Ухвала суду № 66294305, 25.04.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2017
Номер справи
810/3703/16
Номер документу
66294305
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/3703/16 Головуючий у 1-й інстанції: Харченко С.В. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

У Х В А Л А

Іменем України

25 квітня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Кучми А.Ю., Лічевецького І.О.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою публічного акціонерного товариства «Завод «Точмаш» на постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області до публічного акціонерного товариства «Завод «Точмаш» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника,-

в с т а н о в и в:

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2017 року адміністративний позов Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області до публічного акціонерного товариства «Завод «Точмаш» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника, задоволено, стягнуто з ПАТ «Завод «Точмаш» з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, на користь бюджету податковий борг у розмірі 126119,58 грн.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення судом норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що податкова вимога від 25 вересня 2014 року №2940-25 була предметом розгляду в іншій справі №810/4422/15, рішення в якій набрало законної сили, а тому наявні підстави для закриття провадження у справі відповідно до п.4 ч.1 ст.157 КАС України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ПАТ «Завод «Точмаш» перебуває на податковому обліку як платник орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у Броварській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.

У зв'язку з наявністю у відповідача узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого у встановлений законодавством строк, Броварська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області звернулося до суду з адміністративним позовом про стягнення податкового боргу з ПАТ «Завод «Точмаш» по орендній платі за землю в сумі 126119,58 грн., в тому числі залишок суми узгодженого зобов'язання по декларації з плати за землю від 19 лютого 2016 року №9020678828 з урахуванням уточнюючого розрахунку від 13 лютого 2017 року №9269998838 в сумі 123590,56 грн. та пені в сумі 2529,02 грн. (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог).

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог, оскільки суму заборгованості до бюджету у розмірі 126119,58 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив.

Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України (в редакції, що булла чинною на час спірних правовідносин), який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У відповідності до п.15.1 ст.15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Підпунктами 16.1.3-16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів та сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Нормами пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно пп.49.18.3 п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

У відповідності до п.288.7 ст.288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

В силу вимог ст.285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до п.286.2 ст.286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Згідно п.50.1 ст.50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Як вбачається з матеріалів справи, 15 лютого 2016 року ПАТ «Завод «Точмаш» подано до позивача податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік (реєстраційний №9020678826), в якій відповідачем самостійно визначена сума зобов'язання, що підлягає сплаті за 2016 рік в розмірі 355082,09 грн., в тому числі за період з січня по листопад 2016 року в розмірі 29590,17 грн. щомісячно, за грудень 2016 року - 29590,22 грн.

13 лютого 2017 року відповідачем подано уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік (реєстраційний №9269998838), відповідно до якої нараховано до зменшення податкового зобов'язання на 2016 рік в сумі 156691,97 грн., самостійно визначена сума зобов'язання, що підлягає сплаті за 2016 рік, в розмірі 198390,12 грн., в тому числі за період з січня по грудень 2016 року в розмірі 16532,51 грн. щомісячно.

Згідно п.54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

При цьому, у відповідності до п.57.1 ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

В силу п.287.3 п.287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України).

Наявність у ПАТ «Завод «Точмаш» податкового боргу з орендної плати за землю в сумі 123590,56 грн. та пені за несвоєчасне погашення суми податкового зобов'язання у розмірі 2529,02 грн. підтверджується наявними в матеріалах справи копіями: податкової декларації з плати за землю (для орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 15 лютого 2016 року (реєстраційний №9020678826), уточнюючої податкової декларації з плати за землю (для орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 13 лютого 2017 року (реєстраційний №9269998838), відповідно до яких податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2016 рік підлягає сплаті у загальному розмірі 198390,12 грн., тобто по 16532,51 грн. щомісячно, та розрахунком податкового боргу ПАТ «Завод «Точмаш» станом на 30 грудня 2016 року.

Відповідно до ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем надсилалась податкова вимога форми «Ю» №2940-25 від 25 вересня 2014 року на загальну суму 92125,89 грн., що отримана відповідачем 04 листопада 2014 року згідно наявної в матеріалах справи копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

Враховуючи, що у відповідача сума податкового боргу збільшилась, погашенню підлягає вся сума податкового боргу, що існує на день погашення. При цьому, з огляду на те, що після направлення податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається у відповідності до положень п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України.

