ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" травня 2017 р. Справа № 926/551/17
За позовом міського комунального підприємства «Чернівцітеплокомуненерго»
До Чернівецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України
про визнання протиправним та скасування рішення Адміністративної колегії
Суддя Миронюк С.О.
Представники:
Від позивача ОСОБА_2 представник. Довіреність від 29.12.2016 р. № 2331., ОСОБА_3 представник. Довіреність від 24.04.2017 р. № 866.
Від відповідача ОСОБА_4 - представник. Довіреність № 01-19/1093 від 29.12.2016 р.
Від третьої особи не зявився.
СУТЬ СПОРУ: міське комунальне підприємство «Чернівцітеплокомуненерго» звернулось із позовною заявою до Чернівецького обласного територіального відділення антимонопольного комітету України про визнання протиправним та скасування рішення № 8 від 22.12.2016 р. адміністративної колегії «Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу».
Позов обґрунтований неправильним застосуванням Чернівецьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України норм матеріального права, зокрема, МКП «Чернівцітеплокомуненеро» не зобовязано та не має можливості видати технічні умови на встановлення квартирного вузла обліку теплової енергії, оскільки вся технічна документація щодо внутрішньо будинкових мереж знаходиться у балансоутримувача, крім того, підприємство правомірно відмовило у видачі технічних умов на встановлення квартирного теплолічильника, оскільки це не врегульовано на законодавчому рівні. Підприємство не надало технічні умови на встановлення квартирного теплолічильника оскільки будь-які зміни в системі внутрішньобудинковнх мереж здійснюються в першу чергу з дозволу балансоутримувача, а тому, позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення № 8 від 22.12.2016 р. адміністративної колегії «Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу».
Провадження у справі порушено ухвалою суду від 16.02.2017 р., справу до розгляду в судовому засіданні призначено на 28.02.2017 р.
27.02.2017 р. до господарського суду Чернівецької області надійшов відзив на позов в якому відповідач просить в задоволені позову відмовити, оскільки позивач повинен видати заявнику технічні умови на встановлення квартирного засобу обліку теплової енергії, в яких має зазначити комплекс умов та вимог щодо інженерного забезпечення вказаного об'єкта з визначенням джерел теплоносіїв, приймальних систем водовідведення, спеціальних умов експлуатації, місць приєднання до відповідних зовнішніх мереж, розрахункових інженерних навантажень, умов здійснення відповідних робіт тощо, а тому, рішення адміністративної колегії Чернівецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 22.12.2017 № 8 у справі №02-27/10 видано у відповідності до законодавства про захист економічної конкуренції.
Ухвалою суду від 28.02.2017 р. залучено в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та відкладено розгляд справи на 16.03.2017 р.
Ухвалами суду від 16.03.2017 р. та 04.04.2017 р. відкладено розгляд справи на 13.04.2017 р.
12.04.2017 р. від третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_1 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України надійшли письмові пояснення в яких останній просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 13.04.2017 р. продовжено розгляд справи на 15 днів та відкладено розгляд справи на 04.05.2017 р.
В судовому засіданні 04.05.2017 р. позивач вимоги викладені в позовній заяві підтримав.
Відповідач в задоволені позову просить відмовити.
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача просить розглянути справу без участі її представника.
Розглянувши подані документи і матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно п.п.1, 2, 11 ч.1 ст.7 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антнмонопольний комітет України має повноваження, зокрема: розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; проводити дослідження ринку, визначати межі товарного ринку, а також становище, в тому числі монопольне (домінуюче), субєктів господарювання на цьому ринку та приймати відповідні рішення (розпорядження). Дані повноваження дублюються у Положенні про територіальне відділення Антимонопольного комітету України, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 23.01.2001 №32-р (із змінами), зареєстрованого в ОСОБА_1 юстиції України 30.03.2001 за №291/5482.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.14 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету України має такі повноваження, зокрема, приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення.
Частиною 1 ст.48 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про: визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; визнання субєкта господарювання таким, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку; накладення штрафу.
Згідно ч.1 ст.22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» рішення органу Антимонопольного комітету України є обовязковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.
Частиною 3 ст.56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено, що особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
На адресу Чернівецького обласного територіального відділення АМКУ надійшла заява гр. ОСОБА_5 (проспект Незалежності, 94/29, м. Чернівці, 58029) від 17.08.2016 щодо порушення її прав внаслідок дій міського комунального підприємства «Чернівцітеплокомуненерго», які полягають у відмові у видачі технічних умов на встановлення квартирного засобу обліку теплової енергії за адресою: АДРЕСА_1.
