Рішення № 66379355, 15.03.2017, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
15.03.2017
Номер справи
925/1624/16
Номер документу
66379355
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" березня 2017 р.Справа № 925/1624/16

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі Ткаченку А.О., за участю прокурора Олійник І.А., представників сторін: позивача не з'явились, відповідача не з'явились, третьої особи не зявились, у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси, розглянувши справу за позовом Керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Маньківської селищної ради до субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Відділу Держгеокадастру у Маньківському районі Черкаської області про внесення змін до договору оренди землі водного фонду,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Маньківської селищної ради (далі позивач) звернувся до Господарського суду Черкаської області з позовом до субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (далі - відповідач), у якому просив суд внести зміни до договору оренди землі водного фонду від 30.12.2010 року, укладеного між позивачем та відповідачем, на земельну ділянку водного фонду загальною площею 13,1650 га, що зареєстрований у Маньківському районному відділі регіональної філії ДП „Центр державного кадастру при Державному комітеті України по земельнм ресурсам, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.12.2010 року за № 041079000127, а саме:

доповнити договір оренди землі водного фонду від 30.12.2010 року підпунктом 6.1 в наступній редакції: «Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 13.12.2016р. № 168/86-16 становить 3 546 222,59 грн.».

пункт 6 договору оренди землі водного фонду від 30.12.2010 року, викласти в наступній редакції: «річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 106 386,67 грн.».

Ухвалою суду від 07.02.2017 року до участі у справі в якості третьої особи, яке не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача залучено Відділ Держгеокадастру у Маньківському районі Черкаської області.

23.01.2017 року та повторно 26.01.2017 року від позивача надійшли заяви (вх. № 1753/17; вх.№ 2073/17), у яких він просив розглядати спір без участі представника, позовні вимоги підтримав.

13.01.2017 року відповідач подав письмовий відзив на позов за вх. № 979/17, у якому проти позову заперечував з мотивів необгрунтованості та недоведеності позовних вимог. Зокрема, за його твердженням, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки не відповідає законодавству та нормативна грошова оцінка в сумі 3 546 222,59 грн. нарахована невірно всупереч встановленим нормам.

16.02.2017 року через канцелярію Господарського суду Черкаської області (вх. № 3807/17) надійшло клопотання відповідача про призначення у справі експертизи землевпорядної документації з нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки водного фонду за договором оренди землі водного фонду від 30.12.2010 року з посиланням на те, що при розрахунку нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки неправильно застосовані нормативно-правові акти.

20.02.2017 року та 14.03.2017 року прокурор подала додаткові письмові пояснення (вх.№4050/17; вх.№ 5912/17), в яких заперечила проти призначення експертизи у звязку з недоцільністю, оскільки технічна документація з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів смт. Маньківка та с. Жолудьків (складовою яких є спірна земельна ділянка) пройшла державну експертизу, про що було зроблено відповідний позитивний висновок.

Ухвалою суду від 15.03.2017 року (в протоколі судового засідання) відмовлено в задоволенні вказаного клопотання позивача з мотивів необгрунтованості.

У судовому засіданні прокурор позов з підстав, викладених в позовній заяві та письмових поясненнях, підтримала і просила суд задовольнити. В судових засіданнях 07.02.2017 року, 20.02.2017 року, 28.02.2017 року представники відповідача проти позовних вимог заперечували з підстав викладених у відзиві, третя особа в судовому засіданні 07.02.2017 року підтримала позовні вимоги.

Неявку представників відповідача і третьої особи в засідання суду 15.03.2017 року суд визнає такою, що не перешкоджає вирішенню спору по суті, та, з урахуванням вимог норм статей 69, 77 ГПК України щодо обовязку суду вирішити спір в розумні процесуальні строки і права суду вирішити спір без участі представників сторін за наявними матеріалами, справу розглянув без участі їх представників за наявними матеріалами.

Згідно з ст. 85 ГПК України, у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє повністю з наступних підстав.

30.12.2010 року Маньківська селищна рада, як орендодавець, і субєкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1, як орендар, уклали договір оренди землі водного фонду (далі - Договір), згідно з яким орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду, яка знаходиться в смт. Маньківка, вул. Пушкіна (водоймище «Хльобасівське») для рибогосподарських потреб, що за своїм призначенням відноситься до категорії земель водного фонду. Загальна площа земельної ділянки водного фонду 13,1650 га (п.п. 1, 2 Договору).

