Ухвала суду № 66314157, 27.04.2017, Лиманський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Краснолиманський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
27.04.2017
Номер справи
236/1192/17
Номер документу
66314157
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 236/1192/17

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 квітня 2017 року м. Лиман

Слідчий суддя Краснолиманського міського суду Донецької області Бєлоусов А.Є., при секретарі Колесник О.І., за участю старшого слідчого Лиманського відділення поліції Словянського ВП ГУ НП України в Донецькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1, розглянувши в судовому засіданні в залі суду у м. Лиман Донецької області клопотання про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю,

В С Т А Н О В И В :

26.04.2017 року до Краснолиманського міського суду Донецької області надійшло клопотання старшого слідчого Лиманського відділення поліції Словянського ВП ГУ НП України в Донецькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1, погоджене з прокурором Слов'янської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_2, про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у розпорядженні Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42017051720000120 від 14.04.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України.

Клопотання слідчого обґрунтоване такими обставинами. 13.04.2017 року до Словянської місцевої прокуратури Донецької області звернувся із заявою про кримінальне правопорушення голова Громадської ради при виконавчому комітеті Лиманської міської ради ОСОБА_3, який повідомив, що голова Лиманської міської ради ОСОБА_4, подаючи щорічні декларації за 2015 та 2016 роки, не зазначив в деклараціях обєкти нерухомості, а саме: готельно-туристичний комплекс «Заря» вартістю 1666670,00 грн., кафе «Колиба» вартістю 576174,00 грн., будинок вартістю 134489,00 грн., 15 земельних ділянок, 9 з яких були передані в суборенду.

Відомості за заявою ОСОБА_3 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017051720000120 від 14.04.2017 року. Органом досудового розслідування визначено Лиманське відділення поліції Словянського ВП ГУ НП України в Донецькій області.

Працівниками органу досудового розслідування при перевірці заяви про кримінальне правопорушення було здійснено огляд розміщеної в режимі вільного доступу на офіційному веб-сайті (https://public.nazk.gov.ua) щорічної декларації Лиманського міського голови ОСОБА_4, поданої 29.10.2016 року за звітний 2015 рік, встановлено, що субєктом декларування в розділі «Обєкти нерухомості» декларації зазначено 3 обєкти нерухомості (квартира, площею 62,8 кв. м; земельна ділянка площею 1,214 кв. м; земельна ділянка площею 100 кв. м).

Також працівниками органу досудового розслідування було здійснено огляд розміщеної в режимі вільного доступу на офіційному веб-сайті (https://public.nazk.gov.ua) щорічної декларації Лиманського міського голови ОСОБА_4, поданої 29.03.2017 року за звітний 2016 рік, встановлено, що субєктом декларування в розділі «Обєкти нерухомості» декларації зазначено 2 обєкти нерухомості (квартира площею 62,8 кв. м; земельна ділянка площею 700 кв. м).

Натомість слідчим отримана інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо субєкта - фізичної особи ОСОБА_4Ф.(№ 85389320 від 20.04.2017 року), згідно з якою за вказаною особою зареєстровані права користування ще кількома земельними ділянками, право власності на нежитлову будівлю кафе «Колиба», право власності на будівлю готелю «Заря», право власності на готельно-туристичний комплекс.

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, мають бути зазначені, в тому числі, відомості про обєкти нерухомості, що належать субєкту декларування та членам його сімї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право.

Слідчий вважає, що в діях Лиманського міського голови ОСОБА_4 вбачаються ознаки складу кримінального правопорушення, передбаченогост. 366-1 КК України, за яке передбачено покарання у виді штрафу від двох тисяч пятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадських робіт на строк від ста пятдесяти до двохсот сорока годин, або позбавлення волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Встановлено, що субєктом декларування ОСОБА_4 подано до уповноваженого органуНаціонального агентства з питань запобігання корупції щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2015 та 2016 роки.