За наслідками розгляду зазначеної заяви від 17.08.2016 прийнято розпорядження адміністративної колегії відповідача від 13.10.2016 №11 про початок розгляду справи №02- 27/10, яке направлено позивачу листом від 13.10.2016 №01-20/902.
У відповідності до п.26 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.05№5 та зареєстрованих в ОСОБА_1 юстиції України 06.05.1994 № 90/299 (у редакції розпорядження Антимонопольного комітету України від 29.06.1998 №169-р) (із змінами) складено подання про попередні висновки від 23.11.2016 у справі №02-27/10, яке надіслано позивачу листом від 23.11.2016 №01-17/979 та винесено на розгляд адміністративної колегії відповідача.
Листом від 14.12.2016 №01-20/1051 позивача запрошено на засідання адміністративної колегії територіального відділення, яке відбулося 22.12.2016 о 10 год. 00 хв.
22.12.2016, за наслідками розгляду матеріалів справи № 02-27/10 та подання про попередні висновки від 13.11.2016, адміністративною колегією Чернівецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято Рішення №8 «Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу», яким постановлено:
1.визнати, що відповідно до абз.2 ч.1 ст.12 Закону України «Про захист економічної конкуренції», за результатами діяльності 2015 року та 9 місяців 2016 року міське комунальне підприємство «Чернівцітеплокомуненерго» (вул.Максимовича,19-а, м. Чернівці, 58018, ідентифікаційний код 34519280) займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з видачі технічних умов на реконструкцію теплових мереж (в тому числі встановлення засобів обліку теплової енергії) в територіальних межах м. Чернівці, де розташовані діючі мережі МКП «Чернівцітеплокомуненерго».
2.визнати дії Міського комунального підприємства «Чернівцітеплокомуненерго» (вул. Максимовича,19-а, м. Чернівці, 58018, ідентифікаційний код 34519280) щодо невидачі технічних умов на встановлення засобів обліку теплової енергії споживачу, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого ч.І ст.13, п.2 ст.50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з видачі технічних умов на реконструкцію теплових мереж (в тому числі встановлення засобів обліку теплової енергії) в територіальних межах м. Чернівці, де розташовані діючі мережі МКП «Чернівцітеплокомуненерго», що призвело до ущемлення інтересів Споживача, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
3.за порушення, зазначене в пункті 2 резолютивної частини цього рішення, накласти на Міське комунальне підприємство «Чернівцітеплокомуненерго» штраф у розмірі 68000,00 (шістдесят вісім тисяч) гривень.
4.зобов'язати міське комунальне підприємство «Чернівцітеплокомуненерго» припинити порушення, зазначене в п.2 цього рішення, про що повідомити територіальне відділення до 01.02.2017 року.
Згідно з Ліцензійним реєстром суб'єктів господарювання, що здійснюють господарську діяльність у сфері теплопостачання, діяльність яких регулюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, МКП «Чернівцітеплокомуненерго» видано відповідні ліцензії АВ594508, АВ594509, АВ594510 з терміном дії з 23.06.2012 року по 22.06.2017 року на виробництво теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використання нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії), транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії.
Отже, надаючи вказані послуги, позивач здійснює господарську діяльність, та, відповідно до статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», є субєктом господарювання.
Статтею 5 Закону України «Про природні монополії» визначено, що транспортування теплової енергії відноситься до сфери діяльності суб'єктів природних монополій. Згідно цього ж Закону до суміжного ринку відносяться ринки виробництва теплової енергії та постачання теплової енергії (централізованого опалення).
Відповідно до ч.4 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для обєктів усіх форм власності є субєкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація).
Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 12.03.2014 р. №68/3 МКП «Чернівцітеплокомуненерго» визначено виконавцем послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання у житловому фонді м. Чернівці.
Частиною 2 статті 7 Закону України «Про природні монополії» визначено, що в умовах та правилах здійснення підприємницької діяльності у сферах природних монополій та на суміжних ринках (ліцензійних умовах) визначаються зобовязання субєктів природних монополій з надання технічних умов щодо інженерного забезпечення обєкта будівництва згідно з вимогами законодавства.
