ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2017 р. Справа № 909/339/17 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Цюх Г. З., секретаря судового засідання Ломей Л. Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону, вул. Чорновола, 9, м.Івано-Франківськ, 76018 в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є Міністерство оборони України в особі Будинкоуправління №2 Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району, вул. Авіаційна, буд. 45, смт. Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78442; Івано-Франківської КЕЧ району, вул. Н.Гвардії, 14-г, м.Івано-Франківськ, 76014
до відповідача: Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації, майдан Шевченка, 3, м .Надвірна, Івано-Франківська область, 78400
про стягнення заборгованості в сумі 1711225,09 грн.
за участю представників сторін:
від прокуратури: ОСОБА_1-заступник військового прокурора, службове посвідчення № 036341 від 19.11.15р.
від позивача: ОСОБА_2- юрисконсульт, довіреність № 11/1590 від 30.12.16р.
від позивача: ОСОБА_3- юрисконсульт, довіреність № 11/1591 від 30.12.16р.
від позивача: ОСОБА_4- головний бухгалтер, паспорт СС № 076039 від 26.12.1995р.
від позивача: ОСОБА_5- представник, посвідчення № 36
від відповідача: ОСОБА_6- представник, доручення № 1282/1/02 від 21.04.17р.
ВСТАНОВИВ:
Заступник військового прокурора Івано-Франківського гарнізону звернувся до господарського суду Івано-Франківської області в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є Міністерство оборони України в особі Будинкоуправління №2 Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району з позовом до Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації про стягнення заборгованості в сумі 1711225,09 грн.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 07.04.17 порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 27.04.17.
Представники позивача позовні вимоги підтримали. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що на даний час заборгованість відповідача перед Будинкоуправлінням №2 по нарахованих субсидіях становить 1711225,09 грн., яка всупереч п.15 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 не перерахована Будинкоуправлінню №2. Несвоєчасне перерахування коштів, унеможливлює здійснення Будинкоуправлінням № 2 розрахунків з Івано-Франківською КЕЧ району (прострочена заборгованість станом на 01.04.2017 становить 202 914,1 грн.), з контрагентами (зокрема з ТзОВ «Івано-Франківськгаз збут»), створює підстави для нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну оплату, ставить під загрозу функціонування Будинкоуправління № 2.
Відповідач заперечував проти позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву за вх.№7086/17 від 27.04.17, зокрема зазначає, що посилання прокурора на відшкодування заборгованості по нарахованих субсидіях на житлово-комунальні послуги послуги позивачу є безпідставними та необгрунтованими, оскільки після закінчення опалювального сезону та перерахунку невикористаних сум субсидій та підписання актів звірок сума заборгованості буде зменшена. Також представник відповідача посилався на відсутність коштів, а управління як бюджетна організація, немає можливості погасити вищевказану заборгованість, тому просить у позові відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора та представників сторін, об'єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, судом з"ясовано наступне.
На підставі наказу начальника Івано-Франківської КЕЧ району від 15.06.2016 №39 на утриманні та експлуатації (в оперативному управлінні) Будинкоуправління № 2 перебувають житлові будинки та гуртожитки військового містечка № 1 в смт. Делятин Надвірнянського району Івано-Франківської області (поштова адреса: м. Івано-Франківськ-16, вул. Авіаційна), які є власністю держави (Міністерства оборони України), перебувають на балансі Івано-Франківської КЕЧ району та використовуються для проживання військовослужбовців (в тому числі колишніх) та членів їх сімей на підставі договорів найму, укладених між Будинкоуправлінням № 2 та мешканцями.
Надання комунальних послуг, а зокрема послуг з електропостачання, газопостачання та теплопостачання, мешканцям (наймачам) вищевказаних житлових будинків та гуртожитків здійснюється Будинкоуправлінням № 2 на підставі відповідних договорів (про надання комунальних послуг), укладених між Будинкоуправлінням № 2 та мешканцями (наймачами).
