Справа № 461/7366/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.04.2017 року Галицький районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді Волоско І.Р.
секретар Мисько М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські перспективи» до Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» про визнання протиправними та скасування наказів Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради: № 57-Д від 10.08.2016 р., № 58-д від 10.08.2016 р., № 59Д від 10.08.2016 р., ради № 62Д від 10.08.2016 р., № 63Д від 11.08.2016 р., № 64Д від 11.08.2016 р., № 72Д від 08.09.2016 р. № 78Д від 26.09.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи», -
В С Т А Н О В И В:
ТзОВ «Українські перспективи» звернулося до суду із адміністративним позовом до Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління», в якому просить визнати протиправними та скасувати наступні накази Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради: 1) наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 57-Д від 10.08.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункти 30, 31, 32); 2) наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 58-д від 10.08.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункти 22, 21, 57, 58); 3) наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 59Д від 10.08.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункти 19, 26, 27, 54, 56); 4) наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 62Д від 10.08.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункти 68, 69, 70); 5) наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 63Д від 11.08.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункт 76); 6) наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 64Д від 11.08.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункт 48); 7) наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 72Д від 08.09.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункти 6, 7, 11, 21, 24, 31, 32, 33, 34, 38, 39); 8) наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 78Д від 26.09.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункти 10, 34); 9) наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 78/1-Д від 23.09.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункти 3, 4, 7, 15, 18).
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що між ТзОВ «Українські перспективи» та ДТГО «Львівська залізниця» (правонаступник ПАТ «Українська залізниця») укладено договори на розміщення реклами, відповідно до яких остання розмішає рекламні конструкції, які є власністю ТзОВ «Українські перспективи», на об'єктах залізничного транспорту. Зокрема, посилається на норму ст. 18 Закону України «Про рекламу», якою передбачено, що реклама на транспорті - реклама, що розміщується на території підприємств транспорту загального користування, метрополітену, зовнішній та внутрішній поверхнях транспортних засобів та споруд підприємств транспорту загального користування і метрополітену. Частиною 1 ст. 18 ЗУ «Про рекламу» передбачено, що розміщення реклами на транспорті погоджується лише з власниками об'єктів транспорту або уповноваженими ними органами (особами). При погодженні розміщення реклами на транспорті втручання у форму та зміст реклами забороняється. За умови розміщення реклами на транспорті з дотриманням вимог безпеки і правил дорожнього руху забороняється вимагати від власників транспортних засобів отримання дозволів, погоджень, інших документів щодо розміщення реклами. Проте, Департамент економічної політики Львівської міської ради, ігноруючи перелічені вище правові норми, видав ряд наказів про демонтаж конструкцій зовнішньої реклами, які адресувались регіональній філії «Львівська залізниця ПАТ «Українська залізниця» та вчиняє спроби демонтажу вказаних конструкцій. Однак, дані конструкції, хоч і розташовані на території ПАТ «Українська залізниця», належать ТзОВ «Українські перспективи» на праві власності. На адресу ТзОВ «Українські перспективи», як власника конструкцій та розповсюджувача реклами не приходило жодного повідомлення чи вимоги на проведення демонтажу, що є грубим порушенням порядку прийняття вказаних рішень та проведення робіт по демонтажу.
В судовому засіданні представник позивача ТзОВ «Українські перспективи» позовні вимоги підтримала, надавши пояснення, аналогічні викладеним у фабулі позовної заяви. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача Департаменту економічного розвитку у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила, оскільки вважає, що розміщення зовнішньої реклами на транспорті (земельних ділянках, об'єктах та спорудах) на території міста Львова здійснюється виключно на підставі дозволу, виданого виконавчим комітетом Львівської міської ради та погодженого з власниками об'єктів транспорту або уповноваженими ними органами (особами). Підтвердженням права власності на об'єкти транспорту є відповідні правовстановлюючі документи та докази здійснення державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна. Відтак, вказує, що здійснювати розміщення зовнішньої на території земель транспорту на території міста можна виключно у зазначеному порядку із дотриманням вимог ЗУ «Про рекламу». Також, зазначила, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що земельні ділянки, на яких встановлено спірні рекламні конструкції, перебувають у користуванні ПАТ «Укрзалізниця». Відповідач заявляє, що реклама котру розміщує позивач являється зовнішньою рекламою і відповідно до положень ст.16 ЗУ «Про рекламу» та Типових правил розміщення реклами, затверджених постановою КМУ №2067 від 29.12.2003р. розміщення такої реклами потребує відповідних дозволів, які у позивача відсутні. Просить в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Представник третьої особи - ПАТ «Українська залізниця» в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, зазначив, що дійсно між ТзОВ «Українські перспективи» та ДТГО «Львівська залізниця» укладено договори на розміщення реклами. Дії Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та КП «Адміністративно-технічне управління» щодо вимог демонтажу рекламних конструкцій та попередження суперечать Конституції України та Законам України. Зокрема стверджують, що наявність чи відсутність у Залізниці документів на користування земельною ділянкою не змінює її правового статусу, оскільки його вже визначено Законом. Просив суд позов задовольнити.
