Ухвала суду № 66270549, 27.04.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
27.04.2017
Номер справи
805/3597/16-а
Номер документу
66270549
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

27 квітня 2017 року м. Київ К/800/6169/17

Суддя Вищого адміністративного суду України Пасічник С.С., перевіривши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2017 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» до Донецького обласного відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, третя особа Комунальний заклад охорони здоров'я «Добропільська лікарня інтенсивного лікування» про скасування рішення про повернення коштів та застосування фінансових санкцій,

в с т а н о в и л а :

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просило скасувати рішення №82 від 12.09.2016 року про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за яким загальна сума фінансових (штрафних) санкцій за порушення порядку використання страхових коштів становить 21 488,42 грн., у тому числі 14 325,61 грн. сума неправомірно витрачених страхових коштів та штраф у розмір 7 162,81 грн. (50% неправомірно витрачених страхових коштів). В обґрунтування позовних вимог зазначало, шо підприємство не несе відповідальності за недоліки в оформлені листків непрацездатності; у ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» були відсутні підстави для відмови застрахованим особам у надані допомоги по тимчасовій непрацездатності; відновлення працездатності у застрахованої особи виникає саме з того дня, який зазначений у листку непрацездатності в графі «стати до роботи».

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2016 року скасовано рішення дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про повернення коштів фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування №82 від 12 вересня 2016 року у розмірі 21488,42 грн.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2017 року рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове, яким відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» подало касаційну скаргу, в якій просило його скасувати і залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Ухвалою судді Вищого адміністративного суду України від 06 березня 2017 року касаційна скарга, з урахуванням приписів статтей 213, 214 Кодексу адміністративного судочинства України, залишалася без руху в зв'язку з встановленням її недоліків із наданням строку для їх усунення.

У встановлений судом строк позивач виконав вимоги ухвали суду.

Разом з тим, дослідивши касаційну скаргу та додані до неї матеріали, у відкритті провадження за касаційною скаргою необхідно відмовити з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», постанови №25 від 23.06.2008 року «Про затвердження положення про комісію із соціального страхування підприємства, установи, організації» не містять обов'язку комісії підприємства перевіряти правильність заповнення листків непрацездатності, тому вина позивача в неправильному заповненні листів непрацездатності відсутня, а рішення відповідача про застосування фінансових санкцій є необґрунтованим.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, апеляційний суд зазначав, що відповідно до статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, зокрема, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною); допомога по вагітності та пологах.

Пунктом 1 частини першої статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання в неї тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом (стаття 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Тобто, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності.

Порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, регламентується наказом Міністерства охорони здоров'я від 09.04.2008 №189 «Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності» (далі Наказ - №189).

Згідно пункту 3.2 Наказу №189 організація експертизи тимчасової непрацездатності здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої МОЗ України від 13.11.2011р. №455 та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої МОЗ України від 03.11.2004р. № 532/274/136-ос/1406 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 17.11.2004р. за № 1456/10055) (далі Інструкція - №532).

П.3.1 Інструкції №532 передбачено, що підкреслюється слово «первинний» або «продовження» із зазначенням номера та серії попереднього ЛН у разі його продовження. Чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності»; дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою вказується рік), прізвище, ім'я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).

Згідно з п.3.13 Інструкції №532 у графі «Стати до роботи» вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності». У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється «Продовжує хворіти» та зазначається номер нового ЛН.

Пунктом 4.5 Інструкції №532 передбачено, що у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності».

На бланку листка непрацездатності дозволяється не більше двох виправлень.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що листки непрацездатності за №360216, №868533, №250447, №228083, №142788, №231792 та 248394 (в акті помилково зазначено №« 8248394») заповнені з порушенням вимог п.3.1, 3.13, 4.5 Інструкції №532, а тому, відповідно, є такими, що видані з порушенням наведених вимог законодавства.

Відповідно до частини 3 статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.

Пунктом 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008р. №25 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008р. за №636/15327), передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана: приймати рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг; приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення виплати його (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Згідно з пп. 3.1.1 п.3.1 вказаного Положення комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства: приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Тобто, одним з обов'язків комісії є перевірка правильності видачі та заповнення документів (листків непрацездатності), які є підставою для надання матеріального забезпечення.

Втім, як встановлено судом апеляційної інстанції, під час проведення виконавчою дирекцією ФССзТВП планової перевірки дотримання ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» порядку використання виділених коштів Фонду соціального страхування України в період з 01.07.2015р. по 30.06.2016р., комісією Фонду виявлено випадки безпідставного призначення допомоги по листках непрацездатності, що видані та оформлені з порушенням вимог Інструкції №532.

Виправлення ж та дооформлення листів непрацездатності вже після їх перевірки не звільняє ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» від відповідальності та не може бути підставою для скасування рішення Фонду, оскільки такі виправлення позивач повинен був зробити до перевірки, листок непрацездатності є підставою для призначення допомоги лише у разі, якщо його зміст та форма відповідає вимогам установленим Інструкцією №532.

Пунктом 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995р. № 88 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року № 168/704) первинні документи бухгалтерського обліку підлягають обов'язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерських облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідальність господарської операції діючому законодавству.

Забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам (п. 2.16. Положення № 88).

Так, частиною 6 статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка.

Оскільки, як правильно зазначено апеляційним судом, в порушення зазначених вище вимог законодавства, позивач нарахував та сплатив допомогу по тимчасовій непрацездатності за листками непрацездатності, які були видані та оформлені неналежним чином, відповідач правомірно прийняв рішення від 12.09.2016 року №82 щодо повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення позивачем законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, зокрема, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.

За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (а у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).

Виходячи із змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, дана касаційна скарга є необґрунтованою, оскільки не містить належних доводів в підтвердження незаконності прийнятого судом апеляційної інстанції рішення, а тому, з врахуванням наведених приписів пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України, не викликає необхідності перевірки судом касаційної інстанції матеріалів справи, що в свою чергу, є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження у справі.

Керуючись статтями 211, 214 Кодексу адміністративного судочинства України,

у х в а л и л а :

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2017 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» до Донецького обласного відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, третя особа Комунальний заклад охорони здоров'я «Добропільська лікарня інтенсивного лікування» про скасування рішення про повернення коштів та застосування фінансових санкцій.

Додані до касаційної скарги матеріали повернути особі, яка подала касаційну скаргу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя

Вищого адміністративного суду України С.С. Пасічник