03.05.2017
Справа № 744/315/17
Провадження № 2-а/744/31/2017
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2017 року Семенівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Гнипа О. І.,
при секретарі Бородіній В. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Семенівка Чернігівської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, пред'явив адміністративний позов до відповідача, Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому позивач просить: 1). визнати протиправними дії Новгород-Сіверського об'єднаного управлінні Пенсійного фонду України Чернігівської області щодо відмови йому у перерахунку пенсії на підставі довідки № 18-39 від 20 березня 2017 року, виданої прокуратурою Чернігівської області, у зв'язку зі змінами розміру заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; 2). зобов'язати Новгород-Сіверське об'єднане управління Пенсійного фонду України Чернігівської області здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення мені пенсії, починаючи з 01 грудня 2015 року у розмірі 80 % від заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 20 березня 2017 року № 18-39. В обґрунтування позовних вимог у адміністративному позові ОСОБА_1 зазначено про те, що відповідачем йому протиправно відмовлено у згаданому перерахунку пенсії, котрий йому має бути проведений на підставі вказаних норм законодавства з урахуванням положень ст. ст. 22 та 58 Конституції України.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не прибув, але подав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, де зазначив, що адміністративний позов він підтримує повністю.
Представник відповідача, начальник Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кравченко Тетяна Миколаївна, у судове засідання не прибула, теж подала суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, а також письмове заперечення, де зауважила, що, на її погляд, основи для задоволення адміністративного позову відсутні.
Суд, вивчивши матеріали адміністративної справи, вважає за необхідне адміністративний позов задовольнити частково за наступних обставин.
Позивач перебуває на обліку в Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 80% суми заробітної плати з урахуванням фактично отримуваних виплат і умов праці, що існували на день звільнення на посаді працівника прокуратури.
31.03.2017 позивач звернувся до Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням долученої до неї довідки № 18-39 від 20 березня 2017 року, виданої прокуратурою Чернігівської області.
Листом від 31.03.2017 відповідачем надано відповідь з відмовою у проведенні перерахунку, посилаючись на те, що відсутні підстави для проведення перерахунків пенсій, призначених за нормами Закону України «Про прокуратуру».
Втім, відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачеві є такою, що вочевидь не відповідає вимогам законодавства.
Зокрема, умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачеві) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України № 3668-VI, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ, а саме змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ у редакції Закону України № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-УІ.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України № 3668-УІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою ст. 50-1 даного Закону передбачається, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Ураховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшов такого правового висновку: внесені Законом України № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону України № 3668-VІ не зазнали.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
У зв'язку з цим, суд переконаний, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим працівникам прокуратури, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачеві пенсії, на підставі довідки № 18-39 від 20 березня 2017 року, виданої прокуратурою Чернігівської області, є протиправними.
Разом з тим, зважаючи на те, що позивач, реалізуючи своє суб'єктивне право на перерахунок пенсії, звернувся до відповідача із заявою про перерахунок лише 31.03.2017, а не раніше, вимоги позивача підлягають задоволенню, починаючи з 01 квітня 2017 року, а не з 01.12.2015 як про це не зовсім слушно просить позивач.
З огляду на викладене, вимоги ОСОБА_1 за адміністративним позовом підлягають частковому задоволенню, яке стосується тільки дати початку перерахунку пенсії позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 3, 7, 11, 17, 18, 19, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Новгород-Сіверського об'єднаного управлінні Пенсійного фонду України Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки № 18-39 від 20 березня 2017 року, виданої прокуратурою Чернігівської області, у зв'язку зі змінами розміру заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати Новгород-Сіверське об'єднане управління Пенсійного фонду України Чернігівської області здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок пенсії відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 01 квітня 2017 року у розмірі 80 % від заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 20 березня 2017 року № 18-39.
Покласти на відповідача, Новгород-Сіверське об'єднане управління Пенсійного фонду України, обов'язок виконати постанову негайно у межах суми стягнення за один місяць.
Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (код за ЄДРПОУ 40378696) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
В решті позову - відмовити.
Покласти на відповідача, Новгород-Сіверське об'єднане управління Пенсійного фонду України, обов'язок виконати постанову негайно у межах суми стягнення за один місяць.
Надіслати сторонам рекомендованим листом із повідомленням копії даної постанови не пізніше наступного дня з часу її прийняття.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання в цей строк апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Семенівський районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя: О. І. Гнип