Постанова № 66351709, 18.04.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.04.2017
Номер справи
826/4436/17
Номер документу
66351709
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

18 квітня 2017 року № 826/4436/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Келеберди В.І. , суддів Качура І.А. Григоровича П.О. розглянувши у письмовому провадженні справу

за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Головне управління ДФС в Одеській області провизнання протиправним та скасування Наказу №373-0 в частині О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної фіскальної служби, третя особа: Головне управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу від 23.02.2017 №373-о «Про оголошення конкурсу» в частині оголошення конкурсу на заняття вакантної посади начальника Головного управління ДФС в Одеській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що судовим рішенням, яке набрало законної сили його поновлено на посаді начальника Головного управління ДФС в Одеській області, отже вказана посада не є вакантною. Отже, оскаржуваний наказ прийнято з порушенням ст. 23 Закону України «Про державну службу» та Порядку проведення конкурсу на заняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №246.

Відповідач заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи, з яких вбачається, що оскаржуваний наказ прийнято на виконання норм Закону України «Про державну службу» та Порядку проведення конкурсу на заняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечила, хоча була належним чином повідомлена про час, дату та місце судового вирішення справи.

У зв'язку з викладеним, відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Наказом Голови Державної фіскальної служби України від 23.02.2017 №373-о оголошено конкурс на заняття вакантних посад державної служби категорії «Б» призначення яких здійснюється Головою ДФС, зокрема: начальника Головного управління ДФС в Одеській області.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про державну службу» вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу.

Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом.

Частиною 1 ст. 22 Закону України «Про державну службу» з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу), що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 23 названого Закону інформація про вакантну посаду державної служби оприлюднюється на офіційних веб-сайтах державного органу, в якому проводиться конкурс, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, відповідно до цього Закону і Порядку проведення конкурсу.

Рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "А" приймає суб'єкт призначення, на вакантні посади державної служби категорій "Б" і "В" - керівник державної служби відповідно до цього Закону.

Суб'єкт призначення або керівник державної служби забезпечує оприлюднення та передачу центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови в електронній формі не пізніше наступного робочого дня з дня підписання відповідного наказу (розпорядження).

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, здійснює перевірку наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови на відповідність вимогам законодавства з питань державної служби і в разі відсутності зауважень узагальнює подану інформацію та не пізніше наступного робочого дня з дня їх надходження розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

У разі невідповідності наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови вимогам законодавства з питань державної служби центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, не пізніше наступного робочого дня з дня надходження наказу (розпорядження) повідомляє про це відповідному суб'єкту призначення або керівнику державної служби для приведення його у відповідність із законодавством.

Аналогічні норми закріпленні в п. 5, 6 Порядку проведення конкурсу на заняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №246 (далі - порядок) рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорій "Б" і "В" приймає керівник державної служби в державному органі.

Конкурс проводиться поетапно:1) прийняття рішення про оголошення конкурсу; 2) оприлюднення рішення про оголошення конкурсу; 3) приймання документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі; 4) попередній розгляд поданих документів на відповідність встановленим законом вимогам; 5) проведення тестування та визначення його результатів; 6) розв'язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів (крім категорії "В"); 7) проведення співбесіди та визначення її результатів; 8) проведення підрахунку результатів конкурсу та визначення переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата; 9) оприлюднення результатів конкурсу.

З системного аналізу викладеного вбачається, що прийняття рішення про оголошення конкурсу можливо виключно за наявності вакантної посади державної служби відповідної категорії.

Судом встановлено, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20.02.2017 по справі №815/1745/15 задоволено позов ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, скасовано висновки перевірки відносно начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області ОСОБА_1, за результатами якої складена довідка про результатами перевірки відомостей, зазначених в особовій та/або трудовій книжці; скасовано наказ в.о. Голови Державної фіскальної служби України від 05.03.2015 р. № 802-о про звільнення ОСОБА_1 з посади начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області з підстав, передбачених Законом України «Про очищення влади»; поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області з 05.03.2015 р. Також, постановлено допустити негайне виконання постанови в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді.

Відповідно до Основного Закону України права і свободи людини і громадянина захищаються судом; судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій її території; обов'язковість рішень суду є однією з основних засад судочинства (частина перша статті 55, частина п'ята статті 124, пункт 9 частини третьої статті 129).

Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).

Крім того, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі „Шмалько проти України" від 20 липня 2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (пункт 43).

Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

З наданих в судовому засіданні пояснень представника відповідача, вбачається, що відповідач був обізнаний про постановлення судового рішення від 20.02.2017 по справі №815/1745/15, оскільки таке судове рішення постановлено у відкритому судовому засіданні за участі представника відповідача, який заперечував проти задоволення позову.

Враховуючи, що судовим рішенням від 20.02.2017, яке допущено до негайного виконання ОСОБА_1 з 05.03.2015 поновлено на посаді начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, отже, станом на час прийняття оскарженого наказу посада начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області не була вакантною.

Щодо посилання представника відповідача на оскарження згадуваної постанови Одеського апеляційного адміністративного суду в апеляційному порядку, суд зазначає, що зазначене судове рішення в частині поновлення позивача на вказаній посаді звернуто до негайного виконання.

Судом встановлено, що ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2017 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної фіскальної служби України на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20.02.2017 р. по справі № 815/1745/15.

Суд зауважує, що Одеським апеляційним адміністративним судом не зупинено виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 20.02.2017 р. по справі № 815/1745/15.

Отже, оскарження такого судового рішення в апеляційному порядку не позбавляє відповідача обов'язку виконати судове рішення в частині звернутій до негайного виконання.

Невиконання Державною фіскальною службою України постанови Одеського окружного адміністративного суду від 20.02.2017 р. по справі № 815/1745/15 в частині поновлення ОСОБА_1 з 05.03.2015 на посаді начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області не надає зазначеній посаді статусу вакантної та не позбавляє права позивача обіймати таку посаду з 05.03.2015.

Враховуючи, що керівник, в даному випадку Державної фіскальної служби України, наділений повноваженням щодо прийняття рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби, оскільки станом на час прийняття оскарженого наказу посада начальника Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області не була вакантною, отже оскаржуваний наказ прийнято з перевищенням повноважень та порушенням згадуваних норм Закону України «Про державну службу» та порядку, що є підставою для скасування такого наказу в частині оголошення конкурсу на заняття вакантної посади державної служби категорії «Б» призначення яких здійснюється Головою ДФС, а: начальника Головного управління ДФС в Одеській області.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, які є у справі та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність оскарженого наказу в частині оголошення конкурсу на заняття вакантної посади начальника Головного управління ДФС в Одеській області, а тому, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з аналізу положень чинного законодавства та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Задовольнити позов.

2. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної фіскальної служби України від 23.02.2017 №373-о «Про оголошення конкурсу» в частині оголошення конкурсу на заняття вакантної посади начальника Головного управління ДФС в Одеській області.

3. Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 640,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий Суддя В.І. Келеберда

Судді І.А. Качур

П.О. Григорович