Постанова № 66360361, 04.05.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.05.2017
Номер справи
818/505/15
Номер документу
66360361
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 травня 2017 р. Справа №818/505/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гелети С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Мороз Т.М.,

представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Мачула А. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 (далі - позивач. ОСОБА_3.) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с.215), просить визнати протиправною та скасувати відмову ГУ Держгеокадастру, викладену в листі від 24.11.2014 року № 0-269/21-14-СГ, у наданні ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Червоненської сільської ради Сумського району за межами населеного пункту, зобов'язати відповідача надати ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту та стягнути судові витрати. Також позивач просив зобов'язати ГУ Держгеокадастру подати звіт про виконання постанови суду по даній справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30.10.2014 року позивач звернулась до ГУ Держземагентства із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту. До заяви були додані чіткі графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, а також копія паспорту та ідентифікаційного номеру. Листом від 24.11.2014 року № 0-269/21-14-СГ відповідач повідомив ОСОБА_3 про відсутність правових підстав надання дозволу на розробку проекту землеустрою вказаної ділянки, оскільки вказана земля є заболоченою місцевістю та відноситься до земель водного фонду. Позивач не погоджується із таким рішенням ГУ Держземагентства, просить його скасувати та прийняти рішення відповідно до вимог ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, та зазначила, що єдиною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою спірної земельної ділянки було те, що вказана земельна ділянка відноситься до категорії земель водного фонду. На дану територію відсутні будь-які спеціально розроблені, погоджені та затверджені проекти зовнішніх меж водоохоронних зон річки Псел та інших водойм. До компетенції ГУ Держгеокадастру відносяться питання щодо передачі у власність лише земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, а не земельних ділянок водного фонду.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє уточнені позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що 20.10.2014 року позивач звернулась до ГУ Держземагентства із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту (а.с.9).

Листом від 24.11.2014 року № 0-269/21-14-СГ відповідач повідомив ОСОБА_3 про те, що ГУ Держземагентства не має правових підстав для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки у власність, оскільки вона частково відноситься до земель водного фонду (а.с.13).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України.

Так, відповідно до ч. ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 118 ЗК України).

З наведених норм вбачається, що проект землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам. У даному випадку таким органом є Головне управління Держгеокадастру у Сумській області.

Так, листом від 24.11.2014 року № 0-269/21-14-СГ позивачу було відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою у зв'язку з тим, що частково земельна ділянка, що планується до відведення, відноситься до категорії земель водного фонду. При цьому щодо іншої частини земельної ділянки, яка має сільськогосподарське призначення, відповідач не навів підстав для відмови.

Крім того, всупереч ч. 7 ст. 118 ЗК України в листі від 24.11.2014 року № 0-269/21-14-СГ відповідачем не зазначено, вимогам яких законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів не відповідає місце розташування земельної ділянки, що планується до відведення. До того ж на територію, на якій розташована дана земельна ділянка, відсутня містобудівна документація (генеральний план, детальний план тощо), відсутні схеми землеустрою та техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель даної території, відсутні проекти землеустрою щодо впорядкування цієї території, затверджені у встановленому законом порядку, що підтверджувало б належність земельної ділянки, яка планується до відведення, до категорії земель водного фонду.

Також стаття 4 Водного кодексу України наводить вичерпний перелік земель водного фонду, а саме до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами;прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів. З вказаного переліку вбачається, що заболочені землі не належать до земель водного фонду.

Відповідно до ч. 10 ст. 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, всупереч ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України не довів правомірності свого рішення про відмову ОСОБА_3 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає за необхідне визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту, викладену у листі від 24.11.2014 року № 0-269/21-14-СГ.

Крім того, слід зазначити, що відповідачем ні у оспорюваному листі про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, ні в судовому засіданні не зазначено яка саме площа відновиться до земель водного фонду.

В судовому засіданні представником позивача зазначено, що інші особа, які одночасно звернулися із аналогічними заявами отримали дозвіл на розробку проекту землеустрою, і при розробленні документації не було встановлено, що землі відносяться до земель водного фонду.

Що стосується вимоги позивача зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надати ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проте Головне управління Держгеокадастру у Сумській області протиправно відмовило позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту, що встановлено в ході судового розгляду даної адміністративної справи.

При цьому відповідач, мотивуючи відмову, посилається на підстави, не передбачені Земельним кодексом України чи іншими законодавчими актами.

У даному випадку у відповідача є обов'язок надати дозвіл позивачу на розроблення проекту землеустрою чи відмовити у наданні такого дозволу, але на законних підставах.

Згідно з правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду України від 16.09.2015 року по справі № 21-1465а15, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надати ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту на підставі поданої заяви від 20.10.2014 року.

Крім того, слід зазначити, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність. В разі встановлення при розробки проекту землеустрою будь-якої площі земель, які позивач просить надати у власність, земель, що відносяться до водного фонду і неможливість надати дані землі у власність, відповідачем буде прийняте відповідне рішення про відмову у погодженні проектної документації згідно Земельного кодексу України.

Такий висновок суду відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року №21-358а13, який згідно зі статтею 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, судові витрати у вигляді 160,78 грн. судового збору (сплаченого згідно з квитанціями від 16.02.2015 року № 0.0.348346155.1 на суму 73.08 грн. (а.с.3), від 29.04.2015 року № 11001852-1 на суму 36,54 грн. (а.с.77) та від 03.07.2015 року № ПН4348 на суму 51,16 (а.с.115), а також заявлену представником позивача до відшкодування суму в розмірі 1500,00 грн. витрат на правову допомогу, сплачених згідно квитанції від 10.02.2015 року № 18 (а.с.28), що не перевищує граничну суму компенсації витрат, пов'язаних з розглядом цивільних та адміністративних справ.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи те, що законне рішення за заявою позивача від 20.10.2014 року не прийнято протягом більше двох років, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів ОСОБА_3 суд вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням постанови по даній справі, зобов'язавши Головне управління Держгеокадастру у Сумській області протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили подати до суду звіт про виконання постанови.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про скасування рішення, зобов'язати вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту, викладену у листі від 24.11.2014р. за №0-269/21-14-СГ.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надати ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту на підставі поданої заяви від 20.10.2014р. .

Стягнути на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, і.к. НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, і.к. 39765885) 160,78 грн. судового збору, 1500 грн. витрат на правову допомогу.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання постанови суду.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 10.05.2017 року.

Суддя С.М. Гелета