Відповідно до пункту 8 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 №1198 для приєднання споживача до системи теплопостачання, реконструкції або розширення цих систем на діючих обєктах споживач повинен подати заявку теплопостачальній організації про видачу технічних умов.
Пунктом 11 Правил користування тепловою енергією визначено, що самовільне втручання в діючі системи теплопостачання і теплоспоживання забороняється.
Відповідно до листа ОСОБА_1 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 04.03.2011 року №22-23/185/0/7-11, листа Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 02.08.2013 року № 40-16-3790 реконструкція - це перебудова введених в експлуатацію в установленому порядку обєктів будівництва, яка передбачає удосконалення виробництва, підвищення його технічно-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та проживання, якості послуг, зміну основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність, функціональне призначення, геометричні розміри тощо).
Відповідно до підп. 5, 6 п.29 Правил надання послуг з централізованого опалення споживач має право, зокрема: на встановлення квартирних засобів обліку та взяття їх на абонентський облік; на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку.
Керуючись вищезазначеним вбачається, що роботи з встановлення приладів обліку теплової енергії на існуючих мережах теплопостачання є реконструкцією - перебудова існуючих обєктів цивільного призначення, повязана з поліпшенням умов експлуатації та проживання, якості послуг.
Згідно ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення обєкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо теплопостачання. Технічні умови надаються протягом 10 робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви.
Пунктом 9 Правил користування тепловою енергією передбачено, що під час розроблення технічних умов теплопостачальною організацією повинні бути визначені, зокрема, джерело теплової енергії та місце приєднання до теплових мереж; теплові навантаження об'єкта теплоспоживання; параметри теплоносія; обґрунтовані вимоги щодо збільшення пропускної здатності діючих теплових мереж, а також розширення або реконструкції установок для хімічного очищення води та конденсату джерела теплової енергії; необхідність будівництва резервного джерела теплової енергії або резервної магістральної теплової мережі з урахуванням підвищення надійності постачання теплової енергії споживачеві; ряд інших вимог.
Отже, технічні умови повинні містити комплекс умов та вимог щодо інженерного забезпечення обєкта з визначенням джерел енергоносіїв, приймальних систем водовідведення, спеціальних умов експлуатації, місць приєднання до відповідних зовнішніх інженерних мереж, розрахункових інженерних навантажень, умов здійснення будівництва. Технічні умови як документ, що видається замовнику теплопостачальною організацією, містять перелік вимог, виконання яких забезпечує можливість відключення/підключення опалювальних приладів від/до систем центрального опалення та встановлення засобу обліку теплової енергії на опалення та забезпечення одержання послуг з централізованого теплопостачання іншими споживачами.
Вищезазначене свідчить про існування ринку послуг з видачі технічних умов на реконструкцію теплових мереж (в тому числі встановлення засобів обліку теплової енергії).
Територіальним відділенням досліджено діяльність позивача на ринку видачі технічних умов на реконструкцію теплових мереж (в тому числі встановлення засобів обліку теплової енергії) та керуючись Методикою визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженою розпорядженням Антимонопольного комітету України від 5 березня 2002 року № 49-р та зареєстрованою в ОСОБА_1 юстиції України 1 квітня 2002 року за №317/6605 встановлено, що МКП «Чернівцітеплокомуненерго» відповідно до частини 1 статті 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у 2015 році та січні-вересні 2016 року займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з видачі технічних умов на реконструкцію теплових мереж (в тому числі встановлення засобів обліку теплової енергії") в територіальних межах м. Чернівці, де розташовані діючі мережі МКП «Чернівцітеплокомуненерго», з часткою 100 відсотків.
Враховуючи викладене, зобовязання МКП «Чернівцітеплокомуненерго» видавати технічні умови на реконструкцію теплових мереж, в тому числі на встановлення засобів обліку теплової енергії, передбачено нормами чинного законодавства, зокрема, ч.2 ст.7 Закону України «Про природні монополії» та п.8 Правил користування тепловою енергією.
Від так, безпідставним є твердження позивача щодо відсутності обовязку та неможливості МКП «Чернівцітеплокомуненерго» видавати технічні умови на встановлення квартирного засобу обліку теплової енергії.
Стосовно послань позивача щодо правомірності відмови у видачі технічних умов на встановлення квартирного засобу обліку теплової енергії суд зазначає наступне.