Пункт 6 Договору, в які прокурор просить внести зміни, сторони виклали в такій редакції:

орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі шляхом перерахування на розрахунковий рахунок селищної ради помісячно рівними частинами в сумі 493,69 грн., що становить за рік 5 924,25 грн.

Договір укладено на 10 років (п. 5 Договору).

Згідно з п. 9 Договору, розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, визначення нормативно грошової оцінки земель населеного пункту;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки водного фонду не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- у інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 168/86-16 від 13.12.2016 року, наданого відділом Держгеокадастру у Маньківському районі Черкаської області, нормативно грошова оцінка земельної ділянки - об'єкту оренди за Договором становить 3 546 222,59 грн. (а.с. 13).

Рішенням Маньківської селищної ради Черкаської області від 14.07.2014 року № 47-1/ VІ «Про затвердження нормативно - грошової оцінки земель смт. Маньківка та селища Жолудьково» затверджено технічну документацію з нормативно - грошової оцінки земель смт. Маньківка та селища Жолудьково Маньківської селищної ради Маньківського району Черкаської обалсті (а.с. 49;55-63), якою визначено базову вартість одного квадратного метра земель смт. Маньківка 35,56 грн./м2.

Обгрунтовуючи позовні вимоги прокурор зазначає, що встановлення ст. 288 Податкового кодексу України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень договору оренди землі у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати, у зв'язку з чим і виник даний спір.

Спеціальним законом, що регулює суспільні відносини в Україні з питання оренди землі є Закон України «Про оренду землі», згідно з ч. 1 ст. 2 цього Закону відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст. 759, 762 ЦК України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

За таких обставин, нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною.

При цьому рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 №15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.

Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому не дотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто за відсутності згоди на зміну умов договору.

У відповідності до частини 1 статті 15 Закону України «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно з ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Згідно ст. 289.1. Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка використовуються при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Таким чином, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується від нормативної грошової оцінки земель, а її розмір встановлюється в договорі.

Частиною 2 ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до ст.ст. 288.5.1., 288.5.2. Податкового кодексу України річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Згідно з ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно зі ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесені питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

У п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.11р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" зазначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Таким чином, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Згідно з ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Частиною 5 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що якщо судовим рішенням договір змінено, договір вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Відповідно до ст.ст. 33, 34, 43 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, обставини справи повинні підтверджуватись лише належними і допустимими доказами, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Судом, відповідно до ст. 22 ГПК України, було запропоновано сторонам подати докази в обґрунтування позову і заперечень проти нього, брати участь в засіданнях суду, вони своїми правами скористались на свій розсуд, подали всі наявні у них докази і на їх підставі судом прийнято рішення у справі.

З огляду на викладені вище обставини та враховуючи те, що сторони пунктом 9 Договору погодили, що розмір орендної плати щорічно переглядається, господарський суд прийшов до висновку, що вимога про внесення змін до пункту 6 про доповнення підпунктом 6.1 Договору підлягає задоволенню повністю.

На підставі статті 49 ГПК України, з відповідача підлягають стягненню понесені судові витрати.

Керуючись ст.ст. 49, 82-84 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Внести до договору оренди землі водного фонду від 30.12.2010 року, укладеного між Маньківською селищною радою (орендодавець) і субєктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_1 (орендар), що зареєстрований у Маньківському районному відділі регіональної філії ДП „Центр державного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.12.2010 року за № 041079000127, а саме:

доповнити договір оренди землі водного фонду від 30.12.2010 року підпунктом 6.1 в наступній редакції: «Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 13.12.2016р. № 168/86-16 становить 3 546 222,59 грн.».

пункт 6 договору оренди землі водного фонду від 30.12.2010 року, викласти в наступній редакції: «річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 106 386,67 грн.».

Стягнути з субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, місцезнаходження: 20100, Черкаська обл., смт. Маньківка, вул. Кинашівська, 30 на користь Прокуратури Черкаської області, код ЄДРПОУ 25212542, місцезнаходження: 18000, бул. Шевченка, 286, Черкаси, - 1378 грн. судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через Господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня підписання.

Повний текст рішення підписано 10.05.2017 року.

Суддя В.М. Грачов