Разом з тим, вказані декларації ОСОБА_4, які розміщені в режимі вільного доступу на офіційному веб-сайті, не містять усіх даних, необхідних для здійснення подальшого розслідування у цьому кримінальному провадженні, прийняття законного й обґрунтованого рішення, зокрема, відсутні відомості щодо адрес розташування обєктів нерухомого майна, відсутні реєстраційні номери обєктів нерухомого майна, кадастрові номери земельних ділянок, відсутня інформація про податковий номер, дату народження декларанта, його адресу.

Для доказування ознак складу кримінального правопорушення та встановлення всіх обставин у кримінальному провадженні слідчий має необхідність в отриманні у паперовому виді належним чином засвідчених копій декларацій, які подавав ОСОБА_4 до Єдиного державного реєстру декларацій із використанням спеціального електронного ключа та електронного цифрового підпису.

Вказані документи та інформація можуть бути використані як докази у зазначеному кримінальному провадженні.

В судовому засіданні слідчий підтримав своє клопотання, просив його задовольнити, вважав, що іншими способами довести обставини, які передбачається перевірити за допомогою зазначених документів, не є можливим.

Національне агентство з питань запобігання корупції як особу, в розпорядженні якої перебувають запитувані слідчим документи та інформація, було повідомлено про дату, час та місце розгляд слідчим суддею клопотання слідчого згідно зі ст. 135 КПК України. Представник Національного агентства з питань запобігання корупції не прибув для участі в судовому засіданні, заяв щодо відкладення судового засідання до суду не надходило, заперечень проти задоволення клопотання висловлено не було.

Дослідивши у судовому засіданні клопотання та додані до нього матеріали, надавши їм належну оцінку, вислухавши думку сторони кримінального провадження, слідчий суддя приходить до таких висновків.

Згідно із загальними засадами застосування заходів забезпечення кримінального провадження , передбаченими ст.132 КПК України, для застосування таких заходів слідчий, прокурор повинні довести доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017051720000120 від 14.04.2017 року, на підставі заяви ОСОБА_3 були внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України, за інформацією щодо неповного зазначення Лиманським міським головою ОСОБА_4 у деклараціях особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2015 та 2016 роки відомостей про належне йому нерухоме майно.

Норми ст. 366- 1 КПК України передбачають кримінальну відповідальність за подання субєктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», або умисне неподання субєктом декларування зазначеної декларації.

Задля перевірки заяви про кримінальне правопорушення слідчим було 21.04.2017 року здійснено допит свідка ОСОБА_3 (з пояснень свідка встановлені розбіжності між відображеними в декларації відомостями про нерухоме майно, що перебуває у власності чи користуванні ОСОБА_4, та фактичним майновим станом міського голови; встановлено джерело такої інформації- відповідні державні Реєстри у відкритому доступі з мережі Інтернет).

Також слідчим було здійснено огляд розміщеної в режимі вільного доступу на офіційному веб-сайті НАЗК щорічної декларації Лиманського міського голови ОСОБА_4, поданої 29.10.2016 року за звітний 2015 рік, та щорічної декларації Лиманського міського голови ОСОБА_4, поданої 29.03.2017 року за звітний 2016 рік; отримано інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо субєкта - фізичної особи ОСОБА_4Ф.(№ 85389320 від 20.04.2017 року).

Внаслідок дослідження наявної у розпорядженні слідчого інформації були встановлені суттєві розбіжності між відомостями про нерухоме майно, що перебуває у власності чи у користуванні ОСОБА_4, згідно з даними державного Реєстру, та відомостями, внесеними декларантом до декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2015 та 2016 роки.

Вирішуючи питання про наявність обґрунтованої підозри, поняття якої не міститься в національному законодавстві, слід виходити з його визначення, наведеного в рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» № 42310/04 від 21.04.2011 року, де зазначено, що обґрунтована підозра - це існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення. Факти та інформація, якими сторона обвинувачення обґрунтовує наявність підозри у скоєнні конкретного кримінального правопорушення, в клопотанні слідчого та доданих матеріалах відображені з достатньою мірою.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» № 14310/88 від 28.10.1994 року зазначив, що факти, які викликають підозру, не обов'язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження, що є завданням наступних етапів кримінального процесу.

Слідчий суддя вважає, що слідчим у поданому клопотанні доведена наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України, оцінює вагомість наявних доказів, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.

