Провадження № 2-а/742/41/17
Єдиний унікальний № 742/770/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 травня 2017 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
у складі: головуючого - судді Зарічної Л.А.,
при секретарі Геєць О.О.,
за участю представників сторін: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Прилуки справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Прилуцької міської ради Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням 9 сесії 7 скликання Прилуцької міської ради Чернігівської області №24 від 28.04.2016 року ОСОБА_3 було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, орієнтовною площею 8077 кв.м. з цільовим призначенням для обслуговування нежитлових будівель по АДРЕСА_1. За наслідками виготовленого проекту землеустрою, 25.08.2016 року, рішенням Прилуцької міської ради № 15, ОСОБА_3, було затверджено проект землеустрою щодо відведення та передачі земельної ділянки в оренду терміном на 5 років. Відповідно до вказаного рішення п 5.1 зазначено, що цільове призначення земельної ділянки - для обслуговування нежитлових будівель по АДРЕСА_1 Пунктом 5.1 вказаного рішення на позивачку покладено обов'язок в тридцятиденний термін з дня ухвалення рішення оформити договір оренди земельної ділянки з міською радою та провести державну реєстрацію права оренди.
Під час виготовлення проекту землеустрою, дізнавшись про цільове призначення, яке визначене як обслуговування нежитлових будівель, позивачка звернулася із письмовою заявою про необхідність зміни цільового призначення земельної ділянки на землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, як це передбачає ст. 71 Земельного кодексу України.
На зазначену заяву Прилуцька міська рада письмово не відреагувала, дозволу на зміну цільового призначення не було надано, та пояснено, що зміна цільового призначення можлива лише після підписання договору оренди та несвоєчасне підписання може стати причиною відмови в укладенні договору незважаючи на виготовлений проект землеустрою та понесені витрати.
20.09.2016 року в зв'язку з обмеженням строками рішенням від 25.08.2016 року, так і отримавши результати за зверненнями щодо неправильного визначення в договорі оренди цільового призначення, між ОСОБА_3 та Прилуцькою міською радою було укладено договір оренди, в якому цільове призначення зазначене - землі житлової та громадської забудови, що використовуються в комерційних цілях.
Посилаючись на ті обставини, що після підписання вказаного договору оренди позивачка неодноразово зверталася до Прилуцької міської ради з вимогою змінити цільове призначення земельної ділянки та внести зміни до договору оренди, які були розглянуті відповідачем та прийнято рішення про відмову до затвердження містобудівної документації «Генеральний план та план зонування території міста Прилуки Чернігівської області або до отримання висновку розробника містобудівної документації «Генеральний план та план зонування території міста Прилуки Чернігівської області « ДП НДПІ містобудування» щодо відповідності майбутнього цільового призначення земельної ділянки проектній містобудівній документації, що на думку позивачки порушує її права як власника нежитлових приміщень та орендаря земельної ділянки, у зв'язку з чим вона звернулася до суду із відповідним позовом.
В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги щодо бездіяльності відповідача та просив їх задовольнити , зважаючи на порушення прав позивача.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, посилаючись на правомірність їх дій, зважаючи на відсутність на даний час Генерального плану м.Прилуки
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши наявні докази по справі суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог з наступних підстав:
Відповідно до вимог ст.17 КАС України юрисдикції адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, в тому числі і спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії ) дій чи бездіяльності.
Відповідно до ст. 3 КАС України суб'єктом владних повноважень визначено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Cтаття 10 КАС України визначає, що усі учасника адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, що вбачається із ст.11 КАС України.
Як було встановлено в судовому засіданні, згідно рішення Прилуцької міської ради 10 сесії 7 скликання від 28.04.2016 року №24, ОСОБА_3 дозволено розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 8077 кв.м. для обслуговування нежитлових будівель по АДРЕСА_1 (а.с.5).
Рішенням Прилуцької міської ради 16 сесії 7 скликання від 25.08.2016 року №15 затверджено проект землеустрою щодо відведення та передачі земельної ділянки в оренду терміном на 5 років ОСОБА_3 площею 7728 кв.м. для обслуговування нежитлових будівель по АДРЕСА_1 з цільовим призначенням 03.07, оформивши договір оренди вказаної земельної ділянки та провести державну реєстрацію права оренди у 30-денний термін з дня ухвалення рішення (а.с.6).
20 вересня 2016 року між ОСОБА_3 та Прилуцької міською радою , в особі її голови ОСОБА_4, було підписано договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого позивачу була передана в оренду земельна ділянка площею 7728 кв.м., яка визначена як земля житлової та громадської забудови, що використовується у комерційних цілях.
Рішенням №18 18 сесії 7 скликання Прилуцька міська рада відмовила ОСОБА_3 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 7728 кв.м. , у зв'язку зі зміною цільового призначення із «землі для будівництва та обслуговування будівель торгівлі» на «землі для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства» по АДРЕСА_1 до затвердження містобудівної документації «Генеральний план та план зонування території м.Прилуки Чернігівської області» або до отримання висновку розробника містобудівної документації «Генеральний план та план зонування території міста Прилуки Чернігівської області» ДП «НДПІ містобудування» щодо відповідності майбутнього цільового призначення земельної ділянки проектній містобудівній документації.
Аналогічне рішення було прийнято і на 19 сесії 7 скликання 29 листопада 2016 року.
