Справа № 359/1848/17
Провадження № 2-а/359/214/2017
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2017 року м. Бориспіль
Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Вознюка С.М.,
при секретарі Пугач Д.О.,
розглянувши в судовому засіданні без технічної фіксації в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в якому зазначила, що з 26.10.2010 року перебуває на обліку Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу». У зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» вона звернулася до відповідача із відповідною заявою про проведення їй перерахунку пенсії. Однак відповідач своїм листом відмовив їй в такому перерахунку. Позивач вважає відмову відповідача такою, що порушує її права, а тому просить визнати відмову № 11588/03 від 29.11.2016 року Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця ОСОБА_1 в розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 посадового окладу заступника начальника-начальника бюджетного відділу в Фінансовому управлінні виконавчого комітету Бориспільської міської ради - протиправною та зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 грудня 2015 року, в розмірі 90% від заробітку, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, виходячи із розміру заробітної плати, визначеного довідкою № 01-24/282 від 20.10.2016 року, виданою Фінансовим управлінням виконавчого комітету Бориспільської міської ради, що складається з посадового окладу у розмірі 1771 гривень 00 коп., надбавки за ранг (8 ранг) у розмірі 100 гривень, надбавки за вислугу років (30%) у розмірі 561 гривень 30 копійок, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) у розмірі 1216 гривень 15 копійок, премії (198%) у розмірі 3506 гривень 58 копійок, премії (1/12 від середнього розміру цієї премії) 333 гривень 34 копійки та із збереженням індексації заробітної плати, включивши при цьому в розрахунок заробітку для призначення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, винагороду за вислугу років в сумі 3542 грн. 00 коп.
В судове засідання позивач не з'явилася, однак надала письмову заяву в якій просила позов задовольнити в повному обсязі, розгляд справи проводити без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В своїх письмових запереченнях зазначив, що управлінням на законних підставах було відмовлено позивачеві в проведенні перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ перерахунок раніше призначеної пенсії не передбачено.
Вивчивши матеріали адміністративного позову та подані заперечення, суддя приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач з 26.10.2010 року перебуває на обліку в Бориспільському об'єднаному УПФ України Київської області та отримує пенсію за віком як державний службовець, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від заробітку.
У зв'язку з тим, що розмір посадового окладу заступника начальника бюджетного відділу в Фінансовому управлінні виконавчого комітету Бориспільської міської ради з 01 грудня 2015 року було збільшено, тому позивач звернулась до Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09 грудня 2015 року.
Проте, відповідач своїм листом від 29.11.2016 рорку № 11588/03 відмовив позивачеві у проведенні зазначеного перерахунку пенсії з вказівкою на те, що з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.8).
Постановою Кабінету Міністрів України № 482 від 20.05.2009 року «Про деякі питання оплати праці працівників апаратів органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів, та інших органів, що фінансуються з бюджету» встановлено, що у разі коли розмір посадового окладу працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів, що фінансуються з бюджету нижчий ніж визначений законом мінімальної заробітної плати, посадових оклад установлюється на рівні відповідного розміру мінімальної заробітної плати.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Конституцією України, Законом України «Про державну службу», Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким визначаються загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті.
Відповідно до ст. 37 вказаного Закону (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно із ст. 37-1 вказаного Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (в редакції від 25 березня 2014 року) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п.5 вказаної постанови (у редакції від 25 березня 2014 року) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України "Про держану службу", на її перерахунок у разі підвищення складових заробітної плати, в тому числі посадового окладу, працюючих державних службовців.
Разом із тим, на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії, питання вищевказаного перерахунку пенсії чинним законодавством не врегульоване, в той час як в силу приписів статті 37-1 Закону України "Про державну службу" умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною 1 ст.58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26 вересня 2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Отже суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Підпунктом 3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.
Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 01-24/282 від 20.10.2016 року, виданої ОСОБА_1, з 01 грудня 2015 року розмір посадового окладу державного службовця Фінансового управління виконавчого комітету Бориспільської міської ради, а саме заступника начальника-начальника бюджетного відділу становить 1771 грн. 00 коп.
У зв'язку з цим, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак відмова відповідача щодо перерахунку позивачу пенсії згідно Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям, що зазначено у довідці № 01-24/282 від 20.10.2016 року, про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям є протиправною.
За таких обставин, суд вважає за необхідне позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.
Сума судового збору підлягає стягненню з Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в межах асигнувань Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 14, 19, 49, 69-74, 79, 86, 99-102, 104-107, 122-154, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною відмову № 11588/03 від 29.11.2016 року Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця ОСОБА_1 в розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 посадового окладу заступника начальника-начальника бюджетного відділу в Фінансовому управлінні виконавчого комітету Бориспільської міської ради.
Зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 грудня 2015 року, в розмірі 90% від заробітку, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, виходячи із розміру заробітної плати, визначеного довідкою № 01-24/282 від 20.10.2016 року, виданою Фінансовим управлінням виконавчого комітету Бориспільської міської ради, що складається з посадового окладу у розмірі 1771 гривень 00 коп., надбавки за ранг (8 ранг) у розмірі 100 гривень, надбавки за вислугу років (30%) у розмірі 561 гривень 30 копійок, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) у розмірі 1216 гривень 15 копійок, премії (198%) у розмірі 3506 гривень 58 копійок, премії (1/12 від середнього розміру цієї премії) 333 гривень 34 копійок та із збереженням індексації заробітної плати, включивши при цьому в розрахунок заробітку для призначення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, винагороду за вислугу років в сумі 3542 грн. 00 коп.
Стягнути з Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (08302, м. Бориспіль, вул. Головатого, 4, код ЄДРПОУ 37838060) в межах асигнувань Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду особами, які не були присутні при оголошенні постанови, а особи, які були присутні при оголошенні постанови протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання на апеляційне оскарження в разі якщо апеляційну скаргу не було подано. В разі подання апеляційної скарги, постанова суду набирає законної сили після розгляду справи в суді апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бориспільського міськрайонного суду
Київської області С.М.Вознюк