копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2017 р. Справа № 804/2341/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участю: представників позивача представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4 ОСОБА_5, ОСОБА_6 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Комтек» до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
07 квітня 2017 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Комтек» (далі позивач) звернулось Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (далі відповідач) з вимогами про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 03.04.2017 р. №0003671402 про застосування штрафної санкції на суму 389 980,00грн.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначили наступне.Оскаржуване у даній справі податкове повідомлення-рішення від 03.04.2017 р. №0003671402 винесено відповідачем на підставі акту від 15.03.2017 р. №2270/04-36-14-05/30734102, за висновками якого встановлено порушення пп.39.4.2 п.39.4 ст.39, п.120.3 ст.120 Податкового кодексу України, а саме неподання звіту за 2013 р. про контрольовані операції. За твердженням позивача, нарахування штрафних санкцій відповідачем у даному випадку є цілком необґрунтованим та безпідставним, оскільки, по-перше, за відповідне порушення позивачем вже сплачені штрафні санкції згідно з податковим повідомленням-рішенням від 21.05.2015 р. №0000651500; по-друге, до 01 січня 2017 р. Податковим кодексом України не були встановлені строки, в які платник податків повинен був подати названий звіт після застосування штрафних санкцій, та не була встановлена відповідальність за таке порушення.Враховуючи наведене, податкове повідомлення-рішеннявід 03.04.2017 р. №0003671402суперечить вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували, просили в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначили наступне. Позивачем не було подано звіт про контрольовані операції за 2013 рік. Факт допущення порушення було встановлено актом від 15.03.2017 р. №2270/04-36-14-05/30734102, що є підставою для нарахування штрафних санкцій. Щодо доводів позивача про те, що товариством вже було сплачено штраф за неподання звіту за 2013 рік згідно з податковим повідомленням-рішенням від 21.05.2015 р. №0000651500, представники зазначили, що сплата штрафних санкцій не звільняє платника від обовязку подати такий звіт, а звіт за 2013 р. було подано лише 10.03.2017 р.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, представників відповідача, суд приходить до наступного висновку.
Матеріалами справи встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Комтек» зареєстроване14.02.2000 р., про що 08.11.2004 р. здійснено запис в Єдиному державному реєстріюридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про включення відомостей про юридичну особу 1 227 120 0000 000888; ідентифікаційний код 30734102.
Позивач перебуває на податковому обліку в Криворізькій північній обєднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області з 25.02.2000 р.
07 березня 2017 р.Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Комтек» (код ЄДРПОУ 30734102) з питань дотримання вимог податкового законодавства України в частині неподання звіту про контрольовані операції за 2013 рік після застосування штрафних санкцій.
За результатами перевірки складено акт №2270/04-36-14-05/30734102 від 15.03.2017 р. (а.с.9-15).
За висновками акту №2270/04-36-14-05/30734102 від 15.03.2017 р. встановлено порушення пп.39.4.2 п.39.4 ст.39, п.120.3 ст.120 Податкового кодексу України, ТОВ «Торговий Дім «Комтек» не подано звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, до 01 жовтня 2014 р. та після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (а.с.15).
Порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Комтек» податкового законодавства обґрунтовані в акті перевірки наступним чином.
Криворізькою північною ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області з 11.03.2015 р. по 22.04.2015 р. проводилась планова виїзна документальна перевірка ТОВ «Торговий дім «Комтек» (код ЄДРПОУ 30734102) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2014 р. (акт від 29.04.2015 р. №58/04-83-22-03/30734102).
За результатами перевірки було встановлено, що на порушення пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України ТОВ «Торговий Дім «Комтек» не подано звіт про контрольовані операції за вересень-грудень 2013 року з контрагентом ТОВ «Комтек Сервіс», що стало підставою для винесення податкового повідомлення-рішення від 21.05.2015 р. №0000651500 на суму грошового зобовязання (штрафних (фінансових) санкцій 114 700,0грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.07.2015 р. по справі №804/6740/15 в задоволенні позовних вимог щодо скасування в частині податкового повідомлення-рішення від 21.05.2015 р. №0000651500 відмовлено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.09.2015 р. по справі №804/6740/15 залишено без змін постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.07.2015 р. в частині правомірності винесення податкового повідомлення-рішення від 21.05.2015 р. №0000651500 на суму 114 700,0грн. за результами планової перевірки.
ТОВ «Торговий дім «Комтек» 23.09.2015 р. сплатило суму грошового зобовязання, визначеного за результатами планової перевірки згідно платіжного доручення від 23.09.2015 р. №1646 в сумі 114700,00грн.
Звіт про контрольовані операції за 2013 рік ТОВ «Торговий дім «Комтек» (код ЄДРПОУ 30734102) подано до Криворізької північної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області 10.03.2017 року за №9091631882.
Перевіркою ТОВ «Торговий дім «Комтек» встановлено факт неподання звіту про КО за 2013 рік після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу, в порушення вимог пп.39.4.2 п.39.4 ст.39, п. 120.3 ст. 120 Податкового кодексу України» (а.с.11,14,15).
На підставі акту №2270/04-36-14-05/30734102 від 15.03.2017 р. відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 03.04.2017 р. №0003671402 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 389 980,0грн. (а.с.16).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ (далі - ПК України).
