Постанова № 66331199, 05.05.2017, Косівський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
05.05.2017
Номер справи
347/581/17
Номер документу
66331199
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 347/581/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.05.2017 м. Косів

Косівський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого-судді Сабадаха Б.В.,

з секретарем Удудяк І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Косові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дії Косівського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області щодо недоплати пенсії особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та статей 13, 49, 50, 51, 56 та 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дії Косівського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області щодо недоплати пенсії особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та статей 13, 49, 50, 51, 56 та 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язання вчинити певні дії.

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, суду пояснили та в позовній заяві зазначили, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ліквідатор другої категорії та перебуває на обліку в Косівському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, і має право на компенсації та пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Закон № 796-12). Однак, із наданого відповідачем розпорядження № 158580 від 21.02.2017 року про призначення ОСОБА_1 пільгової пенсії по віку, як ліквідатору другої категорії, ним було виявлено, що пенсія йому призначена на загальних умовах, хоча призначення пенсії йому мало відбуватися за базовим для нього законом "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідач підтвердив наявність у позивача загального трудового стажу 29 років 10 місяців і 10 днів, а доплату за 9 років не нарахував. А необхідно було нарахувати: 1722.79 грн. х 9 : 100 = 155.05 грн. А також і гірська надбавка (217.26 грн.) є заниженою. її слід було обраховувати таким чином: (1247 грн. + 155.05 грн. + 170.82 грн.) х 20 : 100 = 314.58 грн. А нарахували 217.26 грн. Тобто, при дотриманні законодавства щодо пенсійного забезпечення ліквідаторів другої категорії його пенсія не може бути нижчою: 1247грн. +155.05 грн. + 314.58 грн. +170.82 = 1887.45 грн. А тому вважають такі дії відповідача протиправними, просять позов задоволити.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, суду пояснив та в запереченні на позов зазначив, що на даний час згідно з розпорядженням №158580 від 13.01.2017 року позивач з 01.12.2016 року отримує пенсію у розмірі 1068,28 грн. Згідно з протоколом №160 року від 30.11.2012 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тобто, пенсія ОСОБА_1 призначена на загальних умовах, що зазначено самим позивачем у позовній заяві.Листом від 17.03.2017 року об'єднане управління Пенсійного фонду України йому у збільшенні пенсії було відмовлено в зв'язку з тим, що він отримує пенсію за віком відповідно до норм ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням пільг зі зменшенням пенсійного віку встановленого для одержання державних пенсій та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 8 років. Періоди, з яких складається його страховий стаж обчислено відповідно до ст. 24 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Так як йому призначено пенсію з 01.03.2012 року за нормами ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії за віком йому визначено за новою формулою відповідно ч.1 ст.27 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням коефіцієнту страхового стажу визначеного за формулою відповідно до ст.25 цього Закону. Для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» необхідно представити довідку затверджену постановою Державного комітету СРСР по праці і соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122 та довідку встановленої форми про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження, а також на територіях радіоактивного забруднення видану підприємством, установою за основним місцем роботи на той час. Дані довідки повинні бути підтверджені в повному об'ємі первинними бухгалтерськими та іншими документами, про що спеціалісти з контрольно-перевірочної роботи управління складають відповідний акт.Оскільки позивачем відповідної довідки про заробітну плату в зоні радіоактивного забруднення не подано до заяви про призначення пенсії, пенсію позивачу обчислено відповідно до ст.26, 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільг, визначених ст.51 та ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Так, згідно з ст.51 згаданого вище Закону позивач отримує щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірі, встановленому Кабінетом Міністрів України згідно з п.13 постанови КМУ від 23.11.2011 №1210 у розмірі 170,82 грн. та згідно з ст. 55 даного Закону позивачу призначено пенсію на загальних підставах у віці 52 роки, тобто з урахуванням пільгового виходу на пенсію. Просить в позові відмовити.

Вислухавши сторони та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задоволити з наступних підстав.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-12 від 28.02.1991 року (далі - Закон № 796-12), Законом України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» № 1058-15 від 09.07.2003 року, (далі - Закон № 1058- IV).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно п.1 ст. 9 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Як було встановлено судом, ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії, що стверджується копією посвідчення серії А № 241025 виданим 26.12.1996 року (а.с.4) та підтверджує його статус як постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає йому право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ.

Відповідно до ст. 49 вищеназваного закону № 796-ХІІ, пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно розпорядження № 158580 від 21.02.2017 року Косівського обєднаного управління ПФУ Івано-Франківської області (а.с.8), позивачу було призначено пенсію за віком в розмірі - 693,85 грн., а з доплатою до прожиткового мінімуму в розмірі 221,61 грн. загальний розмір пенсії за віком становить 915,46 грн. та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 170,82 грн.

