ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2017 року о/об 16 год. 47 хв.Справа № 808/435/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представника позивача Коломаренко К.А., представників відповідача Шульковської І.С., Паталахи К.В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Запоріжтрансформатор"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС
про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Запоріжтрансформатор" (надалі - позивач, ПАТ "Запоріжтрансформатор") звернулося до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС (надалі - відповідач, СДПІ), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати Рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №0000954102 від 24.10.2016, прийняте Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС.
У позові (а.с.4-6) позивачем зазначено, що фахівцем Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС проведено камеральну перевірку щодо своєчасності подання Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів ПАТ "Запоріжтрансформатор", код ЄДРПОУ 00213428, за червень 2016 року, за результатами якої складено Акт №411/28-04-14-02/00213428 від 12.09.2016. Не погоджуючись з висновками відповідача, викладеними в Акті перевірки, позивач надав до контролюючого органу письмові заперечення на Акт №1/11-1207 від 19.09.2016, за результатами розгляду яких висновки Акта перевірки залишено без змін листом №408/10/28-04-41-02 від 26.09.2016. За наслідками перевірки відповідач надіслав на адресу позивача Рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №0000954102 від 24.10.2016 про застосування штрафних санкції у розмірі 170 грн. 00 коп. Рішеннями про результати розгляду скарг Рішення про застосування штрафних санкцій від 24.10.2016 №0000954102 залишено без змін, а скарги - без задоволення. В Акті перевірки зазначено, що підприємством несвоєчасно подано Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (надалі за текстом позову - Звіт з ЄСВ) за червень 2016 року, чим порушено пп.4 п.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", п.1 р.III "Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування", затвердженого наказом №435 від 14.04.2015. ПАТ "Запоріжтрансформатор" у відповідності до п.49.4 ст.49 Податкового кодексу України подає податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. Нормативно правовим актом, що визначає загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до контролюючих органів є "Інструкція з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку", затверджена 10.04.2008 Наказом Державної податкової адміністрації України №233, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.04.2008 за №320/15011. Відповідно до п.4 р.III вказаної Інструкції органи ДФС приймають податкову звітність з 9 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. щоденно, крім вихідних, святкових і неробочих днів. У разі надходження податкового документа в електронному вигляді до органів ДФС до 16 години платнику податків протягом двох годин з моменту прийняття (неприйняття) звітності надсилається друга квитанція, в іншому випадку - протягом перших двох годин наступного робочого дня. Позивачем 18.07.2016 о 17 год. 08 хв. подано до СДПІ в електронному вигляді Звіт з ЄСВ за червень 2016 року, граничний термін подання якого був 20.07.2016. У відповідності до п.4 р.III Інструкції підприємство мало отримати другу квитанцію щодо прийняття (неприйняття) Звіту протягом перших двох годин 19.07.2016. Вказану другу квитанцію, в якій зазначено, що Звіт не прийнято, ПАТ "Запоріжтрансформатор" отримало 20.07.2016 о 18 год. 02 хв. (реєстраційний номер Звіту 9123407252), при цьому першу квитанцію, в якій зазначено, що документ доставлено до Державної фіскальної служби України та збережено на центральному рівні підприємство отримало 18.07.2016 о 17 год. 08 хв. У зв'язку з неприйняттям Звіту з ЄСВ, підприємство повторно направило його до СДПІ 21.07.2016 о 16 год. 32 хв. Другу квитанцію щодо неприйняття вказаного звіту ПАТ "Запоріжтрансформатор" отримало 23.07.2016 о 00 год. 34 хв. (реєстраційний номер Звіту 9127026074). З метою недопущення ситуації з неподання Звіту з ЄСВ, позивач втретє подав його до СДПІ 25.07.2016 о 10 год. 28 хв. та, того ж дня, о 10 год. 28 хв. отримав другу квитанцію, в якій зазначено, що Звіт прийнято (реєстраційний номер 9128482157). Відповідно до пп.7.7 п.7 р.III Інструкції датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до контролюючих органів є дата та час, зафіксовані у першій квитанції. Враховуючи те, що позивачем перший раз подано Звіт з ЄСВ 18.07.2016, то граничний термін його подання не було порушено (граничний термін був 20.07.2016). Таким чином, висновок відповідача щодо порушення позивачем граничного терміну подання Звіту з ЄСВ є хибним та винесено з порушенням норм чинного законодавства.
Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним в адміністративному позові.
Відповідачем надано письмові заперечення (а.с.19-20), в яких зазначено, що СДПІ з ОВП у м.Запоріжжі МГУ ДФС проведена камеральна перевірка щодо своєчасності подання Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів ПАТ "Запоріжтрансформатор" (код ЄДРПОУ 00213428) за червень 2016 року. СДПІ складено Акт від 12.09.2016 №411/28-04-41-02/00213428 та винесено Рішення №0000954102 від 24.10.2016. За результатами вищезазначеної перевірки встановлено порушення: пп.4 п.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", п.1 р.III "Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженого наказом Міністерства фінансів України №435 від 14.04.2015, а саме: несвоєчасне подання ПАТ "Запоріжтрансформатор" Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2016 року, при граничному терміні подачі звіту 20.07.2016, фактично звіт подано 25.07.2016. Перевіркою своєчасності подання Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ПАТ "Запоріжтрансформатор" за червень 2016 року встановлено порушення пп.4 п.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", п.1 р.III "Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", згідно якого платники єдиного внеску зобов'язані формувати та подавати до фіскальних органів Звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду. Звітним періодом є календарний місяць. Отже, граничний термін подання Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2016 року - 20.07.2016. ПАТ "Запоріжтрансформатор" Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2016 року подано неодноразово: 18.07.2016 (вх.реєстр.№9123407252), 21.07.2016 (вх.реєстр.№9127026074), з помилками, про що було зазначено у квитанціях №2 до звітів. Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2016 року без помилок (про що свідчить Квитанція №2 - "Пакет прийнято") ПАТ "Запоріжтрансформатор" було подано 25.07.2016 (Квитанція №1 від 25.07.2016) за №9128482157 (таблиця 4), №9128481905 (таблиця 4.1), №9128481891 (таблиця 4.5), №9128482641 (таблиця 4.6), №9128482522 (таблиця 4.7). Таким чином, відповідно до пп.7.7 розділу III "Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку" датою подання позивачем Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2016 року є 25.07.2016, що є порушенням граничного терміну подання (20.07.2016).
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували, просили у задоволенні позову відмовити.
Сторони під час розгляду справи у судовому засіданні повідомили, що ними надано всі необхідні документи для вирішення спору по суті.
Вислухавши пояснення позивача, заперечення представників відповідача, розглянувши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
ПАТ "Запоріжтрансформатор" зареєстроване як юридична особа за адресою: 69600, м.Запоріжжя, Дніпропетровське шосе, буд.3. Позивач має ідентифікаційний код юридичної особи 00213428 (а.с.9-14).
Рішенням про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №0000954102 від 24.10.2016 СДПІ на підставі Акту перевірки №411/28-04-41-02/00213428 від 12.09.2016 застосовано до позивача штраф у сумі 170 грн. 00 коп. (10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) (а.с.7).
У наданому до суду Розрахунку штрафних санкцій з єдиного соціального внеску по Акту перевірки №411/28-04-41-02/00213428 від 12.09.2016 зазначено, що він здійснений за червень 2016 року "по ППР №0000774102 від 12.09.2016" (а.с.8).
В Акті перевірки №411/28-04-41-02/00213428 від 12.09.2016 зазначено наступне: "… Перевіркою своєчасності подання Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2016р. встановлено порушення пп.4 п.2 ст.6 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" …, п.1 р.III "Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженого наказом Міністерства фінансів України №435 від 14.04.2015, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 23.04.2015 за №460/26905 (далі Порядок), згідно якого платники єдиного внеску зобов'язані формувати та подавати до фіскальних органів Звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду. Звітним періодом є календарний місяць. Отже, граничний термін подання Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2016р. - 20.07.2016. ПАТ "ЗТР" Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2016р., із граничним терміном подання 20.07.2016, фактично надано до СДПІ 25.07.2015 за №9128482157 (таблиця 4), №9128481905 (таблиця 4.1), №9128481891 (таблиця 4.5), №9128482641 (таблиця 4.6), №9128482522 (таблиця 4.7) … 4.Висновок. Перевіркою встановлено порушення пп.4 п.2 ст.6 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (зі змінами та доповненнями), п.1 р.III "Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженого наказом Міністерства фінансів України №435 від 14.04.2015, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 23.04.2015 за №460/26905, а саме: несвоєчасне подання ПАТ "ЗТР" Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2016р. …" (а.с.60-64, 118-120).
