Постанова № 66298618, 19.04.2017, Горохівський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
19.04.2017
Номер справи
155/1772/16-а
Номер документу
66298618
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Пр.№ 2а/155/34/17

Справа № 155/1772/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2017 року Горохівський районний суд

Волинської області

в складі: головуючого - судді Шмідта С.А.

при секретарі Воронюк Н.М.,

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Савчук М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань Горохівського районного суду в м.Горохів Волинської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

09 грудня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що з 05 листопада 2002 року вона перебуває на обліку у вищезазначеному управлінні як отримувач пенсії по віку відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (далі Закону № 3723-12). В листопаді 2016 року позивач випадково дізналась, що їй неправильно нараховується і виплачується пенсія. Так, пенсію позивачу було призначено в розмірі 85 % її середньомісячної заробітної плати, як такій, що має стаж державної служби 15 років. Однак позивач продовжувала працювати на посаді начальника відділу освіти і науки Горохівської районної державної адміністрації Волинської області до 05 листопада 2007 року. Розпорядженням Горохівської районної державної адміністрації від 05 листопада 2007 року вона була звільнена із вищевказаної посади, їй було встановлено 10 ранг державного службовця та визначено стаж державної служби - 22 роки 2 місяці, тому, на думку позивача, відповідно до ч.5 ст.37 Закону № 3723-12 пенсію їй потрібно було нараховувати у розмірі 90% від її середньомісячної заробітної плати, починаючи з того часу, коли її стаж державної служби становив 20 років, а саме з 01 вересня 2005 року. При зверненні до відповідача позивач отримала відмову у проведенні такого перерахунку. А тому позивач просить визнати дії Локачинського об'єднаного управління пенсійного фонду України щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії за стаж її державної служби неправомірними, зобов'язати провести перерахунок та виплату їй пенсії з 01 вересня 2005 року в розмірі 90% та врахувати при обчисленні її пенсії встановлений 10 ранг державного службовця з 05 листопада 2007 року.

Крім того, позивач зверталась до відповідача із заявою про проведення перерахунку її пенсії у зв'язку із підвищенням посадових окладів і зміни структури заробітної плати працюючим державним службовцям, однак їй було відмовлено у задоволенні такої заяви. У зв'язку з цим позивач ОСОБА_1 просить визнати вищевказану відмову протиправною та зобов'язати Локачинське об'єднанеуправління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок її пенсії з 01 травня 2016 року в розмірі 90 % від суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу та включити в заробіток для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та інше, з яких сплачено судовий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, при цьому допустити негайне виконання постанови суду.

Ухвалою від 19 квітня 2017 року Горохівського районного суду Волинської області за заявою ОСОБА_1 позовні вимоги щодо проведення перерахунку її пенсії у зв'язку із підвищенням посадових окладів і зміни структури заробітної плати державним службовцям, було залишено без розгляду.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримала та пояснила суду, що на момент призначення їй пенсії 05 листопада 2002 року стаж її державної служби становив 17 років, хоча у довідці, підготовленій кадровою службою Горохівської районної державної адміністрації, яку було передано в управління Пенсійного фонду, цей стаж вказано невірно, а саме 15 років. Позивач ствердила, що після призначення їй пенсії вона ще 5 років працювала на посаді начальника управління освіти Горохівської районної державної адміністрації Волинської області та станом на 01 вересня 2005 року стаж її державної служби становив 20 років. Відповідно до чинного на той час законодавства позивач кожного року зверталась до управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії, а тому вважає, що згідно із ч.5 ст.37 Закону № 3723-12 з 01 вересня 2005 року розмір її пенсії повинен був становити не 85, а 90 % її середньомісячної заробітної плати. Позивач пояснила, що відповідальні працівники управління Пенсійного фонду під час перерахунку призначеної їй пенсії не взяли до уваги розпорядження Горохівської райдержадміністрації, у якому відображено 20 років стажу її державної служби, не перевірили відомостей про цей стаж, помилково зазначених у довідках на призначення та перерахунок її пенсії, із записами у її трудовій книжці та вищевказаним розпорядженням райдержадміністрації, що призвело до заниження розміру пенсії позивача. Про цей факт позивач дізналася лише в листопаді 2016 року, а тому звернулася до Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, як правонаступника управління Пенсійного фонду в Горохівському районі, із заявою про перерахунок її пенсії, однак у задоволенні її заяви відповідачем було відмовлено. На думку позивача, така відмова не відповідає вимогам законодавства, суттєво звужує її законне право на належне пенсійне забезпечення, тому позивач просила суд задовольнити її позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача - Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області Савчук М.В. в судовому засіданні позову не визнала, про що подала суду відповідне письмове заперечення, та доповнила, що обчислення стажу державної служби належить до компетенції відповідного кадрового підрозділу державного органу, з яким державний службовець перебуває чи перебував у трудових відносинах, та на момент призначення позивачу пенсії чинним законодавством в обов'язки працівника, який нараховує пенсію, не було передбачено порядку звірки стажу, який зазначений у довідці, із записами в трудовій книжці державного службовця. Представник відповідача ствердила, що перерахунок пенсії проводиться за бажанням пенсіонера на підставі поданої заяви та довідки про заробітну плату, але у всіх довідках, які були представлені позивачем для перерахунку пенсії, стаж її державної служби позивача вказаний як 15 років. Представник відповідача також зазначила, що позивачем пропущено строк звернення до суду, а тому на підставі вищенаведеного просила суд у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оглянувши матеріали пенсійної справи позивача, приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Локачинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області (як правонаступника управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області) та з 05 листопада 2002 року отримує пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII в розмірі 85 % її посадового окладу з урахуванням передбачених законодавством надбавок. До призначення пенсії позивач перебувала на посаді начальника відділу освіти і науки Горохівської районної державної адміністрації Волинської області та продовжувала працювати на цій посаді до 05 листопада 2007 року, що підтверджується оглянутими в судовому засіданні матеріалами пенсійної справи позивача (а.с.50-52).

