Постанова № 66344490, 31.03.2017, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.03.2017
Номер справи
761/3811/17
Номер документу
66344490
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 761/3811/17

Провадження № 2-а/761/222/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2017 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Рибак М.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у перерахунку раніше обчисленої (призначеної) йому пенсії згідно нових Довідок від 28.11.2016 року №305/1521 та від 09.12.2016 року №116/174 про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, виданих Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних сил України та військовою частиною А0105 відповідно; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві невідкладно здійснити перерахунок згідно Довідки від 28.11.2016 №305/1521 про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, виданої Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних сил України, та Довідки від 09.12.2016 №116/174 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, виданої Військовою частиною А0105, раніше обчисленої (призначеної) позивачу пенсії з дня її призначення з 26.12.2015 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити позивачу заборгованість по пенсії, що утворилася з 26.12.2015 року.

Свої вимоги обґрунтовував тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві безпідставно відмовило йому у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України від 28.11.2016 року №305/1521, та довідки Військової частини А0105 від 09.12.2016 року №116/174.

Вважає такі дії протиправними, у зв'язку з чим просив позов задовольнити.

Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суддя приходить до наступних висновків.

Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та з 26.12.2015 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Після звільнення з військової служби в запас, позивача було зараховано на пенсійний облік до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, де він отримує пенсію, яка обрахована відповідно до відомостей про його грошове забезпечення, вказаних у Грошовому атестаті форми №2 від 25.12.2015 року серія ЗУ №174945, а також довідках від 12.01.2016 року №116/5 (видана Військовою частиною А0105 за грудень 2013 року) та від 05.01.2016 року №305/1 (видана Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних сил України за період з грудня 2013 року по листопад 2015 року) про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії (за 24 останні місяці служби підряд перед звільненням). Не погоджуючись із розміром щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, ОСОБА_1 оскаржив дії Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України в м. Києві та Військової частини А0105 до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.08.2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини А0105, Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, яка була залишена без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2016 року, адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено повністю, визнано протиправною відмову Військової частини А0105 про включення до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди, виплаченої у грудні 2013 року у розмірі 40%, зобов'язано Військову частину А0105 вдати нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 із зазначенням щомісячної додаткової грошової винагороди, виплаченої у грудні 2013 року у розмірі 40%, визнано протиправною відмову Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про включення до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60%, зобов'язано Фінансове управління Генерального штабу Збройних сил України видати нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1, із зазначенням щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 60%.

У зв'язку із видачею, на виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва, нових довідок Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних сил України від 28.11.2016 року №305/1521 «Про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії» та Військовою частиною А0105 від 09.12.2016 року №116/174 «Про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії», 09 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку нарахованої йому пенсії з дня її призначення 26.12.2015 року на підставі нових довідок виданих Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних сил України від 28.11.2016 року №305/1521 та Військовою частиною А0105 від 09.12.2016 року №116/174.

Відповідач листом від 30.12.2016 року №25593/03/М-2453 повідомив позивача про те, що підстави для проведення перерахунку його пенсії згідно із долученими до заяви довідками про додаткові види грошового забезпечення від 28.11.2016 №305/1521 та від 09.12.2016 № 116/174 відсутні, оскільки будь-яких зобов'язань до управління щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.08.2016 у справі №826/4008/16 не приймалось.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 7 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393») пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Вирішуючи питання про застосування наведеного Закону в часі, необхідно виходити з того, що згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, згідно ст.ст. 22,64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Згідно із ст. 124 Конституції України, судочинство здійснюється Конституційним Судом України та судами загальної юрисдикції. Судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ч. 2 ст. 150 Конституції України з питань, передбачених цією статтею, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Крім того, згідно п.19 постанови Пленуму Верховного суду України від 13.06.2007 року за №8 «Про незалежність судової влади» роз'яснив, що згідно статтей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України та чинним законами прав і свобод.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з частинами 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Враховуючи викладене, суд вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1, нарахованої на підставі довідок виданих Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних сил України від 28.11.2016 року №305/1521 та Військовою частиною А0105 від 09.12.2016 року №116/174 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, - неправомірною.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 26.12.2015 року.

Відповідно до вимог ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України).

На підставі викладеного, прихожу до висновку, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, на підставі ст.ст. 8, 19, 22, 58, 64, 124, 150Конституції України, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та керуючись ст.ст. 2, 6-10, 14, 17, 69, 71, 104, 105, 158-162, 183-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії за вислугою років - протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України від 28.11.2016 року №305/1521 та довідки Військової частини А0105 від 09.12.2016 року №116/174 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за вислугу років з 26.12.2015 року по 31 березня 2017 року.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві на користь держави судовий збір в сумі 1280, 00 грн.

Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя М.А. Рибак