Позивачем подано Заперечення до Акту перевірки №411/28-04-41-02/00213428 від 12.09.2016, зареєстровані в СДПІ 19.09.2016 (а.с.65).
До суду позивачем надано "Відповідь на заперечення від 19.09.2016 №1/11-1207 до акту перевірки №411/28-04-41-02/00213428 від 12.09.2016", в якій відповідачем зазначено наступне: "… ПАТ "Запоріжтрансформатор" Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2016р. було подано неодноразово: 18.07.2016 (вх.реєстр. №9123407252), 21.07.2016 (вх.реєстр. №9127026074), з помилками, про що було зазначено у квитанціях №2 до звітів. Відповідно до п.7.7 розділу III Інструкції №233 датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції. Пунктом 1 розділу V Порядку №435 передбачено: у разі виявлення помилки у Звіті до закінчення строку подання цього Звіту страхувальник повторно формує та подає Звіт у повному обсязі до органу доходів і зборів за місцем обліку. Чинним вважається останній електронний або паперовий Звіт, поданий страхувальником до закінчення строків подання звітності, визначених цим Порядком. Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) страхованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2016р. без помилок (про що свідчить Квитанція №2 - "Пакет прийнято") ПАТ "Запоріжтрансформатор" було подано 25.07.2015 (Квитанція №1 від 25.07.2016) за №9128482157 (таблиця 4), №9128481905 (таблиця 4.1), №9128481891 (таблиця 4.5), №9128482641 (таблиця 4.6), №9128482522 (таблиця 4.7). Таким чином, відповідно до пп.7.7 розділу III Інструкції №233 датою подання ПАТ "Запоріжтрансформатор" Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2016р. є 25.07.2016, що є порушенням граничного терміну подання (20.07.2016). Відповідно до п.8 розділу III Інструкції №233 якщо платник податків надіслав до органів ДПС кілька примірників одного податкового документа (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), то оригіналом вважається електронний документ, надісланий до органів ДПС останнім до закінчення граничного терміну встановленого законодавством для подання податкової звітності за умови, що його було сформовано правильно, прийнято до бази даних ДПС та платнику податків надійшла про це друга квитанція …" (а.с.66-67).
Cудом досліджено документи з адміністративного оскарження позивачем Рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №0000954102 від 24.10.2016, яке не було задоволено контролюючими органами вищого рівня (а.с.68-77).
Зокрема, Рішення ДФС України від 20.01.2017 за вих.№1224/6/99-99-11-02-02-15 про результати розгляду скарги позивачем отримано 27.01.2017 за вх.№000187 (а.с.29-31).
Позов по даній справі надійшов до суду 03.02.2017. Звідси, позивачем не пропущено строк звернення до суду з адміністративним позовом, визначений ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Також, судом досліджено: "Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів" за 6 місяць 2016 року (початковий), поданий ПАТ "Запоріжтрансформатор" (а.с.41-42, 79-80) та квитанції до нього.
У квитанції №1 до цього Звіту зазначено, що "документ збережено на центральному рівні … Через певний час подбайте про прийом квитанції №2 щодо результатів перевірки та прийняття/неприйняття Вашого електронного звіту на районному рівні. 18 липня 2016 17:08:32 …" (а.с.39-40, 43, 81).
При цьому, у квитанції №2 до цього Звіту зазначено: "дата - 21.07.2016 13:58 … Документ: J3000410 Додаток 4. Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування … Реєстраційний номер документу: 9123407252. За період: Червень, 2016р. Документ доставлено до районного рівня 2804 СДПІ З ОВП У М.ЗАПОРІЖЖІ МГУ ДФС 18.07.2016 в 17:08:32 … Виявлені помилки: Код помилки 09. Дата початку завантаження файлу: 20.07.2016 18:02:31. Файл: … Дата реєстрації звіту в Реєстрі застрахованих осіб: 20.07.2016 18:02:31. Номер реєстрації звіту в Реєстрі застрахованих осіб: 578985. Місяць: 06. Рік: 2016. ЄДРПОУ/РНОККПП: 00213428 … Результат обробки: відомості зі звітності страхувальника не внесено до Реєстру застрахованих осіб. Виправте помилки та надішліть повторно електронний документ …" (а.с.44, 82-84).
