Постанова № 66396738, 13.04.2017, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2017
Номер справи
806/571/17
Номер документу
66396738
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2017 року м.Житомир справа № 806/571/17

категорія 6.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Романченка Є.Ю.,

секретар судового засідання Ткачук А.В.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" в особі Житомирської регіональної філії, треті особи: Дочірнє підприємство "Умань - Агро", Приватне сільськогосподарське підприємство "Агрофірма "Світанок" про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Ружинського відділу Житомирської регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" про державну реєстрацію договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_4 та ДП "Ілліч - Агро Умань" ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча", про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 18.01.2007 за № 040722100214.

Заявлені позовні вимоги ОСОБА_2 обґрунтовував тим, що він від свого батька ОСОБА_4 успадкував земельну частку (пай) загальною площею 4,3362 га, в тому числі рілля 3,7322 га кадастровий номер НОМЕР_1, сіножаті 0,6040 га кадастровий номер НОМЕР_2, які були передані в оренду ВАТ "Уманьферммарш", правонаступником якого є ПАТ "Уманьферммарш". У квітні 2016 року він отримав усну пропозицію від ПСП "Агрофірма "Світанок" щодо переукладання договору оренди, оскільки саме це підприємство використовує земельну частку (пай), отримавши право оренди від СПП "Світанок - плюс", яке, в свою чергу, утворене шляхом виділу із Дочірнього підприємства "Ілліч - Агро Умань" ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча" і передало в якості внеску в статутний капітал право оренди земельних ділянок, належних позивачеві і які нібито орендувало ДП "Ілліч - Агро Умань". Договір оренди землі від 10.11.2006, укладено між ДП "Ілліч - Агро Умань" та ОСОБА_4 і зареєстровано Ружинським відділом Житомирської регіональної філії центру ДЗК 18.01.2007 за № 040722100214. Позивач вважає, що дії з державної реєстрації договору оренди землі, проведені Ружинським відділом Житомирської регіональної філії центру ДЗК за відсутності законних підстав і повноважень, тому договір оренди землі є таким, що не пройшов державної реєстрації у порядку, встановленому Законом. Отож, рішення про державну реєстрацію цього договору підлягає скасуванню як незаконне.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила позов задовольнити, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача до суду не прибув, про час і місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. Про причини неявки до суду не повідомив. Від представника Житомирської регіональної філії надійшла заява про розгляд справи без участі представника філії, в якій повідомлено, що Житомирська регіональна філія ДП "Центр ДЗК" позовні вимоги не визнає у повному обсязі та заперечує проти їх задоволення.

Треті особи: Дочірнє підприємство "Умань - Агро", Приватне сільськогосподарське підприємство "Агрофірма "Світанок" своїх представників до суду не направили, про час і місце судового розгляду були повідомлені належним чином. Про причини неявки не повідомили. Письмових заперечень на позов не подали.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.

Установлено, що 27.01.2017 Відділом державної реєстрації Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області внесено запис про право власності ОСОБА_2 на земельні ділянки за кадастровим номером НОМЕР_2, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,604 га, та кадастровим номером НОМЕР_1, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,7322 га, за адресою: Житомирська обл., Ружинський район, с/рада Княжівська.

Наведене підтверджено копіями витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 02.02.2017 (а.с. 9-10).

При цьому судом з'ясовано, що право власності на вказані земельні ділянки перейшло до позивача як спадкоємця за законом ОСОБА_4, право власності останнього на земельні ділянки було засвідчено державними актами на право власності на земельну ділянку виданим 10.04.2006 Ружинською районною державною адміністрацією Житомирської області серії НОМЕР_3 та НОМЕР_4.

10 листопада 2006 року між Орендодавцем - ОСОБА_4 та Орендарем - Дочірнім підприємством "Ілліч - Агро Умань" Відкритого акціонерного товариства "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча" укладено договір оренди землі. За умовами цього договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки, що належить Орендодавцю на підставі державних актів НОМЕР_4, НОМЕР_3, та розташовані на території Княжицької сільської ради, для товарного сільськогосподарського виробництва.

Договір зареєстрований в Ружинському відділі Житомирської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.01.2007 за № 040722100214.

