ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
УХВАЛА
03.05.17 Справа № 914/3116/16
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
Головуючий суддя: Бойко С.М.,
суддів: Матущака О.І.,
Якімець Г.Г.,
розглянув апеляційну скаргу Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради №32-вих-1955 від 18.04.2017
на рішення господарського суду Львівської області від 03.04.2017
у справі № 914/3116/16, суддя Крупник Р.В.,
за позовом Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів
до відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, м. Львів
за участю третьої особи, яка не в'являє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Львівської міської ради, м. Львів
про демонтаж тимчасової споруди
В С Т А Н О В И В:
27.04.2017 до Львівського апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради №32-вих-1955 від 18.04.2017 на рішення господарського суду Львівської області від 03.04.2017 у справі №914/3116/16.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про судовий збір" суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Станом на 03.05.2017 відомості про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України за подання апеляційної скарги відсутні.
Як визначено ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Як вбачається з позовної заяви, яка надійшла до місцевого господарського суду Залізничною районною адміністрацією Львівської міської ради (позивач) заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до пп. 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції від 08.10.2016, чинній на момент подання позову) за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру справляється 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" визначено, що розмір 1 мінімальної заробітної плати становить 1378,00 грн.
Таким чином, за подання позовної заяви Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради мала сплатити 1378,00 грн. судового збору за подання позовної заяви.
Згідно з пп. 4 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду апеляційної скарги на рішення суду справляється 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, апелянт за подання апеляційної скарги повинен сплатити 1515,80 грн. судового збору.
1378,00 грн. / 100 * 110% = 1515,80 грн.
Натомість апелянтом не сплачено необхідний розмір судового збору, який визначений законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001, прийнятому в справі "Kreuz v.Poland", зазначено, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та повинна мати законну мету.
Реалізація такого основоположного принципу здійснення правосуддя, як верховенство права, безпосередньо залежить від права на доступ до суду, яке має застосовуватися на практиці та бути ефективним (справа "Bellet v. France"). Для того щоб право на доступ було ефективним, повинна бути реальна можливість оскаржити дію, що порушує право.
В абзаці 4 пункту 4 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України» № 7 від 17.05.2011, роз'яснено, що суду апеляційної інстанції не слід допускати повернення апеляційних скарг у разі виникнення у нього сумнівів щодо надходження й зарахування сум судового збору до Державного бюджету України. У таких випадках суд може і повинен згідно з пунктом 4 статті 65 ГПК витребувати від особи, яка подала апеляційну скаргу, відповідне підтвердження територіального органу Державного казначейства України.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 65 ГПК України, з метою забезпечення правильного і своєчасного вирішення господарського спору суддя вчиняє в необхідних випадках дії по підготовці справи до розгляду та зобов'язує сторони, інші підприємства, установи, організації, державні та інші органи, їх посадових осіб виконати певні дії (звірити розрахунки, провести огляд доказів у місці їх знаходження тощо); витребує від них документи, відомості, висновки, необхідні для вирішення спору, чи знайомиться з такими матеріалами безпосередньо в місці їх знаходження.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, а також те, що сплата судового збору є складовим елементом доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого ст.55 Конституції України, Львівський апеляційний господарський суд прийшов до висновку про відстрочення сплати судового збору в розмірі 1515,80 грн. до 07.06.2017 та необхідність витребування в порядку п. 4 ч. 1 ст. 65 ГПК України в скаржника належних доказів сплати судового збору, а також їх зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 98 ГПК України, про прийняття апеляційної скарги до провадження апеляційний господарський суд виносить ухвалу, в якій повідомляється про час і місце розгляду скарги. Питання про прийняття апеляційної скарги до провадження або про відмову у прийнятті до провадження апеляційний господарський суд вирішує не пізніше трьох днів з дня надходження апеляційної скарги.
Враховуючи наведене, колегія суддів господарського суду апеляційної інстанції вважає подані матеріали достатніми для прийняття апеляційної скарги до провадження.
Керуючись ст.ст. 65, 86, 98 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд
У Х В А Л И В :
Прийняти до провадження апеляційну скаргу Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради №32-вих-1955 від 18.04.2017 на рішення господарського суду Львівської області від 03.04.2017 у справі №914/3116/16.
Розгляд матеріалів справи призначити на 07.06.2017 о 12 год. 00 хв. за адресою: вул. Личаківська, 81, м. Львів 79010.
Відповідачу та третій особі подати обґрунтовані відзиви на апеляційну скаргу.
Скаржнику відстрочити сплату судового збору в розмірі 1515,80 грн. за подання апеляційної скарги до 07.06.2017 та зобов'язати скаржника до 07.06.2017 надати належні докази сплати та зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України судового збору в розмірі 1515,80 грн.
Присутність повноважних представників в судовому засіданні визнається на власний розсуд сторін. Ухвала направляється рекомендованим листом з повідомленням про вручення, тому неявка без поважних причин представників сторін в судове засідання не є перешкодою для розгляду апеляційної скарги по суті.
Головуючий суддя: Бойко С. М.
Судді: Матущак О.І.
Якімець Г.Г.