Провадження № 1-кс/734/366/17 Справа № 734/1217/17
У х в а л а
іменем України
04 травня 2017 року смт. Козелець
Слідчий суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Бараненко С.М., за участю: секретаря судових засідань Москалюк О.Є., слідчого СВ Козелецького ВП Ніжинського ВП ГУНП в Чернігівській області капітана поліції Гламазди В.М.,
розглянув клопотання слідчого СВ Козелецького ВП Ніжинського ВП ГУНП в Чернігівській області капітана поліції Гламазди В.М. про надання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, внесене в кримінальному провадженні № 12017270130000321 від 26 квітня 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 Кримінального кодексу України.
Клопотання надійшло до суду 28 квітня 2017 року.
Суд перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у рамках якого було подано клопотання, та дослідивши докази по даних матеріалах,
В С Т А Н О В И В:
Слідчий СВ Козелецького ВП Ніжинського ВП ГУНП в Чернігівській області капітана поліції Гламазда В.М. подав до Козелецького районного суду Чернігівської області, погоджене прокурором Козелецького відділу Ніжинської місцевої прокуратури молодшим радником юстиції Перець Л.В., про надання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
В обгрунтування клопотання слідчим зазначено, що 26 квітня 2017 року до Козелецького ВП Ніжинського ВП ГУНП в Чернігівській області надійшла заява від головного лісничого ДП «Остерське лісове господарство» ОСОБА_4 щодо незаконної порубки дерев у кварталі №1 виділ 4,8, яку було виявлено 12.04.2017.
За вказаним фактом 26.04.2017 відомості внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017270130000321 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.246 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що 12.04.2017 лісничим Остерського лісництва ДП «Остерське лісове господарство» ОСОБА_5 під час проведення патрулювання території лісових масивів лісництва у кварталі №1 виділ № 4, 8 виявлено незаконну порубку 440 сироростучих дерев (загальною кубомасою 535 м. куб.), з яких 314 дерев породи вільха, 44 дерев породи дуб, 38 дерев породи ясен, 39 дерев породи граб, 2 дерева породи клен та 3 дерева породи осика. У ході огляду місця вчинення лісопорушення працівниками державної лісової охорони ДП «Остерське лісове господарство» складені акт огляду місця вчинення лісопорушення та польову перелікову відомість дерев.
Відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної незаконною рубкою дерев, виявленої 12.04.2017 в кварталі №1 виділ №4,8 проведеного інженером з охорони та захисту лісу ДП «Остерський лісгосп», розмір заподіяної шкоди становить 3 559 622 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», в України функціонує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Таким центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011, є Державна екологічна інспекція України.
Як передбачено п. 3.6 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008, підставами для здійснення позапланового заходу, в тому числі, є звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами КПК України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду на вимогу службових осіб у випадках передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
В ході розслідування вищеназваного кримінального провадження, виникла необхідність у проведенні перевірки законності порубки дерев у кварталі № 1 виділ № 4, 8 Остерського лісництва ДП «Остерське лісове господарство» та проведенні огляду місця події із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції в Чернігівській області, які мають спеціальні знання у сфері природоохоронного законодавства.
Без проведення огляду місця події із залученням спеціалістів та позапланової перевірки спеціалістами Державної екологічної інспекції в Чернігівській області, які мають спеціальні знання у сфері природоохоронного законодавства, сторона обвинувачення об'єктивно позбавлена можливості іншим чином зібрати належні докази щодо підтвердження факту незаконної порубки дерев та розміру завданої шкоди.
В зв'язку з чим і виникла необхідність залучити спеціалістів Державної екологічної інспекції для проведення огляду місця події та позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України до документів, як доказів у кримінальному провадженні, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
В судовому засіданні слідчий дане клопотання підтримав і просить задовольнити його.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу Кабінетом Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Разом з цим, слідчий суддя враховує, що призначити перевірку у передбаченому КПК України порядку органом досудового розслідування та прокурором неможливо, оскільки пункт 4 частини другої статті 40 цього Кодексу виключено на підставі Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014року.
Отже, проведений системний аналіз матеріалів, що додані до клопотання слідчого про надання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, внесене в кримінальному провадженні № 12017270130000321 від 26 квітня 2017 року, виходячи з аналізу законодавства, яке регулює правовідносини, пов'язані з охороною відповідних природних ресурсів та виходячи з законодавства, яке регулює повноваження органу Держекоінспекції, з огляду на відсутність в даний час повноважень органу досудового розслідування та прокурора самостійно призначати відповідні перевірки, з метою досягнення дієвості конкретного кримінального провадження (в межах доводів клопотання та тих доказів, які додані до нього) та визначення розміру шкоди (яка є обов'язковим елементом складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України), дає підстави дійти висновку про необхідність задоволення клопотання слідчого на проведення перевірки дотримання вимог лісового та природоохоронного законодавства України в діяльності Остерського лісництва ДП «Остерське лісове господарство».
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 8, 9, 22, 40, 92, 93, 131, 132 КПК України, Указом Президента України № 454/2011 від 13.04.2011року «Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію України», роз'ясненнями, що викладені в Постанові Пленуму Верховного Суду України №17 від 10.12.2004 року «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля», слідчий суддя,
У Х В А Л И В:
Клопотання слідчого СВ Козелецького ВП Ніжинського ВП ГУНП в Чернігівській області капітана поліції Гламазди В.М. - задовольнити.
Призначити перевірку за фактом порубки 440 дерев в кварталі № 1 виділ № 4,8 Остерського лісництва ДП «Остерське лісове господарство», які розташовані в адміністративних межах Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України.
Проведення перевірки доручити працівникам Державної екологічної інспекції в Чернігівській області (14017, м. Чернігів, вул. Малясова, 12).
На вирішення Державної екологічної інспекції в Чернігівській областіпоставити наступні питання:
1.Чи законно здійснювалися порубка 440 дерев в кварталі №1 виділ № 4,8 Остерського лісництва ДП «Остерське лісове господарство», які розташовані в адміністративних межах Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області за межами населеного пункту?;
2.Яка кількість вирубаних дерев є сирими та сухостоєм, їх порода, діаметри тощо?;
3.Яка кількість дерев вирубана незаконно?;
4.Яка шкода завдана навколишньому природному середовищу незаконною вирубкою деревини в кварталі №1 виділ № 4,8 Остерського лісництва ДП «Остерське лісове господарство», які розташовані в адміністративних межах Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області за межами населеного пункту?
Визначити строк проведення позапланової перевірки в 10 (десять) робочих днів з дня отримання ухвали слідчого судді.
Матеріали перевірки та розрахунки шкоди направити до СВ Козелецького ВП Ніжинського ВП ГУНП в Чернігівській області для долучення до матеріалів кримінального провадження № 12017270130000321.
Зобов'язати посадових осіб Остерського лісництва ДП «Остерське лісове господарство» забезпечити допуск до перевірки працівникам Державної екологічної інспекції в Чернігівській областіта надати всі необхідні документи для проведення перевірки.
Строк проведення перевірки визначити терміном в десять днів з моменту надходження даної ухвали слідчого судді до Державної екологічної інспекції в Чернігівській області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя С.М. Бараненко