Основні засади організаційних, цивільно-правових та господарських відносин, що виникають у сфері надання послуг з централізованого теплопостачання, визначені Законом України «Про житлово-комунальні послуги»; Законом України «Про теплопостачання»; Правилами користування тепловою енергією, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 №1198; Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630; Правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, затвердженими наказом ОСОБА_1 палива та енергетики України від 14.02.2007 №71; Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76, Державними будівельними нормами В.2.2.015, В.3.2-2-2009, Будівельними нормами і правилами 2.04.05-91, іншими нормативно - правовими актами України.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про теплопостачання» державна політика у сфері теплопостачання базується на принципах забезпечення прав та інтересів споживачів, забезпечення впровадження засобів обліку і приладів регулювання споживання теплової енергії, тощо.
Статтею 25 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що теплопостачальні організації мають право надавати технічні умови на підключення споживачів до розподільчих теплових мереж.
Згідно підп. 5, 6 п. 29 Правил надання послуг з централізованого опалення споживач мас право, зокрема: на установлення квартирних засобів обліку та взяття їх на абонентський облік; на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку.
З метою реалізації прав, передбачених підп. 5 п. 29 Правил надання послуг з централізованого опалення, пунктом 8 Правил користування тепловою енергією передбачено, що для приєднання споживача до системи теплопостачання, реконструкції або розширення системи теплоспоживання чи збільшення обсягів споживання теплової енергії на діючих обєктах споживач повинен подати заявку теплопостачальній організації про видачу технічних у мої
Відповідно до п.9 Правил надання послуг з централізованого опалення у квартирі (будинку садибного типу) роботи з установлення засобів обліку води і теплової енергії проводяться спеціалізованою організацією, виконавцем, виробником чи постачальником за рахунок коштів споживача.
Згідно пункту 10 Правил надання послуг з централізованого опалення оплата послуг за показаннями квартирних засобів обліку провадиться лише у разі здійснення обліку в усіх точках розбору холодної та гарячої води у квартирі незалежно від наявності засобів обліку на вводах у багатоквартирний будинок.
Таким чином, заявник згідно чинного законодавства мав право на встановлення йому квартирного засобу обліку теплової енергії з метою здійснення оплати послуг із теплопостачання за показаннями такого засобу обліку.
З метою реалізації зазначених прав, листом від 06.07.2016 (вх.№К-210 від 06.07.2016) заявник звернувся з письмовою заявою до позивача щодо видачі йому технічних умов на встановлення квартирного засобу обліку теплової енергії в квартирі за адресою: АДРЕСА_2. Право власності заявника на вказану квартиру підтверджено витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 25.08.2005 №8148593.
Однак, листом від 04.08.2016 №К-120 Міським комунальним підприємством «Чернівцітеплокомуненерго» відмовлено заявнику у видачі технічних умов, посилаючись на наступне:
«....для будівництва багатоповерхового житлового будинку з централізованим опаленням розробляється проектна документація та проводиться гідравлічний розрахунок системи опалення будинку в цілому для забезпечення циркуляції теплоносія по всім стоякам будинку.
При будь-якій реконструкції системи опалення, в тому числі і встановлення лічильника обліку теплової енергії на окрему квартиру приведе до погіршення циркуляції теплоносія по іншим квартирам.
Лічильник обліку теплової енергії можливо встановити на житловий будинок або його частину при наявності окремого теплового вводу.
Встановити прилад обліку теплової енергії при вертикальній системі теплоносія на окрему квартиру технічно неможливо.
Пропонуємо мешканцям буд. №94 по проспекту Незалежності встановити лічильник тепла на будинок.»
На адресу підприємства надіслано вимогу в.о.голови територіального відділення від 29.08.2016 №01-20/794 про надання пояснень стосовно підстав відмови у видачі технічних умов заявнику та технічних обґрунтувань неможливості встановлення приладу обліку теплової енергії в квартирі гр. ОСОБА_5
У відповіді на вимогу №01-20/794, яка надіслана листами від 06.09.2016 р. №1383 (вх.№01-20/1085 від 08.09.2016 р.) та від 22.09.2016р. №1461 (вх.№01-20/1128 від 26.09.2016 р.) позивачем обґрунтовується відмова у видачі технічних умов на встановлення квартирного засобу обліку теплової енергії наступним:
«При будь-якій реконструкції системи опалення, в тому числі і встановлення лічильника обліку теплової енергії на окрему квартиру, приведе до погіршення циркуляції теплоносія і забезпечення теплової енергії по іншим квартирам.