Відповідно до п.п.39.4.1, 39.4.2 п.39.4 ст.39 ПК України (в редакції, чинній на момент не подання звітності 2013 р.), для цілей податкового контролю за трансферним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік.
Платники податків (крім Національного банку України), які протягом звітного періоду здійснювали контрольовані операції, зобовязані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, до 1 травня року, наступного за звітним, засобами електронного звязку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Пунктом 120.3 ст.120 ПК України (в редакції Закону №408 від 04.07.2013 р.) визначено, що неподання платником податків звіту та/або обовязкової документації про проведені ним протягом року контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, тягне за собою накладання штрафу у розмірі: 5 відсотків загальної суми контрольованих операцій - у разі неподання звіту про контрольовані операції;100 розмірів мінімальної заробітної плати - у разі неподання документації, визначеноїпідпунктом 39.4.8 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу.
Законом України № 1797-VIII від 21.12.2016 внесено зміни до Податкового кодексу України, в тому числі в новій редакції викладено п.39.4.2 ст.39 та п.120.3 ст.120 ПК України.
Так, відповідно до п.39.4.2 ст.39 ПК України в редакції Закону № 1797-VIII від 21.12.2016,платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобовязані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 жовтня року, що настає за звітним, засобами електронного звязку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
У звіті про контрольовані операції зазначається інформація про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді.
У разі якщо платником податку виявлено, що у раніше поданому звіті про контрольовані операції інформація надана не в повному обсязі, містить помилки або недоліки, такий платник податків має право подати:
новий звіт до закінчення граничного строку подання звіту про контрольовані операції за такий самий звітний період;
уточнюючий звіт у разі його подання після закінчення граничного строку для відповідного звітного періоду.
Подання платником податку уточнюючого звіту про контрольовані операції не звільняє від відповідальності, передбаченої підпунктом 120.3 статті 120 цього Кодексу.
При цьому, відповідно до п.120.3 ст.120 ПК України в редакції Закону № 1797-VIII від 21.12.2016неподання платником податків звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення або невключення до такого звіту інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі:
300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання звіту про контрольовані операції;
1 відсотка суми контрольованих операцій, незадекларованих у поданому звіті про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі незадекларовані контрольовані операції;
3 відсотки суми контрольованих операцій, щодо яких не була подана документація, визначена підпунктами 39.4.6 та 39.4.8 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі контрольовані операції, здійснені у відповідному звітному році.
Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податків від обовязку подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення.
Неподання платником податків звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів), передбаченого цим пунктом, - тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення.
Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1/99-рп: «дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набранняцим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон абоінший нормативно-правовий акт, під час діїякого вони настали абомалимісце.
Конституція України, закріпивши частиною першою статті 58 положення щодо неприпустимості зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, водночас передбачає їх зворотну дію в часі у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують юридичну відповідальність особи, що є загальновизнаним принципом права.
Тобто щодо юридичної відповідальності застосовується новий закон чи інший нормативно-правовий акт, що пом'якшує або скасовує відповідальність особи за вчинене правопорушення під час дії нормативно-правового акта, яким визначались поняття правопорушення і відповідальність за нього.
Відповідальність можлива лише за наявності в законі чи іншому нормативно-правовому акті визначення правопорушення, за яке така юридична відповідальність особи передбачена, і яка може реалізовуватись у формі примусу зі сторони уповноваженого державою органу.»
Згідно ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що позивачем не було подано звіт про контрольовані операції за період вересень-грудень 2013 р. В звязку з встановленням порушення контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 21.05.2015 р. №0000651500, яке було узгоджене в судовому порядку 09.09.2015 р. Підприємство сплатило нараховане грошове зобовязання 23.09.2015 р.
З 01.01.2017 р. норми п.120.3 ст.120 Податкового кодексу України почали діяти в новій редакції, а саме, визначено правопорушення, яке полягає в неподанні платником податків звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів), передбаченого цим пунктом, що тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення.
Відповідальність платника податків у вигляді штрафних санкцій за неподання звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів), встановлена для таких платників з 01 січня 2017 р.
Таким чином, на момент виникнення правопорушення щодо неподання звітності за період вересень-грудень 2013 р. та сплати штрафних санкцій за це правопорушення 23.09.2015 р. не було передбачено штрафної санкції за неподання звітності після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу.
З огляду на положення ст. 58 Конституції України та розяснень, наведених в Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1/99-рп, застосування норм законодавства, чинних з 01.01.2017 р. до правовідносин, які виникли в 2015 р., є неприпустимим.
Податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській областівід 03.04.2017 р. №0003671402 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 389 980,00грн. не відповідає вимогам п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки винесено відповідачем на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, передбачені законодавством, але не обґрунтовано, тобто без урахування всіх обставин, які мають значення для прийняття рішення.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Комтек» обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, тому судові витрати в розмірі 5 849,70 грн. підлягають стягненню на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Комтек» з Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 9,11, 69-72,86, 94,158-163, 167,186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Комтек» до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення- задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 03.04.2017 р. №0003671402 про застосування штрафної санкції на суму 389 980,00грн.
Судові витрати в розмірі 5849,70 грн. стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Комтек» з Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 03 травня 2017 року
Суддя ОСОБА_1