Постанова № 66290199, 14.04.2017, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
14.04.2017
Номер справи
263/15580/16-а
Номер документу
66290199
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№2-а/263/114/2017

№263/15580/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 квітня 2017 року місто Маріуполь

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Ковтуненко В.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Донецькій області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив скасувати постанову від 18.11.2016 року серії АА №204298 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.165-1 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 2550 гривень. В обґрунтування зазначив, що постанова є незаконною, оскільки ПАТ «БМФ» «Азовстальбуд», директором якого він є, в силу Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-17 та Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-18, як підприємство, що перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів відповідно до переліку, де проводилася АТО, звільнене від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, подана до податкового органу. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються. Згідно розпоряджень КМУ від 02.12.2015 року №1275-р та №1053-р від 30.10.2014 року, до населених пунктів на території яких здійснюється антитерористична операція, належить і м. Маріуполь. Заяви про звільнення від виконання своїх обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», подані до відповідача. Оскільки ПАТ «БМФ» «Азовстальбуд» звільнене від зобов'язання по сплаті ЄСВ, тому позивач вважає, що немає підстав для притягнення його до адміністративної відповідальності за несплату (несвоєчасну сплату) єдиного внеску.

Позивач у судове засідання надав заяву, в якій просив справу розглянути за його відсутності та відсутності представника, наполягав на задоволенні позову.

Представник відповідача надала суду письмові заперечення, вказавши на те, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, Маріупольська ОДПІ ГУ ДФС в Донецькій області діяла в межах повноважень та у спосіб визначений законодавством України, тому просили відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ПАТ «Будівельно-монтажна фірма «Азовстальбуд» (код ЄДРПОУ 01237193) є юридичною особою, зареєстроване та здійснює свою діяльність за адресою: вул. Якова Гугеля, буд.3, м. Маріуполь, Донецька область, 87505. Перебуває на обліку в Маріупольській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, є платником єдиного внеску в розумінні положень ст.4 Закону №2464.

Постановою Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС в Донецькій області від 18.11.2016 року серії АА №204298 ОСОБА_1, який є директором ПАТ «БМФ» «Азовстальбуд», притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.165-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2550 грн. за те, що він не сплатив єдиний внесок відповідно до звітів про суми нарахованої заробітної плати та суми нарахованого єдиного внеску за серпень 2016 року, за вересень 2016 року, що встановлено актом від 14.11.2016 року, чим порушено п.11 ст.9 Розділу ІІІ ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до статті 9 Кодексу України про адміністративне правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За приписами статті 10 цього Кодексу адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Згідно ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 2464) платниками єдиного внеску, зокрема, є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Пунктом 1 ч.2 ст.6 Закону №2464 на платника єдиного внеску покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з ч.8 ст.9 Закону №2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

У відповідності до ч.12 ст.9 Закону №2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Частиною 6 статті 25 Закону передбачено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Указом Президента України від 14.04.2014 року №405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року №1669 (далі Закон №1669).

Відповідно до абз.2 ст.1 Закону №1669 територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014.

Згідно із ст.2 Закону №1669 на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.

Розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» доповнено пунктом 9-3 такого змісту (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), відповідно до якого платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені статтями 25, 26 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до зазначених платників єдиного внеску, не застосовуються.

Станом на день розгляду справи антитерористична операція не закінчена.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач неодноразово звертався з заявами до податкового органу в порядку п.п.8 п. 4 статті 11 Закону №1669 про звільнення виконання своїх обов'язків, визначених ч.2 ст.6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме від нарахування, утримання, сплати єдиного внеску та подання звітності (а.с.8, 9).

З матеріалів справи вбачається, що для забезпечення права на звільнення від обов'язків своєчасності сплати податків та зборів у період проведення антитерористичної операції, ПАТ «БМФ» «Азовстальбуд» було здійснено звернення до Торгово-промислової палати та отримано Лист Донецької ТПП від 24.12.2015 року № 1695/12.12-03 щодо засвідчення форс-мажорних обставин, відповідно до якого Донецька ТПП зазначила, що норма закону, яка звільняє платників єдиного внеску від виконання обов'язків визначених ст.6 Закону №2464, не містить обмеження у вигляді обов'язкової наявності форс-мажорних обставин, які підтверджуються сертифікатом ТПП.

Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відповідачем не доведено наявність в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.165-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, а тому постанова Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС в Донецькій області від 18.11.2016 року серії АА №204298 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.165-1 КУпАП та накладення стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2550 грн. підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 159, 160, 162, 163, 171-2 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Донецькій області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності задовольнити.

Постанову Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС в Донецькій області у справі про адміністративне правопорушення серії АА №204298 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.165-1 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2550 грн. - скасувати, провадження у справі закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області протягом десяти днів з дня її отримання.

Суддя В.О. Ковтуненко