Справа № 761/45807/16-а
Провадження № 2-а/761/165/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2017 року Шевченківський районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді: Макаренко І.О.
при секретарі: Триндюк А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Київській області, третя особа: Міністерство внутрішніх справ України про визнання незаконними дій і бездіяльності та зобов'язати вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги наступним. 29 липня 2016 року позивач був звільнений зі служби в поліції у запас через хворобу за пп. 2 п. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію». До звільнення працював в системі органів внутрішніх справ з 2014 року. ОСОБА_1 відповідно до Свідоцтва про хворобу №208/3в від 15.06.2016, у якій міститься постанова військово - лікарської комісії про причинний зв'язок захворювання, пов'язане з проходженням служби в ОВС та є не придатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час. Довідкою за формою №158/о від 05.09.2016 року про результати визначення у застрахованої особи степеня втрати професійної працездатності у відсотках серія АГ №0017661, ступінь втрати професійної працездатності позивача становить 50 відсотків, що пов'язане з проходженням служби в ОВС. Актом огляду медико-соціальної експертної комісії від 05.09.2016 року серія АВ №0842040, позивачу встановлено третю групу інвалідності на строк до 01.10.2019 року. 14.09.2016 року ОСОБА_1звернувся із заявою до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області про виплату одноразової грошової допомоги та додав до заяви відповідні документи. Листом Головного управління Національної поліції України у Київській області від 10.10.2016 року №29/П-606, позивачу було відмовлено у виплаті одноразової правової допомоги, посилаючись що на даний час законодавством не передбачено виплата одноразової грошової допомоги колишнім поліцейським, причиною інвалідності яких стало захворювання, пов'язане з проходженням служби в ОВС. Позивач вважає, що така відмова Головного управління Національної поліції України у Київській області від 10.10.2016 року № 29/П-606, є протиправною. За таких обставин відповідно до уточненої позовної заяви від 20 березня 207 року позивач просить суд визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції України в Київській області, викладену у листі від 10.10.2016 № 29/ П-606 щодо проведення виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1; зобов'язати Головне управління Національної поліції в Київській області скласти висновок та прийняти рішення щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням третьої групи інвалідності в розмірі - 150 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб та покласти судові витрати на відповідача.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила задовольнити.
Предстаник відповідача, просила відмовити в задоволенні позову, вказуючи, що нормами Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850, та нормами Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11 січня 2016 року №4, визначено, що для отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення групи інвалідності заява про її отримання має бути подана працівником за останнім місцем служби, а останнім місцем служби ОСОБА_1 було Головне управління Національної поліції в Київській області, проте виплату одноразової грошової допомоги просить здійснити за розмірами відповідно до Порядку у умов №850, який був прийнятий на виконання Закону України «Про міліцію». Та те, що не передбачено правонаступництво головним управлінням Національної поліції в Київській області Головного управління МВС України в Київській області.
Представник третьої особи в судовому засіданні вважав, що позов підлягає задоволенню.
Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Встановлено, що з 07.05.2015 року по 07.11.2015 року ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, а саме: ГУ МВС України в Київській області.
07 листопада 2015 року позивача було зараховано на службу в Головне управління Національної поліції в Київській області.
Згідно із наказом Головного управління Національної поліції в Київській області за 403 о/с від 29.07.2016 року позивача було звільнено зі служби в поліції за пп. 2 п. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» (через хворобу).
Календарна вислуга років на день звільнення складає 05 років 02 місяці 21 день.
Свідоцтвом про хворобу №208/3в від 15.06.2016, у якій міститься постанова військово - лікарської комісії про причинний зв'язок захворювання, пов'язане з проходженням служби в ОВС та є не придатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.
Відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії від 05.09.2016 року серія АВ №0842040, позивачу встановлено третю групу інвалідності на строк до 01.10.2019 року, причиною інвалідності зазначено захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Довідкою за формою №158/о від 05.09.2016 року про результати визначення у застрахованої особи степеня втрати професійної працездатності у відсотках серія АГ №0017661, ступінь втрати професійної працездатності позивача становить 50 відсотків, що пов'язане з проходженням служби в ОВС.
14.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області про виплату одноразової грошової допомоги та додав до заяви відповідні документи.
Листом від 30.09.2016 року №29/П-605 у виплаті допомоги було відмовлено з посиланням на те, що виплата та призначення одноразової грошової допомоги працівникам поліції проводиться за останнім місцем служби поліцейського.
Позивач з аналогічною заявою про виплату одноразової правової допомоги до начальника ГУ НП в Київській області.
Листом Головного управління Національної поліції України у Київській області від 10.10.2016 року №29/П-606, позивачу було відмовлено у виплаті одноразової правової допомоги, посилаючись що на даний час законодавством не передбачено виплата одноразової грошової допомоги колишнім поліцейським, причиною інвалідності яких стало захворювання, пов'язане з проходженням служби в ОВС.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 р. № 580-VIII (надалі за текстом - «Закон № 580-VIII») одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Частиною 2 названої статті Закону № 580-VIII визначено, що Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
За змістом частини 4 статті 100 Закону № 580-VIII одноразова грошова призначається і виплачується за останнім місцем проходження служби поліцейським.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського затверджено Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11 січня 2016 р. зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 р. за № 163/28293 (надалі за текстом - «Порядок № 4»).
Згідно з пунктом 3 розділу III зазначеного Порядку № 4 заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
Відповідно до пункту 5 розділу III Порядку № 4 для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу:
1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;
2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Згідно з п. 3 Розділу 2 Порядку № 4 заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
За змістом п. 1 Розділу 2 Порядку № 4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності є дата встановлення непрацездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до відомостей довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії від 05.09.2016 року серія АВ №0842040, позивачу встановлено третю групу інвалідності на строк до 01.10.2019 року, причиною інвалідності зазначено захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Із матеріалів справи вбачається, що на підставі свідоцтва про хворобу від 15.06.2016 №208/3в позивача було звільнено з органів головного управління Національної поліції у Київській області.
Тобто, останнім місцем служби позивача як поліцейського є Головне управління Національної поліції у Київській облатсі.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на наведені правові норми та фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Київській області, третя особа: Міністерство внутрішніх справ України про визнання незаконними дій і бездіяльності та зобов'язати вчинити дії підлягає частковому задоволенню.
керуючись Законом України №580-VIII «Про Національну поліцію», Наказом МВС України № 4 від 11.01.2016 року, ст.ст. 2, 10, 11, 70, 71, 159-163, 185, 186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Київській області, третя особа: Міністерство внутрішніх справ України про визнання незаконними дій і бездіяльності та зобов'язати вчинити дії - задовольнити частково
Визнати дії Головного управління Національної поліції в Київській області неправомірними.
Зобовязати Головне управління Національної поліції в київській області призначити ти виплатити ОСОБА_1грошову допомогу у зв'язку з встановленням третьої групи інвалідності відповідно до Закону України «Про Національну поліцію»
Стягнути з відповідача Головного управління Національної поліції України в Київській області на користь позивача ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 1653,63 грн..
В іншій частині позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України.
У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою суду за наслідками апеляційного провадження.
Суддя