ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
УХВАЛА
про призначення судової економічної експертизи
та зупинення провадження у справі
24 квітня 2017 р. Справа 813/4375/16
Львівський окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді Кузана Р.І.,
секретар судового засідання Перчак С.В.,
з участю представників:
позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2,
відповідача Семків М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові з власної ініціативи питання щодо призначення судової економічної експертизи по справі за адміністративними позовами ОСОБА_4, Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Актив», що діє від свого імені в інтересах і за рахунок пайового венчурного інвестиційного фонду недиверсифікованого виду закритого типу «Інвест Гал Буд» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування рішення та розпорядження,
в с т а н о в и в:
В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_4 (надалі - ОСОБА_4, позивач-1), Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Актив», що діє від свого імені в інтересах і за рахунок пайового венчурного інвестиційного фонду не диверсифікованого виду закритого типу «Інвест Гал Буд» (надалі - ТзОВ «КУА «Актив», позивач-2) до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі - НКЦПФР, Комісія, відповідач) про визнання протиправними та скасування рішення № 1169 від 29.11.2016 «Щодо звіту пайового венчурного інвестиційного фонду недиверсифікованого виду закритого типу «Інвест Гал Буд» ТОВ «Компанія з управління активами «Актив» та розпорядження № 0318-СІ від 30.11.2016.
Згідно з ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України офіційне з'ясування всіх обставин у справі закріплено як принцип здійснення правосуддя в адміністративних судах.
Відповідно до ст. 81 Кодексу адміністративного судочинства України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду.
Відповідно до Інструкції, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 року N 53/5 "Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень" (надалі - Інструкція № 53/5) економічна експертиза включає дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності; дослідження документів про економічну діяльність підприємств і організацій, дослідження документів фінансово-кредитних операцій.
Згідно з п.2.1 Розділу ІІІ Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень основними завданнями експертизи документів про економічну діяльність підприємств і організацій, зокрема, є:
- визначення документальної обґрунтованості, аналізу показників фінансового стану (платоспроможності, фінансової стійкості, прибутковості тощо);
- визначення документальної обґрунтованості аналізу і структури майна та джерел його придбання; визначення документальної обґрунтованості стану та інтенсивності використання оборотних активів та джерел їх формування;
- визначення документальної обґрунтованості та аналізу джерел власних коштів та результатів фінансово-господарської діяльності;
- установлення документальної обґрунтованості та аналізу загальногосподарських і спеціальних фондів;
- визначення документальної обґрунтованості та аналізу реальності розрахунків з дебіторами і кредиторами;
- визначення документальної обґрунтованості та аналізу економічної доцільності отримання і використання кредитів і позик;
- визначення документальної обґрунтованості та аналізу витрат і цін як чинників фінансової стабільності, беззбитковості.
Судом встановлено, що оскаржуваним розпорядженням від 30.11.2016 визнано пайовий венчурний інвестиційний фонд недиверсифікованого виду закритого типу «Інвест Гал Буд» ТОВ «Компанія з управління активами «Актив» таким, що не відповідає вимогам щодо мінімального обсягу активів інститутів спільного інвестування, а також визнано випуск інвестиційних сертифікатів ТОВ «КУА «Актив» (пайовий венчурний інвестиційний фонд недиверсифікованого виду закритого типу «Інвест Гал Буд») на загальну суму 1 850 000 грн., номінальною вартістю 1000 грн, бездокументарної форми існування, зареєстрований Комісією, свідоцтво № 00963 від 16.05.2016, таким, що не відбувся, у зв'язку з повторною подачею звіту та документів, що дають право залишити звіт без розгляду, за наявності недостовірної інформації в поданих документах.
Відповідно до положень розділу IV Положення про порядок розміщення, обігу та викупу цінних паперів інституту спільного інвестування, затвердженого рішенням Комісії від 30.07.2013 № 1338, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.08.2013 за № 1475/24007 (надалі - Положення № 1338) емітентом інвестиційних сертифікатів пайового фонду є компанія з управління активами, яка створила цей пайовий фонд.
Учасником пайового фонду є інвестор, який придбав інвестиційний сертифікат цього інституту спільного інвестування.
Вимоги щодо мінімального обсягу активів застосовуються до пайового фонду через шість місяців з дня реєстрації випуску інвестиційних сертифікатів цього фонду.
Розділом V Положення № 1338 визначено, що Компанія з управління активами пайового фонду протягом трьох робочих днів після закінчення строку, встановленого для досягнення мінімального обсягу активів інституту спільного інвестування, зобов'язана подати до Комісії звіт про досягнення мінімального обсягу активів інституту спільного інвестування (далі - Звіт).
Судом встановлено, що 16.05.2016 Уповноваженою особою Комісії затверджено проспект емісії інвестиційних сертифікатів пайового венчурного інвестиційного фонду недиверсифікованого виду закритого типу «Інвест Гал Буд» ТОВ «КУА «Актив».
Листом від 06.10.2016 № 125 ТОВ «КУА «Актив» направлено на адресу НКЦПФР звіт, який складений станом на 05.10.2016, разом з відповідними додатковими документами.
За результатами розгляду звіту від 05.10.2016 та документів позивача, Комісією направлено до ТОВ «КУА «Актив» запит про надання додаткових документів та пояснень, зокрема щодо підстав виникнення дебіторської заборгованості, яка передує надходженню коштів за інвестиційні сертифікати фонду.
На вимогу Комісії, ТОВ «КУА «Актив» надано відповідні документи та повторно подано звіт, який складено станом на 03.11.2016.
Згідно з Протоколом № 27 засідання Комітету з питань функціонування інституційних інвесторів та інформаційної політики НКЦПФР від 25.11.2016, за результатами опрацювання всіх документів, які надходили від ТОВ «КУА «Актив» про діяльність пайового інвестиційного фонду «Інвест Гал Буд» за період з травня по листопад 2016 року включно, встановлено, що такі звіт та документи містять недостовірне значення показника «Активи фонду, грн. (оцінна вартість)», що відображені у підпункті 1 пункту 3 Звіту.
Відповідно до ч.1 ст. 48 Закону України «Про інститути спільного інвестування» активи інституту спільного інвестування можуть складатися з цінних паперів, коштів, у тому числі в іноземній валюті, банківських металів та інших активів, передбачених законодавством.
З пояснень представників відповідача судом встановлено, що при розрахунку ТОВ «КУА «Актив» вартості чистих активів фонду у звіті станом на 03.11.2016 значення показника 7 726 300,62 грн. є недостовірним (завищеним).
Статтею 49 вказаного Закону передбачено, що вартість чистих активів визначається компанією з управління активами відповідно до нормативно-правових актів Комісії та регламенту.
Особливості бухгалтерського обліку інституту спільного інвестування встановлюються Комісією за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Оскільки перевірка правильності розрахунку вартості чистих активів пайового венчурного інвестиційного фонду недиверсифікованого виду закритого типу «Інвест Гал Буд» та правильності відображення у звіті показників «Активи фонду» потребує спеціальних знань у сфері бухгалтерського обліку, судом в судовому засіданні поставлено на обговорення питання щодо призначення судової економічної експертизи, на вирішення якої запропоновано поставити питання чи підтверджується документально обґрунтованість висновку Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо недостовірності (завищення) значення показника «Активи фонду, грн. (оцінна вартість)», що відображені у підпункті 1 пункту 3 Звіту станом на 03.11.2016.
Представники позивачів проти призначення експертизи не заперечували.
Представник відповідача при вирішення цього питання поклався на думку суду.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про призначення судової економічної експертизи, проведення якої доручити експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Відповідно до п.1.13 Інструкції № 53/5 строк проведення експертизи встановлюється залежно від складності дослідження з урахуванням експертного навантаження фахівців керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу), зокрема, у межах: 10 календарних днів - щодо матеріалів з невеликою кількістю об'єктів та вирішуваних питань і простих за характером досліджень; 30 календарних днів - щодо матеріалів із середньою кількістю об'єктів та вирішуваних питань або середньої складності за характером досліджень; 60 календарних днів - щодо матеріалів з великою кількістю об'єктів та вирішуваних питань або складних за характером досліджень.
Більший розумний строк установлюється за письмовою домовленістю з органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний певний проміжок часу, суд вважає за необхідне на час проведення такої провадження у справі зупинити.
Керуючись ст. ст. 81, 156, 160, 165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в:
Призначити у адміністративній справі за позовами ОСОБА_4, Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Актив», що діє від свого імені в інтересах і за рахунок пайового венчурного інвестиційного фонду недиверсифікованого виду закритого типу «Інвест Гал Буд» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування рішення та розпорядження судову економічну експертизу, на вирішення якої поставити наступне питання:
Чи підтверджується документально обґрунтованість висновку Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо недостовірності (завищення) значення показника «Активи фонду, грн. (оцінна вартість)», що відображені у підпункті 1 пункту 3 Звіту про досягнення мінімального обсягу активів пайового венчурного інвестиційного фонду недиверсифікованого виду закритого типу «Інвест Гал Буд» ТОВ «Компанія з управління активами «Актив» станом на 03.11.2016?
Проведення експертизи доручити експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України.
Оплату за проведення експертизи, згідно з вимогами статті 92 Кодексу адміністративного судочинства України, покласти на позивачів - ОСОБА_4 (79069, м.Львів, вул. Шевченка, 360/75), Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Актив» (79035, м.Львів, вул. Пасічна, 135), яким в п'ятиденний строк з дня одержання листа Львівського НДІСЕ про вартість експертизи та її оплату необхідно провести таку оплату.
На вимогу експерта сторонам слід представити всі необхідні документи, що стосуються проведення експертизи.
Експертизу провести протягом 30 календарних днів або протягом іншого розумного строку, встановленого після попереднього вивчення експертом матеріалів.
Провадження у справі на час проведення судової економічної експертизи зупинити - до одержання її результатів.
Копію ухвали надіслати сторонам по справі.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена шляхом подачі протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали апеляційної скарги, яка подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.І. Кузан