Згідно п.п.95.1, 95.2 ст.95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п.95.3 ст.95 ПК України).

Враховуючи, що податковий борг відповідача з часу прийняття податкової вимоги та до часу судового розгляду справи не переривався, недоїмка збільшувалася, а тому погашенню підлягає вся сума податкового боргу відповідача.

Грошові зобов'язання відповідача з плати за землю, які визначені самостійно платником податків в поданій ним податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), є узгодженими, не сплачені у встановлений чинним законодавством строк, а також нарахована на суму несплаченого узгодженого грошового зобов'язання пеня визнано податковим боргом, який у відповідності до ст.95 ПК України підлягає погашенню шляхом стягнення коштів за позовом податкового органу з відповідача в розмірі 126119,58 грн.

Посилання апелянта на необхідність закриття провадження у справі з огляду на наявність такої, що набрала законної сили постанови Київського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2015 року у справі №810/4422/15 за позовом Переяслав-Хмельницької ОДПІ ГУ ДФС у Київській області до ПАТ «Завод «Точмаш», є безпідставним, оскільки предметом розгляду у справі №810/4422/15 є стягнення податкової заборгованості з плати за землю, що виникла за період до 01 жовтня 2015 року, в той час, як предметом розгляду в даній справі є стягнення податкового боргу з плати за землю за 2016 рік, що виключає тотожність спору, яка є підставою для закриття провадження у справі згідно п.4 ч.1 ст.157 КАС України.

Розстрочення ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2015 року у справі №810/4422/15 виконання постанови від 01 жовтня 2015 року щодо стягнення з ПАТ «Завод «Точмаш» податкового боргу у сумі 362426,20 грн., який виник у період до 01 жовтня 2015 року, не звільняє відповідача від обов'язку сплати самостійно визначених податкових зобов'язань з плати за землю, що виникли в подальшому, зокрема в 2016 році.

Стосовно тверджень апелянта, що податкова вимога форми «Ю» №2940-25 від 25 вересня 2014 року не була предметом розгляду в судовій справі та розглядалась у справі №810/4422/15, колегія суддів зазначає, що в матеріалах справи наявна копія корінця податкової вимоги форми «Ю» №2940-25 від 25 вересня 2014 року та докази отримання такої податкової вимоги відповідачем, крім того, сума податкового боргу відповідача з плати за землю змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, у зв'язку з чим підстави для надсилання податкової вимоги додатково у позивача відсутні, дослідження даної податкової вимоги в іншому судовому засіданні не спростовує наявність у відповідача податкового боргу з плати за землю за 2016 рік та відповідних підстав для стягнення такої заборгованості з ПАТ «Завод «Точмаш».

Колегія суддів зазначає, що при проведенні розрахунку заборгованості відповідача податковим органом взято до уваги проведені відповідачем платежі за період з 27 листопада 2015 року по 09 вересня 2016 року, а саме: 27 листопада 2015 року на суму 30649,11 грн., 30 грудня 2015 року на суму 30000,00 грн., 05 лютого 2016 року на суму 9500,00 грн., 15 лютого 2016 року на суму 20500,00 грн., 01 березня 2016 року на суму 30000,00 грн., 30 березня 2016 року на суму 29500,00 грн., 05 квітня 2016 року на суму 27000,00 грн., 12 квітня 2016 року на суму 3978,56 грн., 10 травня 2016 року на суму 10000,00 грн., 03 червня 2016 року на суму 10000,00 грн., 13 червня 2016 року на суму 10000,00 грн., 07 липня 2016 року на суму 11300,00 грн., 07 липня 2016 року на суму 16200,00 грн., 08 серпня 2016 року на суму 10000,00 грн., 09 вересня 2016 року на суму 10000,00 грн. а також враховано уточнену декларацію з плати за землю за 2016 рік від 13 лютого 2017 року (реєстраційний №9269998838). В свою чергу, відповідачем не надано суду жодних доказів щодо подачі до контролюючого органу інших документів та декларування інших показників, доказів щодо сплати грошових зобов'язань та погашення податкового боргу.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Завод «Точмаш» - залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2017 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 03 травня 2017 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді А.Ю.Кучма

І.О.Лічевецький

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Лічевецький І.О.

Кучма А.Ю.