Ухвала суду № 66338614, 04.05.2017, Апеляційний суд Запорізької області

Дата ухвалення
04.05.2017
Номер справи
317/3103/15-ц
Номер документу
66338614
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Дата документу Справа №

Апеляційний суд Запорізької області

ЄУН 317/3103/15

Провадження №22ц/778/1099/17 Головуючий у 1 інстанції: Яркіна С.В.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2017 року м. Запоріжжя

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Запорізької області у складі:

головуючого: Воробйової І.А.

суддів: Бєлки В.Ю.,

ОСОБА_2,

при секретарі: Книш С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Запорізького районного суду Запорізької області від 23 грудня 2016 року по справі за позовом Запорізької місцевої прокуратури № 2 в інтересах Запорізької обласної державної адміністрації до ОСОБА_3, Запорізької районної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним державного акту на право власності на землю, витребування та повернення земельної ділянки, -

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2015 року прокурор Запорізької місцевої прокуратури №2 в інтересах Запорізької обласної державної адміністрації звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3, Запорізької районної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним державного акту на право власності на землю, витребування та повернення земельної ділянки

В позові зазначено, що в ході прокурорської перевірки встановлено, що розпорядженням голови Запорізької районної державної адміністрації від 26.12.2012 № 1253 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передано у власність 106 громадянам земельні ділянки для ведення індивідуального садівництва загальною площею 12,7200 га із земель сільськогосподарського призначення, розташованих на території Розумівської сільської ради за межами населеного пункту.

На думку позивача, розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації від 26.12.2012 № 1253 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок громадянам для ведення індивідуального садівництва, розташованих на території Розумівської сільської ради» підлягає визнанню незаконним та має бути скасоване у звязку з наступним.

Відповідно до державного акта на право колективної власності КСП ім. Орджонікідзе серії ЗП 00442 від 27.12.1995, виданого на підставі рішення № 2 Розумівської сільської ради від 12.10.1995, земельні ділянки, передані у власність фізичних осіб на підставі спірного розпорядження, віднесені до земель лісового фонду.

На час звернення до суду вищевказані земельні ділянки вкриті лісовою рослинністю, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області від 17.07.2013.

Тому, розпорядженням Запорізької районної державної адміністрації від 26.12.2012 № 1253 фактично змінено цільове призначення землі із земель лісогосподарського призначення спірні ділянки передано до категорії земель сільськогосподарського призначення для ведення садівництва. При цьому, у спірному розпорядженні не визначено, що при передачі землі у власність змінюється її цільове призначення.

Разом з тим, позивач зазначає, що оскаржуване розпорядження прийнято Запорізькою районною державною адміністрацією з перевищенням повноважень та у порушення порядку зміни цільового призначення землі. Окрім того, передача земельних ділянок у власність для цілей садівництва не передбачена чинним законодавством та суперечить вимогам ст.с. 55,56 Земельного кодексу України.

Передача земельних ділянок лісового фонду у власність для цілей садівництва не передбачена чинним законодавством та суперечить вимогам ст. 55, 56 Земельного кодексу України.

Передача земельних ділянок лісового фонду у власність для цілей садівництва не передбачена чинним законодавством та суперечить вимогам ст. 55, 56 Земельного кодексу України.

Громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств.

Всупереч вказаним нормам розпорядженням голови Запорізької районної державної адміністрації від 26.12.2012 № 1253 передано у приватну власність громадян земельні ділянки загальною площею 12,72 га лісового фонду, які не входять до складу угідь селянських, фермерських та інших господарств.

Земельні ділянки, передані спірним розпорядженням у власність для ведення особистого селянського господарства, з 1995 року перебували у колективній власності КСП ім. Орджонікідзе та мали статус земель лісогосподарського призначення. Після цього ні розпорядженням Запорізької райдержадміністрації №1323 від 29.12.2012р., ні до його прийняття зміна цільового призначення цих земельних ділянок, у встановленому законом порядку, не проводилась.

Розпорядженням Запорізької районної державної адміністрації № 1253 від 26.12.2012 вилучено із земель державної власності та передано у власність фізичним особам земельні ділянки, вкриті лісовими насадженнями (сосна звичайна, сосна Кримська, приблизний вік насаджень 43-46 років) загальною площею 12,7200 га на території Розумівської сільської ради Запорізького району.

У додатку № 1 до вказаного розпорядження визначено, що у власність ОСОБА_3 передано земельну ділянку серії ЯИ № 492531 від 29.12.2012, зареєстрований відділом Держкомзему у Запорізькому районі 29.12.2012.

Окрім того, як встановлено перевіркою проект землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,12 га на території Розумівської сільської ради не розроблявся, на погодження уповноваженого органу не надавався, а Запорізька районна державна адміністрація своїм розпорядженням затвердила неіснуючий проект землеустрою.

Крім того, при передачі спірної земельної ділянки на території Розумівської сільської ради у власність ОСОБА_3 порушено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, визначений ст. 118 Земельного кодексу України.

Посилаючись на ці обставини, просили визнати незаконним та скасувати розпорядження, визнати недійсним державний акт на право власності на землю, витребувати та повернути земельну ділянку.

Рішенням Запорізького районного суду Запорізької області від 23 грудня 2016 року позов задоволено.

Визнано незаконним та скасовано розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації 1253 від 26.12.2012 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок громадянам для ведення індивідуального садівництва, розташованих на території Розумівської сільської ради».

Визнано недійсним державний акт на право власності на землю серії ЯИ № 492531, виданий ОСОБА_3 29.12.2012 р.

Витребувано у ОСОБА_3 та зобовязано її повернути на користь Запорізької обласної державної адміністрації земельну ділянку (кадастровий номер 2322188400:04:001:0013) площею 0,12 га, розташовану на території Розумівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Не погоджуючись з рішенням суду, ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Відповідно до ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає,що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що спірні земельні ділянки відносяться до земель лісогосподарського призначення і були передані у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства без зміни цільового призначення, що суперечить вимогам земельного законодавства. Тому є підстави для визнання розпорядження Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області від 26 грудня 2012 року незаконним та скасування його, скасування свідоцтва про право власності на земельну ділянку і згідно зі ст. ст. 387, 388 ЦК України витребувано земельну ділянку із чужого незаконного володіння.

Такі висновки суду є правильними, відповідають фактичним обставинам справи, до яких вірно застосовано норми матеріального права, а поданим сторонами доказам надана належна правова оцінка (ст. 212 ЦПК України).

Судом встановлено, що розпорядженням Запорізької районної державної адміністрації №1253 від 26.12.2012р. вилучено із земель державної власності та передано у власність фізичним особам земельні ділянки, вкриті лісовими насадженнями загальною площею 12,7200 га на території Розумівської сільської ради.

Відповідно до розпорядження № 1253 голови районної державної адміністрації від 26.12.2012 р. ОСОБА_3 надано у власність земельну ділянку площею 0,12 га (кадастровий номер 2322188400:04:001:0013) для ведення індивідуального садівництва.

Суд проходить до висновку, що спірна земельна ділянка відноситься до земель лісового фону виходячи з наступного.

Відповідно до рішення № 2 від 19.10.1995 р. КСП ім. Орджонікідзе передано у колективну власність землі площею 4591,8 га, в тому числі ріллі 3848,5 га, багаторічних насаджень 84,0 га, пасовищ 389,8 га і землі загального призначення 269,1 га.

Відповідно до даних, що містяться у матеріалах з передачі у колективну власність КСП ім. Орджонікідзе, затвердженого рішенням Розумівської сільської ради від 12.10.1995 р. № 2, зазначена земельна ділянка належить до земель лісогосподарського призначення та вкрита лісовою рослинністю.

Відповідно до додатку № 2 до державного акту на права колективної власності на землю серії ЗП 00442 від 27.12.1995 р. вказана земельна ділянка (позиція 3) визначена як землі лісового фонду.

Відповідно до державного акту на право колективної власності КСП ім. Орджонікідзе серії ЗП 00442 від 27.12.1995, виданого на підставі рішення № 2 Розумівської сільської ради від 12.10.1995, земельні ділянки, передані у власність фізичних осіб, віднесені до земель лісового фонду.

Крім того, із матеріалів передачі земель у колективну власність КСП ім. Орджонікідзе встановлено, що контур № 282, загальною площею 25,1 га є землями лісового фонду та відноситься до земель лісогосподарського призначення.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Лісового кодексу України (далі - ЛК України), ліс - тип природних комплексів, у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав'яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов'язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище.

Частиною ч. 3 ст. 1 ЛК України визначено, що усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Згідно зі статтею 7 ЛК України ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.

Згідно зі ст. ст. 4, 5 ЛК України до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 гектара. До земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані у встановленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства. Віднесення земельних ділянок до складу земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до земельного законодавства.

До земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом (п. "ґ" ч. 4 ст. 84 ЗК України).

Відповідно до ст. 56 ЗК України громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 га у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств. Громадяни і юридичні особи в установленому порядку можуть набувати у власність земельні ділянки деградованих і малопродуктивних угідь для заліснення.

Згідно зі ст. 57 ЗК України, ч. 1 ст. 17 ЛК України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Статтею 27 ЛК України (у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що передача у власність, надання в постійне користування для нелісогосподарських потреб земельних лісових ділянок площею більше як 1 га, що перебувають у державній власності, належить до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері лісових відносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Спірна земельна ділянка віднесена до земель лісового фонду, що підтверджується державним актом на право колективної власності на 261 га землі, виданим 27 грудня 1995 року колективному сільськогосподарському підприємству ім. Орджонікідзе (далі - КСП ім. Орджонікідзе).