Відповідно до ст.19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на : землі сільськогосподарського призначення, землі житлової і громадської забудови, землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, землі оздоровчого призначення, землі рекреаційного призначення, землі історико-культурного призначення, землі лісового фонду, землі водного воду, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених ст.122 ЗК України. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у зміні цільового призначення земельної ділянки або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду, що чітко вбачається із ст.20 ЗК України.
Згідно ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідна рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішення. Рішення приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Як вбачається із досліджених документів, 26 грудня 2016 року ОСОБА_3 подала до Прилуцької міської ради письмову заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,7728 га, яка розташована за адресою м.Прилуки, АДРЕСА_1. До заяви також було додано листа ДП «НДПІ Містобудування», який був направлений на адресу ОСОБА_3 щодо розташування та визначеного функціонування призначеного у проекті генерального плану та плану зонування території м.Прилуки Чернігівської області земельної ділянки по АДРЕСА_1, загальною площею 7728 кв.м., яка розташована в існуючих межах м.Прилуки та в проекті генерального плану та плану зонування території міста за функціональним призначенням визначена як територія виробничої забудови.
Звернення ОСОБА_3 щодо зміни цільового призначення орендованої нею земельної ділянки було предметом розгляду Управління містобудування та архітектури міської ради, яке 12 січня 2017 року вказало, що майбутнє цільове призначення земельної ділянки площею 7728 кв.м., по АДРЕСА_1, а саме «землі для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства» відповідає проекту містобудівної документації «Генеральний план та план зонування території м.Прилуки Чернігівської області», у зв'язку з чим Управління містобудування та архітектури міської ради вважає за можливе надання дозволу на зміну цільового призначення вказаної земельної ділянки.
Проте, за вказаною заявою відповідного рішення прийнято не було, а 08.02.2017 року на адресу позивачки було направлено листа, з якого вбачається, що зазначене позивачкою питання було предметом обговорення депутатами Прилуцької міської ради під час проведення пленарного засідання 27.01.2017 року. За результатами розгляду для прийняття відповідних рішень не було набрано необхідної кількості голосів, що вказує на те, що Прилуцькою міською радою жодного рішення, як то задовольнити чи то відмовити у задоволенні такої заяви міською радою прийнято не було, що свідчить про недотримання відповідачем вимог ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування».
Крім того, суд не може погодитися із твердженням представника відповідача щодо неприйняття рішення за зверненням ОСОБА_3 через відсутність Генерального плану, оскільки така позиція спростовується відповідним рішенням Прилуцької міської ради №8 від 04.12.2015 року, яким поновлено використання Генерального плану м.Прилуки, розробленого Київським державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «ДІПРОМІСТО» імені Ю.М.Білоконя у 1969 році, затвердженого рішенням виконкому Чернігівської обласної ради депутатів трудящих від 17.12.1970 року №749 та згідно якого, до затвердження містобудівної документації «Генеральний план та план зонування території м.Прилуки Чернігівської області» міській раді при підготовці рішень щодо передачі (надання) земельних ділянок із земель комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб та зміни цільового призначення земельних ділянок, необхідно керуватися даним Генеральним планом , розробленим у 1969 році.
Крім того, в Генеральному плані м.Прилуки, розробленого в 1969 році, та в проекті містобудівної документації «Генеральний план та план зонування території м.Прилуки Чернігівської області» земельна ділянка по АДРЕСА_1 м.Прилуки відноситься до території промислових підприємств, що вбачається із відповіді начальника Управління містобудування та архітектури Прилуцької міської ради.
З огляду на викладене, суд вважає, що вирішення по суті питання щодо надання дозволу на відведення земельної ділянки ( зміна цільового призначення) для обслуговування нежитлових будівель ОСОБА_3 є однією з форм реалізації повноважень міської ради та є його владною управлінською функцією.
У зв'язку із цим, рішення про результати розгляду питання, в тому числі і рішення про відмову у задоволенні, має бути прийнято у формі рішення.
Однак, як вбачається з матеріалів справи Прилуцька міська ради допускає протиправну бездіяльність, не вирішуючи питання громадян, на вирішення яких уповноважена Законом.
Як суб'єкт владних повноважень Прилуцька міська рада, у відповідності до приписів ч.2 ст.71 КАС України, не довела правомірності своєї бездіяльності та не надала доказів на спростування вище викладеного.
Відтак, адміністративний позов ОСОБА_3 є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.2,9,17-19,33,.60 159, 162 КАС України ,-
ПОСТАНОВИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Прилуцької міської ради щодо відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 7728 кв.м. у зв»язку зі зміною цільового призначення відповідно до класифікації видів цільового призначення з земель 03.07. "для будівництва та обслуговування будівель торгівлі" по АДРЕСА_1 м. Прилуки на цільове призначення відповідно до класифікації видів цільового призначення на 12.04 "землі для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства".
Зобов»язати Прилуцьку міську раду розглянути питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 7728 кв.м. у зв»язку зі зміною цільового призначення відповідно до класифікації видів цільового призначення з земель 03.07. "для будівництва та обслуговування будівель торгівлі" по АДРЕСА_1, м. Прилуки на цільове призначення відповідно до класифікації видів цільового призначення на 12.04 "землі для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства"
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя