Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/233/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2017 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Невмержицького С. С.
з секретарем Аврамчук Л. В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання призначення пенсії із зниженням пенсійного віку , -
В С Т А Н О В И В:
25.01.2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом та просить визнати відмову Овруцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправною та зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити їй пенсію за віком з 23 грудня 2016 року, на умовах, визначених статтею 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 6 років, як особі яка постійно проживала у зоні гарантованого і станом на 1 січня 1993 року прожила у цій зоні не менше 3-х років. Свої вимоги мотивує тим, що вона є громадянином, яка постійно проживає на території зони гарантованого добровільного відселення, а тому відмову відповідача у призначенні їй пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 6 років вважає протиправною.
У судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала.
Відповідач надав заперечення проти позову та просить відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених у запереченні, справу розглядати у їх відсутності.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення позивача та його представника, дослідивши докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивачка 23.12.2016 року звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку. На час звернення їй виповнилося 51 рік 6 місяців, що підтверджується копією її паспорта серії НОМЕР_1
З листа Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №129/02 від 10.01.2017 року видно, що позивачеві відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, посилаючись на те, що згідно довідки Колесниківської сільської ради від 12.12.2016 року №395 з 26.04.1986 року по 08.07.1987 року, ОСОБА_1 була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1. Даний населений пункт згідно постанови КМУ № 106 від 23.07.1991 року відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. Однак, станом на 01.01.1993 року підтверджено лише 1 рік 02 місяці 12 днів проживання в зоні гарантованого добровільного відселення. Що не дає права на призначення пенсії зі знижкою пенсійного віку на 6 років.
Судом встановлено,що ОСОБА_1 є потерпілою від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 (категорія 3), (а.с.13). Вказане посвідчення відповідає вимогам абз.3 ст.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У відповідності до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Стаття 46 Конституції України закріпила, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Що стосується віку виходу на пенсію, то суд зазначає наступне.
Так, умови призначення пенсії за віком, а саме вік виходу на пенсію, встановлено ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до таблиці, яка розміщена на офіційномих веб-сайтах Головних управлінь Пенсійного фонду України у відповідних областях про визначення віку виходу на пенсію жінок відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вбачається, що для жінок, які мають право на зниження пенсійного віку на 6 років та народились в період з 01.10.1964 року по 31.03.1965 року вік виходу на пенсію становить 51 рік 6 місяців.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
При цьому, початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
З довідки Колесниківської сільської ради від 12.12.2016 року №395 з 26.04.1986 року по 08.07.1987 року, ОСОБА_1 була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1. Даний населений пункт згідно постанови КМУ № 106 від 23.07.1991 року відноситься до зони гарантованого добровільного відселення (а.с.6).
За таких обставин, суд приходить до висновку, що першопочаткова величина зниження пенсійного віку 3 роки є встановленою і відповідно позивач має право на зниження пенсійного віку на 3 роки, оскільки постійно проживала у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Згідно пункту 2 ч.3 статті 55 зазначеного Закону особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на зниження пенсійного віку на 3 роки та додатково на 1 рік за 2 роки проживання або роботи, але не більше 6 років.
Стосовно додаткового строку зниження пенсійного віку, а саме 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але в загальному з урахуванням першопочаткової величини, не більше 6 років, то позивач не отримала це право, оскільки станом на 1 січня 1993 року вона прожила у зоні гарантованого добровільного відселення з 26.04.1986 року по 08.07.1987 рік, з 02.10.1988 року по 14.09.1990 року, що підтверджується довідкою Овруцької центральної районної лікарні №18 від 16.01.2017 року, №12 від 10.01.2017 року, що становить 3 роки 1 місяць 25 днів (а.с.7,8).
У судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснила, що ОСОБА_1, з вересня 1988 року проживала в м. Овручі .
Тобто, з урахуванням вищенаведених норм законодавства позивач має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 4 роки (початкова величина зниження пенсійного віку, яка складає відповідно до Закону 3 роки + 1 рік за прожиті 2 повні роки станом на 01.01.1993 року).
Право на пенсію за віком, згідно діючого пенсійного законодавства України позивач набуде при досягненні 60-річного віку та за наявності 15 років страхового стажу.
Враховуючи наведене, вимога позивача про зобов'язання відповідача призначити їй пенсію зі зниженням пенсійного віку є передчасною.
Позивачка по досягненні відповідного віку (60 років) не позбавлена права повторно звернутися до органу Пенсійного фонду України з відповідною заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Керуючись ст.46 Конституції України, ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ст. ст. 14,15,55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.26 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов»язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку на 6 років, у відповідності до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 23 грудня 2016 року відмовити за безпідставністю.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: С. С. Невмержицький