УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 травня 2017 р.Справа № 820/4259/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Калиновського В.А.
Суддів: Бондара В.О. , Калитки О. М.
за участю секретаря судового засідання Стукової Н.В.
представник позивача Малихіна Н.С.
представник відповідача Потапенко І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26.10.2016р. по справі № 820/4259/16
за позовом Державного підприємства "Український державний інститут по проектуванню заводів важкого машинобудування"
до Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Державне підприємство "Український державний інститут по проектуванню заводів важкого машинобудування", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, в якому, після уточнення позовних вимог, просив суд: скасувати податкове повідомлення-рішення №0001461701 про визначення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 483698,92 грн., у тому числі штрафної санкції в сумі 466533,17 грн. та нарахування пені в сумі 17165,75 грн. від 21.03.2016 року, прийняте заступником начальника ДПІ у Московському районі м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, в частині застосування штрафної (фінансової) санкції не утриманому і не перерахованому до бюджету податку на доходи фізичних осіб в розмірах 50% та 75% за період з червня 2013 року по грудень 2015 року у розмірі 423788,61 грн.; стягнути з відповідача суму сплаченого позивачем судового збору в загальному розмірі 6356,83 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 26.10.2016 року задоволено позов.
Скасовано податкове повідомлення-рішення №0001461701 про визначення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 483698,92 грн., у тому числі штрафної санкції в сумі 466533,17 грн. та нарахування пені в сумі 17165,75 грн. від 21.03.2016 року, винесене заступником начальника ДПІ у Московському районі м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, в частині застосування штрафної (фінансової) санкції не утриманому і не перерахованому до бюджету податку на доходи фізичних осіб в розмірах 50% та 75% за період з червня 2013 року по грудень 2015 року у розмірі 416163,61 грн.
Стягнуто на користь Державного підприємства "Український державний інститут по проектуванню заводів важкого машинобудування" (місцезнаходження: 61068, м.Харків, просп. Московський, буд. 151, код ЄДРПОУ - 00212630) судовий збір у розмірі 6242 (шість тисяч двісті сорок дві) грн. 45 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (61001, м.Харків, вул. Чернишевська, буд.41).
08.02.2017 року Харківським окружним адміністративним судом прийнято додаткову постанову, якою заяву Державного підприємства "Український державний інститут по проектуванню заводів важкого машинобудування" про прийняття додаткового судового рішення за позовом Державного підприємства "Український державний інститут по проектуванню заводів важкого машинобудування" до Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення - рішення - задоволено.
Скасовано податкове повідомлення-рішення №0001461701 про визначення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 483698,92 грн., у тому числі штрафної санкції в сумі 466533,17 грн. та нарахування пені в сумі 17165,75 грн. від 21.03.2016 року, винесене заступником начальника ДПІ у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, в частині застосування штрафної (фінансової) санкції в порядку пункту 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України за період з червня 2013 року по грудень 2015 року у розмірі 423788,61 грн.
Стягнуто на користь Державного підприємства "Український державний інститут по проектуванню заводів важкого машинобудування" (місцезнаходження: 61068, м. Харків, просп. Московський, буд. 151, код ЄДРПОУ - 00212630) судовий збір у розмірі 6356 (шість тисяч триста п'ятдесят шість) грн. 83 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (61001, м. Харків, вул. Чернишевська, буд.41).
Не погодившись з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 26.10.2016 р., відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, а саме: ст. 168 Податкового кодексу України, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Позивач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких він, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
В судовому засіданні суду апеляційної інстанції представник позивача, наполягаючи на законності та обгрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
Представник відповідача, наполягаючи на порушенні судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача та представника відповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Державною податковою інспекцією у Московському районі м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (правонаступником якої є Київська ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області), на підставі наказу від 26.01.2016 р. №56 та направлення від 09.02.2016 року №62, проведена планова виїзна документальна перевірка Державного підприємства "Український державний інститут по проектуванню заводів важкого машинобудування" з питань правильності обчислення повноти та своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2013 року по 31.12.2015 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску за період з 01.01.2011 р. по 31.12.2015 р.
Результати перевірки оформлені актом №1/20-34-13-03-07/00212630 від 10.03.2016 року (а.с.11-22).