Як пояснив суду представник позивача, у зв'язку з неприйняттям "Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів" за 6 місяць 2016 року, ПАТ "Запоріжтрансформатор" повторно направило його до СДПІ 21.07.2016 о/об 16:32:35 год. (а.с.47, 90, 101).
Позивачем 23.07.2016 о/об 00 год. 34 хв. отримано квитанцію №2 (реєстраційний номер Звіту 9127026074) в якій зазначено: "… Результат обробки: відомості зі звітності страхувальника не внесено до Реєстру застрахованих осіб. Виправте помилки та надішліть повторно електронний документ …" (а.с.48).
З метою недопущення ситуації з неподання "Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів" за 6 місяць 2016 року, позивач втретє подав його до СДПІ 25.07.2016 о/об 10:28:31 год. (а.с.49, 100).
25.07.2016 о/об 10:28:32 год. ПАТ "Запоріжтрансформатор" отримав квитанцію №2, в якій зазначено, що: "… Документ доставлено до СДПІ З ОВП У М.ЗАПОРІЖЖІ МГУ ДФС. Пакет прийнято. 25 липня 2016 10:28:32 реєстраційний №9128482157 … Результат обробки: автоматична обробка електронного документу/звіту виконана вдало (перелік попереджень за наявності). Дані завантажено до Реєстру застрахованих осіб. Попередження Таблиця 6 тип форми "початкова" рядок 3573 …" (а.с.50, 102).
Судом досліджено "Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку" (Форма №1-ДФ), поданий ПАТ "Запоріжтрансформатор" за ІІ квартал 2016 року (а.с.121-124).
Згідно з пп.14.1.1-1 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.14 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" органи доходів і зборів зобов'язані: здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону.
Як передбачено п.4 ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платник єдиного внеску зобов'язаний: подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
У п.1 розділу III "Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженого 14.04.2015 наказом Міністерства фінансів України №435 (у редакції наказу Міністерства фінансів України №441 від 11.04.2016), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23.04.2015 за №460/26905 (надалі - "Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"), зазначено, що страхувальники, крім зазначених у пунктах 5, 6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені у пунктах 2, 4 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у частині подання Звіту за таких осіб, зобов'язані формувати та подавати до органів доходів і зборів Звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду. Звітним періодом є календарний місяць. Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів подається за формою №Д4 згідно з додатком 4 до цього Порядку.
Отже, граничний термін подання "Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за червень 2016 року - 20.07.2016.
Згідно з п.1 розділу І "Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", звіт в електронній формі (далі - електронний звіт) - звіт за формою, передбаченою цим Порядком, у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, який надсилається засобами електронного зв'язку з дотриманням умов щодо реєстрації електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП) відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п.49.4 ст.49 Податкового кодексу України (у редакції, на час виникнення спірних правовідносин) платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. У разі розірвання контролюючим органом в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів платник податків, договір з яким розірвано, має право до складання нового договору подавати податкову звітність у спосіб, визначений підпунктами "а" і "б" пункту 49.3 цієї статті.
Звідси, з урахуванням викладених вище приписів законодавства, позивач повинен своєчасно подавати Звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за формою №Д4 до СДПІ.
Згідно з п.1 розділу V "Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у разі виявлення помилки у Звіті до закінчення строку подання цього Звіту страхувальник повторно формує та подає Звіт у повному обсязі до органу доходів і зборів за місцем обліку. Чинним вважається останній електронний або паперовий Звіт, поданий страхувальником до закінчення строків подання звітності, визначених цим Порядком. Якщо страхувальником до закінчення строку подання Звіту подаються за поточний звітний період лише окремі таблиці Звіту із зазначенням типу форми "скасовуючи", "додаткова", цей Звіт не вважається Звітом і вважається таким, що не подавався.
Причини повторної подачі "Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів" за 6 місяць 2016 року представником позивача пояснено.