Представник третьої особи - КП «Адміністративно-технічне управління» в судовому засіданні заперечила проти задоволення позову. Зокрема зазначила, що рекламні конструкції ТзОВ «Українські перспективи» є самовільно розміщеними і підлягають демонтажу. Договори, укладені з ДТГО «Львівська залізниця», на підставі яких розміщені конструкції є неправомірними та укладені з порушенням Закону, а саме з суб'єктом, який не мав права їх укладати. Вказує, що розміщена позивачем реклама не може вважатися рекламою на транспорті, так як землі транспорту не відносяться до об'єктів транспорту. Також зазначає, що розміщення реклами на землях транспорту потребує дозволів органу місцевого самоврядування, оскільки відповідно до ч.3 ст.11 ЗУ «Про транспорт» розміщення споруд та інших об'єктів транспорту на землях, наданих в користування підприємствам транспорту, здійснюється за погодженням з місцевими органами влади і самоврядування з урахуванням особливостей, передбачених спеціальними законами. Саме тому, оскаржувані накази на демонтаж вважає правомірними та такими, що підлягають до виконання. Просила в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Заслухавши пояснення учасників, дослідивши матеріали справи, а також розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням прав особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що між Державним територіально-галузевим об'єднання «Львівська залізниця», правонаступником якого є ПАТ «Укрзалізниця» в особі регіональної філії «Львівська залізниця» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Українські перспективи укладено ряд договорів про надання рекламних послуг, зокрема: договір № Л/ДН-1-14201 п/НЮ про надання рекламних послуг від 01.01.2014 p.; договір № Л/БМЕС-14242 п/НЮ про надання рекламних послуг від 03.01.2014 p.; договір № Л/МЧ Львів-14235п/НЮ про надання рекламних послуг від 06.01.2014 p.; договір № Л/П-14227п/НЮ про надання рекламних послуг від 06.01.2014 p.; договір № Л/Т-14230п/НЮ про надання рекламних послуг від 06.01.2014 p.; Договір № Л/Л-14203п/НЮ про надання рекламних послуг від 09.01.2014 р.
Згідно із п. 2.1. вищеперелічених договорів та відповідно до вимог Закону України «Про рекламу» (в частині розміщення реклами на транспорті), ПАТ «Укрзалізниця» розміщає рекламні конструкції, які є власністю ТОВ «Українські перспективи» на об'єктах залізничного транспорту, а ТОВ «Українські перспективи» здійснює оплату згідно виставлених рахунків за розміщення реклами на Залізниці (далі - послуга) у сумі, визначеній у Додатках до цих Договорів.