Відповідно до п.2 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (надалі Положення), право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), зокрема в частині оплати ними комунальних послуг.
Пунктом 3 Положення визначено, що призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється, зокрема, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій.
Відповідно до п. 15 Положення, громадянам, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного і громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг надається шляхом перерахування коштів на рахунок власників житла (уповноважених ними органів) та підприємств, що надають комунальні послуги.
Положенням про управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації, затвердженим розпорядженням Надвірнянської районної державної адміністрації від 24.02.2017 №69, визначено, що управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації (відповідач) є юридичною особою публічного права та неприбутковою організацією, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного ОСОБА_5 України та своїм найменуванням (п.9). Одним із основних завдань відповідача є надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (п. 1.4.3). Також, відповідач здійснює розрахунки з організаціями-надавачами послуг за призначені житлові субсидії населенню (п. 2.29.6).
Відповідно до довідок №1 від 02.02.2017, № 4 від 02.02.2017, № 32 від 01.03.2017 та №33 від 01.03.2017, мешканцям, яких обслуговує Будинкоуправління №2, нараховані субсидії, за період з жовтня 2016 року до січня 2017 року включно, на загальну суму 1 809 535,6 грн. (145 804,82 - електропостачання, 1 663 730,78 грн. - газо- та теплопостачання). Вказані грошові кошти підлягають перерахуванню на рахунок Будинкоуправління № 2 на підставі п. 15 Положення.
Станом на день звернення до суду заборгованість УСЗН перед Будинкоуправлінням №2 по нарахованих субсидіях становить 1 711 225,09 грн. (170 945,01 - електропостачання, 1 540 280,08 грн. - газо- та теплопостачання). Вказана заборгованості підтверджується актами звірки розрахунків за період з 01.01.2017 по 28.02.2017 (а.с.25-26).
Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права і обов'язки.
Згідно приписів ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічні положення містяться і у ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України.
Згідно ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ч.6 ст. 48 Бюджетного кодексу України бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Частиною першою статті 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Відсутність бюджетних коштів у відповідача не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання. Аналогічна позиція викладена у рішенні Європейського суду з прав людини від 18.10.2005 по справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України".
Враховуючи вищевикладені положення нормативно-правових актів та наданих письмових доказів, суд прийшов до висновку, що вимога позивача про стягнення заборгованості по нарахованій субсидії в сумі 1 711 225,09 грн. є обґрунтованою та такою. що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст.34 ГПК України).
Згідно із ч.1, 2 ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, на нього відповідно до приписів, встановлених ст.49 ГПК України, слід покласти судові витрати, а саме: 25668,38 грн. витрат по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст.124,129 Конституції України, ст.ст. 259, 509, 525, 526, 610, 611, 612, 625, 629, 901 Цивільного кодексу України, ст.ст.173, 175, 193 Господарського кодексу України ст.ст.33, 43, 49, ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є Міністерство оборони України в особі Будинкоуправління №2 Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району до Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної держадміністрації Івано-Франківської області про стягнення заборгованості у сумі 1711225,09 грн. задоволити.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації, майдан Шевченка, 3, м.Надвірна, Івано-Франківська область, 78400, код 03193407) на користь Будинкоуправління №2 Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району, вул. Авіаційна, буд. 45, смт. Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78442, код 34232039) - 1711225 (один мільйон сімсот одинадцять тисяч двісті двадцять п"ять) грн. 09 коп. основного боргу.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації, майдан Шевченка, 3, м.Надвірна, Івано-Франківська область, 78400, код 03193407) на користь Івано-Франківської КЕЧ району (вул. Н.Гвардії, 14-г, м.Івано-Франківськ, 76014, код 08494013) - 25668 (двадцять п"ять тисяч шістсот шістдесят вісім) грн. 38 коп. судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 03.05.17
Суддя Цюх Г.З.