Справа № 222/380/17
Провадження № 2-а/222/25/2017
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
27 квітня 2017 року смт. Нікольське
Суддя Володарського районного суду Донецької області Вайновська О.Є., ознайомившись з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Нікольської селищної ради Нікольського району Донецької області, третя особа: ОСОБА_2, про визнання незаконним та скасування рішення Володарської селищної ради Володарського району Донецької області від 25.03.2008 року,
ВСТАНОВИВ :
Позивачка звернулася до суду з зазначеним адміністративним, посилаючись на те, що вона є власником гаражу, розташованого на земельній ділянці вулиці Совєтьській, 6 в смт. Володарське Володарського району Донецької області, яка на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку належить відповідачу ОСОБА_2. Просила визнати незаконним та скасувати рішення Володарської селищної ради Володарського району Донецької області №V/24-306 від 25.03.2008 року про затвердження проекту землеустрою щодо продажу земельної ділянки.
Стаття 2, 3, 17 КАС України зазначає, що завданням адміністративного судочинства визначає захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цього субєкта, відповідно прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій.
Таким чином, до адміністративної відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один із його учасників субєкт владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Натомість, згідно зі статтями 1, 3, 15 ЦПК України завданням цивільного судочинства є захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави, що виникають, зокрема, з цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Тобто, визначальними ознаками приватноправових відносин є юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу субєкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило майнового) певного субєкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії субєкта владних повноважень.
ЗК України є, зокрема, тим актом цивільного законодавства, який передбачає підставою виникнення цивільних прав та обовязків акти органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування.
Згідно з ч.1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Конституційний Суд України в пункті 4 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого субєкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання.
З урахуванням такого висновку Конституційного Суду України та з огляду на положення статті 11 ЦК України, статей 78, 116, 122 ЗК України, в звязку з прийняттям субєктом владних повноважень ненормативного акта виникають правовідносини, повязані з реалізацією певних субєктивних прав та охоронюваних законом інтересів, зокрема, в сфері земельних правовідносин відповідний ненормативний акт слугує підставою виникнення, зміни або припинення конкретних прав та обовязків фізичних і юридичних осіб приватного права.
За таких обставин рішення субєкта владних повноважень у сфері земельних відносин, яке має ознаки ненормативного акта та вичерпує свою дію після його реалізації, може оспорюватися з точки зору його законності, а вимоги про визнання рішення незаконним розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер. У такому випадку вимога про визнання рішення незаконним може розглядатися як спосіб захисту порушеного цивільного права за статтею 16 ЦК України та предявлятися до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою предявлення позовної вимоги про визнання рішення незаконним є оспорювання цивільного речового права особи (зокрема й права власності на землю), що виникло в результаті та після реалізації рішення субєкта владних повноважень.
Як вбачається із позовної заяви та доданих матеріалів, спірні правовідносини виникли у звязку з прийняттям Володарською селищною радою Володарського району Донецької області рішення № V/24-306 від 25.03.2008 року, яке було спрямоване на виникнення у ОСОБА_2 права на земельну ділянку. Тобто в даному випадку існує спір про право на земельну ділянку, що в свою чергу виключає його розгляд в порядку адміністративного судочинства, оскільки відповідно до ст.15 ЦПК України, такий спір має вирішуватись в порядку цивільного судочинства.
Та обставина, що відповідачем у справі є субєкт владних повноважень, не змінює правову природу спірних правовідносин та не робить даний спір публічно-правовим, оскільки вимоги позивачки не стосуються захисту її прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст. 3, 4, 109 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Нікольської селищної ради Нікольського району Донецької області, третя особа: ОСОБА_2 про скасування рішення Володарської селищної ради Володарського району Донецької області від 25.03.2008 року на підставі п.1 ч.1 ст.109 КАС України.
Копію ухвали разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами повернути позивачці.
Розяснити позивачці її право на звернення до суду з тими самими вимогами в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Володарський районний суд Донецької області протягом пяти днів з дня отримання її копії.
Суддя О.Є. Вайновська