Як вбачається з матеріалів справи, умови розміщення рекламних конструкцій, а саме: тип рекламо носіїв, місце розміщення рекламосіїв, вартість послуг з розміщення реклами визначаються сторонами у додатках до вищезазначених договорів, які долучені до матеріалів справи. Зокрема, ПАТ «Українська залізниця» розміщає рекламні конструкції, які є власністю ТзОВ «Українські перспективи», на об'єктах залізничного транспорту за наступними адресами: 1) м. Львів вул. Пластова - Богданівська біля залізничного переїзду (3 конструкції розміром 6м.х3м.) розміщені згідно Договору №Л-П - 14227п/НЮ від 06.01.2014 р. 2). м. Львів вул. Любінська (парна і непарна сторони на залізничному мості) (2 конструкції розміром 6м.х3м.) розміщені згідно Договору №Л-П - 14227п/НЮ від 06.01.2014 р.3). м. Львів вул. Луганська непарна сторона (1 конструкція розміром 12м.х3м.) розміщена згідно Договору №Л-П - 14227п/НЮ від 06.01.2014 р. 4). м. Львів вул. Луганська непарна сторона (1 конструкція розміром 6м.х3м ) у зоні залізничного переїзду розміщена згідно Договору №Л-П - 14227п/НЮ від 06.01.2014; 5). м. Львів вул. Луганська непарна сторона - (1 конструкція розміром 6м.х3м) розміщена згідно Договору №Л/ДН-1-14201п/НЮ від 01.01.2014 р. 6). м. Львів вул. Стрийська (парна сторона) в районі залізничного мосту (1 конструкція розміром 6м.х3м) розміщена згідно Договору №Л-П - 14227п/НЮ від 06.01.2014 р. 7). м. Львів вул. Дж. Вашингтона перед залізничним переїздом (1 конструкція розміром 6м.х3м) розміщена згідно Договору №Л-П - 14227п/НЮ від 06.01.2014 р. 8). м. Львів вул. Єрошенка - біля залізничного мосту (1 конструкція розміром 6м.х3м.) розміщена згідно Договору №Л-П - 14227п/НЮ від 06.01.2014 р. 9). м. Львів вул. Варшавська - Єрошенка - на залізничному мості (1 конструкція розміром 6м.х3м.) розміщена згідно Договору №Л-П - 14227п/НЮ від 06.01.2014 р.; 10). м. Львів - Малехів біля залізничного мосту (4 конструкції розміром 6м.х3м) розміщені згідно Договору №Л-П - 14227п/НЮ від 06.01.2014р.; 11). м. Львів вул. Зелена - вул. Сихівська біля залізничного переїзду (2 конструкції розміром 6м.х3м) розміщені згідно Договору №Л-П - 14227п/НЮ від 06.01.2014р.; 12). м. Львів вул. Сихівська парна сторона біля залізничного моста (1 конструкція розміром 6м.х3м) розміщена згідно Договору №Л-П - 14227п/НЮ від 06.01.2014р. 13). м. Львів вул. Шевченка (станція Клепарів) - (4 конструкції розміром 6м.х3м.) розміщені згідно Договору №Л/ДН-1-14201п/НЮ від 01.01.2014 р., (1 конструкція розміром 6м.х3м) розміщена згідно Договору №Л-П - 14227п/НЮ від 06.01.2014р. 14). м. Львів вул. Винниця (вул. Омеляна Ковча) (2 конструкції розміром 6м.х3м) розміщені згідно Договору №Л/ДН-1-14201п/НЮ від 01.01.2014 р. 15). м. Львів вул. Левандівська парна та непарна сторона - (2 конструкції розміром 6м.х3м) розміщені згідно Договору №Л/Т -14230п/НЮ від 06.01.2016 р. 16). м. Львів вул. Левандівська шляхопровід парна сторона - (1 конструкція розміром 6м.х3м) розміщена згідно Договору №Л/ДН -1-14201п/НЮ від 06.01.2016 р. 17). м. Львів вул. Чернівецька фасад майстерні - (4 конструкції розміром 6м.х3м) розміщені згідно Договору №Л/МЧ Львів - 14235п/НЮ від 06.01.2014 р.; 18). м. Львів вул. Чернівецька територія майстерні - (2 конструкції розміром 6м.х3м, 1 конструкція розміром 3м.х12м.) розміщені згідно Договору №Л/МЧ Львів - 14235п/НЮ від 06.01.2014 р.; 19). м. Львів вул. Чернівецька,11 непарна сторона - (1 конструкція 3м.х12м, 2 конструкції 3м.х6м) розміщені згідно Договору №Л-Л-14203п/НЮ від 09.01.2014 р.; 20). м. Львів, площа Двірцева, 1 залізничний вокзал, (1 конструкції розміром 6м.х3м), розміщена згідно Договору №Л-Л-14203п/НЮ від 09.01.2014 р.; 21). м. Львів, площа Двірцева, 1 на фасаді будинку, (1 конструкції розміром 6м.х3м), розміщена згідно Договору №Л/МЧ Львів - 14235п/НЮ від 06.01.2014 р.; 22). м. Львів вул. Городоцька,128 на фасаді будинку (3 конструкції розміром 6м.х3м) розміщені згідно Договору №Л/БМЕС-14242 п/НЮ від 03.01.2014 р.; 23). м. Львів, вул. Городоцька, парна сторона, територія Приміського вокзалу (3 конструкції розміром 6м.х3м.) розміщені згідно Договору №Л-Л-14203п/НЮ від 09.01.2014 р.; 24). м. Львів, вул. Опришківська, парна та непарна сторона, біля залізничного мосту (2 конструкції розміром 6м.х3м.) розміщені згідно Договору №Л-П - 14227п/НЮ від 06.01.2014; 25). м. Львів, вул. Хмельницького, 176 парна та непарна сторона, біля залізничного переїзду (2 конструкції розміром 6м.х3м.) розміщені згідно Договору №Л-П - 14227п/НЮ від 06.01.2014;
