Ухвала суду № 66353192, 25.04.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
25.04.2017
Номер справи
758/1047/13-а
Номер документу
66353192
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"25" квітня 2017 р. м. Київ К/800/13389/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючої: Гончар Л.Я.,

Суддів: Мороза В.Ф.,

Донця О.Є.,

при секретарі: Ловецкій Т.В.

за участю сторін: представника позивача - ОСОБА_2, представника відповідача - Здоровила А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Подільського районного суду м. Києва від 09 квітня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2016 року у справі № 758/1047/13-а за позовом ОСОБА_4 до Військової частини А0515, Головного Управління Пенсійного фонду України у м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Військової частини А0515, Головного Управління Пенсійного фонду України у м. Києві, у якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив: зобов'язати військову частину А0515 надати довідку для перерахунку пенсії у зв'язку із зміною розміру премії з 05 листопада 2010 року та у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з 13 серпня 2012 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії та виплатити несплачену її частину: з 1 травня 2010 року з урахуванням премії в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 січня 2011 року з урахуванням премії в розмірі 30 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 червня 2011 року з урахуванням премії в розмірі 40 відсотків місячного грошового забезпечення; з 13 серпня 2012 року з урахуванням: надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавками за вислугу років; надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, - у розмірі до 70 відсотків посадового окладу; надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які проводять оперативно-розшукову діяльність, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, - у розмірі 50 відсотків посадового окладу.

Постановою Подільського районного суду м. Києва від 09 квітня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2014 року постанову суду першої інстанції скасовано та прийнято рішення про часткове задоволення позову: зобов'язано військову частину А0515 надати позивачу довідку для перерахунку пенсії з урахуванням у ній розмірів надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів; надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки; надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які проводять оперативно-розшукову діяльність, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06 квітня 2016 року постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2014 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2016 року апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишено без задоволення, а постанову Подільського районного суду м. Києва від 09 квітня 2013 року - без змін.

У поданій касаційній скарзі позивач, із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального та матеріального права, просив скасувати оскаржувані судові рішення та направити справу на новий розгляд.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню частково з огляду на наступне.

Наказом Міністра оборони України від 26 січня 1994 року № 084 полковника ОСОБА_4 звільнено у запас з посади старшого помічника оперативного напряму військової частини А0295 (правонаступник військова частина А0515) за пунктом 65 «б» (за віком) Тимчасового положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, затвердженого Указом Президента України від 13 травня 1993 року № 174/93.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».

У зв'язку з прийняттям Міністерством оборони України наказу «Про затвердження Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України» від 13 серпня 2012 року № 528 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 серпня 2012 року за № 1471/21783; надалі - наказ № 528), яким займана позивачем до звільнення посада прирівняна до посади офіцера військової частини А0515, що є такою, на яку покладено здійснення розвідувальної роботи, та якій згідно з пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року № 1294 (надалі - постанова № 1294) передбачені надбавки, позивач звернувся до військової частини А0515 із заявою про надання довідки для перерахунку пенсії.

За результатом розгляду заяви позивача військова частина А0515 листом від 29 жовтня 2012 року № 222/4/1586 повідомила про відсутність правових підстав для видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії через відсутність рішень Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з положеннями пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством.

Підпунктом 1 пункту 5 постанови № 1294 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема:

надбавку військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

надбавку військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, - в розмірі до 70 відсотків посадового окладу;

надбавку військовослужбовцям розвідувальних органів, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.

Отже, Кабінет Міністрів України постановою № 1294 делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри надбавок у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання.

Міністром оборони України прийнято наказ № 528 (набрав чинності 21 вересня 2012 року), яким затверджено Перелік відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України», яким займана позивачем до звільнення посада старшого помічника оперативного напряму відповідає посаді офіцера військової частини А 0515.

Пунктом 2 наказу № 528 зобов'язано командира військової частини А0515 у разі виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій надавати інформацію до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів про середні розміри надбавок, передбачених пунктом 5 постанови № 1294, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсій за відповідними посадами, зазначеними у Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України».

Пунктом 3 наказу № 528 зобов'язано директора департаменту фінансів Міністерства оборони України організувати роботу щодо підготовки довідок про розмір грошового забезпечення з врахуванням середніх розмірів надбавок, передбачених пунктом 5 постанови № 1294, для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України», та надання їх до територіальних органів Пенсійного фонду України.

Згідно з частиною п'ятою статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої чи апеляційної інстанції при розгляді справи.

Скасовуючи постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2014 року та направляючи справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, колегія суддів Вищого адміністративного суду України в ухвалі від 06 квітня 2016 року, пославшись на викладені вище обставини справи та законодавчі положення, зауважила на передчасності висновків суду апеляційної інстанції, адже апеляційний суд не встановив, чи виплачувалися на підставі наказу № 528 військовослужбовцям за відповідними посадами, зазначеними у Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України», надбавки, передбачені пунктом 5 постанови № 1294, та у якому розмірі.

Однак, суд апеляційної інстанції не виконав указаних вказівок суду касаційної інстанції та, постановляючи ухвалу від 28 квітня 2016 року, обмежився констатацією відсутності відповідних доказів у матеріалах справи, що не може вважатись належним дослідженням указаного питання.

Відтак, суд апеляційної інстанції допустив порушення принципу офіційного з'ясування всіх обставин справи.

Відповідно до частин другої та четвертої статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

За таких обставин, зважаючи на недотримання судом апеляційної інстанції норм процесуального права щодо повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, колегія суддів дійшла висновку про необхідність скасування оскаржуваного судового рішення суду апеляційної інстанції з направленням справи на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Керуючись статями 160, 167, 220, 221, 223, 227, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.

Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2016 року у справі № 758/1047/13-а скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута в порядку статей 235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: