ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/403/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Єресько Л.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Шевченко О.С.,
представника позивача - Рубан Н.Б., Наливайко Т.С.,
представника відповідача -Пилипенка С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Комунального виробничого підприємства "Теплоенерго" м. Горішні Плавні" до Головного управління ДФС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
13 березня 2017 року Комунальне виробниче підприємство "Теплоенерго" м. Горішні Плавні" (надалі - позивач або КВП "Теплоенерго" м. Горішні Плавні") звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі - відповідач або ГУ ДФС у Полтавській області) про скасування податкових повідомлень-рішень від 28.02.2017 № 0001711401, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, в загальному розмірі 450 000,00 грн., в тому числі за податковими зобов'язаннями в сумі 360 000,00 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 90 000,00 грн., а також від 28.02.2017 № 0001721401, яким зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 4 600 000,00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилалися на незгоду із висновками акту виїзної планової документальної перевірки від 17.02.2017 № 133/16-31-14-01-10/13940851, згідно яких отримані позивачем грошові кошти для поповнення статутного фонду без державної реєстрації є безоплатно отриманими грошовими коштами, а тому останній повинен був включити їх до складу доходів за І квартал 2016 року та за 9 місяців 2016 року в загальній сумі 4 600 000. Наведені висновки вважають безпідставними, оскільки суть категорії «доходи» не відповідають суті категорії «поповнення статного капіталу».
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на правомірність висновків перевірки, просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до таких висновків.
Судом встановлено, що Комунальне виробниче підприємство «Комсомольськтеплоенерго» (код ЄДРПОУ 13940851) зареєстровано розпорядженням виконкому Комсомольської міської ради від 24.12.2001 № 957-р (а.с. 39-43). Форма власності - комунальна. Взято на податковий облік в органах державної податкової служби (в ДПІ м. Комсомольська) 04.01.2002 за № 956, станом на 10.02.2017 перебуває на обліку в Комсомольському відділенні Кременчуцької ОДПІ.
На виконання постанови Верховної Ради України від 01.06.2016 № 1377-VIII «Про перейменування окремих населених пунктів та районів», згідно з рішенням 13 сесії Комсомольської міської ради Полтавської області 7 скликання від 12.07.2016 «Про перейменування, затвердження розміру статутного капіталу та нової редакції статуту КВП «Комсомольськтеплоенерго» було перейменовано на КВП «Теплоенерго» м. Горішні Плавні», яке стало правонаступником його майнових та немайнових прав та обов'язків.
Згідно статуту (а.с. 34-38) КВП «Теплоенерго» м. Горішні Плавні» є комунальним підприємством, яке є власністю територіальної громади міста Горішні Плавні в особі Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області (п. 1.1., 1.2, 1.4 Сатуту).
У період з 16.01.2017 по 10.02.2017 посадовими особами ГУ ДФС у Полтавській області проведено перевірку, яка набрала форму акту від 17.02.2017 № 133/16-31-14-01-10/13940851 «Про результати документальної планової виїзної перевірки КВП «Теплоенерго» м. Горішні Плавні» (код ЄДРПОУ 13940851) по питанню дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 30.09.2016, законодавства про збір та облік єдиного соціального внеску за період з 01.01.2015 по 30.09.2016 (а.с. 13-22).
Правомірність підстав та порядку проведення перевірки позивачем не оспорюється.
Перевіркою повноти визначення доходу за перевіряємий період встановлено його заниження за 9 місяців 2016 року на загальну суму 4 600 000 грн., в т.ч. за І кв. 2016 року на суму 2 000 000 грн., за ІІІ кв. 2016 року в сумі 2 600 000 грн.
До таких висновків перевіряючі дійшли у зв'язку з тим, що було встановлено несвоєчасну реєстрацію змін до статутного фонду:
- в сумі 2 000 000 грн. - внесок згідно платіжного доручення від 12.03.2016 № 6, державна реєстрація відбулася 19.07.2016;
- в сумі 2 600 000 грн. - внесок згідно платіжного доручення від 01.08.2016 № 23 - державна реєстрації у перевіряємому періоді не відбулася.
Таким чином, за висновком перевірки, отримані грошові кошти для поповнення статутного фонду без державної реєстрації є безоплатно отриманими грошовими коштами та не включені підприємством до складу доходів за І кв. 2016 року та 9 міс. 2016 року у вищевказаних розмірах, чим занижено р. 2240 «інші доходи» по ф. 2 «звіт про фінансовий стан» та відповідно дані податкової декларації з податку на прибуток рядок «фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+, -)». У зв'язку з цим встановлено порушення позивачем пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14, п. 44.1 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ, вимог П(С)БУ 15 «Доходи», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318.
На підставі вищевказаних висновків перевірки винесено податкові повідомлення - рішення:
- від 28.02.2017 № 0001711401, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, в загальному розмірі 450 000,00 грн., в тому числі за податковими зобов'язаннями в сумі 360 000,00 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 90 000,00 грн.:
- від 28.02.2017 № 0001721401, яким зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 4 600 000,00 грн.
Позивач, не погоджуючись з прийнятими податковими повідомленням-рішенням, звернувся до суду з вимогою про визнання їх протиправними та їх скасування.
Вирішуючи позовні вимоги КВП "Теплоенерго" м. Горішні Плавні", суд виходить із такого.
Правові основи господарської діяльності комунальних підприємств зазначені в Господарському кодексі України (надані ГКУ).
Комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління (п. 1 ст. 78 ГКУ).
Статутний капітал комунального унітарного підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно належить. Розмір статутного капіталу комунального унітарного підприємства визначається відповідною місцевою радою (п. 4 ст. 78 ГКУ).
Статтею 29 Закону України «Про місцеве самоврядування» до повноважень органів місцевого самоврядування віднесено, зокрема, управління комунальною власністю в межах визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Нормою статті 61 цього ж Закону встановлено, що органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах ( у разі їх створення) самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.
Згідно статті 2 Бюджетного кодексу України субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції; розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення витрат з бюджету.
Відповідно до пункту 1.6 розділу 1 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.03.2012 за № 456/20769 (із змінами та доповненнями - надалі - Інструкція 333), до платежів за кодом економічної класифікації видатків бюджету 3210 належать невідплатні односторонні платежі органів управління, які не ведуть до виникнення або погашення фінансових вимог. Вони передбачені на придбання капітальних активів, компенсацію втрат, пов'язаних з пошкодженням основного капіталу, або збільшення капіталу одержувачів бюджетних коштів. Капітальними трансфертами вважаються невідплатні, безповоротні платежі, які мають одноразовий нерегулярний характер як для надавача (донора), так і для їх отримувача (бенефіціара). Кошти, що виділяються з бюджету як капітальні трансферти, мають цільове призначення.
Під кодом класифікації видатків бюджету 3210 «Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» органи управління перераховують не лише власне капітальні трансферти, а й внески до статутних фондів (підпункт 3.2.1 пункту 3.2 глави 3 Інструкції 333).
Внесок до статутного фонду (капіталу) органів управління не має характеру невідплатних, безповоротних платежів, оскільки в обмін на внесок до статутного фонду одержуються корпоративні права.
Корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією (п. 1 ст. 167 ГКУ, пп. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Тобто, сутність корпоративних прав (участь в управлінні) - те, що засновнику (міськраді) належить саме майно комунальної підприємства.
Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 27.06.2013 № 627 внесено зміни до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291, згідно з якими для операцій з обліку незареєстрованого статутного капіталу в рахунку 40 «Статутний капітал» передбачено субрахунок 404 «Внески до незареєстрованого статутного капіталу».
На субрахунку 404 «Внески до незареєстрованого статутного капіталу» відображаються внески, які надходять для формування статутного капіталу, зокрема акціонерного товариства, після його оголошення і до реєстрації відповідних змін до установчих документів. Сальдо субрахунку 404 після реєстрації статутного капіталу в установленому порядку списується у кореспонденції із кредитом субрахунку 401 «Статутний капітал», а у разі якщо підприємству відмовлено у реєстрації статутного капіталу, у кореспонденції з дебетом субрахунку 404 відображаються операції з повернення активів, які надходили як внески.
Матеріалами справи підтверджується, що на виконання рішення 6 сесії Комсомольської міської ради 7 скликання від 16.02.2016 (а.с. 25-26) та рішення 13 сесії Горішньоплавнівської міської ради 7 скликання від 12.07.2016 (а.с. 26) внесено зміни до «Програми фінансової підтримки комунальних підприємств та здійснення внесків до їх статутних капіталів на 2016 рік» та виділено кошти по КПКВК 180409 КЕКВ 3210 для поповнення статутного капіталу, зокрема, КВП «Теплоенерго» м. Горішні Плавні» 2 000 000 грн. та 2 600 000 відповідно.
Вказані кошти були перераховані на рахунок позивача згідно платіжних доручень від 12.03.2016 № 6 (а.с. 23) та від 01.08.2016 № 23 (а.с. 24), які у бухгалтерському обліку останнього були віднесені на субрахунок 404 «Внески до незареєстрованого статутного капіталу» (а.с. 30). Після реєстрації змін до статуту підприємства сальдо субрахунку 404 після реєстрації статутного капіталу в установленому порядку списувалося у кореспонденції із кредитом субрахунку 401 «Статутний капітал» (а.с. 29).
Відповідно до п. 8.7 Статуту КВП «Теплоенерго» м. Горішні Плавні» (а.а. 38, зворот) зміни та доповнення, які вносяться до установчих документів затверджуються власником (прим. суду - Горішньоплавніською міською радою) та реєструються у порядку, встановленому чинним законодавством України.
Тобто необхідною умовою для проведення державної реєстрації змін до статуту підприємства є прийняття рішення Горішньоплавніською міською радою про затвердження таких змін та про їх державну реєстрацію.
Представники позивача в ході судового розгляду пояснювали, що несвоєчасна реєстрація змін до статуту підприємства позивача, зокрема, в частині змін до статутного капіталу відбулося не з вини підприємства, оскільки відповідні рішення були із запізненням прийняті власником - Горішньоплавніською міською радою. Зі свого боку позивач неодноразово звертався до міськради для прискорення вирішення означеного питання.
Рішенням 13 сесії Горішньоплавнівської міської ради 7 скликання від 12.07.2016 (а.с. 27) перейменовано комунальне виробниче підприємство «Комсомольськтеплоенерго» на комунальне виробниче підприємство «Теплоенерго» м. Горішні Плавні». На підставі в тому числі звернень КВП «Комсомольськтеплоенерго» від 29.06.2016 № 2833 та № 2840 затверджено розмір статутного капіталу у розмірі 51 582 622,11 грн. та затверджено нову редакцію статуту названого підприємства. Як встановлено перевіркою, на виконання даного рішення державна реєстрація змін до установчих документів (статуту) була проведена 19.07.2016.
Рішенням 18 сесії Горішньоплавнівської міської ради 7 скликання від 22.12.2016 (а.с. 28), в тому числі на підставі звернення КВП «Комсомольськтеплоенерго» від 14.11.2016 № 4921, затверджено розмір статутного капіталу КВП «Теплоенерго» м. Горішні Плавні» у сумі 55 529 186,11 грн. та затверджено нову редакцію статут підприємства.
Суд погоджується із доводами позивача, що операції стосовно внесків власника (учасників) до статутного капіталу не підпадає під визначення доходу. Пунктом 5 П(С)БО 15 «Дохід» визначено, що дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Нормами пп. 134.1.1 п. 134 ст. 134 ПКУ (в редакції з 01.01.2015) визначено, що об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження його з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці які виникають відповідно до положень цього розділу.
Суд зауважує, що саме по собі внесення внеску до статутного капіталу не призводить до появи податкової різниці у контексті розділу ІІІ ПКУ.
Але, якщо особа є платником податку на прибуток з обсягом річного доходу за звітний рік більше 20 млн грн., то потрібно пам'ятати про коригування фінансового результату на податкові різниці.
Однак, перевіркою встановлено, що за перевіряємий період (з 01.01.2015 по 30.09.2016) позивачем задекларовано фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності у сумі 9 344 633 (збиток) (а.с. 17).
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є безпідставними, а відтак протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Комунального виробничого підприємства "Теплоенерго" м. Горішні Плавні" до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 28.02.2017 № 0001711401, яким Комунальному виробничому підприємству "Теплоенерго"м. Горішні Плавні" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток підприємств та організацій, що належать до комунальної власності в загальному розмірі 450 000,00 грн (в тому числі за податковими зобов'язаннями в сумі 360 000,00 грн, за штрафними (фінансовими санкціями в сумі 90 000,00 грн)
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 28.02.2017 № 0001721401, яким Комунальному виробничому підприємству "Теплоенерго" м. Горішні Плавні" зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 4 600 000,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39461639) на користь Комунального виробничого підприємства "Теплоенерго" м. Горішні Плавні" (код ЄДРПОУ 13940851) витрати зі сплати судового збору в загальному розмірі 75 750,00 грн (сімдесят п'ять тисяч сімсот п'ятдесят гривень нуль копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.
Повний текст постанови складено 24 квітня 2017 року.
Суддя Л.О. Єресько