Як зазначено у преамбулі "Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку", затвердженої 10.04.2008 наказом Державної податкової адміністрації України №233, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.04.2008 за №320/15011 (надалі - "Інструкція з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку"), ця Інструкція визначає загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису.
У п.7 розділу ІІ "Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку", серед іншого, зазначено, що підставою для прийняття податкового документа в електронному вигляді є: його відповідність затвердженому формату (стандарту).
Відповідно до п.2 розділу ІІІ "Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку" при відправленні електронних документів платник податків самостійно визначає кінцевий термін їх відправлення (враховуючи час на своєчасну доставку документів до органів ДПС у разі можливого пошкодження телекомунікаційного зв'язку або ненадходження першої квитанції).
Податкова звітність в електронному вигляді, отримана органами ДПС пізніше терміну, встановленого законодавством для податкової звітності, вважається поданою з порушенням терміну (п.3 розділу ІІІ "Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку").
Згідно з п.4 розділу ІІІ "Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку" органи ДПС приймають податкову звітність з 9 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. щоденно, крім вихідних, святкових і неробочих днів. У разі надходження податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС до 16 години платнику податків протягом двох годин з моменту прийняття (неприйняття) надсилається друга квитанція, в іншому випадку - протягом перших двох годин наступного робочого дня.
Судом з'ясовано і документально підтверджується, що "Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів" за 6 місяць 2016 року подано ПАТ "Запоріжтрансформатор" 18.07.2016 о/об 17:08:32 год., а квитанцію №2 контролюючим органом направлено позивачу лише 21.07.2016 13:58.
При цьому, 18.07.2016 - 22.07.2016 - робочі дні.
Таким чином, контролюючим органом несвоєчасно, в порушення вимог п.4 розділу ІІІ "Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку" направлено ПАТ "Запоріжтрансформатор" квитанцію №2 з повідомленням: "… Виявлені помилки: Код помилки 09 … Результат обробки; відомості зі звітності страхувальника не внесено до Реєстру застрахованих осіб. Виправте помилки та надішліть повторно електронний документ …".
Зазначені дії контролюючого органу потягнули за собою невиправдане обмеження ПАТ "Запоріжтрансформатор" у часі для виправлення помилок звітності і надсилання ПАТ "Запоріжтрансформатор" "Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів" за 6 місяць 2016 року не у строк, передбачений п.1 розділу III "Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Як передбачено пп.7.3.-пп.7.7 п.7 розділу III "Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку", при поданні податкових документів в електронній формі телекомунікаційними каналами зв'язку платник податків та органи ДПС повинні додержуватися такого порядку: […] 7.3 після одержання від платника податків податкового документа в електронному вигляді органи ДПС проводять його розшифрування, перевірку ЕЦП, перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту); 7.4 перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним; 7.5 підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС; 7.6 якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС; 7.7 датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції.
Оскільки згідно з квитанцією №1 "Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів" за 6 місяць 2016 року подано ПАТ "Запоріжтрансформатор" 18.07.2016 о/об 17:08:32 год., а граничний термін його подання - 20.07.2016, то, на думку суду, позивачем своєчасно подано звітність.
Відповідно до п.7 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, органом доходів і зборів здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.
Як з'ясовано судом, ПАТ "Запоріжтрансформатор" не допущено "неподання, несвоєчасного подання, подання не за встановленою формою звітності".
Відтак, відсутніми є і підстави для застосування до позивача штрафних санкцій, передбачених п.7 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Заперечуючи проти позовних вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірність, обґрунтованість, розсудливість прийняття спірного рішення.
З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №0000954102 прийняте 24.10.2016 відповідачем необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було СДПІ, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені судові витрати позивачу, документально підтверджені у сумі 1600 грн. 00 коп. за позовну вимогу майнового характеру.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 87, 94, 158-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №0000954102 від 24.10.2016, прийняте Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Запорожжі Міжрегіонального головного управління ДФС, яким до позивача застосовано штрафні санкції у сумі 170 грн. 00 коп.
Присудити на користь Публічного акціонерного товариства "Запоріжтрансформатор" з бюджетних асигнувань Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС судові витрати у сумі 1600 грн. 00 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 21.04.2017.
Суддя О.О. Прасов