ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/393/17
03 травня 2017 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді : Шульгача М.П.,
при секретарі: Музиці О. М.,
за участю:
представника позивача: Кіцан А. Л.,
представника відповідача: Завацької І. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ватра-Укр" до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправним.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ватра-Укр" звернулося до суду з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправним.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та пояснив, що Тернопільським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області було направлено Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а", "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" 01 вересня 2016 р. по 31 січня 2017 р. на загальну суму 174610,90 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ватра-Укр" вважає, що дії посадових осіб Відповідача є протиправними щодо направлення вищезазначених Розрахунків на адресу TOB "Ватра-Укр", з наступних підстав.
Згідно статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, при обтяженні обставин вони не можуть застосовуватися. На сьогоднішні день пенсійний вік жінкам збільшено і відповідачами пред'являється до відшкодування суми виплачених пільгових пенсій після досягнення ними 55 років, що погіршує становище Позивача. Відповідачами зазначено у Розрахунках пенсіонери, які досягли 55 річного віку.
Також, відповідачем не з'ясовано ту обставину, що пенсіонери працювали не тільки на підприємстві позивача, але і на інших підприємствах, і не з'ясовувалось достовірність розрахунків суми боргу.
Просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів викладених у поданих письмових запереченнях.
Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, встановив.
ТОВ "Ватра-Укр" зареєстроване органами державної реєстрації як юридична особа та відповідно до пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зобов'язане відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діяв Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", абзацом 4 пункту 1 статті 2 якого передбачалось, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, платники збору зобов'язані відшкодовувати органам Пенсійного фонду суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Процедура відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначена Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16 січня 2004 року за №64/8663 із змінами і доповненнями (далі - Інструкція №21-1).
За нормами п. 6.1 Інструкції №21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Приписами п. 6.2 Інструкції №21-1 встановлено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці).
Як передбачено п. 6.4. Інструкції №21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до пункту 6.5 Інструкції №21-1 розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
У відповідності до даної інструкції посадовою особою Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області було направлено Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а", "б" - "з" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" з 01.09.2016 року по 31.01.2017 року включно на загальну суму 174610,90 грн.
Судом встановлено, що у позивача на сьогоднішній день працює 1 чоловік, при цьому в місяць позивач має сплатити Управлінню Пенсійного фонду України необґрунтовано більше 150 тис. грн., що неможливо, адже один працівник має утримувати більше одного пенсіонера. Так як, Товариство має відшкодовувати витрати на виплату і доставку пенсій 158 пенсіонерам. При наступних зверненнях з аналогічними вимогами про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій Товариство збанкротує і у Пенсійний фонд України не будуть відраховуватись жодних коштів. TOB "Ватра-Укр" згідно звіту про фінансові результати за 2016р. понесло збитки.
Вищезазначені розрахунки були направлені на адресу Товариства, де в графах " 6" розрахунків стаж пенсіонерів на підприємстві встановлено - 0 років, отже є безпідставними вимоги щодо відшкодування позивачем виплачених пенсій.
За змістом статей 1 та 2 Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників сплачують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, пільгові пенсії, призначені на підставі пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", підлягають відшкодуванню підприємствами, на яких ці особи отримали відповідний стаж.
Кінцевою датою такого відшкодування є момент досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Збільшення розміру пенсійного віку відбулося на підставі Закону України від 8 липня 2011 року № 3668-УІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".
З системного аналізу статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" вбачається, що до внесення цих змін пенсійний вік особам, які працювали на роботах, віднесених до Списку № 2, зменшувався, за загальним правилом, на 5 років.
Протягом цих 5 років у роботодавців існував обов'язок відшкодовувати пенсійному органу витрати на виплату пенсії відповідних працівників.
В той же час, після внесення змін до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з неузгодженістю її змісту зі статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", період пільгового зниження пенсійного віку для відповідної категорії осіб міг складати більш як 5 років.
Така неузгодженість усунута законодавцем лише шляхом прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", від 02 березня 2015 року, яким зміст статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" приведено у відповідність до положень статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зі змісту нової редакції статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" вбачається, що пільгове зниження пенсійного віку для відповідної категорії осіб з 01 квітня 2015 року (дати набрання змінами чинності) не може перевищувати 5 років.
При цьому питання щодо відшкодування пенсій роботодавцями у період існування неузгодженості між положеннями Законів України "Про пенсійне забезпечення" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" законодавцем не вирішено.
За таких обставин, суд вважає за необхідне застосувати до спірних відносин положення законодавства, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, в даному випадку, це момент виходу осіб на пенсію.
Вищевикладена правова позиція відповідає судовій практиці Вищого адміністративного суду України (ухвала від 31.03.2015 року по справі № К/800/5101/15, ухвала від 15.10.2015 року у справі № К/800/33947/15).
Оскільки оскаржений позивачем розрахунок містить суми витрат на виплату і доставку пенсій, які не повинні бути в нього включені і суд встановив порушення в цьому прав позивача тому вказаний розрахунок є незаконним.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись статтями 159-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області по оформленню розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до п. "а", "б" - "з" Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 01 вересня 2016 р. по 31 січня 2017 р. на загальну суму 174610,90 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області ( вул. Руська, 17, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Ватра - Укр" (вул. Микулинецька, 46, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 00214267) 1600,00 грн сплаченого судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Шульгач М.П.
копія вірна
Суддя Шульгач М.П.