На даний час орендарем за договором оренди землі від 10.11.2006, зареєстрованим в Ружинському відділі Житомирської регіональної філії Центру ДЗК від 18.01.07 за № 040722100214 є ПСП "Агрофірма "Світанок", про що свідчить лист ДП "Умань - Агро" від 13.10.2016 № 762.

Позивач вважаючи, що Ружинський відділ Житомирської регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" протиправно здійснив державну реєстрацію договору оренди вказаних земельних ділянок, укладеного між ОСОБА_4 та ДП "Ілліч - Агро Умань" ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча" 18.01.2007 за № 040722100214, звернувся до суду з даним позовом.

У відповідності до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 № ETS N 005, ратифікованої Верховною Радою України 17 липня 1997 року, проголошено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у справі "Zand v. Austria" від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

У відповідності до частини 2 статті 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Завданням адміністративного судочинства, згідно зі ч. 1 ст. 2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У пункті 8 частини 1 статті 3 КАС України визначено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен установити, що в зв'язку з прийняттям рішенням чи вчиненням дій (допущення бездіяльності) суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача.

З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особі, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), а також встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення). Тобто порушення або оспорювання прав та інтересів особи, яка звертається до суду за їх захистом, є обов'язковими.

Отже, підставами для визнання протиправними дій чи скасування рішення суб'єкта владних повноважень є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який вчинив ці дії чи прийняв рішення. При цьому обов'язковою умовою оскарження дій, рішень є також наявність факту порушення прав чи охоронюваних законом інтересів позивача у справі.

З'ясовуючи при вирішенні даної справи характер спірних правовідносин (предмет та підставу позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб, суд ураховує наступне.

Відносини із реєстрації договорів оренди землі, на час укладення договору оренди землі між ОСОБА_4 і ДП "Ілліч - Агро Умань" ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча", регулювалися, зокрема, Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV, Порядком державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 № 2073, Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 р. N 174 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 р. за N 641/7962, Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженою наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 травня 1999 р. N 43 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 4 червня 1999 р. за N 354/3647.

У відповідності до ч. 1 ст. 210 Цивільного кодексу України (зі змінами та доповненнями), правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Згідно зі статтею 18 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV (у редакції, чинній на момент укладення договору оренди землі від 10.11.06), договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Частиною 2 статті 125 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент укладення договору оренди землі від 10.11.06) визначено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом (ст. 20 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV (у редакції, чинній на момент укладення договору оренди землі від 10.11.06)).

За змістом статті 202 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент укладення договору оренди землі від 10.11.06) державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Єдині умови реєстрації договорів оренди та договорів суборенди земельних ділянок (далі - договори оренди), на час укладення договору оренди землі від 10.11.06, були визначені Порядком державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 № 2073.

Відповідно до п. 2 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 № 2073 (у редакції, чинній на час укладення договору оренди землі від 10.11.06, надалі - Порядок № 2073), державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок.

У пункті 5 Порядку № 2073 визначено, що для державної реєстрації договорів оренди юридична або фізична особа (заявник) подає особисто або надсилає поштою до відповідного державного органу земельних ресурсів: заяву про державну реєстрацію договору оренди; договір оренди (у трьох примірниках); план (схему) земельної ділянки, яка надається в оренду (у трьох примірниках); рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання в оренду земельної ділянки, що перебуває у державній або комунальній власності; результати конкурсу чи аукціону - у разі набуття права на оренду земельної ділянки на конкурентних засадах; копію державного акта на право власності на землю, що перебуває у власності фізичних або юридичних осіб.

Державний орган земельних ресурсів у 20-денний термін перевіряє подані документи на відповідність чинному законодавству та за результатами перевірки готує висновок про державну реєстрацію або обгрунтований висновок про відмову у такій реєстрації і передає реєстраційну справу відповідно виконавчому комітету сільської, селищної та міської ради, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям за місцем розташування земельної ділянки для засвідчення факту державної реєстрації або відмови у такій реєстрації (п. 11 Порядку № 2073).