Як вбачається з довідки № 9, виданої 16 листопада 2002 року головою Горохівської районної державної адміністрації Волинської області (а.с.51), стаж державної служби позивача станом на день призначення пенсії становив 15 років.

Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Отже, виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що розмір призначеної позивачу пенсії обчислено правильно у відповідності із зазначеною нормою Закону.

Матеріалами пенсійної справи позивача стверджується, що 11 вересня 2007 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії, долучивши до цієї заяви копію розпорядження першого заступника голови Горохівської РДА № 28-ос від 27 квітня 2006 року та довідку голови Горохівської РДА № 2 від 19 червня 2007 року (а.с.53-55).

Відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час проведення перерахунку пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV ( 432-15 ) "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" ( 3723-12 ), визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку. Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Як вбачається з розпорядження заступника голови Горохівської районної державної адміністрації Волинської області № 28-ос від 27 квітня 2006 року (а.с.8), стаж державної служби позивача ОСОБА_1 станом на 01 вересня 2005 року становить 20 років.

Крім того, у довідці голови Горохівської районної державної адміністрації Волинської області № 2 від 19 червня 2007 року, у якій зазначено розмір заробітної плати позивача станом на 01 травня 2007 року на момент перерахунку пенсії, стажу державної служби позивача не відображено (а.с.55).

Отже, з огляду на вищенаведене, суд вважає, що при проведенні перерахунку позивачу пенсії за її заявою від 11 вересня 2007 року розмір цієї пенсії відповідно до вимог ст.37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII повинен був становити 90 % від сум заробітної плати позивача, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01 травня 2007 року, оскільки остання надала відповідачу всі необхідні для здійснення такого перерахунку документи.

Як вбачається із заяви ОСОБА_1 (а.с.7), 30 листопада 2016 року вона звернулась до відповідача із проханням перерахувати її пенсію у зв'язку з тим, що станом на 05 листопада 2007 року стаж її державної служби становив не 15, а 22 роки.

З листа заступника начальника Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області № 276/С-01 від 06 грудня 2016 року (а.с.10-11) вбачається, що ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні такого перерахунку.

Таким чином суд вважає вищевказану відмову відповідача незаконною та зобов'язує відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу у вищевказаному розмірі.

Разом з тим з урахуванням строку звернення до суду з позовом, передбаченого ст.ст.99, 100 КАС України, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині позовних вимог за період з 01 травня 2007 року по 08 червня 2016 року, оскільки в матеріалах справи відсутні та судом не встановлені докази поважності пропуску строку звернення до суду.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги про зобов'язання провести перерахунок раніше призначеної пенсії за період з 01 травня 2007 року по 08 червня 2016 року необхідно залишити без розгляду.

Крім цього, суд вважає, що за правилами ч.ч.1, 3 ст.94 КАС України підлягають присудженню за рахунок бюджетних асигнувань Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на користь позивача понесені нею витрати по сплаті судового збору в розмірі 640,00 грн.

Керуючись ст.ст. 94, 99, 100, 158-163 КАС України, Законом України "Про державну службу"№ 3723-XII, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії в розмірі 90 % від сум її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за період з 01 травня 2007 року по 08 червня 2016 року включно залишити без розгляду.

Визнати дії Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо неврахування ОСОБА_1 стажу державної служби понад 20 років при проведенні перерахунку її пенсії неправомірними.

Зобов'язати Локачинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" № 3723-XII в розмірі 90 % від сум її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 09 червня 2016 року, та здійснити виплату недоотриманих коштів у зв'язку з проведеним перерахунком.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Локачинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 640 (шістсот сорок) гривень сплаченого судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий: /підпис/

Згідно з оригіналом.

Суддя Горохівського районного суду

Волинської області С.А. Шмідт