Лічильник обліку теплової енергії можливо встановити па житловий будинок або його частину при наявності окремого теплового вводу.
Встановлення приладу обліку теплової енергії при вертикальній системі подачі теплоносія на окрему квартиру є технічно некоректним - призведе до погіршення надання теплової енергії по іншим квартирам. При облаштуванні житлового будинку лічильником тепла всі теплові втрати по внутрішньо будинковим мережам та місць загального користування рівномірно розподіляються на всіх мешканців будинку.
Технічно встановити прилад обліку теплової енергії на одну квартиру можливо тільки з горизонтальною системою подачі теплоносія... .»
В той же час, МКП «Чернівцітеплокомуненерго» ні заявнику у листі від 04.08.2016 №К-210, ні територіальному відділенню в ході розгляду справи №02-27/10 не надано технічних та нормативно-правових обґрунтувань, інших документально підтверджених доказів щодо відсутності технічної можливості облаштування системи централізованого опалення квартирним засобом обліку теплової енергії; не доведено (із посиланням на нормативно-правові акти, ДБН, експертні висновки тощо), яким чином встановлення засобу обліку теплової енергії у квартирі Заявника призведе до погіршення циркуляції тепла по іншим квартирам будинку.
Більше того, із матеріалів справи вбачається, що позивач взагалі не розглядав питання щодо технічної можливості встановлення лічильника тепла в квартирі заявника та не обговорював усі можливі технічні варіанти встановлення засобу обліку теплової енергії, не зазначив, які заходи неможливо виконати, чи взагалі потрібно втручатися в будинкову систему теплопостачання, встановлення лічильника можливе в квартирі чи поза її межами тощо. При цьому, було зроблено висновок загального характеру щодо технічної неможливості встановлення засобу обліку теплової енергії на квартиру заявника.
Таким чином, посилання позивача на те, що встановлення засобу обліку теплової енергії окремої квартири в багатоповерховому будинку з вертикальною системою опалення призводить до погіршення циркуляції теплоносія по іншим квартирам, є необґрунтованим, оскільки дана обставина не доведена належними доказами.
Відмова ж у видачі заявнику технічних умов на встановлення квартирного засобу обліку теплової енергії призводить до ущемлення його інтересів у частині можливості оплати за спожиту саме ним послугу з централізованого опалення.
Відповідно до Положення про ОСОБА_1 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (надалі - Мінрегіон), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.04.2014 №197, Мінрегіон є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну регіональну політику, державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства, а також забезпечує формування державної політики у сфері, зокрема, архітектурно-будівельного контролю та нагляду, контролю у сфері житлово-комунального господарства, у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива.
На офіційному сайті Урядового порталу (єдиний веб-портал органів виконавчої влади України) розміщено Розяснення Мінрегіону від 06.01.2016 «Щодо встановлення квартирних лічильників тепла», в якому міститься, зокрема, наступна інформація: «Пунктом 1.4 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 №76, зареєстрованих в ОСОБА_1 юстиції України 25.08.2005 за №927/11207, пунктами 7-9, 17-19 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 р. № 1198, державними будівельними нормами, зокрема ДБН В.3.2-2-2009 «Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт», ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» передбачено, що для встановлення вузла обліку та регулювання теплової енергії в квартирах, що мають індивідуальний тепловий ввід необхідно:
- отримати технічні умови (далі-ТУ);
- замовити на підставі отриманих ТУ проектну /технічну документацію та погодити її з організацією що видача ТУ;
- провести спеціалізованою організацією у відповідності до погодженої проектної документації встановлення вузла обліку та регулювання теплової енергії;
- звернутись до організації-виконавця послуг з централізованого опалення щодо прийняття на абонентський облік встановленого вузла обліку та регулювання теплової енергії та укласти/внести зміни у відповідний договір щодо обліку теплової енергії.
Водночас встановлення причадів регулювання та обліку тепла окремої квартири в багатоповерховому будинку з вертикальною системою опалення призводить до втручання в систему опалення і як наслідок, веде до порушення як гідравлічного режиму системи опалення так і теплового балансу будинку в цілому.
