ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" квітня 2017 р. м.Київ К/800/27233/16
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Донець О.Є.,
Мороз В.Ф.
секретар судового засідання - Зубенко Д.В.,
за участю представників
позивача - Оборіна К.В.,
відповідача-1 - Колісніченка П.В., Назаренко О.М., Лозінського М.О., Севрука В.Ф.,
відповідача-4 - Щекотіліна І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 червня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аероклуб «Одеса» до Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області, Біляївської районної ради Одеської області, Управління розвитку інфраструктури, містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Біляївської районної державної адміністрації Одеської області, Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Управління Держгеокадастру у Біляївському районі Одеської області, треті особи - Публічне акціонерне товариство «Одесцивільпроект», Фізична особа-підприємець ОСОБА_9, про визнання протиправними та скасування висновків і рішення, -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Аероклуб «Одеса» звернулось з адміністративним позовом до Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області, Біляївської районної ради Одеської області, Управління розвитку інфраструктури, містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Біляївської районної державної адміністрації Одеської області, Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Управління Держгеокадастру у Біляївському районі Одеської області, в якому просило: визнати протиправними висновки Управління розвитку інфраструктури, містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Біляївської районної державної адміністрації Одеської області від 12 листопада 2013 року №1192, Управління Держземагентства у Біляївському районі Одеської області від 05 грудня 2014 року №01-05-14/13401, державної експертизи землевпорядної документації від 16 лютого 2015 року №1, затвердженого начальником ГУ Держземагентства в Одеській області 16 лютого 2015 року; визнати протиправними та скасувати рішення Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області від 11 грудня 2014 року №490/Р-ХХХХИ-VІ та рішення Біляївської районної ради Одеської області від 10 липня 2015 року №45/753-VІ.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначав, що оскаржуваними рішеннями за попереднім погодженням проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області з Управлінням розвитку інфраструктури, містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Біляївської районної державної адміністрації Одеської області, Управлінням Держземагентства у Біляївському районі Одеської області, збільшена загальна площа території населеного пункту з 51,3088 га до 159,5507 га за рахунок включення в межі селища Набережне прилеглих територій за межами існуючого населеного пункту на території Августівської сільської ради. Таке збільшення загальної площі території с.Набережне призвело до того, що межа цього населеного пункту стала становити менше 500 метрів від кінця злітно-посадкової смуги у напрямку зльоту та ніж 150 метрів від бічних меж ЗПС, що суперечить ст.69 Повітряного кодексу України та п.8.3 Правил допуску до експлуатації злітно-посадкових майданчиків для польотів легких повітряних суден, затверджених наказом Державіаслужби від 01 грудня 2004 року №205, та безпосередньо порушує права позивача щодо можливості експлуатації злітно-посадкового майданчика та отримання відповідного дозвільного документу для цього.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2016 року поновлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Аероклуб «Одеса» строк на звернення до суду з адміністративним позовом.
28 квітня 2016 року залучені до участі у справі треті особи на стороні відповідача Публічне акціонерне товариство «Одесцивільпроект» та Фізична особа-підприємець ОСОБА_9
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 09 червня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року, адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправними висновки Управління розвитку інфраструктури, містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Біляївської районної державної адміністрації Одеської області від 12 листопада 2013 року №1192, Управління Держземагентства у Біляївському районі Одеської області від 05 грудня 2014 року №01-05-14/13401; визнано протиправними та скасовані рішення Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області від 11 грудня 2014 року №490/Р-ХХХХИ-VІ та рішення Біляївської районної ради Одеської області від 10 липня 2015 року №45/753-VІ; у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Августівська сільська рада Біляївського району Одеської області звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати, ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
У касаційній скарзі скаржник зазначає, що на час винесення постанови Одеським окружним судом позивач вже володів посвідченням про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика, що свідчить про відсутність порушення його прав.
