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, але відповідач не надав суду доказів, які б підтверджували, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки позивача складає станом на -01.01.2016- 368226,66 грн.
Відповідач визначив суму податкового зобов'язання з оренди за землю вирахував 3% від суми нормативно грошової оцінки 368226,66 грн. навіть без врахування площі земельної ділянки та без врахування того, що на цій земельній ділянці побудований житловий будинок та змінено цільове призначення земельної ділянки, на якій розташований житловий будинок.
Таким чином, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення від 21.04.2016 № 1229943-1301 підлягає скасуванню.
Враховуючи викладене, позов належить задовольнити.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.94 КАС України.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення № 1229943-1302 від 10.10.2016 року.
3. Присудити на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 551,20 грн (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 20 коп.), сплачений квитанцією № 94366 від 18.12.2016 року за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Гордієнко
Повний текст постанови складено відповідно до частини 3 статті 160 КАС України та підписано суддею 03.05.2017р.