За схемою розподілу на паї земель колективної власності КСП ім. Орджонікідзе визначено, що земельні ділянки у контурі № 282, площею 25,1 га, до яких входить спірна земельна ділянка, є землями лісового фонду та відносяться до земель лісогосподарського призначення, що також підтверджується листом ДП "Запорізький-науково дослідний та проектний інститут землеустрою" від 04 липня 2013 року.

Висновком ДП "Харківська державна лісовпорядна експедиція" від 16 липня 2014 року №1607/1 встановлено, що земельні ділянки площею 15,72 га у контурі № 282 Розумівської сільської ради не віднесені до зелених насаджень типу парків, садів, скверів та знаходиться поза межами населених пунктів, в той же час їх територія вкрита деревною лісовою рослинністю з конкретними таксаційними характеристиками та має усі ознаки лісового насадження, тому відноситься до земель лісового фонду України та перебуває у державній власності. Категорія земель - землі запасу не надані у власність або у користування громадянам та юридичним особам (код КВЦПЗ-16.00). Вид угідь - земельні лісові ділянки вкриті лісовою рослинністю (код згідно КВЗУ-00501).

Спірні земельні ділянки, передані оспорюваним розпорядженням у власність для ведення особистого селянського господарства, з 1995 року перебували у колективній власності КСП ім. Орджонікідзе та мали статус земель лісогосподарського призначення. Зміна цільового призначення цих земельних ділянок, у встановленому законом порядку, не проводилась. Після ліквідації КСП ім. Орджонікідзе, ці землі входили до складу земель запасу Розумівської сільської ради, як землі лісогосподарського призначення.

Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що передача спірної земельної ділянки у власність ОСОБА_3 відбулась без зміни цільового призначення, а, відтак, із порушенням вимог чинного земельного законодавства. Свідоцтво про право власності на земельну ділянку, отримані ОСОБА_3 на підставі незаконного розпорядження Запорізької районної державної адміністрації від 26 грудня 2012 року, із порушенням ст. ст. 20, 55, 56, 118, 207 ЗК України та розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.04.2008 № 610-р "Про деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками", тому підлягає визнанню недійсним.

Крім того, суд дійшов правильного висновку про витребування у ОСОБА_3 зазначеної вище земельної ділянки з огляду на наступне.

У п. 4 та п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 2009 року № 9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" судам роз'яснено, що нікчемний правочин є недійсним через його невідповідність вимогам закону та не потребує визнання його таким судом; не підлягають задоволенню позови власників майна про визнання недійсними наступних правочинів щодо відчуження цього майна, які були вчинені після недійсного правочину. У цьому разі майно може бути витребувано від особи, яка не є стороною недійсного правочину, шляхом подання віндикаційного позову, зокрема від добросовісного набувача - з підстав, передбачених ч. 1 ст. 388 ЦК України.

Відповідно до ст. ст. 387, 388 ЦК України, за якими власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним, а якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача у разі, якщо майно вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.

Спірна земельна ділянка вибули з власності держави в особі Запорізької обласної державної адміністрації поза її волею - на підставі розпорядження Запорізької районної державної адміністрації, прийнятого з перевищенням наданих законом повноважень та всупереч вимогам законодавства, а тому є такою, що підлягає витребуванню у ОСОБА_3 на користь законного власника.

Доводи апеляційної скарги про те, що спірна земельна ділянка не віднесена до земель лісогосподарського призначення безпідставні, оскільки оспорене прокурором розпорядження Запорізької районної державної адміністрації, прийняте 26 грудня 2012 року, порушує ст. ст. 20, 55, 56, 57, 207 ЗК України, ст.ст. 4, 5 ЛК України та розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2008 року № 610-р "Про деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками", а тому обґрунтовано визнано незаконним та скасовано.

Будь - яких належних та допустимих доказів для спростування висновків суду першої інстанції, передбачених статтями 57,58,59 ЦПК України, які б мали доказове значення та заслуговували на увагу, чи порушень норм процесуального права, які можуть бути підставою для скасування або зміни рішення, відповідно до ч. 3 ст.309 ЦПК України, заявником не представлено.

З урахуванням вказаних норм колегія суддів не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги та вважає, що судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційних скарг про неправильне застосування норм матеріального права і порушення норм процесуального права безпідставні.

Керуючись ст. ст. 307, 308, 317 ЦПК України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 відхилити.

Рішення Запорізького районного суду Запорізької області від 23 грудня 2016 року по цій справі залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте вона може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуючий:

Судді: