Постанова № 66273569, 02.05.2017, Васильківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
02.05.2017
Номер справи
362/2169/17
Номер документу
66273569
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 362/2169/17

Провадження № 2-а/362/204/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"02" травня 2017 р. Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого суді - Кравченко Л.М.,

суддів - Грибанової Ю.Л.; Лебідь-Гавенко Г.М.,

при секретарі - Кострубіцькій Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василькові Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до дільничної виборчої комісії № 320300, третя особа: Здорівська сільська виборча комісія Васильківського району Київської області в особі голови ОСОБА_4 про визнання недійсним протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30.04.2017 р., визнання протиправними дій дільничної виборчої комісії №320300 щодо складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30.04.2017 р., -

В С ТА Н О В И В :

Позивачі, що є кандидатами на посаду Здорівського сільського голови на позачергових виборах 30.04.2017 р., звернулись до суду з вказаним адміністративним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги наступним.

Відповідач - ДВК №320300 вчиняла дії по підрахунку голосів виборців на дільниці в неповноважному складі, зокрема на дільниці відсутні голова, заступник та секретар комісії а також три члени. Оскаржуваний протокол підписано неповноважними особами. Крім того, він був складений в кількості, не передбаченій ч.4 ст. 80 ЗУ «Про місцеві вибори», жодного примірника в оригіналі видано не було, протокол засідання взагалі не вівся, акти про видачу його копій не складалися. Також зазначають, що вказаний протокол не був опечатаним, та оприлюдненим, а підписи членів ДВК, що містяться в ньому, суттєво відрізняються з іншими складеними примірниками. Оскільки такі дії відповідача ставлять під сумнів легітимність виборчого процесу, тому позивачі звернулись до суду з вказаним позовом і просять суд визнати недійсним та скасувати Протокол ДВК про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30.04.2017 р.

Представник позивачів в судовому засіданні позов підтримав, та збільшив свої позовні вимоги, просив суд визнати протиправними дії дільничної виборчої комісії №320300 щодо складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30.04.2017 р.

Представник відповідача в судовому засіданні заявлених вимог не визнав, зазначивши, що члени дільничної виборчої комісії, призначені відповідно до постанови позачергових виборів сільського голови Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області № 7 від 26.04.2017 р. "Про зміни в дільничній виборчій комісії, що здійснює підготовку та проведення місцевих виборів", не набули повноважень. Члени ДВК не були повідомлені належним чином про те, що повноважень не мають, тому комісія здійснила всі належні дії та оформила їх у відповідності до закону. 30.04.2017 р. на засіданні комісії були присутні сім членів та підписали протокол ДВК від 30.04.2017 р. ОСОБА_5 та інші члени комісії (відповідно до постанови № 7) до ДВК не з"являлися, присяги не складали, тобто не набули повноважних прав членів комісії. При проведенні голосування та підрахунку голосів виборців були спостерігачі. ДВК намагалась би виконати рішення, проте нові члени не з"явились, тому було складено акт і підраховано голоси. Було складено одинадцять примірників протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300 від 30.04.2017 р. Перший та другий примірники протоколу було відправлено до Здорівської СВК. Бюлетені і контрольні талони та всі інші документи були запаковані та опечатані, підписані. Акт від 30.04.2017 р., складений о 19.55 год., складався не на засіданні комісії, а під час голосування. Вважає, що ДВК діяла в межах закону та повноважень, передбачених законом.

Зазначені позивачем в якості голів ДВК ОСОБА_5 та ОСОБА_4, в судове засідання не з"явилися, про день, час та місце розгляду справи судом повідомлені належним чином.

Представник третьої особи в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, посилаючись на те, що дії ДВК були законними, члени комісії керувались рішеннями судів. ДВК працювала в повному складі. Постанова № 7 до ДВК не надходила в належний законний спосіб, про зміни в складі комісії їм відомо не було. Нові члени ДВК на дільницю не з"являлись, присягу не складали. ОСОБА_5 та інші не є жителями села Здорівка. Про постанову № 7 не було відомо ні Здорівській СВК, ні ДВК, не отримували її ні електронною поштою, ні в будь-який інший спосіб. Постанову № 7 вважає нечинною, вважає чинною № 6. 29.04.2017 р. до ДВК з"явився ОСОБА_4, в паспорті якого містяться відомості про реєстрацію в с. Здорівка з 20.04.2017 р., проте було викликано поліцію і він зник. До Апеляційного адміністративного суду їх не викликали, рішення суду їм не було відомо.

Заслухавши учасників процесу, свідків, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зазначена норма Кодексу кореспондується із положеннями частини другої статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом достовірно встановлено, що постановою Верховної Ради України від 21.02.2017 р. № 1879-VIII «Про призначення позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області», у зв'язку з достроковим припиненням повноважень Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області ОСОБА_6 та відповідно до пункту 30 частини першої статті 85 Конституції України, частини третьої статті 14, частин першої та п'ятої статті 15, статей 68, 69 призначено позачергові вибори Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області на неділю 30 квітня 2017 р.

У відповідності з положеннями п.4 ч.1 ст. 12 ЗУ «Про місцеві вибори» позивачі ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є суб'єктами виборчого процесу на зазначених місцевих виборах, як кандидати на посаду сільського голови.

Організація і порядок проведення виборів, відповідно до пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України, визначаються виключно законами України.

Законом, який визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост є Закон України «Про місцеві вибори».

Положеннями статей 2 та 11 Закону України «Про місцеві вибори» закріплені основні засади місцевих виборів та засади виборчого процесу, за якими місцеві вибори є вільними та відбуваються на основі гарантованого Конституцією України та цим Законом загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборчий процес місцевих виборів (далі - виборчий процес) - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом. Виборчий процес здійснюється на засадах: 1) дотримання принципів виборчого права, зазначених у статтях 3-8 цього Закону; 2) законності та заборони незаконного втручання будь-кого в цей процес; 3) політичного плюралізму та багатопартійності; 4) публічності і відкритості; 5) свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації незалежно від форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками (власниками) яких є партії, місцеві організації партій, кандидати; 6) неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, судів, підприємств, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до місцевих організацій партій, кандидатів.

За вимогами ч. 4 ст. 80 ЗУ «Про місцеві вибори», протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці, складається дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії. Примірники протоколу нумеруються та мають однакову юридичну силу. У протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, присутніми на засіданні виборчої комісії. У разі незгоди з діями комісії чи результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці навпроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Цей протокол підписується та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення. Перший і другий примірники протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці мають право також підписати кандидати, довірені особи кандидатів, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі, які були присутні на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців. Непідписання або відмова від підписання протоколу окремими членами комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.

Як вбачається зі змісту протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300 з виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області від 30.04.2017 р. 23 год. 50 хв., він складений дільничною виборчою комісією у кількості 11 примірників, що на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничої виборчої комісії, які нумеруються і мають однакову юридичну силу. Протокол підписаний ОСОБА_7 як головою дільничної виборчої комісії, при цьому не містить підписів заступника голови дільничної виборчої комісії та її секретаря, якими зазначені ОСОБА_8 та ОСОБА_9 відповідно. Також протокол містить 6 (шість) підписів членів дільничної виборчої комісії, присутніх на засіданні, серед яких наявний підпис ОСОБА_10

Разом з тим, постановою Васильківської районної виборчої комісії Київської області № 7 від 26.04.2017 р. «Про зміни в дільничній виборчій комісії, що здійснює підготовку та проведення місцевих виборів» достроково припинено повноваження голови комісії ОСОБА_7, натомість включено ОСОБА_5, заступника голови комісії ОСОБА_8 - включено ОСОБА_11, припинено повноваження секретаря комісії ОСОБА_9 - включено ОСОБА_12. Також, серед інших членів дільничної виборчої комісії № 320300 припинено достроково повноваження члена комісії ОСОБА_10 - включено ОСОБА_13, припинено достроково повноваження члена комісії ОСОБА_14, включено - ОСОБА_15.

Підставою дострокового припинення повноважень вищевказаних членів виборчої комісії є внесення подання про заміну члена виборчої комісії суб'єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії, а саме: Васильківською районною організацією Радикальної партії Олега Ляшка в Київській області, Територіальною організацією політичної партії «Опозиційний блок», Васильківською районною в Київській області організацією партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», Васильківською районною партійною організацією Ліберальної партії України.

Вказана постанова 27.04.2017 р. опублікована на офіційному сайті Васильківської районної державної адміністрації.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 показала, що її було обрано головою дільничної виборчої комісії 12.04.2017 р., про що їй було повідомлено в телефонному режимі, вона склала присягу та почала працювати. Про існування постанови Васильківської районної виборчої комісії Київської області №7 від 26.04.2017 р., якою достроково припинено її повноваження та повноваження інших членів комісії, їй стало відомо лише 30.04.2017 р. в суді вранці, десь о шостій годині ранку. Волевиявлення нових включених членів комісії щодо прийняття присяги та виконання повноважень членів ДВК не було, в цьому їм перешкод не чинили, тому вона і надалі виконувала покладені на неї обов'язки голови дільничної виборчої комісії. За порадою адвокатів було складено Акт про неявку нових членів ДВК. Також показала, що під час виборів протокол засідання дільничної виборчої комісії фактично не вівся. Фальшувань не було.

Свідки ОСОБА_18 та ОСОБА_19 в судовому засіданні дали показання, аналогічні показанням ОСОБА_7

Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону України «Про Виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори (ст.20 ч.1 Закону).

Згідно п.2 ч.4 ст.29 Повноваження члена відповідної територіальної, дільничної виборчої комісії припиняються достроково у зв'язку з внесенням подання про заміну члена виборчої комісії суб'єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії; повноваження члена виборчої комісії припиняються з моменту прийняття рішення про припинення повноважень члена комісії виборчою комісією, яка її утворила (сформувала її склад).

Відповідно до ч.5 ст. 29 ЗУ «Про місцеві вибори» повноваження члена виборчої комісії припиняються з моменту прийняття рішення про припинення повноважень члена комісії виборчою комісією, яка її утворила (сформувала її склад).

Відповідно до п. 1.5.( п.п.2), 1,11 постанови Центральної Виборчої Комісії № 236 від 07.09.2015 р. «Про роз'яснення щодо порядку внесення змін до складу територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ» - повноваження члена виборчої комісії припиняються достроково з моменту прийняття рішення про дострокове припинення його повноважень комісією, яка сформувала склад такої комісії (утворила таку комісію), у зв'язку з: внесенням подання про заміну члена виборчої комісії суб'єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії.

Виборча комісія, яка достроково припинила повноваження усього складу дільничної виборчої комісії, окремого члена територіальної або дільничної виборчої комісії з підстав, визначених у частині тринадцятій статті 22, частині другій статті 28, пунктах 3 - 11 частини четвертої статті 29 Закону (підпункти 3 - 12 пункту 1.5, пункт 1.6 цього Роз'яснення), не пізніше наступного дня повідомляє про це суб'єктів, за поданням яких до складу комісії включено осіб, повноваження яких достроково припинено, в один з таких способів: врученням такого повідомлення відповідному суб'єкту особисто, електронною поштою, факсимільним повідомленням, телефонограмою, а в разі неможливості - рекомендованою телеграмою.

Повідомлення про дострокове припинення повноважень окремого члена територіальної виборчої комісії може бути здійснено також через політичну партію, за поданням місцевої організації якої кандидатуру такого члена було включено до складу комісії, електронною поштою, факсимільним повідомленням, телефонограмою, а в разі неможливості - рекомендованою телеграмою. День отримання зазначеного повідомлення політичною партією, за поданням місцевої організації якої до складу територіальної виборчої комісії включено особу, повноваження якої достроково припинено, вважається днем отримання такого повідомлення відповідною місцевою організацією партії.