Матеріалами справи підтверджується та жодною із сторін не заперечується той факт, що рекламні конструкції, які виступають предметом вищезазначених договорів позивачу належать на праві приватної власності та розміщено на землях залізничного транспорту, зокрема, в смузі відведення залізниці.
Відповідно до п. 5.1 договорів, останні набирають чинності з 01.01.2014 р. та діють до 31.12.2014 р. Договори неодноразово було пролонговано на новий строк на підставі додаткових угод.
У період з липня по жовтень 2016 року Департамент економічної політики скерував на адресу Регіональної філії «Львівська залізниця» ПАТ «Українська залізниця» вимоги про усунення порушень Закону України «Про рекламу» (самовільно встановлення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами) за адресами, де розміщуються рекламні конструкції ТзОВ «Українські перспективи» згідно укладених з ПАТ «Українська залізниця» договорами.
Комунальним підприємством «Адміністративно-технічне управління» направлено Регіональній філії «Львівська залізниця» ПАТ «Українська залізниця» попередження про те, що самовільно встановлені рекламні конструкції підлягають демонтажу з посиланням на оскаржувані накази Департаменту економічної політики ЛМР «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» за вищезазначеними адресами розміщення конструкцій ТзОВ «Укранські перспективи» та запропоновано добровільно демонтувати самовільно встановлену конструкцію.
Також проінформовано про те, що у випадку невиконання демонтажу рекламних конструкцій у добровільному порядку, такий буде здійснено КП «Адміністративно-технічне управління».
Як вбачається із змісту витягів оскаржуваних наказів, Департамент економічної політики Львівської міської ради керуючись п.8.1.1 «Правил розміщення зовнішньої реклами у м. Львові», затверджених рішенням виконкому від 21.05.10 р. № 569 та п. 5.5 договорів тимчасового користування місцями, що перебувають в комунальній власності, для розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами, подання КП «Адміністративно-технічне управління», враховуючи не виконання, вимог департаменту економічної політики щодо добровільного демонтажу цих конструкцій наказав КП «Адміністративно-технічне управління» до 31.12.2016 демонтувати самовільно встановлені конструкції зовнішньої реклами.
Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначає про те, що позивач розміщує зовнішню рекламу без одержання дозволів, передбачених статтею 16 ЗУ «Про рекламу» та Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою КМУ №2067 від 29.12.2003р., а тому відповідач у відповідності до рішення виконкому ЛМР №596 від 21.05.2010р. «Про затвердження Правил розміщення зовнішньої реклами у м. Львові» видав оскаржувані Накази. Однак, з цього приводу суд заперечує наступне.
Основні засади рекламної діяльності в Україні визначає Закон України «Про рекламу» №270/96-ВР від 03.07.1996р., який також регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами.
Відповідно до ст.1 даного Закону реклама буває наступних видів:
- внутрішня реклама реклама, що розміщується всередині будинків, споруд, у тому числі в кінотеатрах і театрах під час, до і після демонстрації кінофільмів та вистав, концертів, а також під час спортивних змагань, що проходять у закритих приміщеннях, крім місць торгівлі (у тому числі буфетів, кіосків, яток), де може розміщуватись інформація про товари, що безпосередньо в цих місцях продаються;
- зовнішня реклама реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг;
- реклама на транспорті - реклама, що розміщується на території підприємств транспорту загального користування, метрополітену, зовнішній та внутрішній поверхнях транспортних засобів та споруд підприємств транспорту загального користування і метрополітену.