За висновками перевірки, позивачем - Державним підприємством "Український державний інститут по проектуванню заводів важкого машинобудування", порушено, з-поміж іншого, п.п. 168.1.2, п.п. 168.1.4 п. 168.1 ст. 168, п.п. "а" 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755 із змінами та доповненнями.
За наслідками вищевказаного акту перевірки відповідачем стосовно позивача прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.03.2016 р. №0001461701, у зв'язку з чим ДП "Український державний інститут по проектуванню заводів важкого машинобудування" визначено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі на доходи фізичних осіб, пені у загальній сумі 483698,92 грн., з яких 466533,17 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями та 17165,75 грн.- пені. (а.с. 9).
Не погодившись із винесеним рішенням позивач оскаржив його до Головного управління ДФС у Харківській області та Державної фіскальної служби України.
Рішенням Головного управління ДФС у Харківській області №3644/10/20-40-10-01-14 від 24.06.2016 року (а.с.26-28) та рішенням ДФС України №16205/6/99-99-11-02-01-15 від 28.07.2016 року (а.с.31-32), скаргу ДП "УКРДІПРОВАЖМАШ" залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Московському районі м.Харков Головного управління ДФС у Харківській області №0001461701 від 21.03.2016 року - без змін.
Позивач не заперечує сам факт наявності порушень податкового законодавства, однак не погоджується щодо одночасного застосування штрафних санкції у розмірах 25%, 50% та 75% згідно положень п. 127.1 ст. 127 Податкового Кодексу України .
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Проте, відповідачем не надано суду заперечень з приводу даної справи.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України, не нарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
При цьому, згідно з п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється, зокрема, шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно з пп.54.3.5 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Відповідно до п.86.1 ст.86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт.
Отже, факт порушення податкового законодавства може бути встановлений не інакше як за результатами перевірки платника податків, за результатами якої складається акт.
Підвищені розміри штрафів у разі повторного виявлення податкових порушень (50%, 75%) застосовуються не за сам факт виявлення будь-яких порушень, а за повторне вчинення діянь за обставин, передбачених, зокрема, підпунктом 54.3.5 пункту 54.4 статті 54 ПК України.
З аналізу вищенаведеної норми вбачається, що застосування штрафу більшого розміру можливе у разі встановлення контролюючим органом повторності порушення протягом 1095 днів, яке зафіксовано в акті перевірки та, відповідно, в податковому повідомленні-рішенні.
Вказана правова позиція узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною в ухвалі №К/800/59780/14 від 03.02.2015 року, №К/800/2730/15 від 22.07.2015р., Верховного Суду України від 10.11.2015р.
Згідно розрахунку штрафних (фінансових) санкцій до податкового повідомлення-рішення від 21.03.2016 року №0001461701 (а.с.10), контролюючим органом застосовано до позивача штрафну санкцію вперше у розмірі 25% - 7625,00 грн., в подальшому у розмірі 50% та 75% суми податку, що була несвоєчасно перерахована до бюджету.
Однак, в даному випадку факт повторного протягом 1095 днів не утримання та не перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб відповідачем жодним актом встановлено та зафіксовано не було, не надано доказів винесення податкових повідомлень-рішень, якими позивачу були б збільшені суми грошового зобов'язання двічі тричі протягом року, що передували прийняттю оскарженого податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, колегія суддів вважає правомірним та обгрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що контролюючий орган безпідставно застосував до позивача штрафну (фінансову) санкцію по не утриманому і не перерахованому до бюджету податку з доходів фізичних осіб в розмірах 50% та 75% за період з червня 2013 року по грудень 2015 року у розмірі 416163,61 грн., а отже в цій частині податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Московському районі м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області від 21.03.2016 року №0001461701 не відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню, а позовні вимоги позивача є правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
В частині застосування до позивача штрафної (фінансову) санкції по не утриманому і не перерахованому до бюджету податку з доходів фізичних осіб в розмірах 25% та пені за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з податку з доходів фізичних осіб, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Московському районі м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області від 21.03.2016 року №0001461701 винесене у відповідності до норм чинного податкового законодавства та підлягає сплаті.
Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовано зібраними по справі доказами та встановленими обставинами.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26.10.2016р. по справі № 820/4259/16 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Калиновський В.А.Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Калитка О.М. Повний текст ухвали виготовлений 05.05.2017 р.