Однак з таким нарахуванням йому державної пенсії ОСОБА_1 не погодився і звернувся до відповідача з заявою від 13.03.2017 року про перерахунок йому пенсійного забезпечення відповідно до ст.ст.49,51,55,56,57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.5-6).

Як вбачається з повідомлення Косівського обєднаного управління ПФУ Івано-Франківської області від 17.03.2017 року за № 27/л-15 (а.с.7), - ОСОБА_1 з 01.08.2012 року призначено пенсію за віком згідно ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням норм ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пенсію призначено як працюючому пенсіонеру при страховому стажі роботи 29 років 10 місяців 10 днів (коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,40275 та осучасненому заробітку - 1722,79 грн., розрахованому від середньої зарплати по Україні за 2011 рік - 2001,20 грн.), заробіток обчислено за період 01.01.1982 року по 31.12.1986 року та за період з 01.07.2000 року по 31.07.2012 року (де індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 0,86088).

Тобто, наявність у позивача права на виплату йому державної пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідачем не оскаржується, однак, суд приходить до висновку, що така виплата нарахована ОСОБА_1 з порушенням відповідних норм закону.

В силу вимог ст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів на 8 років.

Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно доЗакону України"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 народився 31.07.1060 року, що стверджується копією паспорта серії СС № 234582 (а.с.12), а пенсію за віком йому було призначено з 01.08.2012 року, тобто із зменшенням пенсійного віку на 8 років, згідно ст.55 Закону № 796-ХІІ, що відповідач не заперечив.

Крім того, призначення позивачу пенсії за віком мало відбуватись із врахуванням ч.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ, якою передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.

У своєму повідомленні від 17.03.2017 року за № 27/л-15 (а.с.7), Косівське обєднане управління ПФУ Івано-Франківської області зазначає, що право на пенсію за віком учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначається відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Призначення та виплата пенсії названій категорії осіб здійснюється згідно з нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Статтею 28 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності, зокрема у чоловіків 35 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом. За наявності страхового стажу меншої тривалості пенсія встановлюється в розмірі, пропорційному до наявного стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Однак, відповідно до ч.3 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-15, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Тобто, якби ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком відповідно до вищенаведеного закону № 1058-15, то розрахунок мінімальної пенсії за віком відбувався б у відповідності до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-15.

Але, оскільки позивачу призначення пенсії за віком на пільгових умовах відбулось за спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ, то і розрахунок такої пенсії повинен був відбуватись у відповідності до даного закону, а саме, згідно вимог ч.2 ст. 56 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ із застосуванням розрахункових величин відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-15.

Посилання представника відповідача на те, що згідно п.13 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1058-VI, у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема і відповідно до Закону №796-ХП, їй призначається одна пенсія за її вибором, є безпідставним, оскільки суду не представлено жодного доказу, що позивач бажав та обрав призначення йому пенсії саме на загальних підставах.

Аналогічна позиція висловлена в постанові Вищого Адміністративного Суду України від 29.11.2016 року у справі № К/800/49569/15 та постанові від 17.09.2014 року у справі № К/800/1627/14, де визначено, що особам, яким призначена пенсія на підставі Закону 796-ХІІ, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а тому відповідно до вимог ст. 19 Конституції України «зобов'язані діяти лише на підставі, в межі повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

Тобто, Косівське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зобовязане було при вирішенні заяви позивача керуватись статтями Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ.

Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову, суд може визнати протиправними дії субєкта владних повноважень та зобовязати його вчинити певні дії щодо усунення порушень.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії відповідача є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі наведеного ст.ст. 19, 22 Конституцією України, ст.ст. 49, 50, 56, 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-12 від 28.02.1991 року, ст.ст. 26, 28 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» № 1058-15 від 09.07.2003 року, та керуючись ст.ст. 72, 158-163 КАС України, суд,

п о с т а н о в и в :

Позов задоволити.

Визнати протиправними дії Косівського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області щодо недоплати пенсії ОСОБА_1, особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та статей 49, 50, 51, 56 та 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Косівське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області перерахувати ОСОБА_1 держану пенсію відповідно до вимог чинного законодавства України, але не нижче прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, із збільшенням її на один процент заробітку за кожний рік понаднормового стажу відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 05 жовтня 2016 року та провести її виплату із врахуванням отриманих сум.

Постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Косівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Сабадах Б.В.