За змістом ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи місцевого самоврядування зобовязані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, мають бути зазначені, в тому числі, відомості про обєкти нерухомості, що належать субєкту декларування та членам його сімї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право.

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» до повноважень НАЗК належать здійснення контролю та перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; забезпечення ведення Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або повязані з корупцією правопорушення.

Згідно з п.3 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затв. рішенням НАЗК від 10.06.2016 року № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 959/29089, ведення Реєстру здійснює НАЗК, програмне забезпечення Реєстру, база даних Реєстру є власністю держави в особі НАЗК, яке є держателем Реєстру. Реєстр ведеться в електронній формі українською мовою.

Згідно зі ст. 47 Закону України «Про запобігання корупції» подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться НАЗК. Зазначені у декларації відомості щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України, місця проживання, дати народження фізичних осіб, щодо яких зазначається інформація в декларації, місцезнаходження обєктів, які наводяться в декларації (крім області, району, населеного пункту, де знаходиться обєкт), є інформацією з обмеженим доступом та не підлягають відображенню у відкритому доступі.

Норми ст. 2 Закону України «Про захист персональних даних» визначають персональні дані як відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Відповідно до ч.2 ст. 5 Закону України «Про захист персональних даних» персональні дані можуть бути віднесені до конфіденційної інформації про особу законом або відповідною особою.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про інформацію» інформацією є будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді. Відповідно до ст. 21 Закону України «Про інформацію» інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Конфіденційною, зокрема, є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень.

Декларації ОСОБА_4, розміщені в режимі вільного доступу на офіційному веб-сайті НАЗК, не містять усіх даних, необхідних для здійснення подальшого розслідування у кримінальному провадженні № 42017051720000120 від 14.04.2017 року, прийняття законного й обґрунтованого рішення, зокрема, відсутні відомості щодо адрес розташування обєктів нерухомого майна, відсутні реєстраційні номери обєктів нерухомого майна, кадастрові номери земельних ділянок, відсутня інформація про податковий номер, дату народження декларанта, його адресу.

З метою перевірки наявності ознак складу кримінального правопорушення та встановлення всіх обставин у кримінальному провадженні слідчий має необхідність в отриманні у паперовому виді належним чином засвідчених копій декларацій, які подавав ОСОБА_4 до Єдиного державного реєстру декларацій із використанням спеціального електронного ключа та електронного цифрового підпису.

Оцінюючи ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, слідчий суддя бере до уваги положення ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 1950), згідно з якими кожен має право на повагу до свого приватного життя, органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоровя чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Слідчий суддя вважає, що в такому випадку втручання у права і свободи особи, яке полягає в отриманні інформації з обмеженим доступом, в даному разі здійснюється згідно із законом (ст. ст. 159, 162 КПК України) з метою запобігти корупційному правопорушенню(ст. 366-1 КК України).

Можливість збирання доказів шляхом отримання тимчасового доступу до речей і документів передбачена ст. 93 КПК України, в частині надання права стороні обвинуваченні збирати докази шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, що відповідно до ст. 159 КПК України відбувається шляхом тимчасового доступу до речей і документів, на підставі ухвали слідчого судді.

Внаслідок застосування заходів забезпечення кримінального провадження у виді тимчасового доступу до документів, що містять охоронювану законом таємницю, може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий звертається із клопотанням- здобуття доказів у кримінальному провадженні, зясування обставин вчинення можливого кримінального правопорушення.

Особою, в розпорядженні якої перебувають електронні декларації ОСОБА_4 за 2015 та 2016 роки, є Національне агентство з питань запобігання корупції.

Відповідно до даних про контакти на офіційному веб-сайті НАЗК, адресою для листування є: Україна, м. Київ, бульвар Дружби народів, 28. Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, НАЗК як юридична особа зареєстровано за адресою: 01008,Україна, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 12/2.

Оскільки інформація, зазначена у деклараціях ОСОБА_4, є інформацією із обмеженим доступом, здобути її в інший спосіб, ніж в порядку тимчасового доступу до документів НАЗК, не є можливим. Зазначена інформація необхідна для використання як доказ, іншим способом довести обставини, що їх передбачається довести за допомогою вказаних документів, які містять охоронювану законом таємницю, неможливо.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

За змістом ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить, зокрема, конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю.

Водночас у клопотанні слідчого поставлене питання щодо надання тимчасового доступу до документів та інформації оперативному підрозділу співробітникам міжрайонного відділу №5 Управління захисту економіки в Донецькій області Департаменту захисту економіки.

Слідчий суддя відзначає, що відповідно до ст. 41 КПК України оперативні підрозділи органів Національної поліції здійснюють слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії в кримінальному провадженні за письмовим дорученням слідчого, прокурора.

Копія такого доручення слідчого/прокурора до розглядуваного клопотання стороною кримінального провадження не додана. Крім того, у клопотанні не визначено конкретних службових осіб оперативного підрозділу, які б мали здійснювати слідчі дії. Така обставина не дозволяє виконати вимоги ст. 164 КПК України та вказати в ухвалі суду прізвище, імя та по батькові особи, якій надається право тимчасового доступу до речей і документів (зі складу оперативного підрозділу поліції).

З огляду на це, слідчий суддя вважає за необхідне задовольнити розглядуване подання слідчого частково.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 159, 163-164 КПК України,

У Х В А Л И В :

Клопотання старшого слідчого Лиманського відділення поліції Словянського ВП ГУ НП України в Донецькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1, погоджене з прокурором Слов'янської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_2, про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у розпорядженні Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42017051720000120 від 14.04.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України задовольнити частково.

Надати старшому слідчому Лиманського відділення поліції Словянського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Донецькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_1, а також процесуальним керівникам у кримінальному провадженні № 42017051720000120 від 14.04.2017 року заступнику керівника Словянської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_5, прокурору Словянської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_6 дозвіл на тимчасовий доступ до документів та інформації, які перебувають у володінні Національного агентства з питань запобігання корупції (адреса для листування: Україна, м. Київ, бульвар Дружби народів, 28; адреса реєстрації юридичною особи: Україна, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 12/2; ідентифікаційний номер за Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 40381452), а саме:

- до засвідченої уповноваженими посадовими особами Національного агентства з питань запобігання корупції копії електронної щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданої субєктом декларування міським головою Лиманської міської ради Донецької області ОСОБА_4 та опублікованої на офіційному веб-сайті НАЗК 29.10.2016 року (за звітний 2015 рік);

- до засвідченої уповноваженими посадовими особами Національного агентства з питань запобігання корупції копії електронної щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданої субєктом декларування міським головою Лиманської міської ради Донецької області ОСОБА_4 та опублікованої на офіційному веб-сайті НАЗК 29.03.2017 року (за звітний 2016 рік);

- до відомостей з профайлу користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, субєкта декларування міського голови Лиманської міської ради Донецької області ОСОБА_4.

Зобов'язати посадових осіб Національного агентства з питань запобігання корупції надати старшому слідчому Лиманського відділення поліції Словянського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Донецькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_1, а також процесуальним керівникам у кримінальному провадженні № 42017051720000120 від 14.04.2017 року заступнику керівника Словянської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_5, прокурору Словянської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_6 такі документи та інформацію:

- засвідчену уповноваженими посадовими особами Національного агентства з питань запобігання корупції копію електронної щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданої субєктом декларування міським головою Лиманської міської ради Донецької області ОСОБА_4 та опублікованої на офіційному веб-сайті НАЗК 29.10.2016 року (за звітний 2015 рік);

- засвідчену уповноваженими посадовими особами Національного агентства з питань запобігання корупції копії електронної щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданої субєктом декларування міським головою Лиманської міської ради Донецької області ОСОБА_4 та опублікованої на офіційному веб-сайті НАЗК 29.03.2017 року (за звітний 2016 рік);

- відомості з профайлу користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, субєкта декларування міського голови Лиманської міської ради Донецької області ОСОБА_4.

Визначити строк дії цієї ухвали слідчого судді - один місяць з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до документів, що містять охоронювану законом таємницю, сторона кримінального провадження, якій надано право на доступ до таких документів, має право звернутися з клопотанням про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначеної інформації.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя -