Постанова № 66359848, 24.04.2017, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2017
Номер справи
808/3561/16
Номер документу
66359848
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2017 року о/об 10 год. 09 хв.Справа № 808/3561/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі адміністративну справу

за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "МІК"

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (надалі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "МІК" (надалі - відповідач або ТОВ "МІК"), в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) - тимчасово зупинити виробництво (виготовлення) або реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється експлуатація джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме: швейні машинки, преса для виготовлення ЗІЗ - (неорганізовані джерела викиду), котел, машина для виготовлення фільтр-полотна ТОВ "МІК" (місцезнаходження юридичної особи: вул.Північне шосе, б.69-А, м.Запоріжжя; місце впровадження діяльності за адресою: вул.Пушкіна, 2а, м.Марганець, Дніпропетровська область), про що видати виконавчий лист та направити його на адресу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області.

В адміністративному позові зазначено, що Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області в період з 15.08.2016 по 29.08.2016 на підставі звернення гр.ОСОБА_1 від 22.04.2016, згоди на проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції України №2/1-758ЗГ від 23.06.2016, відповідно до Наказу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області №553-П від 20.07.2016, направлення на проведення перевірки від 22.07.2016 №4-4904-10-3 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України ТОВ "МІК". За результатом перевірки складено Акт. Основний вид діяльності Код КВЕД 14.12 Виробництво робочого одягу. В ході перевірки встановлено, що підприємством експлуатуються наступні джерела утворення викидів, а саме: швейні машинки, преса для виготовлення ЗІЗ - (неорганізовані джерела викиду), котел, машина для виготовлення фільтр-полотна. Інвентаризації джерел викидів в атмосферне повітря та дозвіл на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами під час перевірки підприємством ТОВ "МІК", не надано. За наявною інформацією Департаментом екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОДА дозвіл на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами ТОВ "МІК" за місцем провадження діяльності: вул.Пушкіна, 2а, м.Марганець, Дніпропетровська область, не видавався. Таким чином, підприємством здійснюється викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу на викиди, що є порушенням вимог ст.ст.10, 11 Закону України "Про охорону адмосферного повітря". Також, за результатами інспекційногоінструментального контролю проведеного під час перевірки, зафіксовано наднормативні викиди по речовинах у вигляді суспендованих твердих частинок (викид без Дозволу) від ДВ №б/№ (машина для виготовлення фільтр-полотна), що є порушенням ст.ст.10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". У звязку з тим, що виявлені факти являються грубим порушенням природоохоронного законодавства, експлуатація джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ "МІК" забороняється законом і підлягає безумовній тимчасовій забороні (зупиненню).

Позивач, належним чином повідомлений про дату, місце та час судового розгляду, до суду не прибув.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.44-49), в яких зазначено, що позивачем порушено порядок проведення перевірки та складання Акту за її результатами. Також, для віднесення об'єкта до-стаціонарного джерела забруднення ключовим критерієм є викиди забруднюючих речовин в атмосферу, що можливо встановити виключно за допомогою лабораторних випробувань, чого позивачем не зроблено. Із наданих позивачем документів не вбачається чим саме обґрунтовується позиція позивача, що відповідач має на території провадження діяльності, стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та чим це доводиться. Посилання позивача у позові на фіксування понаднормових викидів речовин у вигляді суспендованих твердих часток (викид без дозволу) від ДВ№б/н (машина для виготовлення фільтр-полотна) нічим не підтверджено. Позивач не надав жодних доказів, які б підтверджували викид машиною для виготовлення фільтр-полотна забруднюючих речовин у повітря, а тим паче понаднормово, на підтвердження цього не надано ані акт відбору проб, ані протокол вимірювання, складені згідно чинного законодавства, на які посилається позивач в Акті. Також не зрозуміло з яких підстав позивач вважає швейні машинки, преса для виготовлення ЗІЗ, котел (який на час перевірки взагалі не працював) джерелами утворення викидів, та яких саме. Позивачем не доведено жодним чином утворення викидів від даних об'єктів та необхідність отримання дозволу відповідачем. З аналізу адміністративного позову та доданих до нього документів позивачем не зазначено жодних підстав для тимчасового зупинення виробництва відповідача за адресою виробництва - м.Марганець, вул.Пушкіна, 2а. Тим більше не обґрунтовано зупинення виробництва на всій території, адже, як слідує із Акта перевірки позивача, заміри викидів ним проведено саме у відношенні машини для виготовлення фільтр-полотна. Тож логічніше було б зупинити експлуатацію саме даного устаткування, за умови належного доведення викидів забруднення в повітря з цього об'єкта, а не зупиняти все виробництво. Таким чином із аналізу вищевикладеного чітко вбачається відсутність підстав для тимчасового зупинення виробництва відповідача за адресою виробництва - м.Марганець, вул.Пушкіна, 2а, та недоведеність позивачем обставин зазначених ним в адміністративному позові.

Представник відповідача подав до суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження, проти позову заперечує.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області в період з 15.08.2016 по 29.08.2016, на підставі звернення гр.ОСОБА_1 від 22.04.2016, згоди на проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції України №2/1-758ЗГ від 23.06.2016, проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України у частині охорони атмосферного повітря та поводження з відходами ТОВ "МІК" (місцезнаходження юридичної особи: вул.Північне шосе, буд.69-А, м.Запоріжжя; місце провадження діяльності: вул.Пушкіна, 2а, м.Марганець, Дніпропетровська область). За результатом перевірки 29.08.2016 складено Акт (т.1, а.с.17-21).

В ході перевірки встановлено, що основний вид діяльності ТОВ "МІК" Код КВЕД 14.12 Виробництво робочого одягу. За візуальним оглядом підприємства встановлено наступні джерела утворення викидів, а саме: швейні машинки, преса для виготовлення ЗІЗ - (неорганізовані джерела викиду), котел, машина для виготовлення фільтр-полотна. Інвентаризації джерел викидів в атмосферне повітря та дозвіл на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами під час перевірки підприємством ТОВ "МІК", не надано. За наявною інформацією Департаментом екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОДА дозвіл на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами ТОВ "МІК" за місцем провадження діяльності: вул.Пушкіна, 2а, м.Марганець, Дніпропетровська область, не видавався. Таким чином, підприємством порушуються вимоги ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Інформація щодо проведення виробничого контролю за охороною атмосферного повітря, та ведення первинного обліку у сфері охорони атмосферного повітря, на розгляд не надано, статистичну звітність по формі 2-ТП (повітря) не надано, що є порушенням ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст.8, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ст.ст.10, 11, 24, 29 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Під час інспекційної перевірки проведені вимірювання параметрів викидів та концентрацій забруднюючих речовин від 1 джерела викиду підприємства: ДВ№б/№ (машина для виготовлення фільтр-полотна), акт відбору проб викидів стаціонарних джерел №36-16. Відбір проб та визначення концентрацій забруднюючих речовин проведено згідно з методиками виконання вимірювань (МВВ) допущеними до використання Мінприроди України, відповідно до КНД 211.2.3.063-98, ГОСТ 17.2.4.06-90, ГОСТ 17.2.4.07-90. За результатами інспекційного інструментального контролю, зафіксовано наднормативні викиди по речовинах у вигляді суспендованих твердих частинок (викид без Дозволу) від ДВ№б/№ (машина для виготовлення фільтр-полотна), що є порушенням ст.ст.10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Результати контролю представлені в "Протоколі вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел" №36-16. За результатами перевірки буде проведено розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (викид без дозволу). В результаті огляду території підприємства ТОВ "МІК" встановлено факт спалювання відходів, що є порушенням ст.20 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст.ст.17, 32, 33 Закону України "Про відходи". Інвентаризація відходів відсутня, норми утворення відходів, їх якісний склад і властивості не визначено, моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів не здійснюється, технічні паспорти відходів не надано, що є порушенням ст.ст.7, 17, 26, 29 Закону України "Про відходи", ст.ст.20-2, 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст.8, 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Статистичну звітність за формою 1 відходи (річна), облік відходів за формою 1-ВТ, договори на передачу відходів на розгляд не надані, що є порушенням ст.17 Закону України "Про відходи", ст.ст.20-2, 24 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст.8, 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Під час проведення перевірки підприємством не надано інформації та документів, що підлягають розгляду під час перевірки, припис №4-5514-12-3 від 16.08.2016, не виконано, що є порушенням ст.20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст.8, 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Зважаючи на те, що виявлені факти є грубим порушенням природоохоронного законодавства, позивач звернувся до суду із позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду та тимчасове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг ТОВ "МІК", під час яких здійснюється експлуатація джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Позов не підлягає задоволенню через наведене вище та враховуючи наступне.

1. Як зазначено у ч.3 ст.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного документа.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення) (ч.5 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин)).

У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис (ч.6 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин)).

У ч.1 ст.8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено, що орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.

Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані: повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом; дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах із суб'єктами господарювання; не втручатися і не перешкоджати здійсненню господарської діяльності під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо це не загрожує життю та здоров'ю людей, не спричиняє небезпеки виникнення техногенних ситуацій і пожеж; забезпечувати нерозголошення комерційної таємниці суб'єкта господарювання, що стає доступною посадовим особам у ході здійснення державного нагляду (контролю); ознайомити керівника суб'єкта господарювання або його заступника, або уповноважену ним особу з результатами державного нагляду (контролю) в строки, передбачені законом; надавати суб'єкту господарювання консультаційну допомогу щодо здійснення державного нагляду (контролю); дотримуватися встановлених законом принципів, вимог та порядку здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності; не перешкоджати праву суб'єктів господарювання на будь-який законний захист, у тому числі третіми особами; виконувати законні вимоги посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку підприємництва, щодо усунення порушень законодавства про державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; подавати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку підприємництва, достовірну інформацію, документи і матеріали про проведені заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності; сприяти здійсненню посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку підприємництва, покладених на них повноважень.

Згідно з ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник припису або акта органу державного нагляду (контролю) за результатами проведеного планового чи позапланового заходу.

Як зазначено у п."д" ч.1 ст.20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: одержання безоплатно в установленому порядку необхідних для виконання покладених на нього завдань інформації, документів і матеріалів від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, фізичних осіб.

За матеріалами справи, у Направленні на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України ТОВ "МІК" міститься запис: "Зам. Нач. Цеха ООО "МиК" ОСОБА_2 (підпис)" (т.1, а.с.15-16).

Доказів коли заступник начальника цеху ОСОБА_2 була ознайомлена з направленням позивач до суду не надав.

Судом досліджено Наказ Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області №553-П від 20.07.2016 "Про проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України у частині охорони атмосферного повітря та поводження з відходами ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІК" (місцезнаходження юридичної особи: вул.Північне шосе, будинок 69-А, м.Запоріжжя) за адресою: вул.Пушкіна, 2, м.Марганець" (т.1, а.с.12).

Також, судом досліджено: Посадову інструкцію заступника начальника швейного цеху, затверджену Генеральним директором ТОВ "МІК", в якій міститься запис: "…С инструкцией ознакомлен: (підпис) (ОСОБА_2) 03.08.2015г." (т.1, а.с.246-247; т.2, а.с.53-55); Наказ (розпорядження) №М/К-080325 від 03.08.2015 про прийняття на роботу ОСОБА_4 (т.1, а.с.205; т.2, а.с.56).

Акт перевірки від 29.08.2016 містить запис, що перевірка проведена за участі заступника начальника цеху ТОВ "МІК" ОСОБА_2 (т.1, а.с.17-зворот), однак Акт перевірки від 29.08.2016 нею не підписаний та не вручений, про що зазначено у самому Акті перевірки від 29.08.2016 ( т.1, а.с.21).

Позивачем не надано до суду доказів ознайомлення суб'єкта господарювання з підставою проведення позапланового заходу та надання йому копії відповідного документа, чим порушено ч.3 ст.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Також, позивачем не надано до суду доказів, що перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) пред'явили керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службові посвідчення, що засвідчують посадових осіб органу державного нагляду (контролю), і надали суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення), чим порушено ч.5 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

В Акті перевірки від 29.08.2016 міститься запис: "… Направлено з повідомленням про вручення від 29.08.16 №4-5714-10-3".

При цьому, позивач не надав до суду доказів відмови суб'єкта господарювання підписати акт перевірки. Запису до акту перевірки посадовою особою органу державного нагляду (контролю) щодо відмови суб'єкта господарювання підписати акт перевірки не внесено, чим не дотримано ч.6 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Позивач не надав до суду доказів надіслання поштою на адресу відповідача Акту перевірки від 29.08.2016.

Таким чином, позивач під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) не ознайомив керівника суб'єкта господарювання або його заступника, або уповноважену ним особу з результатами державного нагляду (контролю) в строки, передбачені законом, чим порушив ч.2 ст.8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Позивачем не доведено не надання відповідачем на вимогу позивача під час перевірки необхідних позивачу документів, пояснень тощо.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що позивачем не доведено порушення відповідачем вимог ст.ст.8, 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), ст.20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Під час перевірки відповідача порушені наведені приписи Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

2. У ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" зазначено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Згідно з ч.5, 6 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до ст.24 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" з метою забезпечення оптимальних умов життєдіяльності людини в районах житлової забудови, масового відпочинку і оздоровлення населення при визначенні місць розміщення нових, реконструкції діючих підприємств та інших об'єктів, які впливають або можуть впливати на стан атмосферного повітря, встановлюються санітарно-захисні зони. Якщо внаслідок порушення встановлених меж та режиму санітарно-захисних зон виникає необхідність у відселенні жителів, виведенні з цих зон об'єктів соціального призначення або здійсненні інших заходів, підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування повинні вирішувати питання про фінансування необхідних робіт і заходів та строки їх реалізації.

Виробничий контроль за охороною атмосферного повітря здійснюється підприємствами, установами, організаціями та громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності в процесі їх господарської та іншої діяльності, якщо вона справляє шкідливий вплив на стан атмосферного повітря (ст.29 Закону України "Про охорону атмосферного повітря").

У ст.24 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" зазначено, що об'єкти, що шкідливо впливають або можуть вплинути на стан навколишнього природного середовища, види та кількість шкідливих речовин, що потрапляють у навколишнє природне середовище, види й розміри шкідливих фізичних та біологічних впливів на нього підлягають державному обліку. Підприємства, установи та організації проводять первинний облік у галузі охорони навколишнього природного середовища і безоплатно подають відповідну інформацію органам, що ведуть державний облік у цій галузі. Збір, обробка і подання відповідним державним органам зведеної статистичної звітності про обсяги викидів, скидів забруднюючих речовин, використання природних ресурсів, виконання завдань по охороні навколишнього природного середовища та іншої інформації, ведення екологічних паспортів здійснюється в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей (ст.55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

У сфері поводження з відходами встановлюються такі нормативи: граничні показники утворення відходів у технологічних процесах; питомі показники утворення відходів, використання та втрат сировини у технологічних процесах; інші нормативи, передбачені законодавством. Нормативи у сфері поводження з відходами розробляються відповідними міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями за погодженням із уповноваженими органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища (ст.7 Закону України "Про відходи").

У ст.17 Закону України "Про відходи" зазначено, що суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: а) запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; б) забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилася продукція цих підприємств, установ та організацій - суб'єктів господарської діяльності, або укладати угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію; в) визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров'я людини відповідно до нормативно-правових актів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища; г) на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку; д) забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки; е) брати участь у будівництві об'єктів поводження з відходами; є) здійснювати організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обгрунтоване видалення тих відходів, що не підлягають утилізації; ж) не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки; з) не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; и) здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів; і) своєчасно в установленому порядку сплачувати екологічний податок, що справляється за розміщення відходів; ї) надавати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища інформацію про відходи та пов'язану з ними діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи; й) призначати відповідальних осіб у сфері поводження з відходами; к) забезпечувати розробку в установленому порядку та виконання планів організації роботи у сфері поводження з відходами; л) відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України; м) забезпечувати професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері поводження з відходами; н) мати ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами і/або дозвіл на транскордонне перевезення небезпечних відходів; о) мати погоджений із уповноваженими органами виконавчої влади план дій на випадок виникнення надзвичайної ситуації, пов'язаної з поводженням з небезпечними відходами; п) передбачати при укладанні угод на поставку в Україну товарної продукції утилізацію чи вивезення з України використаних пакувальних матеріалів і тари; р) здійснювати планування нового будівництва або реконструкції об'єкта поводження з відходами з дотриманням вимог законодавства про містобудування; с) мати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, якщо їхня діяльність призводить до утворення відходів, для яких Пзув перевищує 1000; т) виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами. Суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких Пзув від 50 до 1000, зобов'язані щороку подавати декларацію про відходи за формою та у порядку, встановленими Кабінетом Міністрів України. Суб'єкти господарювання, які в установленому порядку визначені виконавцями послуг на вивезення побутових відходів на певній території, здійснюють їх роздільне збирання. Суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.

Державному обліку та паспортизації підлягають в обов'язковому порядку всі відходи, що утворюються на території України і на які поширюється дія цього Закону. Державний облік та паспортизація відходів здійснюються у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Система і форми звітності, порядок надання і використання відповідної інформації про відходи, а також порядок перегляду їх номенклатури розробляються на основі державного класифікатора відходів і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері статистики, за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади (ст.26 Закону України "Про відходи").

З метою визначення та прогнозування впливу відходів на навколишнє природне середовище, своєчасного виявлення негативних наслідків, їх відвернення та подолання виробники відходів, їх власники, а також центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища здійснюють моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів. Моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів є складовою єдиної системи державного моніторингу навколишнього природного середовища (ст.29 Закону України "Про відходи").

Позивачем не надано до суду: доказів проведення вимірювання параметрів викидів та концентрацій забруднюючих речовин від 1 джерела викиду підприємства - ДВ№б/№ (машина для виготовлення фільтр-полотна), акт відбору проб викидів стаціонарних джерел №36-16; "Протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел" №36-16; розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосфрне повітря (викид без дозволу); доказів спалювання відповідачем відходів; прпис №4-5514-12-3 від 16.08.2016.

Судом досліджені Паспорти на машини швейні промислові, надані до суду відповідачем (т.2, а.с.57-94)

Які викиди здійснюють машини швейні промислові в атмосферне повітря - позивач суду не довів.

Також, судом досліджено Договір №11410U2ХКІВР016 на постачання природного газу, укладений 29.01.2016 між ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" (постачальник) та ТОВ "МІК" (споживач), згідно з п.1.1 якого постачальник зобовязується передати у власність споживачу у 2016 році природний газ, а споживач зобовязується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором (т.1, а.с.227-234; т.2, а.с.40-48).

Згідно з Актом звірки взаємних розрахунків між ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" та ТОВ "МІК" від 21.04.2017, станом на 21.04.2017 відповідач не має заборгованості у розрахунках за отриманий газ. При цьому, останній Акт виконаних робіт датований 29.02.2016, а оплата здійснена 11.03.2016 (т.2, а.с.39).

Звідси, відповідач не споживав газ на час проведення перевірки позивачем та в опалювальний сезон 2016-2017 років.

Враховуючи викладене, позивачем не доведено порушення відповідачем зазначених норм Закону України "Про охорону атмосферного повітря", Закону України "Про відходи", Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

У ст.12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" зазначено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Згідно з ч.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

З наданих позивачем документів не підтверджено наявність на території провадження діяльності ТОВ "МІК" стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Позивачем не надано суду доказів на підтвердження викидів машиною для виготовлення фільтр-полотна забруднюючих речовин у повітря, а тим паче понаднормово. Також, не знаходить свого підтвердження те, що швейні машинки, прес для виготовлення ЗІЗ, котел є джерелами утворення викидів, та яких саме. Позивачем не доведено утворення викидів від даних об'єктів та необхідність отримання відповідного дозволу відповідачем.

Переконливих доказів про здійснення ТОВ "МІК" протиправних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел позивач до суду не надав.

Таким чином, позивачем не доведено факт протиправного здійснення ТОВ "МІК" викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел.

Відтак, вбачається відсутність підстав для тимчасового зупинення виробництва ТОВ "МІК" за адресою виробництва - Дніпропетровська область, м.Марганець, вул.Пушкіна, 2а.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача суд не приймає до уваги виходячи з наведеного вище.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 87, 94, 98, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 24.04.2014.

Суддя О.О. Прасов