Справа № 219/1977/17
Провадження № 2/219/1844/2017
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 травня 2017 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області
у складі : головуючого судді Харченко О.П.,
при секретарі Лісановій М.В.,
з участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмуті Донецької області цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги, -
в с т а н о в и в :
06.03.2017 року позивач звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача на свою користь суми у розмірі 6735 грн. 51 коп., посилаючись на те, що відповідач ОСОБА_2 з 23.12.2014 року перебуває на обліку в УПСЗН Бахмутської міської ради як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. Також позивач у позові зазначає, що відповідачу відповідно до заяв від 19.03.2015 року, 09.07.2015 року та доданих до них копій документів було призначено щомісячну адресну грошову допомогу за період з 19.03.2015 року по 31.07.2015 року у розмірі 884 грн. 00 коп. щомісячно та з 01.08.2015 року по 18.09.2015 року у розмірі 1 768 грн. 00 коп. щомісячно. Але під час проведення контрольно-ревізійної роботи спеціалістами управління східного офісу Держаудитслужби України в Донецькій області щодо законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій, та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів за період з 01.01.2014 року по 30.09.2016 року було виявлено,що відповідач мав депозит, що перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму. Встановленого для працездатних осіб з 19.03.2015 року по 18.09.2015 року, але при одержанні допомоги та подачі заяв про продовження грошової допомоги відповідач про наявність депозиту не повідомив, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді допомоги переміщеним особам на проживання за період з 19.03.2015 року по 18.09.2015 року на загальну суму 6735 грн. 51 коп. Позивач просив суд постановити рішення, яким стягнути з відповідача надміру виплачених коштів державної допомоги у вказаному розмірі.
Представник позивача у судовому засіданні на позовних вимогах наполягав, просив їх задовольнити та надав пояснення, аналогічні, викладеним у позові.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не зявився. Він у встановленому законом порядку був повідомлений про день, час і місце судового засідання, але про причини неявки суду не повідомив. Від нього не надійшло клопотання про відкладення слухання справи. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення про заочний розгляд справи, вважаючи матеріали справи достатніми для розгляду, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Заслухавши доводи та пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 11 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу,в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
У відповідності до ст. 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого порушеного права або інтересу і суд може захистити порушене право способом передбаченим договором або законом.
Відповідно до ст. 60 ЦПК Україникожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що на підставі заяв відповідача ОСОБА_2 від 19.03.2015 року, 09.07.2015 року та відповідно до п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою КМУ № 505 від 01 жовтня 2014 року спеціалістами Управління відповідачу було призначено грошову допомогу за період з 19.03.2015 року по 31.07.2015 року у розмірі 884 грн. 00 коп. щомісячно та з 01.08.2015 року по 18.09.2015 року у розмірі 1 768 грн. 00 коп. щомісячно. (а. с. 27-33).
З поданих заяв вбачається, що відповідач ОСОБА_2 задекларував, що житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, у володінні будь-кого із членів сімї не має; у володінні всіх членів сім'ї транспортних засобів не має; на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у будь-кого із членів сімї відсутні.
Як встановлено у судовому засіданні, під час проведення контрольно-ревізійної роботи спеціалістами управління східного офісу Держаудитслужби України в Донецькій області щодо законності призначення, нарахування та шати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів за період з 01.01.2014 року по 30.09.2016 року було виявлено, що відповідач мав депозит, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб з 19.03.2015 року по 18.09.2015 року, що підтверджується актом про виявлення факту переплати. (а. с. 34).
З розрахунку надміру виплачених сум допомоги на а. с. 35 вбачається,що загальна сума переплати становить 6735 грн. 51 коп.
Листом № 207/4094-1 від 02.12.2016 року відповідач був неодноразово повідомлений про необхідність повернення надміру отриманих державних коштів.
Відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату жтлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від01.10.2014 року № 505,грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 3 даного Порядку встановлено, що грошова допомога особам, які переміщуються, визначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для працездатних осіб - 442 гривні на (одну особу (члена сім'ї). Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2 400 гривень. Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової шомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу.
При цьому, п. 6 вказаного Порядку передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сімї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної терапії; у володінні сім'ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до пункту 10 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату жтлово-комунальних послуг, уповноважені органи мають право перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її падання.
Отже внаслідок надання відповідачем недостовірної інформації йому було надмірно нараховані бюджетні кошти у вигляді грошової допомоги на проживання, як переміщеній особі на загальну суму 6 735,51 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК Україниособа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, сукупність наданих позивачем та досліджених судом доказів у достатній мірі підтверджують той факт, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору при поданні заяви, то ці витрати підлягають стягненню з відповідача в порядку ст. 88 ЦПК України у розмірі 640 грн. 00 коп. на користь держави.
Керуючись ст. ст. 3, 10, 11, 16, 60, 88, 224-226 ЦПК України, ст. 1212 ЦК України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату жтлово-комунальних послуг, Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, суд,
в и р і ш и в :
Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНН НОМЕР_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Горбатова, 57, р/р 35215095040846 Держказначейська служба України м. Київ, ОКПО 25953178, МФО 820172) надміру виплачені кошти грошової допомоги у сумі 6 735 (шість тисяч сімсот тридцять пять) грн. 51 коп.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНН НОМЕР_1 на користь держави судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене позивачем до Апеляційного суду Донецької області через Артемівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданною протягом десяти днів з дня отримання його копії.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Суддя О.П.Харченко