Ухвала суду № 66271815, 27.04.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
27.04.2017
Номер справи
692/1052/16-а
Номер документу
66271815
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

27 квітня 2017 року м. Київ К/800/13754/17

Суддя Вищого адміністративного суду України Пасічник С.С., перевіривши дотримання ст.ст.17, 20, 210, 211, 212 КАС України та відповідність вимогам ст.213 КАС України касаційної скарги виконавчого комітету Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2017 року у справі за позовом Комунального підприємства «Драбівське виробниче управління житлово-комунального господарства» до виконавчого комітету Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення,

в с т а н о в и л а :

До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга виконавчого комітету Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області на вказане судове рішення.

Так, частиною 2 статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.

Як вбачається з оскаржуваної постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2017р., остання була прийнята за наслідками перегляду рішення суду першої інстанції у відкритому судовому засіданні й повний її текст виготовлено 22.03.2017р., а отже, враховуючи приписи статтей 103, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, перебіг двадцятиденного строку починається з наступного дня після складення постанови в повному обсязі, тобто з 23.03.2017р., та закінчується 11.04.2017р.; касаційну ж скаргу виконавчим комітетом Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області подано 19.04.2017р.

В клопотанні про поновлення строку касаційного оскарження відповідач зазначав, що оскаржувану постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2017р. отримав 31.03.2017р. (що підтверджується вхідним штампом на копії супровідного листа про направлення рішення).

Проте, вказуючи про отримання копії оскаржуваного рішення 31.03.2017р., відповідач не навів будь-яких обставин (причин), що унеможливили подання касаційної скарги після отримання копії рішення апеляційного суду (31.03.2017р.) і до закінчення законодавчо визначеного 20-денного строку його оскарження (11.04.2017р.) й, як наслідок, призвели до пропуску строку подання касаційної скарги; саме ж лише посилання на дату отримання копії оскаржуваного судового рішення апеляційного суду, в даному випадку, не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Крім того, в результаті вивчення касаційної скарги встановлено її невідповідність вимогам статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною 5 статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України до касаційної скарги додається, зокрема, документ про сплату судового збору.

Проте, всупереч приписам вказаної статті, відповідачем не додано до касаційної скарги документа про сплату судового збору у розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір», водночас заявлено клопотання про звільнення від сплати такого збору.

Так, приписами частини 1 статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Зазначена норма кореспондується зі статтею 8 Закону України «Про судовий збір» в силу положень частин 1 та 2 якої, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Таким чином, підсумовуючи наведене, звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов'язком суду, при цьому суд, вирішуючи це питання враховує майновий стан сторони.

Втім, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.

За таких обставин, виходячи із вищезазначеного, заявлене виконавчим комітетом Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області клопотання (до того ж не підтверджене будь-якими документальними доказами) про звільнення від сплати судового збору, обґрунтоване посиланням на те, що сплата органами місцевого самоврядування судового збору призведе до перерозподілу бюджетних коштів, не підлягає задоволенню.

Пунктом 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» (у редакції Закону України від 6 грудня 2016 року №1774-VIII) передбачено, що ставка судового збору за подання до адміністративного суду касаційної скарги на рішення суду встановлюється у розмірі 120 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

Позовна заява подана у грудні 2016 року.

Так, відповідно до підпункту 3 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» (у редакції Закону України від 22 травня 2015 року №484-VIII) за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, розмір судового збору становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Отже, сплачена сума судового збору за подання даної касаційної скарги повинна узгоджуватися з приписами статті 4 Закону України «Про судовий збір».

Судовий збір сплачується за реквізитами: Отримувач коштів: УДКСУ у Печерському районі, рахунок отримувача: 31210255700007, код ЄДРПОУ: 38004897, Код банку отримувача: 820019, Банк отримувач ГУ ДКСУ у м. Києві, Код класифікації доходу бюджету: 22030105 "Судовий збір (Вищий адміністративний суд України, 075), символ звітності: 255

Відповідно до частини 3 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 213 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу, яка передбачає, у такому випадку, залишення останньої без руху з наданням строку для усунення недоліків

Згідно ж із частиною 4 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, встановлених статтею 212 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.

Керуючись ст.ст.108, 213, 214 КАС України,

у х в а л и л а :

Відмовити в задоволенні клопотання виконавчого комітету Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області про звільнення від сплати судового збору.

Касаційну скаргу виконавчого комітету Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2017 року у справі за позовом Комунального підприємства «Драбівське виробниче управління житлово-комунального господарства» до виконавчого комітету Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення залишити без руху.

Протягом тридцяти днів з моменту отримання даної ухвали усунути зазначені недоліки.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя

Вищого адміністративного суду України Пасічник С.С.