З наведеного вбачається, що аналіз статей 16 (зовнішня реклама) і 18 (реклама на транспорті) Закону України «Про рекламу», в їх взаємозв'язку з положенням статті 1 цього Закону, дає підстави для висновку, що вони є самостійними інститутами, що їх встановлено цим Законом.
Отже, оскільки Типові правили виконують положення саме статті 16 Закону України «Про рекламу», то на відносини, що їх врегульовано статтею 18 цього ж Закону, їх дія не поширюється.
Відповідно, розміщення реклами на транспорті погоджується лише з власниками об'єктів транспорту або уповноваженими ними органами (особами). При погодженні розміщення реклами на транспорті втручання у форму та зміст реклами забороняється. Розміщення реклами на транспорті повинно відповідати вимогам безпеки та правил дорожнього руху. За умови розміщення реклами на транспорті з дотриманням вимог безпеки і правил дорожнього руху забороняється вимагати від власників транспортних засобів отримання дозволів, погоджень, інших документів щодо розміщення реклами.
Таким чином для розміщення реклами на транспорті не потрібно отримувати дозволи органів місцевого самоврядування, як це потрібно при розміщенні зовнішньої реклами. Розміщення реклами на транспорті погоджується лише з власниками об'єктів транспорту або уповноваженими ними органами (особами).
Також суд звертає увагу на ту обставину, що власником конструкції у оскаржуваних наказах зазначено Львівська залізниця РФ Укрзалізниця ПАТ, що не відповідає дійсності, оскільки дані конструкції хоч і розташовані на території ПАТ «Українська залізниця», однак належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи».
При цьому, як зазначалось вище, згідно із п. 2.1 укладених договорів про надання рекламних послуг власником рекламних конструкцій, які Розповсюджувач розміщає на об'єктах залізничного транспорту є Рекламодавець, тобто ТзОВ «Українські перспективи».
Відповідно до підпункту 8.1.1 частини б «Правил розміщення зовнішньої реклами у м. Львові» - демонтаж рекламних засобів повинні провести власники (законні користувачі) рекламного засобу самостійно за власний рахунок у термін, вказаний у вимозі робочого органу про усунення порушення Правил розміщення зовнішньої реклами у м.Львові. У разі невиконання розповсюджувачем у зазначений термін вимог про демонтаж спеціальної конструкції оператор звертається з поданням до робочого органу не пізніше ніж через 10 робочих днів з дати виявлення невиконання вимоги для підготовки наказу про примусовий демонтаж.
Проте, повідомлення чи вимоги на проведення демонтажу на адресу ТзОВ «Українські перспективи», як власника конструкцій та розповсюджувача реклами не скеровувалось.
Крім того, заперечуючи позовні вимоги, відповідач зазначає, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що земельні ділянки, на яких встановлено спірні рекламні конструкції, перебувають у користуванні ПАТ «Укрзалізниця».
Таке твердження відповідача не заслуговує на увагу суду, враховуючи наступне.
Відповідно до ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Жодних належних та допустимих доказів, які б підтверджували, що територія де розміщені вказані конструкції зовнішньої реклами не перебуває у користуванні ПАТ «Укрзалізниця» ні відповідачем, ні 3-ю особою не долучено.
Крім того, як випливає з позиції Верховного Суду України у спорах ДТГО «Львівська залізниця» правонаступником якого є ПАТ «Укрзалізниця» відповідно до Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» із органами місцевого самоврядування, викладеної у постановах від 07.10.2015 №№ 3- 590гс15, 3-641гс15, 3-900гс15 від 30.09.2015 №3-586гс15, від 16.09.2015 № 3-562гс15, 3-460гс15, 3-495гс15 від 06.07.2015 №3-399гс15 від 24.06.2015 № 3-305гс15 при спільному розгляді Судовими палатами у господарських, цивільних справах і адміністративних справах Верховного Суду України, наявність чи відсутність у Залізниці документів на користування земельною ділянкою не змінює її правового статусу, оскільки його вже визначено Законом.