Повідомлення особи, повноваження якої припинено, законодавством не передбачено.

Таким чином, судом достовірно встановлено, що на момент складення та підписання оскаржуваного протоколу, повноваження ОСОБА_7 як голови дільничої виборчої комісії №320300 та ОСОБА_10, як члена зазначеної комісії, що підписали зазначений протокол, були достроково припинені, тому слід вважати, що вказаний протокол був складений дільничною виборчою комісією у неповноважному складі, що має правові наслідки для дійсності протоколу.

Крім того, в порушення вимог ч.4 ст. 80 ЗУ «Про місцеві вибори» оскаржуваний протокол не містить підпису заступника голови, секретаря та всіх членів дільничої виборчої комісії №320300.

За таких обставин суд приходить до переконання, що протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30.04.2017 р. складений не у відповідності з вимогами ст. 80 ЗУ «Про місцеві вибори» та підписаний неповноважними її членами, у зв'язку з чим визнається недійсним.

В силу вимог ч.1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.6 ст. 20 КАС України, повноваження дільничної виборчої комісії починаються з моменту складення присяги більшістю від складу дільничної виборчої комісії, визначеного при її утворенні, на засіданні цієї комісії. Таке засідання скликається головою дільничної виборчої комісії і проводиться не пізніш як на другий день після дня прийняття рішення про її утворення.

Враховуючи вищезазначене, беручи до уваги зміни в дільничній виборчій комісії, які відбулися на підставі постанови Васильківської районної виборчої комісії Київської області №7 від 26.04.2017 р., суд приходить до переконання, що на момент проведення виборів та складення оскаржуванного протоколу попередньо затверджений склад Здорівської дільничної виборчої комісії вже не діяв у зв'язку з достроковим припиненням повноважень голови, заступника секретаря та 4 (чотирьох) членів комісії.

Зважаючи на зазначене, суд вважає, що дії дільничної виборчої комісії №320300 з місцевих виборів с. Здорівка Васильківського району Київсьої області щодо складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30.04.2017 р. - були неправомірними.

Що стосується постанови Київського окружного адміністративного суду № 810/1557/17 від 28.04.2017 р. та постанови Київського апеляційного адміністративного суду № 810/1557/17 від 30.04.2017 р., то суд не приймає їх до уваги, оскільки вони не стосуються даного предмету спору.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.

За вимогами ч. 9 ст. 172 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Порядок сплати судового збору регулюється Законом України "Про судовий збір".

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору складає 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно з ч.3 ст.6 вказаного Закону, у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Оскільки станом на момент вирішення справи доказів відповідної сплати судового збору позивачем суду не надано, тому у відповідності до вимог ст. ст. 94, 98, ч. 9 ст. 172 КАС України, підлягає стягненню з відповідача в дохід Держави судовий збір у розмірі 1280 грн.

На підставі викладеного, керуючись ЗУ «Про місцеві вибори», ст. ст. 6, 10, 11, 71, 72, 79, 94, 98, 160- 163, 172 , 177, 179 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Позов ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до дільничної виборчої комісії № 320300, третя особа: Здорівська сільська виборча комісія Васильківського району Київської області в особі голови ОСОБА_4 про визнання недійсним протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30.04.2017 р., визнання протиправними дій дільничної виборчої комісії №320300 щодо складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30.04.2017 р., - задовольнити.

Визнати протиправними дії дільничної виборчої комісії №320300 з місцевих виборів с. Здорівка Васильківського району Київської області щодо складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30.04.2017 р.

Визнати недійсним протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30.04.2017 р.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб"єкта владних повноважень дільничної виборчої комісії №320300 з місцевих виборів с. Здорівка Васильківського району Київської області в дохід Держави судовий збір у розмірі 1280 грн.

Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Васильківський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається до суду апеляційної інстанції, протягом двох днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Кравченко Л.М.

Судді Грибанова Ю.Л.

Лебідь-Гавенко Г.М.