Згідно зі п.п. 12, 13, 14 Порядку № 2073, факт державної реєстрації засвідчується у 10-денний термін гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації або уповноваженої ними посадової особи. Печатка та підпис ставляться на всіх примірниках договору оренди (суборенди). Після засвідчення факту державної реєстрації договір оренди реєструється у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, яка ведеться державним органом земельних ресурсів за формою згідно з додатком. Книга записів державної реєстрації договорів оренди землі ведеться окремо в розрізі кожної сільської, селищної, міської ради, а також у розрізі Київської, Севастопольської міської державної адміністрації. Книга прошнуровується, засвідчується підписами сільського, селищного, міського голови та начальника районного відділу, міського управління (відділу) земельних ресурсів і скріплюється печатками. Датою реєстрації договору оренди у Книзі записів є дата засвідчення факту державної реєстрації.

У розумінні п. 1.2 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 р. N 174 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 р. за N 641/7962 (чинного на момент укладення договору оренди землі від 10.11.06) книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі (далі - книга реєстрації) - це документ суворого обліку, який є складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.

Оператори державного реєстру земель (далі - оператори) - структурні підрозділи Центру ДЗК, що проводять приймання, перевірку та систематизацію реєстраційних карток земельних ділянок, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, ведуть книгу реєстрації, формують Поземельну книгу та не мають прямого доступу до бази даних АС ДЗК.

Реєстратори державного реєстру земель (далі - реєстратори) - структурні підрозділи Центру ДЗК, які мають доступ та вносять відомості до бази даних АС ДЗК, ведуть Поземельну книгу, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, а також ведуть книгу реєстрації.

Порядок взаємодії при веденні державного реєстру земель наведено у пункті 2 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 р. N 174 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 р. за N 641/7962 (чинного на момент укладення договору оренди землі від 10.11.06).

Відповідно до пункту 4.2 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 р. N 174 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 р. за N 641/7962 (чинного на момент укладення договору оренди землі від 10.11.06), державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.

У книзі реєстрації, згідно зі п. 4.3 згаданого Тимчасового порядку, реєструються:

- державні акти на право власності на земельну ділянку;

- державні акти на право постійного користування земельною ділянкою;

- договори оренди землі.

Державну реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі у книзі реєстрації здійснює оператор (реєстратор), у межах повноважень якого є земельна ділянка (п. 4.5 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 р. N 174 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 р. за N 641/7962 (чинного на момент укладення договору оренди землі від 10.11.06)).

В силу приписів п. 3.2 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 травня 1999 р. N 43 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 червня 1999 р. за N 354/3647 (у редакції, чинній на момент укладення договору оренди землі від 10.11.06) державна реєстрація державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.

Аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку, що державна реєстрація договорів оренди землі, відповідно до законодавства, яке діяло на момент укладення договору оренди землі між ОСОБА_4 і ДП "Ілліч - Агро Умань" ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча", здійснювалась шляхом відповідного запису у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.

При цьому, з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку та уникнення подвійної реєстрації, реєстратор (оператор) повинен був пересвідчитись у наявності або відсутності зареєстрованих договорів щодо земельних ділянок.

У світлі розглядуваних правовідносин слід указати, що під час огляду в судовому засіданні Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, а саме розділу 4 "Записи державної реєстрації договорів оренди землі" (розділ книги 4АА001498), відкритого 03.02.2005 по Княжицькій сільській раді Ружинського району, встановлено, що 18 січня 2007 року до вказаного розділу Книги реєстратором Ружинського районного відділу Житомирської регіональної філії Центру ДЗК внесено запис № 549 про реєстрацію за реєстраційним № 040722100214 договору оренди земельних ділянок за кадастровими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_1 між ОСОБА_4 і ДП "Ілліч - Агро Умань" (код 34571712), терміном на 20 років.

Одночасно судом установлено, що у цьому ж розділі Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі по Княжицькій сільській раді Ружинського району також наявний запис № 77, який свідчить про реєстрацію 24 липня 2006 року за реєстраційним № 040622100075 договору оренди земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_1 між Орендодавцем - ОСОБА_4 та Орендарем - ВАТ "Умань-ферммаш" (код 05765888), строком дії 20 років. Відповідні витяги з розділу 4 Книги долучені до матеріалів справи.

Доказів припинення договору оренди землі, укладеного між Орендодавцем - ОСОБА_4 та Орендарем - ВАТ "Умань-ферммаш" (код 05765888) на момент укладення та реєстрації договору землі між ОСОБА_4 і ДП "Ілліч - Агро Умань" ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча" матеріали справи не містять.

Відмітки про зняття або заборони по договору, реєстрацію якого здійснено 24.07.2006, в Книзі відсутні.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що договір оренди земельних ділянок за кадастровими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_1, укладений Орендодавцем - ОСОБА_4 із Орендарем - ВАТ "Умань-ферммаш" (код 05765888), терміном на 20 років, набрав чинності з моменту його державної реєстрації - 24 липня 2006 року.

Таким чином, на момент реєстрації (18.01.2007) договору оренди землі від 10.11.2006, укладеного власником земельних ділянок з ДП "Ілліч - Агро Умань" ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча" строк дії попереднього договору оренди ще не закінчився.

Під час внесення до розділу 4 "Записи державної реєстрації договорів оренди землі" (розділ книги 4АА001498) вищевказаної Книги запису про реєстрацію договору оренди землі від 10.11.2006 Ружинським районним відділом Житомирської регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" факт реєстрації договору оренди земельних ділянок між ОСОБА_4 та Орендарем - ВАТ "Умань-ферммаш" залишено поза увагою. У зв'язку з цим реєстратором здійснено повторну реєстрацію права оренди одних і тих самих земельних ділянок, що є недопустимим, оскільки зумовлює ситуацію, за якої одну і ту ж земельну ділянку було передано в оренду різним орендарям, адже право оренди в них виникло з моменту реєстрації договорів оренди земельних ділянок.

Зазначене відповідачем у ході судового розгляду справи спростовано не було.

Разом з цим, суд наголошує на тому, що реєстрація договорів оренди землі за новим орендарем можлива лише після реєстрації угод про розірвання договору оренди землі з попереднім орендарем.

У суду відсутні докази державної реєстрації припинення іншого речового права ВАТ "Умань-ферммаш" на земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_1 на підставі договору оренди, зареєстрованого 24 липня 2006 року за № 040622100075, а також того, що вказаний договір визнаний недійсним, а тому здійснена 24 липня 2006 року Ружинським районним відділом Житомирської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру" державна реєстрація - не скасована та є чинною.

Відповідно до положень статті 32 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

Беручи до уваги наведене, суд вважає, що здійснення повторної реєстрації права оренди одних і тих самих земельних ділянок на даний час істотно порушує законні права та інтереси позивача як власника та орендодавця земельних ділянок.

Згідно зі ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).

З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд дійшов переконання, що відповідач, заперечуючи проти позову, не надав доказів правомірності рішення Ружинського районного відділу Житомирської регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" щодо державної реєстрації в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі 18.01.2007 за № 040722100214 договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_4 та Дочірнім підприємством "Ілліч - Агро Умань" Відкритого акціонерного товариства "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча".

Таким чином, суд вважає, що вказане рішення Ружинського відділу Житомирської регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" необхідно скасувати як протиправне, а позов ОСОБА_2 - задовольнити.

Водночас суд відхиляє посилання позивача, в обґрунтування позову, на постанову Вищого адміністративного суду України від 20.04.2010 в справі № К-8025/09, оскільки на виконання цієї постанови, пункт 3.2. Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему від 04.05.99 N 43, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.06.99 за N 354/3647 (із змінами), на підставі якого Ружинським районним відділом Житомирської регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" здійснено у 2006-2007 роках реєстрацію договорів оренди землі, виключено згідно зі наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 03.06.2010 р. N 433, який набрав чинності з 05.07.2010.

Керуючись статтями 86, 158 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати рішення Ружинського відділу Житомирської регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" про державну реєстрацію в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі 18.01.2007 за № 040722100214 договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_4 та Дочірнім підприємством "Ілліч - Агро Умань" Відкритого акціонерного товариства "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча".

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Є.Ю. Романченко

Повний текст постанови виготовлено: 21 квітня 2017 р.