У доповненнях до касаційної скарги скаржник також зазначив, що оскаржуваним рішенням Августівської сільської ради від 11 грудня 2014 року №490/Р-ХХХХII-VІ про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне права позивача не порушені, а тому відсутні підстави для задоволення позову. Вказує про нез'ясування судами обставин щодо відстаней до злітно-посадкових смуг, їх відповідності Правилам допуску до експлуатації злітно-посадкових майданчиків для польотів легких повітряних суден. Просить судові рішення скасувати, провадження по справі закрити.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Аероклуб «Одеса» у поданих запереченнях на касаційну скаргу та на доповнення до касаційної скарги просить касаційну скаргу залишити без задоволення, судові рішення - без змін.
Заперечення від інших учасників не надходили.
Заслухавши доповідача, пояснення представників позивача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 02 червня 2006 року між Біляївською районною державною адміністрацією Одеської області та позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «Аероклуб» Одеса» укладено договір оренди землі, відповідно до п.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка находиться за межами населених пунктів на території Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області.
Згідно п.п.2, 3 вказаного договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 101,19 га забудованих земель під аеродром та відповідними спорудами. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна, які належать орендарю на підставі свідоцтва про право власності на будівлі від 19 грудня 2003 року №71 та згідно з договором оренди від 27 травня 1998 року.
Додатковою угодою до договору оренди земельної ділянки від 20 жовтня 2009 року сторонами п.1 договору викладено у наступній редакції: «орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області для розміщення спортивного аеродрому з метою розвитку авіаційних видів спорту, малої авіації (авіації загального призначення) та уставної діяльності орендаря» та згідно п.7 договору визначено, що він укладений на 24 роки до 02 червня 2030 року.
Рішенням Біляївської районної ради Одеської області від 25 лютого 2011 року №122-VI «Про погодження Інструкції з виконання польотів на злітно-посадковому майданчику «Спортивний аеродром «Одеса-Лиман» та встановлення приаеродромної території» погоджено Інструкцію з виконання польотів на злітно-посадковому майданчику «Спортивний аеродром «Одеса-Лиман» та розміри зон польотів, згідно зі схемою №1 та підтримано клопотання керівництва Аероклуб «Одеса» щодо встановлення приаеродромної території навколо злітно-посадкового майданчика «Спортивний аеродром «Одеса-Лиман» у розмірі 1,5 км від контрольної точки аеродрому.
18 березня 2013 року Августівською сільською радою Біляївського району Одеської області прийнято рішення №347/Р-XXV-VI «Про затвердження генерального плану селища Набережне, Одеської області, Біляївського району, Августівської ради», яким затверджено генеральний план селища Набережне, Одеської області, Біляївського району, Августівської ради та надано згоду на виготовлення проекту землеустрою.
ФОП ОСОБА_9, на підставі договору від 30 липня 2013 року №07-30/3 та за замовленням Августівської сільської ради, виготовлено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне на території Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області.
12 листопада 2013 року Управлінням розвитку інфраструктури, містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Біляївської районної державної адміністрації Одеської області прийнято висновок №1192, яким погоджено проектну документацію із землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне на території Августівської сільської ради Біляївського району.
05 грудня 2014 року Управлінням Держземагентства у Біляївському районі Одеської області прийнято висновок №01-05-14/13401 про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне на території Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області.
Рішенням Августівської сільської ради Біляївського району Одеської від 11 грудня 2014 року №490/Р-ХХХХІІ-VI «Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне» погоджено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне із додатковим включенням в межі селища 108,8471 га землі та запропоновано Біляївській районній раді затвердити проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж та встановити площу селища Набережне 159,5507 га. Також вирішено вилучити із загальної площі 0,2508 га, що знаходяться в оренді ТОВ «Аероклуб «Одеса» та 0,3544 га. ріллі державної власності.
Відповідно до висновку державної експертизи землевпорядної документації від 16 лютого 2015 року №1, затвердженої заступником начальника Головного управління Держземагентства в Одеській області Кузнєцовим М.Є., зазначений проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне на території Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області повернуто на доопрацювання у зв'язку з тим, що він не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам.
Рішенням Біляївської районної ради від 10 липня 2015 року №45/753-УІ затверджено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне на території Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області із збільшенням загальної площі території населеного пункту з 51,3088 га до 159,5507 га за рахунок включення в межі селища Набережне прилеглих територій за межами існуючого населеного пункту на території Августівської сільської ради.
Колегія суддів вважає висновки судів попередніх інстанцій по суті спору передчасними, зробленими без повного та всебічного з'ясування обставин, що мають значення для справи, при неправильному застосуванні норм матеріального права, рішення судів не відповідають вимогам ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо їх законності та обґрунтованості.
Як встановлено ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Задовольняючи частково позовні вимоги щодо визнання протиправними та скасування оскаржуваних висновків та рішень Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області від 11 грудня 2014 року №490/Р-ХХХХИ-УІ та Біляївської районної ради Одеської області від 10 липня 2015 року №45/753-УІ, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, зазначив, що вони вказані рішення без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та без дотримання усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, без зазначення приписів закону, або інших нормативних актів, які порушенні при їх прийнятті.
З посиланням на ст.69 Повітряного кодексу України та п.8.3 Правил допуску до експлуатації злітно-посадкових майданчиків для польотів легких повітряних суден, затверджених наказом Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації від 01 грудня 2004 року №205, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2004 року за №1644/10243 (надалі - Правила), суди виходили із того, що збільшення загальної площі території населеного пункту за рахунок включення в межі селища Набережне прилеглих територій за межами населеного пункту призвело до того, що межа населеного пункту менш ніж на 500 метрів приблизилась до кінця злітно-посадкової смуг у напрямку зльоту та менш ніж 150 метрів від бічних меж, що є порушенням вимог законодавства та прав позивача щодо можливості експлуатації злітно-посадкового майданчика та отримання відповідного дозвільного документу для цього.
При цьому, ні судом першої, ні судом апеляційної інстанції не з'ясовані обставини щодо причин, підстав та цілей розроблення та затвердження проекту землеустрою зі встановлення (зміни) меж селища Набережне, який є предметом погодження та затвердження оскаржуваними у справі рішеннями, що є важливим при вирішення питання їх відповідності вимогам ч.3 ст.2 КАС України. Не досліджені судами правові підстави та обставини винесення оскаржуваних у справі рішень, їх відповідність встановленим законом порядку та процедурі розгляду та прийняття.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог щодо оскарження висновку державної експертизи землевпорядної документації від 16 лютого 2015 року №1, затвердженої заступником начальника Головного управління Держземагентства в Одеській області, суди виходили із того що проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища Набережне на території Августівської сільської ради Біляєвського району Одеської області повернуто на доопрацювання. При цьому судами не досліджені обставини щодо можливості подальшого затвердження проекту без отримання позитивного висновку експертизи, не з'ясовано чи було усунуто недоліки та який висновок прийнято за результатами повторного розгляду проекту.
Встановлюючи факт порушення вимог законодавства щодо недотримання у зв'язку із прийняттям оскаржуваних рішень норм відстаней до злітно-посадкових смуг, судами не розглянуто та не досліджено проектів, схем, планів, на підставі яких можна було зробити вказаний висновок, з відображенням відповідних мотивів у рішеннях.
Не встановлені судами обставини щодо фактичних відстаней наявних злітно-посадкових смуг до природних об'єктів, існуючих об'єктів нерухомості та інфраструктури, їх відповідності вимогам Повітряного кодексу України та Правил допуску до експлуатації ЗПМ, в тому числі з урахуванням отримання позивачем посвідчення про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика № ЗПМ 15-57 від 13 травня 2016 року.
Відповідно до ч.1 ст.220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Суди не перевірили та не надали належної оцінки фактичним обставинам справи, що не дає можливості суду касаційної інстанції визначитися у правильності їх висновків.
Згідно ч.2 ст.227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оскільки судами порушені вимоги щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження усіх фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, що призвело до ухвалення рішень, які не відповідають вимогам щодо законності та обґрунтованості і таке неправильне вирішення справи не може бути усунено судом касаційної інстанції, рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд.
Під час нового розгляду судам слід врахувати вищенаведене та прийняти обґрунтоване та законне рішення за результатами повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності.
Керуючись ст.ст.220, 221, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області задовольнити частково.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 червня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року скасувати.
Справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Судді