Разом з тим, пунктом 12.3.2 ДБН В. 3.2-2-2009 «Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт» визначено, що за відсутності технічної можливості облаштування системи централізованого опалення квартирними лічильниками теплоспоживання при відповідному обґрунтуванні допускається застосовувати вертикальну систему опалення з можливістю обладнання/дообладнання зазначеної системи відповідно запірно-регулюючою арматурою згідно вимогам ДБН В.2.5-67:2013 (на зміну СНіП 2.04.05), ДБН В.2.2.15, ДБН В. 2.5.39, а також можливістю влаштування причадів-розподілювачів теплової енергії для обліку фактичного теплоспоживання квартирами.
Таким чином, до питання встановлення приладів обліку теплової енергії в квартирах багатоповерхових будинків з вертикальною системою опалення слід підходити комплексно з відповідним переобладнанням загальнобудинкової системи опалення та встановленням приладів обліку теплової енергії у всіх квартирах багатоповерхового будинку.
Пунктом 11 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою КМУ від 03.10.2007 р. №1198 визначено, що самовільне втручання в діючі системи теплопостачання та тепло споживання забороняється.
Для вирішення даного питання споживачу необхідно звернутись до спеціалізованої проектної організації, яка відповідно до технічних умов розробить проект з переобладнання внутрішньобудинкової системи опалення для встановлення квартирного обліку теплової енергії».
Слід звернути увагу, що розяснення ОСОБА_1 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства щодо встановлення засобів обліку (лічильників) теплової енергії у житловому помешканні багатоповерхового будинку не містить висновку щодо неможливості встановлення квартирного засобу обліку теплової енергії в багатоповерховому будинку з вертикальною системою опалення.
В листі чітко зазначено, що для встановлення квартирного засобу обліку теплової енергії споживачам необхідно отримати технічні умови.
Таким чином, посилання позивача щодо технічної неможливості встановлення квартирного засобу обліку теплової енергії при вертикальній системі подачі теплоносія спростовується положеннями п.12.3.2 ДБН В.3.2-2-2009.
Так, вказаний ДБН поширюється на ті випадки, коли відсутня технічна можливість облаштування квартирного засобу обліку теплової енергії при відповідному обґрунтуванні.
Як вбачається із матеріалів справи позивачем не надано обґрунтувань тому, що технічна можливість встановлення квартирного засобу обліку теплової енергії у квартирі заявника відсутня.
Що стосується листа ОСОБА_1 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 20.01.2017 №8/9-172-17 щодо відсутності розробленої методики розрахунку витрат тепла, які здійснюються виконавцем у разі, коли опалювальні пристрої в квартирі обладнано приладами-розподілювачами теплової енергії, суд вважає, що це ніяк не спростовує обовязку МКП «Чернівцітеплокомуненерго» видавати технічні умови на встановлення квартирного засобу обліку теплової енергії, та права заявника отримати такі технічні умови. У вказаному листі не йдеться про неможливість встановлення квартирного засобу обліку теплової енергії у багатоквартирному житловому будинку з вертикальною системою опалення. Така неможливість повинна бути належним чином обґрунтована при розгляді кожної окремої заяви споживача послуг з централізованого опалення.
Зогляду на вищезазначене, позивач повинен видати заявнику технічні умови на встановлення квартирного засобу обліку теплової енергії, в яких має зазначити комплекс умов та вимог щодо інженерного забезпечення вказаного об'єкта з визначенням джерел теплоносіїв, приймальних систем водовідведення, спеціальних умов експлуатації, місць приєднання до відповідних зовнішніх мереж, розрахункових інженерних навантажень, умов здійснення відповідних робіт тощо.
Враховуючи викладене, рішення адміністративної колегії Чернівецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 22.12.2017 №8 у справі №02-27/10 видано у відповідності до законодавства про захист економічної конкуренції, а саме: Закону України «Про Антимонопольний комітет України», «Про захист економічної конкуренції», Правил розгляду заяв і справ про захист економічної конкуренції, затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 р. №5, зареєстрованих у ОСОБА_1 юстиції України 06.05.1994 за №90/299, Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 р. № 49-р та зареєстрованої в ОСОБА_1 юстиції України 01.04.2002 р. за № 317/6605, у зв'язку із чим позов задоволенню не підлягає.
Судові витрати залишити за позивачем.
Керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволені позову відмовити.
Повний текст рішення складено та підписано 10.05.2017 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
У разі подання апеляційної скарги або апеляційного подання до Львівського апеляційного суду через Господарський суд Чернівецької області, рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.
Суддя С.О. Миронюк