Постанова № 66356988, 21.03.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2017
Номер справи
810/598/17
Номер документу
66356988
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2017 року № 810/598/17

Суддя Київського окружного адміністративного суду Басай О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Миронівської районної державної адміністрації Київської області та Київської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) з позовом до Миронівської районної державної адміністрації Київської області (далі - відповідач-1, Миронівська РДА) та Київської обласної державної адміністрації (далі - відповідач-2, Київська ОДА), в якому просить:

- визнати право отримати посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії;

- зобов'язати Миронівську районну державну адміністрацію Київської області оформити та внести подання до Київської обласної державної адміністрації на оформлення посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1;

- зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію видати посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відмова Управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації Київської області у прийнятті документів та направлення їх до Київської обласної державної адміністрації для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі йому посвідчення встановленого зразка, як особі щодо якої встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії, є неправомірною.

На думку позивача, посилання відповідачів, як підставу для відмови, на Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII від 28.12.2014, яким виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме - виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, а також те, що у зв'язку з внесенням вказаних змін Київська ОДА не приймає подання райдержадміністрацій на оформлення посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 - є безпідставним, тому просив суд задовольнити адміністративний позов.

Відповідачі позов не визнали, заперечуючи проти позову просили суд у його задоволенні відмовити. На обґрунтування заперечень зазначили, що оскаржувана відмова прийнята з урахуванням вимог чинного законодавства, оскільки відповідачі діяли в межах повноважень та у спосіб, наданих їм законами України та підзаконними нормативно-правовими актами.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи та має посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони радіоекологічного контрою (категорія 4), виданого Київською ОДА 31.01.1994 серії НОМЕР_2. Дане посвідчення не вилучалось, не визнавалось недійсним та на даний час залишається діючим (Том 1, а.с. 6).

Відповідно до експертного висновку від 21.12.2016 №1416, виданого Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України, ОСОБА_1 встановлено наступний діагноз: злоякісне утворення правої нирки, ст. І, кл.гр. IІІ, Т1N0МО. Стан: після оперативного лікування (2016 рік). Висновок: захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС (том 1, а.с. 9).

Із довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 05.10.2016 серії АВ №0527468 випливає, що ОСОБА_1 довічно встановлена третя група інвалідності з 05.10.2016. Причина інвалідності - загальне захворювання (Том 1, а.с. 8).

Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 13.01.2017 серії АВ №0769149, позивачу довічно встановлена третя група інвалідності з 13.01.2017. Причина інвалідності - захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС (Том 1, а.с. 10).

24 січня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Миронівської РДА з приводу надання йому статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та отримання посвідчення категорії 1, однак листом за вих.№06-26/93 від 24.01.2017 (далі - оскаржувана відмова) за підписом начальника Управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації Київської області позивачу було відмовлено в задоволенні звернення, мотивуючи тим, що відповідно до Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деякі законодавчі акти України", з 01.01.2015 виключено зону посиленого радіоекологічного контрою. Як наслідок, Київська ОДА не приймає подання райдержадміністрацій на оформлення посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.

Вважаючи оскаржувану відмову Миронівської РДА неправомірною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення врегулюванні нормами Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII).

Статтею 1 Закону №796-XII визначено, що цей закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.

За визначенням, наведеним у статті 9 Закону №796-XII, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є, зокрема, потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до статті 11 Закону №796-XII, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

За змістом пунктів 1 та 4 статті 14 Закону №796-XII, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи:

- інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1 (для встановлення якої звертався ОСОБА_1);

- особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4, яку вже має ОСОБА_1 (посвідчення від 31.01.1994 серії НОМЕР_2).

Судом встановлено, що Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме, виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, а також виключено статтю 23 Закону №796-XII, яка передбачала компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4.

Разом з тим, вказаним законом не виключено право потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12 Закону №796-XII), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою на отримання статусу постраждалого категорія 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Таким чином, посилання відповідача-1 на виключення зони посиленого радіоекологічного контролю, як на підставу для винесення оскаржуваної відмови, суд вважає необґрунтованим, оскільки Закон України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" регулює питання поділу території на відповідні зони, режим їх використання та охорони, умови проживання та роботи населення, господарську, науково-дослідну та іншу діяльність в цих зонах і не визначає порядку та підстави для встановлення статусу постраждалого від Чорнобильської катастрофи та отримання відповідних посвідчень.

Окрім цього, пунктом 3 та 4 статті 65 Закону №796-XII встановлено, що посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзаців четвертого та дев'ятого пункту 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 (далі - Порядок №51), посвідчення видаються інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Абзацом другим пункту 10 Порядок №51 встановлено, що видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Із зазначених норм закону випливає, що Законом №796-XII та Порядок №51 Миронівській РДА не надано повноважень щодо встановлення статусу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи будь-якої категорії, а лише передбачено обов'язок прийняти всі необхідні документи від заявника та направити їх шляхом внесення подання до Київської обласної державної адміністрації.

Таким чином, суд приходить до висновку, що вимога позивача про зобов'язання Миронівської РДА прийняти документи та направити їх шляхом внесення подання до Київської обласної державної адміністрації для розгляду та встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Щодо вимог позивача про визнання за ним права на отримання посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та зобов'язання Київської обласної державної адміністрації видати таке посвідчення, суд зазначає наступне.

Як вже було зазначено, положеннями статті 65 Закону №796 встановлено, що видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Отже, в суду є достатньо підстав вважати, що визначення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видача відповідного посвідчення є виключно дискреційними повноваженнями Київської обласної державної адміністрації.

Під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Разом з тим, завданням адміністративного судочинства, відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого розгляду адміністративних справ.

Тому, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право.

Відтак, завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Разом з тим, позивач не надав суду жодного доказу щодо прийняття Київською обласною державною адміністрацією рішень за результатами розгляду подання Миронівської РДА, тобто доказів реалізації власних повноважень шляхом використання можливостей, визначених нормами права.

Таким чином, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, оскільки вимоги про визнання за позивачем права на отримання посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та зобов'язання Київської ОДА видати таке посвідчення є необґрунтованими, передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною третьою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Позивач за подання позовної заяви сплатив судовий збір у розмірі 1920,00 грн., доказів понесення інших судових витрат суду не надав. Оскільки суд задовольнив одну позовну вимогу, а у задоволенні двох вимог - відмовив, то судові витрати щодо сплати судового збору в розмірі 640,00 грн. підлягають присудженню на користь позивача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Миронівську районну державну адміністрацію Київської області оформити та внести подання до Київської обласної державної адміністрації на оформлення ОСОБА_1 посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Миронівської районної державної адміністрації Київської області (ідентифікаційний код юридичної особи 23579267).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Басай О.В.