Не заслуговують на увагу позиція представника третьої особи - КП «Адміністративно-технічне управління» щодо неправомірності укладених договорів на підставі яких розміщенні рекламо носії позивача, оскільки такі твердження не підтверджені належними та допустимими доказами, так як вказані договори на день розгляду справи чинні, ніким не оскаржені, відсутні рішення суду про визнання останніх недійсними.
Також суд критично ставиться до позиції КП «Адміністративно-технічне управління», що земельна ділянка (смуга відведення залізниці) на котрій розміщується реклама позивача не належить до об'єктів транспорту, а тому вказана реклама не являється рекламою на транспорті, а є зовнішньою рекламою. На думку 3-ї особи, рекламою на транспорті являється тільки реклама розміщена на зовнішній та внутрішній поверхнях транспортних засобів та споруд підприємств транспорту загального користування і метрополітену.
Однак, таке твердження відповідача не заслуговує на увагу суду, враховуючи наступне.
Як було викладено вище, відповідно до ст. 1 ЗУ "Про рекламу" рекламою на транспорті є реклама, яка розміщується на території підприємств транспорту загального користування.
Слід зазначити, що відповідно до п.4 ч.1 ст.13 ЗУ "Про благоустрій населених пунктів" територія підприємства належить до об'єктів благоустрою населених пунктів.
Положеннями статті 1 вказаного Закону визначено поняття території, як сукупності земельних ділянок, які використовуються для розміщення об'єктів благоустрою населених пунктів, зокрема, об'єктів промисловості та інших об'єктів у межах населеного пункту.
Відповідно до ст. 67 ЗК України до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту.
Положеннями ст. 68 ЗК України, котрі є аналогічними із положеннями ст.6 ЗУ "Про залізничний транспорт" передбачено, що до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що реклама розміщена на землях смуг відведення залізниці є рекламою розміщеною на території підприємства залізничного транспорту, а відтак рекламою на транспорті.
Заперечуючи проти позовних вимог, 3-я особа КП «Адміністративно-технічне управління» також зазначає, що розміщення реклами на землях транспорту потребує дозволів органу місцевого самоврядування, оскільки відповідно до ч.3 ст.11 ЗУ "Про транспорт" розміщення споруд та інших об'єктів транспорту на землях, наданих в користування підприємствам транспорту, здійснюється за погодженням з місцевими органами влади і самоврядування з урахуванням особливостей, передбачених спеціальними законами.
Таке твердження суд вважає безпідставним, так як із наведеної частини статті вбачається, що в ній зазначено отримання погодження із врахуванням особливостей, передбачених спеціальним законом. В даній справі таким спеціальним законом є ЗУ "Про рекламу", котрий зазначає про відсутність необхідності в отриманні будь-яких погоджень органу місцевого самоврядування при розміщенні реклами на транспорті.
Таким чином, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо винесення наказів «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» та наявність підстав для визнання протиправними та скасувати цих наказів.
Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій, бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення дій чи бездіяльності, покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Департамент економічного розвитку Львівської міської ради не довів обґрунтованості свого рішення «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи».
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські перспективи» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.159-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
адміністративний позов задовольнити.
визнати протиправними та скасувати наступні накази Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради:
1)наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 57-Д від 10.08.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункти 30, 31, 32);
2)наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 58-д від 10.08.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункти 22, 21, 57, 58);
3)наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 59Д від 10.08.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункти 19, 26, 27, 54, 56);
4)наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 62Д від 10.08.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункти 68, 69, 70);
5)наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 63Д від 11.08.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункт 76);
6)наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 64Д від 11.08.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункт 48);
7)наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 72Д від 08.09.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункти 6, 7, 11, 21, 24, 31, 32, 33, 34, 38, 39);
8)наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 78Д від 26.09.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункти 10, 34);
9)наказ Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради № 78/1-Д від 23.09.2016 р. «Про демонтаж самовільно встановлених конструкцій зовнішньої реклами» в частині демонтажу рекламних конструкцій, які належать на праві приватної власності ТзОВ «Українські перспективи» (пункти 3, 4, 7, 15, 18).
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення або з дня отримання копії постанови.
Суддя І.Р.Волоско.