МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 квітня 2017 р. Справа № 814/117/17
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, до за участю: представника позивачів: ОСОБА_5 представника відповідача: Кравченко Ю.А.Первомайської районної державної адміністрації Миколаївської області, Головного Управління Держгеокадастру України у Миколаївській області, провизнання протиправною бездіяльність, В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, ОСОБА_2 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулись до адміністративного суду з позовом до Первомайської райдержадміністрації та Головного управління Держгеокадастру про визнання протиправної бездіяльності Первомайської РДА щодо невирішення питання про надання (виділення) позивачаем земельної частки (паю) на умовах власності.
Свої позовні вимоги позивачі обґрунтували тим, що мають право на отримання земельних ділянок в порядку розпаювання земель колективної власності колишнього КСП імені Кірова, що підтверджується відповідними сертифікатами або судовими рішеннями. З зазначеними документами звертались до Первомайської РДА з метою оформлення права власності на земельні ділянки, але замість вирішення питання по суті, отримали лише проміжну відповідь.
Відповідач-1 - Первомайська РДА в судове засідання не з'явився, заперечень проти позову не надав.
Відповідач-2 - Головне управління Держгеокадастру проти позову заперечив. Свою позицію обґрунтував тим, що виділення у власність земельних ділянок колективної форми власності не входить до повноважень органів Держгеокадастру, з відповідними заявами позивачі до Управління не зверталися, Управління їх прав не порушувало.
Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.
29 серпня 1997 року на підставі розпорядження Первомайської РДА №247 було проведено розпаювання земель сільськогосподарського призначення колишнього КСП імені Кірова, в межах Полтавської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.
Окрім інших, сертифікати на право на земельну частку (пай) отримали члени КСП імені Кірова ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9
В подальшому, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 померли, а ОСОБА_4 з того часу так і не оформив право власності на земельну ділянку.
Рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 10.06.15 по цивільній справі №484/1577/15-ц визнано за ОСОБА_1 право на земельну ділянку (пай) розміром 6,4 в умовних кадастрових гектарах, яка знаходиться у колективній власності КСП імені Кірова, в порядку спадкування за законом після смерті її батька ОСОБА_7
Рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 20.08.15 по цивільній справі №484/1150/15-ц визнано за ОСОБА_2 право на земельну ділянку (пай) розміром 6,4 в умовних кадастрових гектарах, яка знаходиться у колективній власності КСП імені Кірова, в порядку спадкування за законом після смерті його матері ОСОБА_8
Рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 18.02.16 по цивільній справі №484/958/16-ц визнано за ОСОБА_3 право на земельну ділянку (пай) розміром 6,4 в умовних кадастрових гектарах, яка знаходиться у колективній власності КСП імені Кірова, в порядку спадкування за законом після смерті її батька ОСОБА_9
23.03.16 ОСОБА_1, ОСОБА_2 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулись до Первомайської РДА з відповідною заявою про надання (виділення) їм у власність відповідних земельних ділянок, на підставі сертифікату та судових рішень яка знаходиться у колективній власності КСП імені Кірова, в межах Полтавської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.
21.04.16 Первомайською РДА надано відповідь позивачам, що порушене питання про виділення у власність земельних ділянок ОСОБА_1, ОСОБА_2 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 потребує поглибленого вивчення, у зв'язку з чим виникла необхідність розглянути питання на засіданні районної робочої групи з аналізу ефективності використання земельних ресурстів.
17.06.16 Первомайською РДА надано відповідь позивачам, що для прийняття відповідного правомірного рішення згідно норм чинного законодавства обов'язковим є подання заяв про виділення земельних часток (паїв) в натурі (на місцевості) більшістю їхніх власників у межах КСП імені Кірова.
12.07.16 Первомайською РДА надано відповідь представнику позивачів, що відповідь від 17.06.16 є вичерпною з питань виділення ОСОБА_1, ОСОБА_2 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 земельних ділянок у власність.
Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України в повноваження відповідача-2 Держгеокадастру відноситься лише розпорядження землями державної власності. Відповідно до ст.ст.3,5 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» право розпорядження землями колективної власності належить районним держаним адміністраціям.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що саме Первомайська РДА є тим повноважним суб'єктом владних повноважень, у компетенції якого знаходиться вирішення питання позивачів.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.
Відповідно до ч.2 п.8 Розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств та працівники державних і комунальних закладів освіти, культури та охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонери з їх числа, які на час набрання чинності цим Кодексом не приватизували земельні ділянки шляхом оформлення права на земельну частку (пай), мають право на їх приватизацію в порядку, встановленому ст.ст. 25 та 118 цього Кодексу.
В свою чергу, ч.6 ст.118 Земельного кодексу України передбачає, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади, у клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри, до клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Необхідно врахувати, що ч.1 ч.6 ст.118 ЗК України передбачає загальну процедури приватизації земельних ділянок, у випадках коли земельна ділянка перебуває у користуванні заявника, коли громадяни бажають отримати її у власність для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів та ін.
Питання приватизації земельних ділянок колективної власності повинно вирішуватися в порядку ч.3 ст.118 та ст.25 Земельного кодексу України.
Відповідно до вказаних норм, на громадян не покладається обов'язок підбирати розташування земельної ділянки. Саме суб'єкти владних повноважень, до компетенції яких віднесено питання передачу у приватну власність земельних ділянок, розподіляють її відповідно до вимог ч.7, 8, 9 ст.25 ЗК України.
Крім того, відповідно до ч.ч.10, 11 ст.25 ЗК України у процесі приватизації створюють резервний фонд земель за погодженням його місця розташування з особами, зазначеними в частині першій цієї статті у розмірі до 15 відсотків площі усіх сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні відповідних підприємств, установ та організацій. Резервний фонд земель перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням.
Також, відповідно до ст.5 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» сільські, селищні, міські ради та районні державні адміністрації в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості): уточняють місце розташування, межі і площі сільськогосподарських угідь, які підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв).
Таким чином, відмова Первомайської РДА у виділенні позивачам земельних ділянок, право на які в них підтверджено сертифікатами та рішенням про спадкування права на земельну ділянку, з тих мотивів, що для цього необхідно рішення більшості власників КС ім. Кірова, не ґрунтується на законодавстві, а відповідач-1 допустив під час розгляду звернення протиправну бездіяльність.
Позов задовольнити.
Судові витрати стягнути з відповідача на користь позивачів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Первомайської районної державної адміністрації Миколаївської області щодо невирішення питання про надання (виділення) земельної частки (паю) у власність ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4.
3. Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Первомайської районної державної адміністрації Миколаївської області судовий збір в сумі 640,00 гривень (шістсот сорок грн.).
4. Присудити на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Первомайської районної державної адміністрації Миколаївської області судовий збір в сумі 640,00 гривень (шістсот сорок грн.).
5. Присудити на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Первомайської районної державної адміністрації Миколаївської області судовий збір в сумі 640,00 гривень (шістсот сорок грн.).
6. Присудити на користь ОСОБА_4 за рахунок бюджетних асигнувань Первомайської районної державної адміністрації Миколаївської області судовий збір в сумі 640,00 гривень (шістсот сорок грн.).
7. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.
Суддя В. В. Біоносенко
Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України постанова складена у повному обсязі 25.04.17
Суддя В.В. Біоносенко